Larry Page a Sergey Brin: Deti emigrantov vymysleli vyhľadávač Google a zarobili viac ako 100 miliárd dolárov
Zakladatelia spoločnosti Google si spočiatku vôbec nerozumeli. Neskôr sa z nich stali nerozluční priatelia. Google pôvodne vznikal ako ich doktorandská práca. Bol však taký úspešný, že kvôli nemu odišli zo školy. Dnes je z neho dlhodobo najnavštevovanejšia webová stránka na svete. Spoločnosť kúpila aj iné giganty, ako napríklad YouTube, Waze či Motorolu. V roku 2015 prešiel Google reštrukturalizáciou a vznikol Alphabet, ktorého hodnota dnes presahuje 1,5 bilióna dolárov. Impozantný je aj majetok oboch pánov. Tento týždeň po prvý raz prekonal hranicu 100 miliárd dolárov. Nech sa páči – Larry Page a Sergey Brin.

Foto: Getty Images
Obaja pochádzajú z rodín matematikov
Sergey Brin sa narodil v roku 1973 v Moskve, ktorá v tom čase bola hlavným mestom Sovietskeho zväzu. Obaja jeho rodičia mali židovský pôvod. Otec Mikhail bol profesorom a matka Eugenia pracovala ako výskumníčka v Goddardovom vesmírnom letovom stredisku NASA.
Rodina sa rozhodla emigrovať zo Sovietskeho zväzu v roku 1977. Hneď po tom, ako požiadali o víza, prišli obaja Sergeyovi rodičia o prácu. V máji 1979 im však režim umožnil vycestovať z krajiny. Rodina Brinovcov žila istý čas vo Viedni a Paríži, a napokon sa presťahovali do USA.
Larry Page sa narodil v tom istom roku ako Sergey, v mestečku Lansing v americkom štáte Michigan. Rodina mala tiež židovský pôvod a do USA emigrovala z Izraela. Jeho otec Carl učil počítačové vedy na Michiganskej štátnej univerzite. Získal množstvo ocenení, a reportér portálu BBC ho v tom čase označil za „priekopníka v oblasti informatiky a umelej inteligencie“. Larryho matka Gloria bola inštruktorkou počítačového programovania na Lyman Briggs College.
Obom mladíkom sa v škole veľmi darilo. Po tom, ako doštudovali strednú školu, sa obaja prihlásili na univerzitu. Brin študoval na Marylandskej univerzite, kde už vo svojich 19-tich rokoch získal titul bakalára na katedre informatiky, navyše s vyznamenaním. Page dosiahol rovnaký titul v odbore počítačové inžinierstvo na Michiganskej univerzite. Zaujímavosťou je, že počas štúdia sa mu podarilo postaviť plne funkčnú tlačiareň z kociek lega, ktorá bola schopná tlačiť veľké plagáty.
Stretli sa na Stanfordovej univerzite
Po skočení bakalárskeho štúdia si obidvaja podali prihlášku na Stanfordovu univerzitu. Práve tu sa dvojica v roku 1995 prvýkrát zoznámila počas informačného týždňa pre prvákov. Ako neskôr priznali v jednom z rozhovorov, počas prvého stretnutia sa nezhodli „takmer na ničom“.
Čiastočne za to mohli rozdielne smery, ktorými sa obidvaja uberali v prvých ročníkoch na univerzite. Brin sa špecializoval na vývoj systémov na dolovanie dát, zatiaľ čo Page sa zameral na preskúmanie matematických vlastností internetu. Ich priateľstvo vzniklo až v nasledujúcom roku, keď sa Sergey pridal k Larryho výskumu.
Page sa v tom čase rozhodoval, akú tému si vyberie pre svoje doktorandské štúdium. Premýšľal nad samoriadiacimi autami a rozšírenou realitou. Na naliehanie svojho učiteľa Terryho Winograda sa však nakoniec rozhodol preskúmať World Wide Web. Larry neskôr v roku 2008 priznal, že to bola „najlepšia rada, akú kedy dostal“.
Pred tým, ako vznikol Google
Cieľom doktorandskej práce bolo pochopiť štruktúru stránok a odkazov na internete v podobe obrovského grafu. Vznikol tak projekt s názvom BackRub. Ten skúmal, ako na niektorú konkrétnu webovú stránku odkazujú iné webové stránky, a tým meral relatívnu dôležitosť stránky.
Dvojica potom vyvinula algoritmus PageRank (pomenovaný podľa Larryho), pričom predpokladali, že pomocou tohto nástroja môžu dosiahnuť lepšie výsledky ako vtedajšie vyhľadávače, ktoré zostavovali poradie na základe počtu výskytov hľadaného výrazu. Stránka začala fungovať na Stanfordovej sieti na konci roku 1996.
Page a Brin nakoniec premenovali vyhľadávač na Google. Pomenovanie vzniklo ako slovná hračka zo slova „googol“, čo je matematické pomenovanie pre číslo 10100, teda číslo väčšie ako odhadovaný počet atómov v dosiaľ známom vesmíre. Dvojica si ho vybrala aj ako odkaz na ich poslanie zorganizovať na prvý pohľad nekonečne veľa informácií na internete.
Googlu sa od začiatku darilo. Stránka dosahovala 10-tisíc vyhľadaní denne. Dvojica však stále nechcela zanechať svoje štúdium, a tak riadili celý projekt zo svojej internátnej izby. V polovici roku 1998 sa rozhodli zobrať si pôžičku 15-tisíc dolárov na nákup vlastného servera a vypracovali svoj prvý obchodný plán. Na projekte sa pôvodne podieľal aj tretí spluzakladateľ Scott Hassan, ktorý napísal veľkú časť kódu pre pôvodný vyhľadávač. Ten však zo spoločnosti odišiel skôr, ako sa z Google stala oficiálna spoločnosť.
Aj Google začínal v garáži
Google Incorporated bol založený 4. septembra 1998. Spoločnosť, podobne ako mnohé iné, dnes už svetoznáme firmy, začínala v garáži. Tá sa nachádzala v mestečku Menlo Park v štáte Kalifornia. Page sa stal CEO, zatiaľ čo Brin pôsobil ako prezident spoločnosti.
Googlu sa vtedy podarilo získať prvú investíciu vo výške 100-tisíc dolárov od investora Andyho Bechtolsheima. O rok neskôr získal peniaze od ďalších „anjelských investorov“, medzi ktorých patril napríklad aj zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.
Dvojica krátko po založení Googlu uvažovala, že spoločnosť predá. Neboli si istí dlhodobým potenciálom a ponúkli Google za 1 milión dolárov spoločnosti Excite. Tá patrí prominentnému investorovi v oblasti rizikového kapitálu Vinodovi Khoslovi. Ten dokázal zjednať cenu na 750-tisíc dolárov, ale generálny riaditeľ spoločnosti Excite George Bell túto ponuku neprijal. Google má dnes hodnotu cez 1,5 bilióna dolárov.
V marci 1999 spoločnosť presťahovala svoje sídlo do mestečka Palo Alto v Kalifornii, kde už vtedy sídlilo niekoľko popredných technologických startupov.
Zdalo sa mu, že ho nepočúvajú, tak ich vyhodil
V nasledujúcom roku, aj napriek počiatočnej nevôli Larryho a Sergeya, začal Google predávať reklamy, ktoré dnes tvoria najväčšiu časť príjmov spoločnosti. Kvôli zachovaniu prehľadného vzhľadu stránky mali reklamy výhradne textovú formu.
V roku 2003 si spoločnosť prenajala kancelársky komplex v Mountain View v Kalifornii. Ten sa stal známym ako Googleplex. Neskôr spoločnosť kúpila túto nehnuteľnosť za 319 miliónov dolárov.
Zaujímavou je historka z roku 2001. Pretože Google najímal iba najtalentovanejších programátorov, Page si začal myslieť, že ďalšia vrstva manažmentu vo firme je zbytočná. Tiež mal podozrenie, že projektoví manažéri odvádzali programátorov od práce na projektoch, ktoré boli pre neho osobne dôležité. Page napríklad načrtol plán naskenovať všetky knihy sveta a umožniť v nich listovať online, ale nikto na tom akosi nepracoval. Page sa tak jedného dňa rozhodol prepustiť celý nižší a stredný manažment spoločnosti.
„Cítil som sa tým ponížený. Larry povedal, že nepotrebujeme manažérov a hovoril o tom, akí sme zbytoční. Povedal veci, ktoré ublížili mnohým ľuďom,“ uviedol neskôr anonymne v rozhovore jeden z manažérov.
V tejto dobe si slovo „Google“ našlo cestu aj do každodenného jazyka, čo spôsobilo pridanie slovesa „google“ do Oxfordského anglického slovníka, pričom definícia slova znela: „pomocou vyhľadávača Google získať informácie na internete“.
Vstup na burzu a prvé akvizície
Spoločnosť Google Inc. prvýkrát vstúpila na burzu 19. augusta 2004. Svoje akcie ponúkla za 85 dolárov a za prvý deň obchodovania sa jej trhová hodnota zvýšila na viac ako 23 miliárd dolárov. „Tým, že investujete do spoločnosti Google, vkladáte dôveru do nášho tímu a motivujete nás zlepšovať náš inovatívny prístup,“ vyjadril sa vtedy Page vo svojom príhovore investorom.
Jedným z najlepších obchodných rozhodnutí spoločnosti bol vstup na trh mobilných operačných systémov. V lete 2005 Page za 50 miliónov dolárov kúpil malý startup s názvom Android. Investícia sa vyplatila a z Androidu sa stal najpopulárnejší mobilný operačný systém na svete.
V roku 2006 Google uskutočnil ďalšiu zo svojich významných akvizícií, keď za 1,65 miliardy dolárov kúpil platformu YouTube. Larryho a Sergeya vtedy musela do obchodu presvedčiť ich priateľka Susan Wojcickiová, ktorá im prenajala dnes už legendárnu garáž v Menlo Park. „Spracovala som desiatky tabuliek a údajov, aby som odôvodnila nákupnú cenu 1,65 miliardy dolárov a presvedčila Larryho a Sergeya,“ uviedla Wojcickiová v jednom z rozhovorov.
Dvojica najskôr neverila, že platforma na „zdieľanie“ videí môže mať takú hodnotu a nevideli v nej dlhodobý potenciál. Ukázalo sa, že Susan mala pravdu. YouTube má dnes hodnotu cez 168 miliárd dolárov.
Akvizície investície, kúpy...
Do roku 2011 Google spracovával približne 3 miliardy vyhľadávaní denne. Na zvládnutie tohto pracovného zaťaženia postavila spoločnosť 11 dátových centier po celom svete. Každé z nich má niekoľko tisíc serverov. V máji 2012 kúpil Google za 12,5 miliardy dolárov výrobcu telefónov Motorola Mobility, čo je zatiaľ najväčšia akvizícia spoločnosti. O rok neskôr pridal do svojej zbierky aj navigačnú aplikáciu Waze, ktorú kúpil za 966 miliónov dolárov. Dokopy od založenia spoločnosti uskutočnil Google 229 akvizícií a 109 menších investícií do iných podnikov.
Najprv problémy, potom reštrukturalizácia
V tomto čase prišli aj prvé problémy obidvoch zakladateľov. Larry od roku 2013 začal trpieť paralýzou hlasiviek a na istý čas sa kvôli tejto chorobe prestal zúčastňovať obchodných stretnutí. Taktiež nakrátko odstúpil z vedenia spoločnosti.
Sergey sa dostal do problémov po prevalení mimomanželského vzťahu, ktorý mal s marketingovou manažérkou Amandou Rosenbergovou. Brin s ňou mal vzťah aj napriek tomu, že bol vtedy zosobášený s Anne Wojcickiovou, sestrou Susan. Brin sa napokon rozviedol a Page sa s ním kvôli tomu údajne na čas prestal úplne rozprávať.
V roku 2015 oznámila spoločnosť kompletnú reštrukturalizáciu. Po nej vznikol konglomerát s názvom Alphabet Inc. a Google sa stal najväčšou dcérskou spoločnosťou Alphabetu. Po dokončení reštrukturalizácie sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Google Sundar Pichai a Larry Page sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Alphabet.
Alphabet v súčasnosti združuje 12 dcérskych spoločností a od svojho založenia patrí k jednej z najhodnotnejších firiem na svete. Spoločnosť dnes zamestnáva cez 135-tisíc ľudí v 50 krajinách sveta. Zakladatelia Larry a Sergey oznámili rezignáciu na svoje výkonné posty v decembri 2019, pričom funkciu CEO zastáva Sundar Pichai, ktorý zároveň zostal aj generálnym riaditeľom Googlu.
Po prvý raz vlastnia viac ako 100 miliárd dolárov
Obidvaja zakladatelia však zostali väčšinovými vlastníkmi akcií spoločnosti. Tým sa za posledný rok veľmi darilo aj napriek pandémii koronavírusu. Majetok obidvoch tento týždeň prekonal hranicu 100 miliárd dolárov, a patria tak medzi prvú desiatku najbohatších ľudí na svete. Podľa časopisu Forbes patrí Larrymu 8. priečka s majetkom cez 103 miliárd a Sergey je desiaty s majetkom 100,3 miliardy dolárov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?
- 5.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí