Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?

Dominik Horváth FinTech Poslať

Neobanka Revolut vznikla v roku 2015 a rýchlo sa stala najúspešnejším britským startupom v histórii. Za jej vydareným príbehom stojí rodák z Ruska Nikolaj Storonskij a Ukrajinec Vlad Yatsenko. Revolut prepísala zaužívané pravidlá bankovníctva a mnohé zo svojich funkcií a služieb mnohé zo svojich funkcií ponúka bez poplatkov. Neobanka vďaka tomu zažila hviezdny rast a dnes ju používa cez 30 miliónov ľudí v 35 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Revolut

Zdroj: Revolut

Pôvod oboch spoluzakladateľov však po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu nabral celkom iný kontext. Hoci obidvaja vojnu rezolútne odsúdili, Storonského rodinné väzby vrhli na spoločnosť tieň podozrenia. Dvojica však uvádza, že ani tieto skutočnosti ich vzťah nijako neovplyvnili a chcú ďalej pokračovať v budovaní jednej z najinovatívnejších neobánk súčasnosti.     

Kto je Nikolaj Storonskij

Narodil sa v roku 1984 v mestečku Dolgoprudny v bývalom Sovietskom zväze. Jeho otec pôsobí vo vyššom manažmente Gazpromu ako zástupca generálneho riaditeľa výskumného ústavu. Najskôr študoval na Moskovskej škole ekonómie. Neskôr získal možnosť študovať na University of Cambridge v Spojenom kráľovstve, kde pokračoval vo svojom vzdelávaní a získal titul v oblasti ekonómie. V roku 2004 prijal britské občianstvo.

Jeho kariéra v oblasti financií sa začala v roku 2006. Pracoval pre renomované finančné inštitúcie, ako Lehman Brothers a Credit Suisse, kde sa zameriaval na oblasť investičného bankovníctva. Od vzniku Revolut pôsobí na pozícii generálneho riaditeľa (CEO) a s 18-percentným podielom je zároveň druhým najväčším akcionárom banky. V rebríčku časopisu Forbes mu patrí 900. miesto s odhadovaným majetkom vo výške 3,3 miliardy dolárov.

Kto je Vlad Yatsenko

Narodil sa v roku 1980 vo východnom Nemecku, neskôr vyrastal v Kyjeve. Jeho otec bol vojakom Sovietskeho zväzu. Od mlada ho to ťahalo k technológiám a informatike. Získal bakalársky titul v oblasti informačných technológií na Kyjevskej národnej univerzite a neskôr pokračoval v štúdiách v oblasti informatiky na University College London.

53099

Po skončení školy pracoval v oblasti softvérového inžinierstva a IT konzultáciách pre známe banky vrátane Deutsche BankCredit Suisse. Podobne ako Storonskij pracoval aj pre skrachovanú banku Lehman Brothers. V Revolut pôsobí od začiatku na pozícii generálneho technického riaditeľa (CTO). V banke vlastní 3-percentný podiel a jeho imanie sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

Neobanka bez poplatkov

Dvojica sa prvýkrát stretla v londýnskej kancelárii banky Credit Suisse. Storonskij vtedy zastával pozíciu obchodníka s derivátmi, Yatsenko pre banku vytváral nový bankový systém. Obidvaja zdieľali svoju frustráciu s nedostatkom inováciíbankovom sektore a s vysokými poplatkami, ktoré si banky účtovali pri každej transakcii. Rozhodli sa preto Credit Suisse opustiť a založiť novú spoločnosť.

Revolut sa najskôr špecializovala na služby v oblasti kryptomien, ktoré poskytovala od roku 2017. O rok neskôr získala bankovú licenciu od Centrálnej banky Litvy, vďaka čomu mohla začať prijímať vklady a ponúkať spotrebiteľské úvery. Vďaka tomu patrí medzi prvé neobanky na svete.

75525

Spoločnosť krátko nato predstavila svoj prvý produktdebetnú kartu s názvom Revolut Card, ktorá umožnila zákazníkom platiť v zahraničí bez poplatkov za výmenu cudzej meny. Tento revolučný prístup odlíšil Revolut od bežných bánk a stal sa hlavným poznávacím znakom neobanky. Ešte úspešnejšou sa neskôr stala možnosť výberu peňazí zo zahraničných bankomatov bez poplatku.

Najúspešnejší britský startup

Vďaka nízkym poplatkom a jednoduchosti aplikácie sa Revolut rýchlo stala celosvetovým hitom. Počet zákazníkov raketovo rástol a dnes už poskytuje svoje služby 30 miliónom klientom v 35 krajinách sveta vrátane Slovenska. S počtom zákazníkov rástla aj hodnota spoločnosti, ktorá dnes presahuje 33 miliárd dolárov. Ide tak o najväčší a najúspešnejší britský startup v histórii. Dvojica zakladateľov však rázne odmieta vstup spoločnosti na burzu a chce ponechať Revolut v súkromnej držbe.

Positive

Partner témy

 

Paradoxom je, že aj keď neobanka má svoje oficiálne sídlo v Londýne, doteraz sa jej nepodarilo získať britskú bankovú licenciu. Všetky služby v rámci Európskej únie teda poskytuje cez Litvu. Revolut každoročne rozširuje svoju ponuku funkcií, ako sú investičné nástroje a pôžičky, nedávno napríklad predstavila možnosť sporiaceho účtu.

79449

Ako ich ovplyvnila vojna na Ukrajine?

Neobanka mala pred rokom 2022 našliapnuté na to stať sa najväčšou bankou svojho druhu na svete. Potom sa však začala vojna na Ukrajine. Hoci obidvaja zakladatelia inváziu odsúdili, najmä Storonského väzby sa nevyhli oku západných riadiacich orgánov.

Ako prví svoje znepokojenie vyjadrili litovskí politici ešte v roku 2014 pri ruskej anexii Krymu. Z obáv o národnú bezpečnosť sa začali dve parlamentné vyšetrovania v súvislosti so štátnymi väzbami Storonského staršieho a jeho pôsobenie v Gazprome. Nakoniec dospeli k záveru, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že Revolut predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

V roku 2022 na Storonského otca uvalil Kyjev sankcie. Tvrdí, že je „zodpovedný za materiálnu a finančnú podporu akcií, ktoré narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny“.

76651

Storonskij mladší dlho popieral akúkoľvek príslušnosť ku Kremľu a tvrdil, že obavy o prácu jeho otca sú „trochu smiešne“, keďže je „v skutočnosti profesorom a inžinierom v spoločnosti, ktorá v Rusku zamestnáva pol milióna ľudí“, povedal pre portál The Telegraph.

Tajné služby majú Revolut zakázaný

Predstavitelia západných spravodajských služieb však situáciu vidia inak. Zamestnanci aliancie Five Eyes – siete na zdieľanie spravodajských informácií zahŕňajúcej Austráliu, USA, Spojené kráľovstvo, Kanadu a Nový Zéland – majú zákaz používať Revolut kvôli ruským väzbám Storonského staršieho. Informoval o tom The Guardian na základe svedectiev ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Revolut však zdôraznila, že Storonského otec, ktorý má ukrajinský pôvod, „nie je vôbec spojený s Revolutom, ani v spoločnosti nefiguruje“.

Vzdal sa ruského občianstva

Samotný Storonskij oznámil, že sa vzdal svojho ruského pasu v októbri minulého roka niekoľko týždňov po tom, ako jeho otca zasiahli ukrajinské sankcie, ktoré sa v žiadnej inej jurisdikcii nezopakovali. Spoločnosť uviedla, že Storonskij žije v Spojenom kráľovstve 20 rokov a zaujíma „jasný postoj odsudzujúci ruskú inváziu“. Okrem toho minulý rok v otvorenom liste opísal vojnu ako „nesprávnu a ohavnú“.

Yatsenko taktiež vo viacerých rozhovoroch poprel Storonského prepojenie na Moskvu. Podľa neho má „Nikolaj rodinu aj na Ukrajine a situácia nie je ani pre jedného z nich jednoduchá,“ dodal. Vyzerá to teda tak, že vojnový konflikt vzťahy medzi spoluzakladateľmi neobanky nenaštrbil a obidvaja k nemu majú rovnaký postoj.

84181

Mimochodom Revolut svoje kancelárie v Rusku zatvoril už v priebehu minulého roku a v súčasnosti v krajine nemá žiadne vlastné prevádzky. Spoločnosť tiež podporila postihnutých Ukrajincov prostredníctvom zbierky pre Červený kríž, v ktorej sa dokopy vyzbieralo cez 10 miliónov libier.

logo
Prečítajte si tiež:
28.4.2024 Redakcia FinReport

Daňové licencie môžu spôsobiť problémy majiteľom neaktívnych spoločností

Daňové licencie ovplyvnia viac než 43 % slovenských firiem. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Majitelia ...

28.4.2024 Redakcia FinReport

Najväčším producentom poľnohospodárskych produktov v EÚ je Taliansko

Najväčšími producentmi paradajok v rámci Európskej únie sú Taliani. Táto krajina zároveň vedie aj v pestovaní broskýň, hrušiek, ...

27.4.2024 Redakcia FinReport

BlackRock spustil svoj prvý tokenizovaný fond na verejnom blockchaine

Najväčší správca aktív na svete BlackRock urobil svoj prvý krok do sveta tokenizácie. Spoločnosť totiž spustila svoj prvý tokenizovaný ...

27.4.2024 Redakcia FinReport

Ženy a fintech: Vyššia lojalita, nižšia miera zlyhaní a silné generovanie príjmov

Téma ženy a finančné technológie predstavuje silný potenciál pre odvetvie financií do budúcnosti. Podľa prieskumu Svetovej banky sú totiž ...

26.4.2024 Martin Jamnický

ASINS: Osobný bankrot by sa nemal vzťahovať na ľudí s nadštandardným príjmom

Počet osobných bankrotov za posledné tri roky významne stúpol. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9 700 ľudí. Problémom je, že v ...

26.4.2024 Robert Juriš

Banka varuje pred podvodníkmi s letenkami alebo dovolenkovými pobytmi

S blížiacimi sa letnými prázdninami sa čoraz intenzívnejšie rozbieha sezóna rezervovania si dovolenkových pobytov. V tejto súvislosti však ...

26.4.2024 Roland Régely

Koľko stojí vybavenie hypotéky v roku 2024? Tieto poplatky zdraželi

Zdražovanie hypoték pokračuje, a tentoraz to nie je spôsobené len zvyšovaním úrokových sadzieb úverov na bývanie. Od apríla 2024 sa ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ nenastal

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay