Hľadaj

Kočner a Zsuzsová sa rozsudok ešte nedozvedia, pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka presunuli

Sita Poslať

4.8.2020 (Webnoviny.sk) -

image

aktualizované 4. augusta 17:23

Rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov v stredu 5. augusta nepadne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.
„Predsedníčka senátu Ružena Sabová zrušila termín stredajšieho hlavného pojednávania z dôvodu nutnosti pokračovania v porade senátu o pripravovanom rozsudku. Termín nového hlavného pojednávania je určený na deň 3. septembra 2020,“ uviedla Kudjáková.

Viac k téme: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka

Obžalobe v tomto prípade čelia mediálne známy podnikateľ Marian Kočner ako objednávateľ, jeho známa Alena Zsuzsová z Komárna a tiež bývalý policajt Tomáš Szabó.
Špecializovaný trestný súd na pojednávaní 23. júla vo veci ukončil dokazovanie, ktoré sa začalo v januári tohto roku.
Prokurátor následne v rámci svojej záverečnej reči všetkým trom obžalovaným na základe doterajšej bezúhonnosti a priaznivým prognózam prevýchovy navrhuje tresty 25 rokov väzenia.

Dohoda o vine a treste

Účasť na vražde priznal komárňanský podnikateľ Zoltán Andruskó. Ten sa pôvodne s prokurátorom v rámci dohody o vine a treste dohodol na 10 ročnom pobyte vo väzení, po zásahu súdu dostal v decembri 2019 napokon 15 ročný trest.
Andruskó s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracoval od svojho zadržania v septembri 2018. Na hlavnom pojednávaní v kauze vraždy novinára vypovedal ako svedok.
Vo svojej výpovedi okrem iného potvrdil, že od Aleny Zsuzsovej prevzal objednávku vraždy, ktorú posunul Tomášovi Szabóovi a tiež fotografie a informácie o neskôr zavraždenom novinárovi. Tiež uviedol, že mu Alena Zsuzsová po skutku priniesla do Komárna dohodnuté peniaze.
Na prvom zo série pojednávaní v januári tohto roku svoju vinu priznal aj bývalý vojak Miroslav Marček. Ten pred súdom vypovedal, že vo februári 2018 zastrelil Jána Kuciaka aj Martinu Kušnírovú v ich rodinnom dome v obci Veľká Mača pri Galante.

Kuciaka mali pôvodne uniesť

Miroslav Marček tiež uviedol, že objednávka pôvodne znela tak, aby Kuciaka najskôr uniesli, aby sa jeho telo nenašlo. Vykonávateľom sa však táto myšlienka nepáčila, a to vzhľadom na riziko možného odhalenia pri prevoze Kuciaka.
Miroslav Marček sa tiež priznal k vražde podnikateľa Petra Molnára, ktorá sa stala v decembri 2016 v Kolárove.
Jána Kuciaka zastrelili spolu s jeho snúbenicou vo Veľkej Mači vo večerných hodinách 21. februára 2018. Podľa orgánov činných v trestnom konaní si vraždu novinára objednal podnikateľ Marian Kočner prostredníctvom Aleny Zsuszovej.
Tá objednávku zadala Zoltánovi Andruskóvi, ktorý vo veci oslovil svojho známeho Tomáša Szabóa. Vykonávateľom vraždy bol nakoniec bratranec Tomáša Szabóa, Miroslav Marček.

Mal vyplatiť desiatky tisíc eur

Marian Kočner podľa obžaloby Andruskóvi a vykonávateľom vyplatil prostredníctvom Aleny Zsuszovej najskôr 50-tisíc eur, neskôr po medializácii prípadu sumu navýšil. Motívom podľa prokuratúry bolo, že Kuciak svojimi článkami ohrozoval beztrestnosť a nezákonné aktivity Mariana Kočnera.
Marian Kočner svoju vinu v tomto prípade popiera, pričom tvrdí, že Kuciak bol len jedným z mnohých novinárov, ktorí o ňom písali. Argumenty novinárov chcel pritom podľa vlastných slov vyvracať v internetovej relácii Na pranieri.
Rovnako tvrdí, že niekto zasahoval do komunikácií v jeho telefónoch, pričom poukazuje na to, že telefóny boli po jeho zadržaní niekoľko mesiacov v rukách bývalého agenta Slovenskej informačnej služby Petra Tótha.
Práve komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou boli použité pred súdom ako jeden z dôkazov objednávky vraždy.

Komunikácia o strane Cieľ

Obžalovaní však tvrdili, že komunikácie, ktorým prokuratúra pripisovala skrytý význam, sa týkali napríklad registrácie strany Cieľ alebo iných záležitostí.
Pokiaľ ide o Petra Tótha, ten v tejto kauze vypovedal pred súdom ako svedok, pričom priznal, že na popud Mariana Kočnera organizoval sledovanie novinárov, a to vrátane Kuciaka.
Alena Zsuzsová počas procesu poukazovala na nedôveryhodnosť svedka Andruskóa, pričom tvrdila, že on sám mal vzhľadom na svoje kriminálne aktivity motiváciu objednať si Kuciakovu vraždu.
Marian Kočner zase v súvislosti s Andruskóm uviedol, že ten sa deň po vražde stretol s maďarským mafiánom Lászlóm Krescikom, pričom celá kauza môže podľa neho súvisieť práve s touto osobou.

Návštevy zdôvodňoval kúpou mopedu

Tomáš Szabó zase na súde povedal, že s Miroslavom Marčekom mali „len zadanie Kuciaka zmlátiť“. Po príchode do Veľkej Mače však podľa neho zistili, že sú aj s Kušnírovou mŕtvi. Niekoľko návštev Veľkej Mače pred Kuciakovou smrťou obžalovaný odôvodnil zámerom kúpiť si moped.
Pokiaľ ide o vraždu Molnára, podľa obžaloby Tomáš Szabó a Miroslav Marček vnikli v decembri 2016 do jeho domu s cieľom získať 70-tisíc eur, ktoré mal doma odložené.
Dôvodom vraždy Molnára, ktorý bol v tom čase doma, bol fakt, že sa s Tomášom Szabóom dobre poznal. Dvojica je zároveň obžalovaná z porušovania domovej slobody a nedovoleného ozbrojovania.
Nedovolené ozbrojovanie pripísala prokuratúra aj Marianovi Kočnerovi, keďže u neho pri jednej z domových prehliadok našli muníciu. V tomto bode obžaloby Marian Kočner na začiatku procesu priznal vinu.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk - Kočner a Zsuzsová sa rozsudok ešte nedozvedia, pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka presunuli © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
27.9.2020 Redakcia FinReport

HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022

Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa ...

27.9.2020 Správy

K strane Hlas-SD sa už nepridá žiaden poslanec parlamentu, vyhlásil Pellegrini

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - K mimoparlamentnej strane Hlas - sociálna ...

27.9.2020 Správy

Každá z koaličných strán môže na generálneho prokurátora navrhnúť vlastného kandidáta

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Každá koaličná strana sa môže rozhodnúť v prospech svojho vlastného kandidáta na generálneho prokurátora. V ...

27.9.2020 Správy

Klíma je v kríze a potrebuje nás, prezidentka Čaputová víta angažovanosť mladých

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová víta iniciatívu mladých ...

27.9.2020 Správy

Kotleba si v relácii RTVS odmietol nasadiť rúško, Šeliga zvažuje podanie trestného oznámenia

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Predseda opozičnej strany ...

27.9.2020 Redakcia FinReport

Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro

Dobrá správa pre slovenskú ekonomiku. Priemyselná produkcia sa síce ešte nevrátila na úroveň spred roka, ale už klesá miernejšie ako ...

27.9.2020 Správy

Polovica Slovákov považuje interrupcie za slobodné rozhodnutie ženy, osem percent by ich úplne zakázalo

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Interrupcie považuje za slobodné rozhodnutie ženy 49 percent opýtaných. Podľa 14 percent respondentov by o ...

27.9.2020 Správy

Slovensko je v dosahovaní pokroku smerom k rodovej rovnosti v porovnaní s ostatnými členmi EÚ pomalé

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - V indexe rovnosti žien a mužov ...

27.9.2020 Správy

Spišská Belá varuje občanov i turistov, v okolí mesta sa pohybuje takmer 20 medveďov

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Mestský poľovnícky spolok (MPS) Poľana upozorňuje občanov mesta Spišská Belá a návštevníkov na zvýšený ...

27.9.2020 Správy

Stredoslovenské múzeum ponúka dobrodružnú výstavu, návštevníci sa ocitnú v historickej pracovni cestovateľa (video)

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Nová výstava ...

27.9.2020 Správy

Trump nominoval za členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Barrettovú, tá je považovaná za favoritku konzervatívcov

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald ...

27.9.2020 Správy

V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Voľba hlavného kontrolóra na najbližšie šesťročné funkčné obdobie bude v dolnokubínskom mestskom ...

27.9.2020 Správy

V uhoľnej bani na juhozápade Číny vypukol požiar, pri nešťastí zahynulo 16 baníkov

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Šestnásť čínskych baníkov zomrelo a jeden je v kritickom stave po tom, ako v nedeľu zostali uväznení v uhoľnej ...

27.9.2020 Správy

Švajčiari hlasujú v referende, chcú mať v krajine menej zamestnancov z iných krajín Únie

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Švajčiarski voliči v nedeľu hlasujú o návrhu nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany na obmedzenie počtu ...

26.9.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Známky sú zaujímavá alternatíva, ktorá dokáže vyvolať vášeň

Sú pomerne nenápadné, no sú v nich uložené miliardy, ktoré sa každoročne zhodnocujú. Investičné známky. Musíme však rozlišovať medzi ...

25.9.2020 Dominik Horváth

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody ...

24.9.2020 Juraj Recký

Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme

Téma hotovosť verzus čisto digitálne peniaze naberá stále viac na popularite. Nevyhla sa jej ani panelová diskusia na práve prebiehajúcej ...

23.9.2020 Magdaléna Švančarková

NBS hrozí poisťovni pokutou, tá na zákaz predaja poistiek nevidí dôvod

Národná banka Slovenska (NBS) vydala predbežné opatrenie voči poisťovni Novis, hrozí jej pokutou a jej činnosť monitoruje. Poisťovňa sa ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Blíži sa koniec hotovosti a zostanú len digitálne meny? Zmena je možno bližšie, než si myslíme
 2. 2.
  Senec začal s realizáciou projektu Stanica Bike and Ride pri železničnej stanici (foto)
 3. 3.
  Na ekonomické dno sme si už zrejme siahli, ale na ružové okuliare je ešte priskoro
 4. 4.
  HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022
 5. 5.
  Na dočasnej „péenke“ je najviac ľudí za posledných 15 rokov, najvyššie čísla hlásia z Prešova