Čo je to fintech, ktorý je prekvapivo všade okolo nás
Zrejme ste si v ostatných dňoch všimli novú rubriku v menu na našej webovej stránke. Fintech. Spojenie technológií a financií je moderný a silný smer, ktorý vašej pozornosti nesmie ujsť. Viete však, čo presne fintech je a čo zahŕňa?
Foto: Shutterstock
Možnosti, ktoré dnes ponúkajú technológie, sú často označované ako neobmedzené. Je teda celkom prirodzené, že ich prienik do najrôznejších odvetví je viac ako dynamický, financie nevynímajúc. Poznať preto význam pojmu fintech, vedieť, čo všetko zahŕňa a aké benefity ponúka nielen koncovému zákazníkovi, je viac ako namieste.
Fenomén doby spája technológie a financie
Vysvetlenie je celkom jednoduché. Fintech je akékoľvek spojenie technológií s finančnými operáciami. Veľmi aktuálny a jasný príklad fintechu je platenie smartfónom. Inteligentný telefón vás oslobodí od používania platobnej karty, umožňuje mať v jednom zariadení hneď niekoľko aktívnych platobných kariet, posúva bezpečnosť platenia na vyššiu úroveň a dáva vám väčšiu slobodu či bohatšie možnosti rozhodovania sa.
Téma je však oveľa obsiahlejšia a príklad platenia smartfónom je v skutočnosti len omrvinka z celku zvaného fintech. Aby sme však silu fintechu demonštrovali na konkrétnych číslach, uvedieme príklad. Spoločnosť CB Insights dlhodobo sleduje stav financií v tomto odvetví a podľa výročných správ bolo v roku 2018 vo fintechových startupových riešeniach spolu až 40,8 miliardy amerických dolárov. Je to jeden z dôkazov, že spojenie technológií a financií doslova otriasa základmi tradičných bánk a má obrovskú silu zmeniť spôsob, akým o financiách dnes premýšľame.
Prekvapujúco bohatá história
Začiatky fintechu siahajú do roku 1860 a sú spojené s vynájdením pantelegrafu, vďaka ktorému sa mohli overovať podpisy finančných transakcií na diaľku. Ak sa posunieme v histórii značný kus vpred, tak sa dostaneme do roku 1950, keď debutovala The Diners Club Card. O rok neskôr bolo v obehu 20 000 aktívnych kariet. American Express Card prišla na trh v roku 1958. Áno, toto všetko sú významné míľniky fintechu. Než sa dostaneme do súčasnosti, musíme ešte spomenúť roky 1982 a 1983, keď bol spustený online banking, čo už oveľa viac pripomína súčasné fintechové riešenia.
Dnes už dobre známy PayPal, ako jedna z prvých fintechových služieb, ponúkol službou Venmo možnosť elektronicky posielať peniaze medzi zákazníkmi a vynechať pritom klasické banky. Reakciou bola služba Zelle, do ktorej sa už zapojili desiatky tradičných bánk, aby nezostali mimo svojho vlastného biznisu, a aby dokázali službe konkurovať.
Partner článku
Banky, traste sa!
Zásadným pre fintech bol rok 2008, keď po finančnej kríze množstvo ľudí stratilo dôveru v tradičné banky. Možno sa pýtate, ako môže fintech vôbec bez bánk fungovať. Istotne vám totiž ako prvé napadnú riešenia, ako už spomenuté platenie smartfónom, aplikácie bánk alebo rôzne softvérové porovnávače ponúk finančných inštitúcií. Jedným z najvýraznejších príkladov sú crowdfundigové platformy. Stránky, ako Kickstarter alebo Patreon, umožňujú podnikateľom získať investície priamo od ľudí, ktorým sú ponúkané riešenia alebo výrobky sympatické. Ak sa takto rozhodnete projekt podporiť, nevznikne vám nárok na samotnú spoločnosť, ale stanete sa jedným z prvých zákazníkov. Získate podporený produkt alebo službu medzi prvými, prípadne si zabezpečíte výraznú zľavu.
Mnohé riešenia síce banky k svojej existencii potrebujú, no zároveň sú pre ne bičom. Startupové firmy ponúkajú riešenia, vďaka ktorým odpadá potreba kamenných prevádzok, redukujú počet potrebných zamestnancov, či služby tretích strán. Zákazníci tiež majú ľahší a rýchlejší prístup k informáciám, nie sú viazaní na konkrétne miesto alebo čas a, v neposlednom rade, tiež lepšie rozumejú tomu, ako sa s ich financiami pracuje.
Podpora na úrovni krajiny
Možno vám napadlo, že ak by sa banky a poisťovne zomkli, dokážu celé haló okolo fintechu jednoducho uhasiť. Majú však smolu, pretože fintechové riešenia podporujú už aj štáty. Medzi prvými boli USA, Veľká Británia a Indonézia. Banky Európskej únie musia od roku 2018 povinne poskytovať fintechovým startupom informácie potrebné na navrhnutie a realizáciu projektov.
Aj to je dôvod, prečo sa banky prispôsobujú dobe. Jeden z trendov roku 2020 je zverejňovanie, resp. upravovanie API (rozhranie pre programovanie aplikácií) bankových riešení pre vývojárov tretích strán. Tí vďaka tomuto kroku môžu vyvíjať vlastné finančné riešenia a banky naďalej zostávajú v hre.
Fintech nájdeme aj v telematike. Inteligentné monitorovanie stavu vozidla implementované do čiernej skrinky alebo smartfónu dokážu využívať poisťovne na určenie veľmi presnej výšky poistného vozidla. Vďaka nemu vám môžu poistenie pre objektívne dôvody aj odmietnuť. Keďže zdravie je silným trendom v inteligentných prenosných zariadeniach, smartfónoch, hodinkách alebo náramkoch, môžeme očakávať podobný prienik fintechu aj do zdravotného poistenia.
Áno, umelá inteligencia je tu
Ak spomenieme umelú inteligenciu, tak možnosti využitia vo finančnom svete sa opäť rozšíria. Od bežného poradenstva, cez Tatra banku, ktorá prevádzkuje chatbota Adama, až po investovanie na burze, kde dokáže umelá inteligencia v podstate nonstop vyhodnocovať nazbierané dáta, predikovať vývoj a upozorniť investora na zásadné zmeny, či už pozitívne, alebo negatívne.
Je teda zrejmé, že fintech je naozaj všade. Možno zostáva už len jedna nezodpovedaná otázka, ktorá visí vo vzduchu. A čo kryptomeny a blockchain? Áno, aj tieto fenomény patria do fintechu. No o tejto téme niekedy v inom článku.