Stane sa bitcoin oficiálnou menou? V stredoamerickom Salvádore o tom vážne uvažujú
Neprejde deň bez toho, aby sa kryptomeny nepostarali o rozruch na finančných trhoch. Najčastejšie sa o nich hovorí po dramatických nárastoch alebo prepadoch ich ceny. Odolnosť kryptomien pravidelne testuje miliardár Elon Musk prostredníctvom svojich tweetov. No tentoraz ho svojím vyhlásením prekonal prezident Salvádoru Nayib Bukele, ktorý zverejnil, že z bitcoinu vo svojej krajine plánuje urobiť oficiálnu menu.
Foto: Unsplash
Zákon o bitcoine poputuje do kongresu
Prezident stredoamerického štátu nie je prvý, kto prišiel s nápadom urobiť z kryptomeny oficiálne platidlo. Prvým by sa však stal, ak by sa mu to naozaj podarilo. Podľa agentúry Reuters dal pripraviť zákon umožňujúci zaradiť bitcoin medzi oficiálne meny a onedlho ho chce predložiť kongresu na schválenie.
Zaujímavá je aj motivácia pre snahu salvádorského prezidenta. Bitcoin by mal zjednodušiť posielanie peňazí medzi salvádorskými migrantmi žijúcimi a pracujúcimi v zahraničí, a ich príbuznými, ktorí zostali žiť vo vlasti. Miestna ekonomika je totiž závislá práve od týchto finančných príspevkov, ktoré predstavujú až 20 % hrubého domáceho produktu.
Partner témy
Cena bitcoinu lieta raz hore a potom dolu
Cena bitcoinu v tomto roku kolíše ako na hojdačke. Kým uprostred apríla dosiahla svoje historické maximum na úrovni 65-tisíc dolárov, o mesiac neskôr sa prepadla blízko hranice 30-tisíc dolárov. Momentálne sa pohybuje približne 40 % pod svojím historickým maximom, ale zároveň o 30 % nad úrovňou, kde sa nachádzal na začiatku roka 2021.
Ako Musk tweetuje, tak bitcoin tancuje
Naposledy sa o prepad ceny bitcoinu postaral práve šéf Tesly Elon Musk. Minulý týždeň tweetol, že jeho láska k najväčšej kryptomene na trhu, ktorej podiel predstavuje takmer 50 %, sa skončila. Pripojil aj sugestívny obrázok rozchádzajúceho sa páru a zlomené srdce. Výsledkom bolo, že oslabil nielen bitcoin, ale aj ďalšie kryptomeny, ako napríklad ethereum alebo dogecoin.
Podobné kúsky sa mu podarili aj v minulosti. Napríklad vtedy, keď na sociálnych sieťach zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily. Dôvodom mala byť energeticky náročná, a teda neekologická, ťažba kryptomien. Okamžitý prepad ceny bitcoinu bol vtedy viac ako dramatický.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny