Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

IKEA, BMW, Apple a ďalší... zoznam firiem, ktoré bojkotujú Rusko, sa rozrastá každý deň

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Nielen štáty, ale aj značky a firmy z celého sveta vyzývajú na ukončenie vojnovej agresie Ruska na Ukrajine. Mnohé z nich už odmietli pokračovať v obchodnej činnosti na území Ruskej federácie, a zoznam spoločností bojkotujúcich túto krajinu je každým dňom väčší. Ktoré svetové firmy už úplne obmedzili aktivity v tomto regióne, a ktoré produkty preto budú pre Rusov nedostupné?

image

Foto: Shutterstock

Automobily a lietadlá

Nemecký výrobca áut Mercedes-Benz oznámil, že pozastavuje export osobných áut a dodávok do Ruska a pozastavuje aj výrobu v krajine. Takmer okamžite na ruskú inváziu zareagovali aj ďalšie automobilky.

V súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu a jeho následkami sa predstavenstvo koncernu Volkswagen (VW) rozhodlo až do odvolania zastaviť výrobu vozidiel v Rusku a okamžite zastavilo aj export vozidiel z krajiny. Stopku dostali tiež ruské výrobné závody v Kaluge a Nižnom Novgorode. Zmena sa dotkne aj značiek Škoda či Audi, ktoré patria pod koncern VW.

Podobný krok urobilo aj BMW, ktoré v Rusku zatvorilo svoje fabriky a tiež blokuje dodávky áut a náhradných dielov. Z auto-moto priemyslu sa k bojkotu pridali aj značky ako Cadillac, Chevrolet, Daimler, Ford, General Motors, Jaguar, Harley-Davidson, Mitsubishi, Peugeot, Porsche, Renault, Scania a Volvo, ktoré kompletne rušia objednávky a nebudú ďalej poskytovať svoje služby v Rusku.

Rovnako reaguje aj výrobca dopravných lietadiel Boeing, ktorý prerušuje svoje dodávky dielov a poskytovanie údržby ruským leteckým spoločnostiam. Tento krok amerického výrobcu môže podľa odborníkov výrazne sťažiť udržanie prevádzky lietadiel vlastnených leteckými spoločnosťami v Rusku. 

Finančné a iné technológie

V Rusku si už tamojší občania nekúpia nový iPhone, ani Macbook. Technologický gigant Apple v reakcii na ruskú inváziu pozastavil predaj všetkých svojich produktov v tejto krajine. Rovnako tak v Rusku skončila napríklad aj obľúbená platobná služba Apple Pay a v online obchode s aplikáciami už v Rusku nemožno stiahnuť appky ruskej štátnej televízie či spravodajského webu Sputnik.

V rámci platobných služieb odišli z Ruska takmer všetci najväčší svetoví hráči, okrem Apple Pay sú to aj Google Pay, PayPal a Samsung Pay. 

Vyberanie peňazí z ruských bankomatov je v týchto dňoch mimoriadne náročné. V Rusku prestali fungovať aj služby a technológie gigantov MasterCard či VISA. Rusi v dôsledku tohto kroku plánujú prejsť na inú, čínsku platformu. 

Americký softvérový koncern Microsoft tiež oznámil, že zastaví predaj nových produktov a služieb v Rusku. „Firma okrem prerušenia predaja zastavuje viacero aspektov svojho podnikania vo federácii, aby jeho operácie boli v súlade s vládnymi sankciami uvalenými na Rusko,“ uviedol prezident koncernu Brad Smith.

Aj softvérová spoločnosť SAP zastavila svoje podnikanie v Rusku a pozastavila predaj produktov a služieb v krajine. Ukrajinský vicepremiér Mykhailo Fedorov síce na Twitteri uviedol, že ďakuje za podporu, ale podľa neho firma nezašla dostatočne ďaleko a požiadal, aby zastavila podporu ich produktov v Rusku, kým „ruské tanky a rakety útočia na Ukrajinu“.

Zakázali dodávky mikročipov a stopli aj grafické karty

K spoločnostiam bojkotujúcim Rusko sa pridali aj technologické spoločnosti Oracle, Lenovo, HP, AMD, Adobe či Dell. Spoločnosť Oracle oznámila, že pozastavila všetky svoje operácie v Ruskej federácii, rovnako ako značka Dell, ktorá prerušila všetky predaje na ruskom území. AMD a Intel zase zakázali dodávky mikročipov, a plánujú tiež stopnúť grafické karty pre ruský trh.

Internetové služby

Americká firma Google začiatkom marca uviedla, že už viac nebude predávať online reklamu v Rusku prostredníctvom svojho vyhľadávača, na YouTube alebo cez externých partnerov. Z obchodu Google Play boli odstránené aplikácie ruských štátnych médií a Sputnika. Firma pre ruských občanov blokuje aj niektoré služby Google Maps.

Hudobná platforma Spotify uzatvorila svoju ruskú kanceláriu na neurčito a odstránila tiež všetok obsah z kanálov RT a Sputniku zo svojej platformy v reakcii na „nevyprovokovaný útok krajiny na Ukrajinu“. Na druhej strane spoločnosť tvrdí, že svoju službu v Rusku kompletne nevypína. Podľa informácie portálu Variety sa domnieva, že „je nevyhnutné udržiavať globálny tok informácií“.

Reagovali aj sociálne siete. LinkedIn, OnlyFans či Snapchat sa pripravujú na opustenie Ruskej federácie, Instagram a Facebook blokujú ruskú propagandu. Nepotešia sa ani ruskí hráči videohier. Firma Sony už v prípade platformy PlayStation zastavila v Rusku možnosť platenia za svoje online produkty, rovnako tak v rubľoch tamojší občania nezaplatia ani za digitálne hry na konzole Nintendo.

Z Ruska odchádza aj jeden z najväčších poskytovateľov streamovaných médií na svete, firma Netflix. Urobí tak postupne. Najprv zruší tamojšiu produkciu ruských televíznych seriálov, a ukončiť plánuje aj samotné predplatné pre občanov federácie. Ruským vojnovým aktivitám sa postavil aj filmový priemysel. Filmov od Sony, Disney či Warner Bros sa Rusi nedočkajú. Napríklad najnovšieho Batmana už v Rusku premietať nebudú.

Shell lacno nakúpil ruskú ropu, o zisk sa podelí s Ukrajinou

Ťažobná spoločnosť Exxon Mobil oznámila medzi prvými, že ukončuje svoje aktivity v Rusku. Svojich amerických zamestnancov sťahuje z tejto krajiny a nové aktivity tu už vykonávať nebude. Z Ruska odchádza aj ropný koncern Shell, podobne ako ďalšie firmy. Oznámil, že sa zbaví všetkých svojich lukratívnych podielov v spoločných podnikoch s ruským Gazpromom. V posledných dňoch sa však firma stala terčom kritiky, pretože následne lacno nakúpila tamojšiu ropu. Ako ospravedlnenie plánuje venovať časť svojho zisku z tohto obchodu Ukrajine.

Logistika a cestovanie

K opusteniu ruského trhu sa pridali aj americké firmy United Parcel Service a FedEx, ktoré zastavujú doručovanie zásielok do Ruska. Rovnako nebudú doručovať dodávky ani na Ukrajinu, to však odôvodňujú vojnovým stavom a ochranou svojich zamestnancov. Prepravná firma Maersk tiež ruší dodávky do a z Ruskej federácie a odchod ohlásilo aj DHL.

Takmer všetky krajiny Západu zakázali vstup a pristávanie ruským aerolinkám, čo značne sťaží cestovanie Rusov za rekreáciami.

V oblasti cestovania prišlo ešte jedno významné obmedzenie, ktoré pripraví ruských poskytovateľov ubytovania o príjmy. Firma Airbnb od 3. marca s okamžitou platnosťou pozastavila všetky operácie v Rusku a Bielorusku. Zmenu ohlásil generálny riaditeľ Brian Chesky na svojom Twitteri len krátko po tom, čo spoločnosť uviedla, že ponúkne bezplatné krátkodobé ubytovanie pre 100-tisíc utečencov z Ukrajiny.

Domácnosť a móda

Zástupcovia značky IKEA vyhlásili, že „obrovský ľudský vplyv“ vojenskej invázie ich prinútil nielen zatvoriť všetky obchody v Rusku, ale aj prerušiť výrobu na ruskom území. Švédsky obchodný gigant tak dočasne pozastavil všetky prevádzky v Rusku a Bielorusku.

Toto rozhodnutie okamžite spôsobilo nápor tamojších spotrebiteľov na obchodné centrá, ktoré sa v posledné dni snažili nakúpiť produkty švédskej firmy. Obmedzenie predaja produktov IKEA sa dotkne 17 obchodov a približne 15-tisíc zamestnancov. 

Predajca oblečenia H&M oznámil, že z bezpečnostných dôvodov dočasne zatvára ukrajinské obchody a pozastavuje tiež predaj svojich produktov v Rusku.

Značka Nike bola jedna z prvých, ktorá oznámila reštrikcie voči Rusku. Športový gigant tam zatvoril všetky svoje predajne. Spoločnosť uviedla, že nemôže naďalej zaručiť doručenie tovaru do Ruska a vyzýva zákazníkov, aby sa obracali na kamenné obchody, ktoré majú čerpať zásoby zo skladov.

Produkty bežnej spotreby

Sankcie a bojkot západných firiem môžu v Rusku spôsobiť rovnakú potravinovú krízu, ako panuje na Kube či v Severnej Kórei. Bežný ruský spotrebiteľ nenájde v obchodoch mnohé tovary, na ktoré je zvyknutý. Tie, ktoré nájde, budú drahšie, a niektoré služby nebudú vôbec dostupné. Nezamestnanosť a prepad životnej úrovne nad rámec nedostupnosti tovarov budú takisto veľkým problémom.

Ak Rusom dôjdu zásoby, nebudú si môcť dopriať napríklad ani české pivo. Plzeňský Prazdroj, ako dvojka na miestom trhu zahŕňajúca pivovary Staropramen, Budějovický Budvar alebo humpolecký pivovar Bernard, totiž zastavila ďalší export zlatistého moku do Ruska. Z Ruska odchádzajú aj ďalšie gastroznačky ako Carlsberg, Danone a napríklad aj gigant Nestlé, ktorý zatvára všetkých šesť fabrík v krajine.

Vlnu kritiky aktuálne znášajú firmy, ako Coca-Cola či McDonald's, ktoré zatiaľ odmietli zrušiť aktivity v Ruskej federácii. Firmy to odôvodňujú tým, že chcú chrániť svojich lokálnych zamestnancov pred tým, aby padli do ekonomického úpadku.

Nemecká firma Henkel začiatkom marca vyhlásila, že zmrazí svoje budúce investičné plány v Rusku. „Zastavili sme tiež všetku reklamu v štátnych médiách a zrušíme všetky sponzorské aktivity v Rusku,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Carsten Knobel. Firma však bude naďalej dodávať základný tovar, napríklad výrobky pre domácnosť a osobnú hygienu. Európsky gigant tiež oznámil, že na podporu Ukrajiny vyčlenil balík v hodnote 1 milióna eur.

Šport a športové podujatia

Jedny z prvých sankcií uvalených na Rusko sa týkajú najmä športu. Ruskí reprezentanti nebudú môcť nastúpiť v mnohých elitných medzinárodných súťažiach po celom svete a zrušené boli aj prestížne futbalové zápasy či preteky Formuly 1.

Ruským peniazom a obchodným aktivitám z federácie dala stopku aj najznámejšia hokejová liga na svete, kanadsko-americká NHL. Ďalej značka Adidas ukončila spoluprácu s ruským národným futbalovým tímom. Futbalový Manchester United s okamžitou platnosťou ukončil sponzorskú spoluprácu s ruskými aerolinkami Aeroflot, a k rovnakému kroku sa rozhodol aj nemecký tím Schalke 04, ktorý mal uzatvorený komerčný kontrakt s ruskou energetickou firmou Gazprom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2022 Redakcia FinReport

Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu

Súčasné ekonomické obdobie sa vo viacerých aspektoch podobá veľkej hospodárskej depresii z polovice 19. storočia. Existuje teória, podľa ...

5.10.2022 Správy

Členské štáty Európskej únie dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov vojny na Ukrajine

5.10.2022 (Webnoviny.sk) - Krajiny a regióny Európskej únie (EÚ) dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov Ruskom rozpútanej vojny ...

2.10.2022 Správy

Pre ruskú anexiu ukrajinských regiónov uvalila Amerika sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu. ...

30.9.2022 Správy

Ruská ekonomika si pre mobilizáciu pohorší, z legálneho trhu práce zmiznú milióny mužov

30.9.2022 (Webnoviny.sk) - Pokles ruskej ekonomiky v dôsledku mobilizácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine podľa šéfa moskovského Centra pre ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

Príspevok za ubytovanie odídencov sa zvýši, preplácať sa bude do konca februára 2023

Vláda SR rozhodla o predĺžení vyplácania príspevku za ubytovanie odídencov pre majiteľov hotelov, penziónov či ubytovní, ktorého ...

28.9.2022 Správy

Nemeckí policajti vykonali raziu na jachte spájanej s ruským oligarchom, akcia sa týkala prania špinavých peňazí

28.9.2022 (Webnoviny.sk) - Viac ako 60 policajtov v severnom Nemecku vykonalo raziu na luxusnej jachte spájanej s ruským podnikateľom pre údajné ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy opätovne zabezpečí prepravu ľudí aj tovaru v rámci pomoci Ukrajine

Rezort dopravy opätovne vyzýva dopravcov, aby sa zapojili do prepravy odídencov z Ukrajiny, respektíve na doručovaní humanitárnej pomoci v ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Komodity súvisiace s Ruskom reagujú na správy o mobilizácii

Komodity závislé od dodávok z Ruska počas uplynulých 24 hodín výrazne vzrástli po tom, ako prezident Ruskej federácie Vladimir Putin ...

22.9.2022 Správy

Vláda predĺžila poskytovanie príspevku na ubytovanie pre Ukrajincov, zároveň zohľadnila infláciu a sumu navýšila

22.9.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevky za ubytovanie odídencov z Ukrajiny budú ubytovateľom poskytované do 28. februára 2023. Vyplýva to zo ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Chlieb na Slovensku zdražuje expresne rýchlo. V tomto ukazovateli sme tretí najhorší v EÚ

Chlieb na Slovensku v auguste 2022 bol o tretinu drahší, ako v rovnakom období pred rokom. V rámci krajín Európskej únie sme v tomto ...

16.9.2022 Správy

Europarlament odklepol pôžičku Ukrajine za päť miliárd eur, podporilo to aj Slovensko

16.9.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok odobrili makrofinančnú pôžičku vo výške 5 miliárd eur s cieľom ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Investičný rating Ruska a Ukrajiny patrí k najhorším na svete

V dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine aj v Rusku panuje obrovská neistota v súvislosti s očakávanou návratnosťou investícií. Obe ...

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 3. 3.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 4. 4.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?
 5. 5.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu