BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenská republika vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu použitiu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii.
Uviedol to v stanovisku pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko. "Vojenský zásah vnímame ako limitovaný a presný úder voči vojenským cieľom, ktoré sa podieľajú na plánovaní a výkone chemických útokov," dodal hovorca slovenskej diplomacie.
Použitie chemických zbraní odsudzujú
Podľa Suska je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu.
Odporúčame:USA, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na ciele v Sýrii, Rusko prirovnalo Trumpa k Hitlerovi
"Slovenská diplomacia použitie akékoľvek chemických zbraní čo najostrejšie odsudzuje a považuje ho za neprípustné. Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí," dodal v stanovisku Susko.
Spojené štáty, Francúzsko a Británia zaútočili v Sýrii, aby potrestali prezidenta Baššára al-Asada za zjavný chemický útok proti civilistom a odradili ho od toho, aby to spravil znovu, oznámil americký prezident Donald Trump. Podľa zástupcov Pentagonu bol útok namierený proti Asadovmu programu vývoja a výroby chemických zbraní.
Odporúčame:Prezident Trump plánuje konzultovať so spojencami možný útok v Sýrii
Americký minister obrany Jim Mattis uviedol, že nemajú správy o žiadnych stratách na americkej strane, pričom útok bol podľa neho tvrdý, no starostlivo naplánovaný. So spojencami vybrali ciele tak, aby minimalizovali civilné obete. Útok vykonali pilotované lietadlá, pričom zároveň z lodí v Stredozemnom mori vystrelili rakety s plochou dráhou letu.
Tri ciele spojencov
Šéf zboru náčelníkov štábov armády USA generál Joseph Dunford informoval, že útok bol zameraný na tri ciele na západe Sýrie. Strely podľa neho najprv zasiahli vedecko-výskumné stredisko v oblasti Damasku, ktoré bolo údajne centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania technológií chemických a biologických zbraní.
Odporúčame:Tím expertov je už na ceste do Sýrie, kde bude skúmať chemický útok v meste Dúmá pri Damasku
Druhým cieľom bol sklad chemických zbraní západne od mesta Homs a tretím sklad zbraňového príslušenstva a zároveň dôležité veliteľské stanovište tiež západne od Homs.
Útok bol reakciou na údajný chemický útok v meste Dúmá pri Damasku, ktorý si vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych. Sýria a jej spojenec Rusko odmietajú tvrdenia, podľa ktorých za incidentom stojí armáda sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Rusko vyhlásilo, že odvetný útok na Sýriu bude považovať za vojnový akt.
Viac k témam: Baššár al-Asad, chemický útok, Donald Trump, Emmanuel Macron, Francúzsko, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, Rusko, Slovensko, Sýria, USA, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Slovensko vníma útok spojencov v Sýrii ako limitovaný, zdôrazňuje však diplomatické úsilie © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur
Žiadosti Slovenska o platbu z Plánu obnovy vo výške viac ako 1,2 miliardy eur boli schválené
Pellegrini prijme veľmajstra Maltézskeho Rádu na historickej návšteve Slovenska, odovzdajú si aj čestné vyznamenania
Fest Anča predstavuje oficiálny výber tých najlepších animákov
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 3.Finančná správa a Európska prokuratúra posilňujú spoluprácu v boji proti daňovým podvodom
- 4.Kristalina Georgievová: Šéfkou Medzinárodného menového fondu zostane aj ďalších päť rokov
- 5.Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii










