Hľadaj

Hľadáte investičné príležitosti? Diamanty sú večné, no treba pri nich zachovať rozvahu

Juraj Recký Investovanie Poslať

Cena diamantu v snubnom prsteni má byť, podľa tradície, na úrovni troch mesačných platov budúceho ženícha. Pôvodne marketingový trik však má logiku. Kúpou diamantu sa z vás stáva investor.

image

Foto: Shutterstock

Investovanie do vzácnych nerastov sme si priblížili v článku o investovaní do zlata. Ak vás lákajú prírodné drahocennosti, určite príde reč aj na diamanty, ktoré ostatnú dekádu zažívajú turbulentné obdobie. Nový koronavírus negatívne ovplyvnil aj cenu diamantov. Historický vývoj je však pozitívny. Nie je preto vylúčené, že ich cena niekoľko nasledujúcich rokov bude stúpať. Aktuálna situácia však potvrdzuje starú pravdu, že diamanty sú vždy len o dlhodobom investovaní.

Čo je to vlastne diamant?

Prírodný diamant je kryštalickou formou uhlíka a vzniká pod obrovským tlakom za enormných teplôt. Vyznačuje sa vysokou tvrdosťou a disperzitou (rozptylom) svetla. Na planéte je ho obmedzené množstvo. V mnohom pripomína zlato. Diamanty sme sa však naučili vyrábať, a to tak dokonale, že syntetický diamant od prírodného často rozoznajú len vo vyhlásených certifikovaných laboratóriách. Syntetické diamanty sú však v priemere o 75 % lacnejšie.

Dôležité je poznať vlastnosti diamantov

Hodnota prírodného diamantu sa určuje podľa piatich kritérií. Ich jasné zadefinovanie je dobrá správa pre každého začínajúceho investora. Vďaka tomu sa dá vyhnúť vyložene zlému nákupu alebo nesprávnej investícii. Kritériá sú:

Farba. Veľmi zjednodušene, čím je diamant bezfarebnejší, tým je hodnotnejší. Farebnosť sa určuje podľa stupnice GIA, ktorá má jasne stanovený farebný rozsah. Diamanty označené písmenom D sú tie najhodnotnejšie a ich farebnosť je podobná farebnosti kvapky vody. Nenájdete v nich takmer žiadne farebné odtiene.

Čistota. Tento parameter sa posudzuje na základe vnútorných (inklúzia) a vonkajších (kaz) nedokonalostí. Nedokonalosti vznikajú pri formovaní sa diamantu v hlbinách zeme a bežne sú až na úrovni atómovej štruktúry. Voľným okom sa preto diamant nedá skúmať, no po 10-násobnom priblížení uvidíme takmer všetko potrebné. Žiaden diamant nie je na 100 % dokonalý, no existujú kúsky, ktoré sa k dokonalosti približujú.

Karát. Je to vlastne jednotka hmotnosti vzácnych kameňov. Jeden karát sa rovná 200 miligramom, čo je približne pätina gramu. Karát sa dá rozdeliť na 100 bodov, čo pomáha presnému oceneniu diamantu, ktorý je často ľahší ako jeden karát. Keď vieme určiť hmotnosť kameňa na stotiny karátu, vieme aj veľmi presne určiť jeho cenu. Odborníci zo sveta diamantov pritom upozorňujú, že medzi karátom a veľkosťou diamantov je zásadný rozdiel.

Brus. Táto kategória je jediná, ktorú neovplyvňuje príroda, a laikovi sa môže zdať mierne absurdná. Ide totiž o to, ako kvalitne remeselník spracuje surový diamant. Spracovanie dodáva vzácnemu kameňu lesk, brilanciu a celkovú iskru. Brusy kategorizuje už spomenutá GIA, ktorá pozná päťbodový systém hodnotenia od vynikajúci až po chabý.

Certifikát. Kategorizovanie diamantov, samozrejme, nie je len na základe dobrého slova obchodníka. Každý obchodovaný diamant by mal mať diamantový certifikát, alebo inak povedané rodný list. Ten sa vydáva na základe nestrannej odbornej skúšky vykonanej v gemologickom laboratóriu. Nie všetky laboratóriá majú práve dobrú povesť, preto je vhodné si počas kúpy overiť laboratórium, ktoré rodný list vydalo, prípadne spoznať jeho referencie.

Certifikát musí obsahovať:

 • názov laboratória, ktoré certifikát vydalo,

 • inskripciu, teda rodné číslo diamantu, ktoré je na kameni mikroskopicky vypálené laserom,

 • brus, ktorý určuje a sumarizuje krásu kameňa,

 • dátum vydania certifikátu – odporúča sa, aby certifikát nebol počas kúpy starší ako rok, pretože za dlhší čas sa s diamantom mohlo udiať veľa vecí, ktoré mohli ovplyvniť jeho cenu,

 • hmotnosť v karátoch,

 • určenie čistoty,

 • určenie farby,

 • proporcie diamantu,

 • dodatočné informácie – napríklad o lesku, symetrii a flourescencii.

V certifikáte nenájdeme cenu. Tá sa uvádza až pri obchodovaní ako potvrdenie o uvádzaných vlastnostiach daného kameňa.

Prečo investovať práve do diamantov?

Prírodný diamant je vzácny kameň, ktorého je na planéte obmedzené množstvo. Výhodou je, že sa dá ľahko skladovať a prenášať. Pre iné investičné komodity často potrebujeme bezpečné úložisko, ktoré stojí nemalé peniaze. Diamanty doslova schováme do vrecka.

Ďalšou výhodou a dôvodom, prečo do nich investovať, je vysoká odolnosť. Spomeňme si na to, ako diamanty vznikajú. Investičný kameň len tak niečo nepoškodí. V neposlednom rade je výhodou diamantov aj to, že sa dajú nosiť ako šperk. Takýmto spôsobom môžeme mať svoju investíciu stále pri sebe. Ak sme nakúpili diskrétne, takmer nikto nevie, koľko sme investovali.

Neexistuje index, ale pomôže cenník Rapaport

Predajcovia diamantov odporúčajú vyhýbať sa pri kúpe a predaji agentom alebo sprostredkovateľom. Skúsení investori by nám poradili to isté. Čo ak sme začiatočníci, ktorí s cenotvorbou diamantov nemajú žiadne skúsenosti? Pri investičných diamantoch neexistuje index, ktorý by určoval ich cenu. Tú určuje cenník Rapaport, ktorý vytvára štandard pre diamantový priemysel. Vychádza každý štvrtok tesne pred polnocou a zaviedol ho Martin Rapaport, zakladateľ Rapaport Diamonds Group (1978).

Cenník je za predplatné dostupný každému. Obsahuje tabuľky, ktoré kombinujú jednotlivé vlastnosti diamantov. Z týchto kombinácií vzídu odporúčané ceny. Tie sú základom pre obchodovanie na diamantových burzách a využívajú ich tiež predajcovia diamantov. Od týchto cien sa najviac odkláňa hromadný predaj a nákup diamantov.

Ako investovať do diamantov?

Najprv sa musíme dôkladne zorientovať. Napríklad dobrým úvodom je aj tento článok. Potrebné je však pátrať viac do hĺbky. Odborníci odporúčajú stanoviť si presný rozpočet, ktorý za žiadnych okolností nesmieme prekročiť. Aj preto, že diamanty sú vyslovene dlhodobou investíciou. Ak by sme ich totiž potrebovali obratom predať, môžeme prerobiť.

Kde presne nakupovať diamanty? Tu sa dá riadiť sedliackym rozumom. Porovnáme si ceny viacerých predajcov. Ak máme k dispozícii väčšiu sumu finančných prostriedkov určených na investovanie, potom môžeme kúpiť aj viac rôznych kameňov. Ak by sme kúpili veľký drahý kameň, neskôr by sme mohli mať problém predať ho.

Aké prípadné riziká nám hrozia?

Najväčším rizikom pri investovaní do diamantov je transparentnosť cien. Cenník Rapaport síce určuje orientačné ceny, no tie finálne sú výsledkom ponuky a dopytu, šikovnosti obchodníka a emócií pri kúpe. Často sa uvádza, že aj samotná obchodovateľnosť je limitovaná. Zohnať kupca môže byť problém.

Ak by sme chceli predať svoje diamanty spoločnosti, ktorá s nimi obchoduje, alebo maloobchodníkovi, musíme sa pripraviť na tvrdé vyjednávania o cene. Predávať sa najviac oplatí na aukciách, tie však mávajú vysoké poplatky.

 

Bezkonfliktné a etické diamanty

 • Bezkonfliktné diamanty spĺňajú definíciu Kimberleyského procesu. Je to certifikácia surových diamantov, ktorá má za cieľ zabrániť, aby sa pomocou zisku z predaja diamantov financovali povstalecké a teroristické aktivity.

 • Etické diamanty sú diamanty, pri ktorých je zaručené, že na ich ťažbu nebola využitá detská práca, počas ťažby nedochádza k násiliu, porušovaniu ľudských práv alebo degradácii životného prostredia.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

9.1.2021 Dominik Horváth

Spoločnosť Airbnb je konečne na burze a hneď v prvý deň dosiahla historické maximá

Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. ...

2.1.2021 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Rok 2020 bol veľkým učiteľom, a čo očakávať v roku 2021?

Správne vyvážené investičné portfólio sa ukázalo ako správna stratégia. Je výborné pre turbulentné obdobie, ktoré sa zrejme stane ...

26.12.2020 Dominik Horváth

Investori pozor, začína sa Santa Claus Rally a možno sa bude jazdiť aj na Tesle

Koniec roka sa spája nielen s vianočnými sviatkami a s oslavou príchodu nového roka. Napríklad investori majú svoju Santa Claus Rally, ktorá ...

19.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte príležitosti? Historické budovy sú riešením pre milovníkov investičných maratónov

Niektoré historické budovy na Slovensku sa dajú kúpiť aj za cenu 3-izbového bytu v bratislavskej novostavbe. Nasledujú však ďalšie ...

12.12.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Popri fandení môžete na športe aj zarábať

Podpísaný dres, polámaná raketa z Roland Garros, kopačka slávneho futbalistu, hokejový puk z pamätného zápasu alebo limitovaný ...

5.12.2020 Robert Juriš

E. Macho: Prečo investovať do mincí? Pretože majú nízku volatilitu, veľký investičný potenciál a sú krásne

Na počiatku bola... minca. Presnejšie dukát. A nebol to hocijaký dukát, ale kráľovský desaťdukát. Navyše zlatý, 400-ročný, vyrazený v ...

28.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Fabergého vajíčka potešia investora aj milovníka jedinečného šperkárskeho umenia

Ruská veľkonočná tradícia prerástla do svetového fenoménu, ktorý v šperkárstve definoval novú umeleckú kategóriu. Je však tiež ...

21.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Komiksy predstavujú výnosný biznis v hodnote dvoch miliárd dolárov

V kinách zarábajú milióny dolárov. Komiksoví superhrdinovia sa tešia popularite naprieč generáciami. Ak sa vyberiete po ich stopách, ...

14.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Zaostrite na predmety obľúbených celebrít

Alternatívne investície majú svoje jedinečné čaro v tom, že si k nim môžeme vytvoriť citové puto. Vo svete financií to nie je až také ...

7.11.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Vytvorte štartovací balík pre svojich potomkov

Dostať od rodičov zaujímavý balík peňazí „na rozbeh“ dospeláckeho života je takmer ideálny scenár. Mnohí sme si už neraz ...

31.10.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Na zápästí sa dá nosiť nielen šperk, ale aj zábezpeka do budúcnosti

Sú užitočné, krásne, vhodne doplnia náš outfit a dokážu nám aj zarobiť zaujímavé peniaze. Treba ich však vyberať s rozumom a mať ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Akí sme investori? Financie sme si vlani príliš nezhodnotili a šancu na zisky počas krízy sme opäť premárnili
 2. 2.
  Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím
 3. 3.
  Vláda má v súvislosti so sledovaním novinárky Tódovej okamžite konať, výzva prišla z europarlamentu
 4. 4.
  Cena bitcoinu vyletela na 34-tisíc dolárov. Má potenciál ďalej rásť, ale aj strmo padnúť
 5. 5.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností