Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?

Dominik Horváth FinTech Poslať

Neobanka Revolut vznikla v roku 2015 a rýchlo sa stala najúspešnejším britským startupom v histórii. Za jej vydareným príbehom stojí rodák z Ruska Nikolaj Storonskij a Ukrajinec Vlad Yatsenko. Revolut prepísala zaužívané pravidlá bankovníctva a mnohé zo svojich funkcií a služieb mnohé zo svojich funkcií ponúka bez poplatkov. Neobanka vďaka tomu zažila hviezdny rast a dnes ju používa cez 30 miliónov ľudí v 35 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Revolut

Zdroj: Revolut

Pôvod oboch spoluzakladateľov však po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu nabral celkom iný kontext. Hoci obidvaja vojnu rezolútne odsúdili, Storonského rodinné väzby vrhli na spoločnosť tieň podozrenia. Dvojica však uvádza, že ani tieto skutočnosti ich vzťah nijako neovplyvnili a chcú ďalej pokračovať v budovaní jednej z najinovatívnejších neobánk súčasnosti.     

Kto je Nikolaj Storonskij

Narodil sa v roku 1984 v mestečku Dolgoprudny v bývalom Sovietskom zväze. Jeho otec pôsobí vo vyššom manažmente Gazpromu ako zástupca generálneho riaditeľa výskumného ústavu. Najskôr študoval na Moskovskej škole ekonómie. Neskôr získal možnosť študovať na University of Cambridge v Spojenom kráľovstve, kde pokračoval vo svojom vzdelávaní a získal titul v oblasti ekonómie. V roku 2004 prijal britské občianstvo.

Jeho kariéra v oblasti financií sa začala v roku 2006. Pracoval pre renomované finančné inštitúcie, ako Lehman Brothers a Credit Suisse, kde sa zameriaval na oblasť investičného bankovníctva. Od vzniku Revolut pôsobí na pozícii generálneho riaditeľa (CEO) a s 18-percentným podielom je zároveň druhým najväčším akcionárom banky. V rebríčku časopisu Forbes mu patrí 900. miesto s odhadovaným majetkom vo výške 3,3 miliardy dolárov.

Kto je Vlad Yatsenko

Narodil sa v roku 1980 vo východnom Nemecku, neskôr vyrastal v Kyjeve. Jeho otec bol vojakom Sovietskeho zväzu. Od mlada ho to ťahalo k technológiám a informatike. Získal bakalársky titul v oblasti informačných technológií na Kyjevskej národnej univerzite a neskôr pokračoval v štúdiách v oblasti informatiky na University College London.

53099

Po skončení školy pracoval v oblasti softvérového inžinierstva a IT konzultáciách pre známe banky vrátane Deutsche BankCredit Suisse. Podobne ako Storonskij pracoval aj pre skrachovanú banku Lehman Brothers. V Revolut pôsobí od začiatku na pozícii generálneho technického riaditeľa (CTO). V banke vlastní 3-percentný podiel a jeho imanie sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

Neobanka bez poplatkov

Dvojica sa prvýkrát stretla v londýnskej kancelárii banky Credit Suisse. Storonskij vtedy zastával pozíciu obchodníka s derivátmi, Yatsenko pre banku vytváral nový bankový systém. Obidvaja zdieľali svoju frustráciu s nedostatkom inováciíbankovom sektore a s vysokými poplatkami, ktoré si banky účtovali pri každej transakcii. Rozhodli sa preto Credit Suisse opustiť a založiť novú spoločnosť.

Revolut sa najskôr špecializovala na služby v oblasti kryptomien, ktoré poskytovala od roku 2017. O rok neskôr získala bankovú licenciu od Centrálnej banky Litvy, vďaka čomu mohla začať prijímať vklady a ponúkať spotrebiteľské úvery. Vďaka tomu patrí medzi prvé neobanky na svete.

75525

Spoločnosť krátko nato predstavila svoj prvý produktdebetnú kartu s názvom Revolut Card, ktorá umožnila zákazníkom platiť v zahraničí bez poplatkov za výmenu cudzej meny. Tento revolučný prístup odlíšil Revolut od bežných bánk a stal sa hlavným poznávacím znakom neobanky. Ešte úspešnejšou sa neskôr stala možnosť výberu peňazí zo zahraničných bankomatov bez poplatku.

Najúspešnejší britský startup

Vďaka nízkym poplatkom a jednoduchosti aplikácie sa Revolut rýchlo stala celosvetovým hitom. Počet zákazníkov raketovo rástol a dnes už poskytuje svoje služby 30 miliónom klientom v 35 krajinách sveta vrátane Slovenska. S počtom zákazníkov rástla aj hodnota spoločnosti, ktorá dnes presahuje 33 miliárd dolárov. Ide tak o najväčší a najúspešnejší britský startup v histórii. Dvojica zakladateľov však rázne odmieta vstup spoločnosti na burzu a chce ponechať Revolut v súkromnej držbe.

Positive

Partner témy

 

Paradoxom je, že aj keď neobanka má svoje oficiálne sídlo v Londýne, doteraz sa jej nepodarilo získať britskú bankovú licenciu. Všetky služby v rámci Európskej únie teda poskytuje cez Litvu. Revolut každoročne rozširuje svoju ponuku funkcií, ako sú investičné nástroje a pôžičky, nedávno napríklad predstavila možnosť sporiaceho účtu.

79449

Ako ich ovplyvnila vojna na Ukrajine?

Neobanka mala pred rokom 2022 našliapnuté na to stať sa najväčšou bankou svojho druhu na svete. Potom sa však začala vojna na Ukrajine. Hoci obidvaja zakladatelia inváziu odsúdili, najmä Storonského väzby sa nevyhli oku západných riadiacich orgánov.

Ako prví svoje znepokojenie vyjadrili litovskí politici ešte v roku 2014 pri ruskej anexii Krymu. Z obáv o národnú bezpečnosť sa začali dve parlamentné vyšetrovania v súvislosti so štátnymi väzbami Storonského staršieho a jeho pôsobenie v Gazprome. Nakoniec dospeli k záveru, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že Revolut predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

V roku 2022 na Storonského otca uvalil Kyjev sankcie. Tvrdí, že je „zodpovedný za materiálnu a finančnú podporu akcií, ktoré narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny“.

76651

Storonskij mladší dlho popieral akúkoľvek príslušnosť ku Kremľu a tvrdil, že obavy o prácu jeho otca sú „trochu smiešne“, keďže je „v skutočnosti profesorom a inžinierom v spoločnosti, ktorá v Rusku zamestnáva pol milióna ľudí“, povedal pre portál The Telegraph.

Tajné služby majú Revolut zakázaný

Predstavitelia západných spravodajských služieb však situáciu vidia inak. Zamestnanci aliancie Five Eyes – siete na zdieľanie spravodajských informácií zahŕňajúcej Austráliu, USA, Spojené kráľovstvo, Kanadu a Nový Zéland – majú zákaz používať Revolut kvôli ruským väzbám Storonského staršieho. Informoval o tom The Guardian na základe svedectiev ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Revolut však zdôraznila, že Storonského otec, ktorý má ukrajinský pôvod, „nie je vôbec spojený s Revolutom, ani v spoločnosti nefiguruje“.

Vzdal sa ruského občianstva

Samotný Storonskij oznámil, že sa vzdal svojho ruského pasu v októbri minulého roka niekoľko týždňov po tom, ako jeho otca zasiahli ukrajinské sankcie, ktoré sa v žiadnej inej jurisdikcii nezopakovali. Spoločnosť uviedla, že Storonskij žije v Spojenom kráľovstve 20 rokov a zaujíma „jasný postoj odsudzujúci ruskú inváziu“. Okrem toho minulý rok v otvorenom liste opísal vojnu ako „nesprávnu a ohavnú“.

Yatsenko taktiež vo viacerých rozhovoroch poprel Storonského prepojenie na Moskvu. Podľa neho má „Nikolaj rodinu aj na Ukrajine a situácia nie je ani pre jedného z nich jednoduchá,“ dodal. Vyzerá to teda tak, že vojnový konflikt vzťahy medzi spoluzakladateľmi neobanky nenaštrbil a obidvaja k nemu majú rovnaký postoj.

84181

Mimochodom Revolut svoje kancelárie v Rusku zatvoril už v priebehu minulého roku a v súčasnosti v krajine nemá žiadne vlastné prevádzky. Spoločnosť tiež podporila postihnutých Ukrajincov prostredníctvom zbierky pre Červený kríž, v ktorej sa dokopy vyzbieralo cez 10 miliónov libier.

logo
Prečítajte si tiež:
11.12.2023 Redakcia FinReport

Budúcou šéfkou Európskej investičnej banky sa má stať Španielka Nadia Calviñová

Novou prezidentkou Európskej investičnej banky sa zrejme stane španielska ministerka hospodárstva Nadia Calviñová. Ak bude jej nástup do ...

11.12.2023 Martin Jamnický

Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-

Prvá z veľkej trojky ratingových agentúr „nepodržala“ Slovensku jeho hodnotenie z minulosti, ale mu ho znížila o jeden stupeň. ...

11.12.2023 Zuzana Fryč

Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?

Aj počas tohto roka Slovensko neraz zasiahli intenzívne dažde často spojené s krupobitím, ktoré spôsobili povodne a napáchali tak rozsiahle ...

11.12.2023 Redakcia FinReport

Zahrejme dieťatko v humanitárnej kríze

Vysídľovanie, prudko rastúca podvýživa, vojnové konflikty a katastrofy spôsobili, že humanitárnu pomoc dnes potrebuje najviac detí od 2. ...

11.12.2023 Robert Juriš

Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu

Ešte pred dvomi rokmi bola najväčšou veľmocou na svete zameranou na ťažbu kryptomien Čína. Po zákaze tejto činnosti v krajine došlo k ...

10.12.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Toto je 8 kľúčových očakávaní majiteľov e-shopov

Jednoduchosť, flexibilita, moderný vzhľad, rýchle načítanie, výhodná cena, spoľahlivosť, aktívna komunikácia s poskytovateľom a vývoj ...

10.12.2023 Redakcia FinReport

Zelenú transformáciu ničia vysoké náklady a úzke zameranie sa na vietor a slnko

Zelená transformácia ekonomiky dostáva zabrať. Veterný a solárny priemysel čelia silnejúcim výzvam, ktoré pramenia z rastúcich nákladov. ...

9.12.2023 Redakcia FinReport

Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb

Regulačný úrad finančného trhu v Spojenom kráľovstve Financial Conduct Authority (FCA), a nielen on, varuje pred narastajúcimi finančnými ...

4.12.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin pokoril hranicu 40-tisíc dolárov za token a jeho cena stále stúpa

Predpokladané znižovanie kľúčových úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti ako aj už ohlásené schválenie prvých bitcoinových ETF ...

3.12.2023 Redakcia FinReport

HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato

Britská spoločnosť HSBC poskytujúca bankové a finančné služby vyvinula platformu, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

29.11.2023 Redakcia FinReport

Tri najväčšie kryptoburzy na svete čelia žalobám za vážne porušovanie zákonov

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) podala žalobu na kryptomenovú burzu Kraken. Obvinila ju z toho, že pri obchodovaní s ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Hodnota decentralizovaných financií sa medziročne znížila o tretinu na menej ako 40 miliárd dolárov

Celková hodnota zamknutá decentralizovaných financií klesá. Za posledný rok sa znížila o 28 %, keď spadla na aktuálnu úroveň 38,5 ...

23.11.2023 Martin Jamnický

Analýza: Banky sa boja o svoju budúcnosť, preto nakupujú podiely vo fintech spoločnostiach

Takmer polovica všetkých bánk na svete sa snaží kúpiť väčšinové podiely vo firmách zaoberajúcich sa finančnými technológiami. ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie

Skupina siedmich priemyselných krajín združenia G7 odsúhlasila kódex správania sa pre spoločnosti vyvíjajúce pokročilé systémy umelej ...

12.11.2023 Redakcia FinReport

Spoločnosť EPI, konkurent Visa a Mastercard, vyvíja digitálnu peňaženku wero

Spoločnosť European Payments Initiative (EPI), ktorá bola pôvodne založená s cieľom vybudovať konkurenta spoločnostiam Mastercard a Visa v ...

11.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Sedem z desiatich Slovákov platí prostredníctvom smartfónu

Pohodlie domova a nákupy na internete. To je kombinácia, ktorú v posledných rokoch volí čoraz viac ľudí. Online nakupuje 9 z 10 Slovákov, ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenová známka nepatrí na list, ale do digitálnej peňaženky

Hoci záujem investorov o NFT (Non-fungible tokens) postupne ochabuje, stále sa ešte objavujú nové a nové aktivity smerujúce k pozdvihnutiu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay