Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Investovanie Poslať

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik však má logiku. Kúpou diamantu sa z vás stáva investor.

image

Foto: Shutterstock

Investovanie do vzácnych nerastov sme si priblížili v článku o investovaní do zlata. Ak vás lákajú prírodné drahocennosti, určite príde reč aj na diamanty, ktoré ostatnú dekádu zažívajú turbulentné obdobie. Nový koronavírus negatívne ovplyvnil aj cenu diamantov. Historický vývoj je však pozitívny. Nie je preto vylúčené, že ich cena niekoľko nasledujúcich rokov bude stúpať. Aktuálna situácia však potvrdzuje starú pravdu, že diamanty sú vždy len o dlhodobom investovaní.

Čo je to vlastne diamant?

Prírodný diamant je kryštalickou formou uhlíka a vzniká pod obrovským tlakom za enormných teplôt. Vyznačuje sa vysokou tvrdosťou a disperzitou (rozptylom) svetla. Na planéte je ho obmedzené množstvo. V mnohom pripomína zlato. Diamanty sme sa však naučili vyrábať, a to tak dokonale, že syntetický diamant od prírodného často rozoznajú len vo vyhlásených certifikovaných laboratóriách. Syntetické diamanty sú však v priemere o 75 % lacnejšie.

Dôležité je poznať vlastnosti diamantov

Hodnota prírodného diamantu sa určuje podľa piatich kritérií. Ich jasné zadefinovanie je dobrá správa pre každého začínajúceho investora. Vďaka tomu sa dá vyhnúť vyložene zlému nákupu alebo nesprávnej investícii. Kritériá sú:

Farba. Veľmi zjednodušene, čím je diamant bezfarebnejší, tým je hodnotnejší. Farebnosť sa určuje podľa stupnice GIA, ktorá má jasne stanovený farebný rozsah. Diamanty označené písmenom D sú tie najhodnotnejšie a ich farebnosť je podobná farebnosti kvapky vody. Nenájdete v nich takmer žiadne farebné odtiene.

Čistota. Tento parameter sa posudzuje na základe vnútorných (inklúzia) a vonkajších (kaz) nedokonalostí. Nedokonalosti vznikajú pri formovaní sa diamantu v hlbinách zeme a bežne sú až na úrovni atómovej štruktúry. Voľným okom sa preto diamant nedá skúmať, no po 10-násobnom priblížení uvidíme takmer všetko potrebné. Žiaden diamant nie je na 100 % dokonalý, no existujú kúsky, ktoré sa k dokonalosti približujú.

Karát. Je to vlastne jednotka hmotnosti vzácnych kameňov. Jeden karát sa rovná 200 miligramom, čo je približne pätina gramu. Karát sa dá rozdeliť na 100 bodov, čo pomáha presnému oceneniu diamantu, ktorý je často ľahší ako jeden karát. Keď vieme určiť hmotnosť kameňa na stotiny karátu, vieme aj veľmi presne určiť jeho cenu. Odborníci zo sveta diamantov pritom upozorňujú, že medzi karátom a veľkosťou diamantov je zásadný rozdiel.

Brus. Táto kategória je jediná, ktorú neovplyvňuje príroda, a laikovi sa môže zdať mierne absurdná. Ide totiž o to, ako kvalitne remeselník spracuje surový diamant. Spracovanie dodáva vzácnemu kameňu lesk, brilanciu a celkovú iskru. Brusy kategorizuje už spomenutá GIA, ktorá pozná päťbodový systém hodnotenia od vynikajúci až po chabý.

Certifikát. Kategorizovanie diamantov, samozrejme, nie je len na základe dobrého slova obchodníka. Každý obchodovaný diamant by mal mať diamantový certifikát, alebo inak povedané rodný list. Ten sa vydáva na základe nestrannej odbornej skúšky vykonanej v gemologickom laboratóriu. Nie všetky laboratóriá majú práve dobrú povesť, preto je vhodné si počas kúpy overiť laboratórium, ktoré rodný list vydalo, prípadne spoznať jeho referencie.

Certifikát musí obsahovať:

 • názov laboratória, ktoré certifikát vydalo,

 • inskripciu, teda rodné číslo diamantu, ktoré je na kameni mikroskopicky vypálené laserom,

 • brus, ktorý určuje a sumarizuje krásu kameňa,

 • dátum vydania certifikátu – odporúča sa, aby certifikát nebol počas kúpy starší ako rok, pretože za dlhší čas sa s diamantom mohlo udiať veľa vecí, ktoré mohli ovplyvniť jeho cenu,

 • hmotnosť v karátoch,

 • určenie čistoty,

 • určenie farby,

 • proporcie diamantu,

 • dodatočné informácie – napríklad o lesku, symetrii a flourescencii.

V certifikáte nenájdeme cenu. Tá sa uvádza až pri obchodovaní ako potvrdenie o uvádzaných vlastnostiach daného kameňa.

Prečo investovať práve do diamantov?

Prírodný diamant je vzácny kameň, ktorého je na planéte obmedzené množstvo. Výhodou je, že sa dá ľahko skladovať a prenášať. Pre iné investičné komodity často potrebujeme bezpečné úložisko, ktoré stojí nemalé peniaze. Diamanty doslova schováme do vrecka.

Ďalšou výhodou a dôvodom, prečo do nich investovať, je vysoká odolnosť. Spomeňme si na to, ako diamanty vznikajú. Investičný kameň len tak niečo nepoškodí. V neposlednom rade je výhodou diamantov aj to, že sa dajú nosiť ako šperk. Takýmto spôsobom môžeme mať svoju investíciu stále pri sebe. Ak sme nakúpili diskrétne, takmer nikto nevie, koľko sme investovali.

Neexistuje index, ale pomôže cenník Rapaport

Predajcovia diamantov odporúčajú vyhýbať sa pri kúpe a predaji agentom alebo sprostredkovateľom. Skúsení investori by nám poradili to isté. Čo ak sme začiatočníci, ktorí s cenotvorbou diamantov nemajú žiadne skúsenosti? Pri investičných diamantoch neexistuje index, ktorý by určoval ich cenu. Tú určuje cenník Rapaport, ktorý vytvára štandard pre diamantový priemysel. Vychádza každý štvrtok tesne pred polnocou a zaviedol ho Martin Rapaport, zakladateľ Rapaport Diamonds Group (1978).

Cenník je za predplatné dostupný každému. Obsahuje tabuľky, ktoré kombinujú jednotlivé vlastnosti diamantov. Z týchto kombinácií vzídu odporúčané ceny. Tie sú základom pre obchodovanie na diamantových burzách a využívajú ich tiež predajcovia diamantov. Od týchto cien sa najviac odkláňa hromadný predaj a nákup diamantov.

Ako investovať do diamantov?

Najprv sa musíme dôkladne zorientovať. Napríklad dobrým úvodom je aj tento článok. Potrebné je však pátrať viac do hĺbky. Odborníci odporúčajú stanoviť si presný rozpočet, ktorý za žiadnych okolností nesmieme prekročiť. Aj preto, že diamanty sú vyslovene dlhodobou investíciou. Ak by sme ich totiž potrebovali obratom predať, môžeme prerobiť.

Kde presne nakupovať diamanty? Tu sa dá riadiť sedliackym rozumom. Porovnáme si ceny viacerých predajcov. Ak máme k dispozícii väčšiu sumu finančných prostriedkov určených na investovanie, potom môžeme kúpiť aj viac rôznych kameňov. Ak by sme kúpili veľký drahý kameň, neskôr by sme mohli mať problém predať ho.

Aké prípadné riziká nám hrozia?

Najväčším rizikom pri investovaní do diamantov je transparentnosť cien. Cenník Rapaport síce určuje orientačné ceny, no tie finálne sú výsledkom ponuky a dopytu, šikovnosti obchodníka a emócií pri kúpe. Často sa uvádza, že aj samotná obchodovateľnosť je limitovaná. Zohnať kupca môže byť problém.

Ak by sme chceli predať svoje diamanty spoločnosti, ktorá s nimi obchoduje, alebo maloobchodníkovi, musíme sa pripraviť na tvrdé vyjednávania o cene. Predávať sa najviac oplatí na aukciách, tie však mávajú vysoké poplatky.

 

Bezkonfliktné a etické diamanty

 • Bezkonfliktné diamanty spĺňajú definíciu Kimberleyského procesu. Je to certifikácia surových diamantov, ktorá má za cieľ zabrániť, aby sa pomocou zisku z predaja diamantov financovali povstalecké a teroristické aktivity.

 • Etické diamanty sú diamanty, pri ktorých je zaručené, že na ich ťažbu nebola využitá detská práca, počas ťažby nedochádza k násiliu, porušovaniu ľudských práv alebo degradácii životného prostredia.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
28.9.2020 Zuzana Mecková

Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov

Po tom, čo koronakríza zamávala s rozpočtami nie jednej slovenskej domácnosti, banky sa čoraz viac snažia angažovať vo vytváraní ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

19.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov

Rozumne investovať znamená rozumne si rozložiť investičné portfólio. Ak už máme nakúpené dlhopisy a akcie, a chceme diverzifikovať aj ...

12.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Šperky z vás môžu spraviť novodobých hľadačov pokladov

Nedávno sme si predstavili základy investovania do zlata a diamantov. Logicky by sme sa teda mohli pýtať, a čo šperky? Tiež sú investičnou ...

10.9.2020 Dominik Horváth

Koronakríza zrodila nový typ investora, ktorý si hovorí Robin Hood

Na akciových trhoch sa objavila nová skupina akcionárov, takzvaní Robinovia Hoodovia. Tento slangový názov je odvodený od spoločnosti ...

5.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Akcie technologických firiem generujú nadštandardné výnosy

Kríza je vždy najlepším obdobím na investovanie. Ceny padajú a investori môžu nakúpiť naozaj výhodne. Paradoxne, aktuálna situácia je ...

29.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Autá sú veľkým lákadlom, no uspejú len tí najostrieľanejší

Investovať do áut je dobrodružstvo plné zákrut, ktoré sú často nepredvídateľné. Ak k tejto jazde pridáme čistú lásku k vôni benzínu, ...

22.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Premeňte lásku k vínu na príjemné zhodnocovanie svojich peňazí

Mlieko starcov alebo nápoj bohov. Víno nemá lichotivé prívlastky len preto, že dokáže spríjemniť večer, rozšíriť paletu chutí už aj ...

8.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Podielové fondy sú dobrým štartom do sveta investícií

Snaha o lepšie zabezpečenie sa na dôchodok sa môže stať vynikajúcim impulzom, aby sme sa pustili do investovania. Musíme sa však vyznať. ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

25.7.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zlato a vzácne kovy sú bezpečným prístavom

Možností, ako dlhodobo a bezpečne investovať voľné finančné prostriedky, je viacero. Jednu z najväčších istôt predstavujú drahé kovy, ...

5.7.2020 Redakcia FinReport

Emitenti majú zvýšený záujem o vydávanie cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR dosiahol v roku 2019 historicky najvyšší zisk. Bol až o 40 percent vyšší ako zisk v roku 2018. ...

9.6.2020 Robert Juriš

Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali

Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky ponúkajú klientom pomoc s finančnými plánmi, hoci na to nemajú dostatočnú paletu produktov
 2. 2.
  Pavol Choma patrí k špičke hypotekárnych obchodníkov. Čo stojí za jeho úspechom a prečo sa pridal k FinGO.sk?
 3. 3.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 4. 4.
  V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou
 5. 5.
  Korupcia na prokuratúre aj v polícii, Slovenská informačná služba odtajnila správu o činnosti