Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Jeff Bezos: Začínal skromne brigádou v McDonald´s, dnes je najbohatším človekom na svete

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Amazon, vlastníkom novín The Washington Post a zakladateľom spoločnosti Blue Origin, ktorá sa zaoberá komerčnými letmi do vesmíru. Vďaka svojej šikovnosti dokázal z obyčajného kníhkupectva spraviť najväčší online obchod s knihami na svete. V súčasnosti mu vďaka tomu patrí prvá priečka v zozname najbohatších ľudí časopisu Forbes s celkovým majetkom cez 180 miliárd dolárov. To všetko a ešte oveľa viac vo svojom živote dokázal Jeff Bezos.

image

Foto: Getty Images

Začínal ako kuchár v McDonald´s

Jeffrey Preston Jorgensen sa narodil v meste Albuquerque v Novom Mexiku v roku 1964. Obaja jeho rodičia boli veľmi mladí. Matka Jacklyn bola len 17-ročná stredoškoláčka a otec Theodore Jorgensen mal 19 rokov. Mladý pár spolu vydržal len jeden rok a potom sa rozviedol.

Jeffova matka sa v roku 1968 vydala za kubánskeho prisťahovalca Miguela Bezosa. Krátko po svadbe si Miguel adoptoval štvorročného Jeffa, ktorého priezvisko sa potom zmenilo na Bezos.

Jeff od raného detstva prejavoval záujem o technológie. Napríklad prestavil elektrický alarm, aby odradil mladších súrodencov vstupovať do jeho izby. Rodina sa neskôr presťahovala do Miami na Floride, kde Bezos navštevoval strednú školu Palmetto. Tam si našiel svoju prvú brigádu v McDonald´s. Pracoval tam každé ráno počas raňajkovej zmeny ako kuchár.

„Nepustili ma do blízkosti zákazníkov. Toto bolo obdobie môjho dospievania poznačené bojom s akné. Jednou z veľkých zručností, ktoré som sa v tejto práci naučil, je to, že viem rozbíjať vajíčka jednou rukou. Prvá vec, ktorú som vždy robil, bolo, že som dostal veľkú misu a mal som do nej rozbiť 300 vajec,“ zaspomínal si Bezos v rozhovore pre portál Fast Company.

Na strednej škole mal samé jednotky a bol hovorcom svojej triedy. Neskôr ho vďaka dobrému prospechu predčasne prijali na Princeton University. Bezos sa rozhodol ísť po stopách Stephena Hawkinga a na univerzite študoval fyziku. Čoskoro si však uvedomil, že tento smer je pre neho príliš ťažký, a tak prešiel na dvojodbor elektroniky a informatiky. Zistil, že vyniká pri vytváraní softvérových programov a univerzitu dokončil v roku 1986 s červeným diplomom.

Z univerzity na Wall Street

Bezos po štúdiu najskôr pracoval v telekomunikačnom podniku Fitel, kde mal za úlohu budovať sieť pre medzinárodný obchod. Neskôr bol povýšený na vedúceho vývoja a riaditeľa zákazníckeho servisu.

Do bankového sektora prešiel v roku 1988, keď sa stal produktovým manažérom v banke Bankers Trust. Potom v roku 1990 nastúpil do spoločnosti D. E. Shaw & Co, novozaloženého hedžového fondu, v ktorom pracoval do roku 1994.

Fond sa zameriaval na vyhľadávanie investícií prostredníctvom matematického modelovania, a tak mohol naplno využiť svoje technické znalosti. Po prvý raz sa tu stretol s novelistkou MacKenzie Tuttlovou, ktorá bola vedeckou spolupracovníčkou fondu. MacKenzie sa o rok neskôr stala Jeffreyho manželkou a pár spolu vydržal do roku 2019.

Len po štyroch rokoch sa vo veku 30 rokov stal štvrtým a najmladším viceprezidentom spoločnosti. Za úlohu dostal skúmať nové obchodné príležitosti na rýchlo rastúcom trhu internetu, ktorý mal začiatkom 90. rokov obrovský potenciál.

Amazon začínal ako garážová firma

Na konci roku 1993 Bezos ukončil svoje zamestnanie v D. E. Shaw a 5. júla 1994 založil vo svojej garáži spoločnosť Amazon.

„Stalo sa to v polovici roka, v najhoršom možnom čase a ešte som sa vzdal aj svojho prvého viceprezidentského bonusu. Zároveň som vedel, že budem úprimne ľutovať, ak by som sa nezúčastnil na projekte zvanom internet, o ktorom som si myslel, že bude revolučným. Keď o tom teraz uvažujem, bolo to neuveriteľne ľahké rozhodnúť sa,“ uviedol Bezos vo svojej biografii.

Pôvodne svoju novú spoločnosť nazval Cadabra, neskôr si však názov zmenil na Amazon. Pomenovanie vzniklo po rieke Amazonka v Južnej Amerike, čiastočne preto, lebo názov sa začína písmenom A, v čom Bezos videl výhodu prvenstva v zoznamoch a žltých stránkach. Tiež sa mu páčila predstava pomenovať neskôr najväčšie kníhkupectvo na svete podľa najväčšej rieky na svete.

Aby mohol založiť spoločnosť, požičal si 300-tisíc dolárov od svojich rodičov. Neskôr, keď sa mu podarilo nájsť aj iných investorov, vždy ich varoval, že existuje 70 % šanca, že Amazon zlyhá alebo skrachuje.

Pred jeho založením si urobil zoznam možných produktov, ktoré by mohol predávať pomocou internetu. Rozhodoval sa medzi knihami, softvérom, CD diskami a hardvérom. Nakoniec sa rozhodol pre knihy kvôli širokej škále titulov, ktoré existujú. Amazon tak začínal ako kníhkupectvo zamerané na staré knihy.

Ďalšou výhodou, prečo sa rozhodol pre založenie internetového obchodu, bol americký zákon, podľa ktorého zásielkové služby nemuseli platiť dane v štátoch, kde nemali fyzickú prítomnosť. Inými slovami, Bezos platil nulovú daň za produkty, ktoré predával cez internet.

Počiatočný úspech spoločnosti bol neskutočný. Hneď v prvý mesiac Amazon predal knihy v každom štáte USA a v 45 ďalších krajinách po celom svete, a to takmer s nulovou reklamou. O dva mesiace dosiahli tržby 20-tisíc dolárov týždenne a rástli rýchlejšie, ako si ambiciózny šéf a jeho tím predstavovali.

„Počas niekoľkých prvých dní som vedel, že to bude obrovské,“ povedal v rozhovore pre denník Time. „Bolo zrejmé, že sme sa dostali k niečomu oveľa väčšiemu, než sme si kedy dovolili dúfať.“

Dostal sa veľmi blízko ku krachu

Tri roky po tom, ako založil Amazon, spoločnosť vstúpila na burzu. Počas prvých dní bola schopná od investorov získať viac ako 54 miliónov dolárov, a Bezos sa tak prvýkrát stal milionárom. V roku 1998 rozšíril zameranie Amazonu na online predaj hudby a videa, a do konca roka rozšíril ponuku spoločnosti o rôzne ďalšie spotrebné tovary.

Svoje milióny použil na financovanie agresívnej akvizície menších konkurentov. Tento obchodný model sa stal poznávacím znakom jeho podnikania.

No koncom roku 2002 spôsobili rýchle výdavky spoločnosti Amazon finančné ťažkosti a výnosy začali stagnovať. Po tom, ako spoločnosť takmer skrachovala, bola nútená v tomto roku čiastočne zatvoriť svoje distribučné centrá a prepustiť 14 % zamestnancov.

V roku 2003 sa Amazon odrazil od finančnej nestability a dosiahol zisk 400 miliónov dolárov. Do roku 2011 spoločnosť dokázala zamestnať viac ako 30-tisíc ľudí, a jej tržby každým rokom výrazne rástli. V roku 2013 sa stala najväčším maloobchodným online obchodom na svete.

Najbohatší človek na svete

V máji 2016 predal Bezos viac ako milión akcií svojho podielu v Amazone za 671 miliónov dolárov. Bolo to prvý a poslednýkrát, keď sa rozhodol predať časť svojich akcií. Dôvodom bolo, aby získal finančnú hotovosť pre svoje ďalšie podniky, ako je napríklad spoločnosť Blue Origin.

Amazonu sa stále viac a viac darilo a Jeffove imanie vďaka akciám spoločnosti rástlo. Prijal 130-tisíc nových zamestnancov a zvýšil nábor v distribučných centrách spoločnosti. V dôsledku rastu jeho konkurenta, spoločnosti Alibaba v Číne, sa tiež rozhodol o rozšírenie Amazonu do Indie.

V roku 2017 jeho bohatstvo prvýkrát presiahlo 100 miliárd dolárov. V tom istom roku Amazon vykázal historicky najvyšší zisk so štvrťročnými príjmami v hodnote 2 miliardy dolárov.

Časopis Forbes ho 6. marca 2018 označil za najbohatšieho človeka na svete s čistým imaním 112 miliárd dolárov. Dokázal tak predbehnúť spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ktorý kraľoval tomuto rebríčku niekoľko rokov.

„To, čo Jeff Bezos urobil, je možno najpozoruhodnejším úspechom, aký som kedy videl. Spojil dve veľmi významné odvetvia (maloobchod a internet) a akosi pod nosom konkurencie sa stal skutočným lídrom, ktorý predefinoval to, čo tu bolo doteraz,“ povedal známy miliardár Warren Buffet.

Bezos bol niekoľkokrát na krátky čas zosadený z prvej priečky zoznamu najbohatších ľudí. Napríklad v roku 2019 sa jeho bohatstvo znížilo kvôli rozvodu s manželkou MacKenzie. Tá získala 25 % akcií Amazonu, ocenených na približne 36 miliárd dolárov, čo z nej urobilo tretiu najbohatšiu ženu na svete.

Aj napriek tomu si momentálne stále drží titul najbohatšieho človeka na svete. Na začiatku roku 2021 sa hodnota jeho majetku pohybuje vo výške 181 miliárd dolárov.

Podobne priaznivý osud postretol aj ľudí, ktorí mu verili na začiatku jeho podnikateľských aktivít. Prví približne 20 investori v Amazone, ktorí vložili do firmy po 50-tisíc dolárov, dnes majú z investície po viac ako 16 miliárd dolárov.

Vesmírna komercia alebo kolonizovanie vesmíru

V septembri 2000 založil Bezos spoločnosť Blue Origin s cieľom komercializovať lety ľudí do vesmíru. Splnil si tak detský sen, pretože už od mala javil záujem o vesmír a rozvoj ľudského života v slnečnej sústave. Spoločnosť si udržiavala nízky profit až do roku 2006, keď kúpila veľký pozemok v západnom Texase, ktorý slúži ako štartovacia a testovacia plocha.

Prvý úspech dosiahla v roku 2015, keď raketa New Origin Shepard úspešne vyletela do vesmíru, dosiahla plánovanú nadmorskú výšku 100,5 kilometra a vertikálne pristála naspäť na mieste štartu.

V máji 2018 Bezos tvrdil, že primárnym cieľom Blue Origin je ochrana prírodných zdrojov Zeme tým, že ľudský druh bude kolonizovať okolitý vesmír. Oznámil, že New Shepard v blízkej budúcnosti začne s transportom ľudí, pričom cena komerčných leteniek by sa mala pohybovať od 200 do 300-tisíc dolárov na osobu.

„Vysielanie ľudí do vesmíru je pre mňa nesmierne dôležité. Pokračujem v tejto práci, pretože verím, že ak tak neurobíme, nakoniec skončíme s civilizačnou stagnáciou, ktorú považujem za veľmi demoralizujúcu. Verím, že z pohľadu dlhého časového rámca, a naozaj myslím časový rámec niekoľko stoviek rokov, je Blue Origin najdôležitejšou prácou, ktorú robím,“ uviedol v rozhovore pre portál Axel Springer.

Niekoľko zaujímavých faktov zo života Jeffa Bezosa

Priemernému zamestnancovi Amazonu by trvalo 68 rokov, kým by zarobil toľko, čo Bezos zarobí za hodinu – 8,9 milióna dolárov.

Čisté imanie Bezosa je väčšie ako ročný HDP Islandu, Luxemburska a Zimbabwe dokopy.

Je takmer dvakrát bohatší ako celá britská kráľovská rodina.

V roku 2013 kúpil noviny Washington Post za 250 miliónov dolárov.

Používa e-mailovú adresu jeff@amazon.com, na ktorej doteraz odpisuje bežným zákazníkom.

Pred mesiacom, 2. februára 2021, oznámil, že odíde z miesta výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

21.9.2021 Zuzana Mecková

Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané

Podnikatelia už majú len niekoľko dní na to, aby upravili a potvrdili svoje firemné údaje v obchodnom registri. V opačnom prípade im hrozia ...

21.9.2021 Redakcia FinReport

Virtuálne sídlo sa na Slovensku stalo domovom pre viac ako 40-tisíc firiem

Virtuálne sídla firiem majú na Slovensku veľký úspech. Využíva ich každá šiesta firma pôsobiaca na našom území. Najmä startupy, malé ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

3.7.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos plánuje 5. júla 2021 odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti. Bezos, ktorý založil gigant vo svojej ...

27.6.2021 Redakcia FinReport

Čang I-ming: Tržby spoločnosti vlastniacej TikTok sa zdvojnásobili, no jej šéf oznámil, že končí

Šéf a líder čínskej spoločnosti ByteDance, ktorej najznámejšou súčasťou je úspešná sociálna sieť TikTok, po 10 rokoch odchádza zo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 2. 2.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 3. 3.
  Video: Slovenskí a maďarskí policajti prenasledovali bankových lupičov, našťastie išlo o cvičenie
 4. 4.
  Prokurátor chce väzobne stíhať riaditeľa inšpekcie Scholtza aj vyšetrovateľov NAKA
 5. 5.
  Slovákom hypotéky stále chutia. Najmä tie vyššie nad 100-tisíc eur a s dlhšou lehotou splatnosti