Neobanka Revolut sa za krátky čas stala jedným z najzaujímavejších fintechov vôbec. Prečo nás má zaujímať?
Nízke až žiadne poplatky, okamžite uhradené platby alebo veľmi pohodlná práca so zahraničnými menami. K tomu inovatívne spôsoby sporenia, poistenia alebo možnosť investovať, či šetrenie za poplatky účtované bežnými bankami. Revolut sa za päť rokov svojej existencie stal ukážkou toho, ako má šikovné a užitočné fintechové riešenie vyzerať.
Foto: Shutterstock
Z jednoduchého projektu neobanka
Keď v roku 2015 v Londýne Nikolaj Storonskij a Vlad Yatsenko predstavili fintech projekt Revolut, bolo pomerne jednoduché vysvetliť, o čo ide. Aplikácia s platobnou kartou mala ambíciu ponúknuť bežné bankové služby bez zbytočných poplatkov.
Dnes, po piatich rokoch existencie, už Revolut nie je projekt, ale Európskou úniou uznaná neobanka, ktorej hodnota predstavuje okolo 5,5 miliardy amerických dolárov, využíva ju 15 miliónov zákazníkov po celom svete, a len na Slovensku sú to desaťtisíce ľudí.
Vo svojich začiatkoch bol Revolut zaujímavý najmä pre ľudí, ktorí veľa cestovali, používali zahraničné meny a chceli sa vyhnúť poplatkom tradičných bánk spojenými s výmenou mien či cezhraničnými platbami. Ako pribúdali služby, možnosti, ako využiť tento fintech, sa stále rozširovali, a dnes je už pomerne ťažké zadefinovať jeho cieľovú skupinu. Sú ňou zrejme všetci ľudia, ktorým nejakým spôsobom záleží na peniazoch.
Neobanka s klasickými bankovými službami
Počas minulého roku spoločnosť Revolut vstúpila na trh v Poľsku a Litve a začala ponúkať konkurencieschopné úverové produkty. Na Slovensku Revolut využíva svoju špecializovanú licenciu od februára 2021. V Revolut sú presvedčení, že vkladové účty popri širokej škále ďalších produktov a služieb, poskytnú slovenským zákazníkom ešte viac kontroly, pridanej hodnoty a bezpečnosti ako tradičné banky.
„Aplikácia, ktorú užívatelia doposiaľ poznali, ostane rovnaká. Avšak tí, ktorí chcú získať nové služby a prejsť na Revolut Banku, získajú prístup k bankovému účtu s chráneným vkladom. Budú tiež prví, ktorí získajú prístup k pripravovaným bankovým produktom, pretože Revolut Bank plánuje v blízkej budúcnosti ponúkať zákazníkom na Slovensku klasické bankové služby, ako sú kreditné karty alebo spotrebiteľské úvery,“ povedal pre Financial Report CEE manažér Revolut Communications Stefan Bogucki.
Lacná výmena peňazí a cezhraničné platby bez čakania
Revolut je stále obľúbeným riešením najmä pre cestovateľov a ľudí, ktorí pravidelne a často pracujú so zahraničnými menami, či vykonávajú cezhraničné finančné prevody. Ako prvá každého upúta výmena mien za medzibankový výmenný kurz. Týmto kurzom vieme v Revolut vymieňať 150 svetových mien. V aplikácii môžeme mať otvorený účet na všetky meny, ktoré často používame.
Cestovatelia si pochvaľujú možnosť výberu z bankomatov v zahraničí bez poplatkov. Bezplatné výbery sú však limitované podľa toho, aký program Revolut zvolíme. Užitočnou vlastnosťou je tiež prevod peňazí do zahraničia bez čakacích lehôt, ktoré sú vlastné tradičným bankám.
Cezhraničné prevody sú v Revolute za veľmi nízky poplatok alebo zadarmo. Opäť to závisí od toho, aký Revolut program sme si vybrali. Ak posielame peniaze na Revolut účet do zahraničia, neplatíme za tento prevod žiadne poplatky.
Pripojme k aplikácii všetky účty a získajme prehľad
Vlastností, ktoré z Revolut robia veľmi inteligentné finančné riešenie, je, samozrejme, oveľa viac. K aplikácii vieme pripojiť všetky naše bankové účty, vďaka čomu budeme mať lepší prehľad o financiách a budeme ich ľahšie spravovať.
Partner témy
Medzi najobľúbenejšie nástroje spravovania financií cez Revolut patrí stanovenie si rozpočtu na určité obdobie. Táto funkcia posiela pravidelné týždňové reporty o stave nasporených financií. Obľúbený je tiež osobný trezor, ktorý nám podľa zvolených pravidiel pomôže sporiť.
Nastaviť si môžeme konkrétny finančný cieľ, napríklad nasporiť si na notebook. Sporenie môže prebiehať napríklad zaokrúhľovaním realizovaných platieb. Stačí, ak si nastavíme, že každá zaplatená suma sa má zaokrúhliť nahor, a eurá a centy, o ktoré sa suma navýšila, aplikácia odloží na sporenie.
Skupinový účet alebo zhodnocovanie peňazí? Nie je problém
Revolut účet je možné nastaviť si aj ako skupinový účet. Túto možnosť vedia využiť rodiny, či dokonca firemné tímy. K účtu má prístup každý pozvaný člen a s peniazmi môže, buď voľne, alebo podľa nastavených pravidiel, pracovať. Spoločný účet pomôže napríklad aj pri rozpočítaní spoločného účtu za večeru.
V prípade, že s financiami chceme pracovať aktívne, s pomocou Revolut môžeme tiež investovať. Vieme nakupovať akcie, komodity alebo kryptomeny. Pri investovaní sa opäť vieme vyhnúť poplatkom, no len do určitého počtu úkonov za mesiac. Vieme tiež nastaviť upozornenia, ak komodita dosiahne nami požadovanú hodnotu a mnohé ďalšie „vychytávky“.
Vyberáme si jeden z troch programov
Aké programy Revolut ponúka? Standard, ktorý je zadarmo, Plus za 2,99 eura mesačne, Premium, ktorý stojí 7,99 eura mesačne, a pre najnáročnejších je v ponuke Metal za 13,99 eura mesačne. Vo všetkých štyroch prípadoch dostaneme bezplatný bankový účet v globálnej banke, bezplatný európsky IBAN a platobnú kartu vybavenú technológiou pre bezkontaktné platby.
V programe Standard môžeme meniť financie v 30 menách nekrytých zlatom do výšky 1 000 libier mesačne bez skrytých poplatkov, vyberať bezplatne z bankomatov v zahraničí do 200 eur mesačne, máme nárok na jeden bezplatný cezhraničný prevod za mesiac, každý ďalší je za poplatok 50 centov, máme okamžitý prístup k piatim kryptomenám a účet Revolut Junior pre dieťa zadarmo.
Platené programy ponúkajú vyššie limity. Napríklad môžeme bezplatne vyberať viac peňazí zo zahraničných bankomatov, poistiť si batožinu pri cestovaní, získame expresnejšiu zákaznícku podporu, cashback programy a mnohé ďalšie benefity.
Aj Revolut má svoje hranice
Napriek tomu, že Revolut pôsobí ako perfektné fintechové riešenie, má aj svoje nedostatky. Nech služby a schopnosti riešenia vyzerajú akokoľvek lákavo, vymeniť platobnú kartu domovskej banky za Revolut nemá veľmi zmysel, ak necestujeme.
Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí je tiež potrebné dávať si pozor na výšku stanovených limitov. Počas víkendu môžeme platiť poplatok za zmenu meny vo výške od 0,5 do 1,0 %. Pre niekoho môže byť problém aj to, že Revolut nemá "kamenné" pobočky.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.ISA: Ozdravenie verejných financií zníži deficit, no zároveň spomalí ekonomický rast
- 2.Prezidentské voľby v USA: Duel medzi priaznivcom fosílnych palív a fanúšičkou zelených energií
- 3.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 4.Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania
- 5.Ako sa od júla zvýši príspevok na opatrovanie a osobnú asistenciu?