Európska únia chce odstrihnúť Moskvu od kľúčového trhu s diamantmi
Brusel dáva jasne najavo, že so sankciami voči Kremľu pre jeho agresiu na Ukrajine nekončí. Najnovšie chce pritvrdiť voči dovozu najtvrdšieho minerálu z Ruska – diamantov. Moskva totiž patrí medzi jeho najväčších svetových producentov.

Foto: Shutterstock
„Diamanty sú večné“ je titul jednej z bondoviek. Britského špióna v jej siedmej časti stvárnil Sean Connery. V mene jej veličenstva musí agent 007 zistiť, kto stojí za pašovaním diamantov. V mene Európskej rady jej šéf Charles Michel, na okraj nedávneho samitu G7 v Japonsku, parafrázoval názov tejto bondovky a odkázal, že „ruské diamanty nie sú večné“.
Tretina diamantov pochádza z Ruska
Plán na uvalenie sankcií na ruský priemysel, ktorého vývoz má hodnotu 4 miliardy dolárov, by mal byť predstavený už čoskoro. Podľa Antverpského svetového diamantového centra (AWDC), ktoré zastupuje najväčšie svetové stredisko obchodu s diamantmi v Belgicku, Rusko produkuje približne tretinu svetových diamantov a je ich najväčším vývozcom.
Zákaz EÚ by bol súčasťou 11. balíka sankcií a do platnosti by mohol vstúpil vyše roka po tom, ako zakázali svojim spoločnostiam nakupovať ruské diamanty na nepriemyselné účely Spojené štáty. Rovnaký krok sľubuje prijať aj Spojené kráľovstvo.
Veľké malé dôsledky
Portál CCN upozorňuje, že zákaz dovozu do EÚ rozhodne ovplyvní ruské financie, rovnako však aj európskych obchodníkov s diamantmi, a vo svojich peňaženkách ho môžu pocítiť aj kupujúci luxusných šperkov a hodiniek. Niektorí z najväčších svetových výrobcov šperkov, vrátane najväčšej svetovej spoločnosti Pandora, sa síce sami rozhodli ignorovať ruské diamanty po spustení agresie voči Ukrajine, pre menších klenotníkov to však nemusí byť také bezbolestné.
Ropa a plyn nad diamanty
Agentúra Reuters informuje, že ruský obchod s diamantmi tvorí len malú časť jeho celkového exportu. Podľa ruskej centrálnej banky pred inváziou na Ukrajinu dosiahol celkový ruský vývoz v predminulom roku 489,8 miliardy dolárov, z toho ropa a plyn si mohli na svoje konto pripísať 240,7 miliardy.
Napriek týmto číslam je však Rusko, pokiaľ ide o objem, najväčším svetovým vývozcom diamantov a až za ním nasledujú africké krajiny. Ruskej ťažbe diamantov dominuje štátna spoločnosť s názvom Alrosa, ktorá v minulom roku vyťažila takmer tretinu svetových diamantov.
USA predstavujú až 50 % svetového trhu
Expert Medzinárodnej mierovej informačnej služby Hans Merket súhlasí, že zisky z Alrosy síce plynú do vojnovej kremeľskej pokladnice, no nie sú ani zďaleka také dôležité ako ropa a plyn. „Spojené štáty predstavujú polovicu celosvetového dopytu po diamantoch používaných v šperkoch, zatiaľ čo Európa a Spojené kráľovstvo spolu predstavujú len približne 5 % trhu,“ dodáva nezávislý analytik diamantového priemyslu Paul Zimnisky.
Zákaz ruských diamantov by mohol zvýšiť ceny pre európskych spotrebiteľov, najmä ak sa nezvýši ich produkcia v ďalších lokalitách. „Produkcia nových diamantov stojí miliardy dolárov a trvá až dva roky, kým sa táto výroba skutočne prejaví na trhu,“ povedal pre CNN hovorca AWDC Tom Neys.
Syntetické diamanty vs. prírodné
Používanie diamantov v priemysle podľa Zimniskyho pravdepodobne nebude čeliť vážnemu narušeniu, pretože viac ako 90 % týchto drahokamov sa vyrába synteticky v Číne. Tieto diamanty sú vďaka svojej tvrdosti užitočné napríklad pri výrobe vrtákov a chirurgického vybavenia. Je možné, že synteticky vyrobené minerály by mohli pomôcť vyplniť aj medzeru na trhu so šperkami, ktorá vznikla po zákaze exportu z Moskvy, povedal hovorca. Zároveň si však nemyslí, že by nadbytok lacnejších, laboratórne vyrobených diamantov mohol konkurovať prírodným alternatívam, pretože tie budú vždy „luxusným produktom“.
Náročné sledovanie
Svetový obchod s diamantmi je však zložitý a chýba mu transparentnosť. Diamanty môžu na ceste medzi baňou a trhom zmeniť majiteľa 20- až 30-krát, pripomína BBC. Väčšinou prechádzajú cez hlavné globálne centrá, ako Antverpy, Dubaj, Bombaj a izraelský Ramat Gan.
Obchodníci hodnotia kamene podľa karátov, farby, čistoty a rezu, pričom rôzni obchodníci hľadajú rôzne atribúty. Keď si vyberú, vezmú zvyšné drahokamy, zmiešajú ich a predávajú ďalej, proces sa zopakuje.
„Obchodníci a firmy žiarlivo strážia, kde získavajú svoje diamanty – je to ich tajný recept,“ povedal pre BBC výkonný riaditeľ online klenotníctva 77 Diamonds Tobias Kormind. „Hlavní hráči v tomto odvetví by však mohli obmedziť obchod s ruskými diamantmi, keby sa spojili,“ dodal.
Ako sa stopujú diamanty
Dôležité je tiež obmedzenie sledovania „krvavých diamantov“ používaných na financovanie konfliktov. Schéma na ich identifikovanie už existuje. Nazýva sa Kimberleyský proces, v rámci ktorého štáty potvrdzujú, že diamanty sú „bezkonfliktné“.
Tento nástroj však neumožňuje vystopovať diamanty až do krajiny pôvodu. Podľa expertov by tak najjednoduchším spôsobom sledovania diamantov bolo rozšírenie tohto procesu tak, aby zahŕňal dokumentáciu o tom, odkiaľ kamene pochádzajú. Nie je tajomstvom, že technológie, ktoré dokážu presne určiť pôvod minerálov, už existujú.
Aké dôsledky by mal zákaz?
Väčšina ruských diamantov končí v Indii, kde je hlavné rezacie a leštiace centrum v Surate. V Afrike miestne ťažobné operácie začali profitovať po tom, ako americké sankcie zasiahli ruský export. Mnoho afrických ťažobných producentov však nie je pripravených zapojiť sa do systému sledovateľnosti. Napríklad v Angole má v ťažiarskom priemysle významný podiel ruská Alrosa, čiže pridanie sa k sankciám by zasiahlo miestnu ekonomiku.
Úder pre Belgicko
„Sme tvrdo proti sankciám,“ povedal hovorca Antverpského svetového diamantového centra Tom Neys pre CNN a dodal, že obchodníci jednoducho presunú svoje obchody preč z Antverp. Podľa jeho slov toto belgické mesto už za posledných 15 rokov stratilo veľa obchodov v prospech Dubaja, keďže Antverpy sprísnili svoje pravidlá transparentnosti a etického získavania diamantov.
Podľa AWDC sa cez Antverpy každoročne prepravia diamanty v hodnote približne 40 miliárd dolárov. Od 5 do 10 % týchto diamantov je ruského pôvodu, pričom pred ruskou inváziou to bola až štvrtina z celkového počtu diamantov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 2.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone
- 5.Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy