Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu
Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom období čakajú aj viaceré zásadné úlohy, medzi nimi napríklad konsolidácia verejných financií, efektívnejšie čerpanie eurofondov či rozvíjanie zelenej ekonomiky.

Foto: Shutterstock
Sobotné predčasné voľby priniesli na Slovensku najvyššiu volebnú účasť od roku 2002, a to až na úrovni 68,1 %. Voliči si vyberali z 24 strán a jednej koalície, pričom brány parlamentu prekročilo sedem z nich. Otázne je, ktoré z nich budú tvoriť budúcu vládnu koalíciu a akým programom sa budú riadiť. Bez ohľadu na to bude pred novou vládou stáť niekoľko zásadných úloh, ktoré bude musieť vyriešiť.
1) Konsolidácia verejných financií
Prvou a najdôležitejšou výzvou je dlhodobejšia konsolidácia verejných financií, ako aj štátny rozpočet pre rok 2024. Politické debaty a kreovanie koalície potrvajú ešte nejaký čas a zužujú priestor pre zásadnejšie zmeny štátneho rozpočtu a dlhé debaty o prioritách novej vlády.
„Hoci sa schválením nového programového vyhlásenia vlády oddiali nutnosť predloženia vyrovnaného rozpočtu, situácia vo verejných financiách tým zďaleka nebude vyriešená. Aj nezávislé inštitúcie (napríklad ratingové agentúry) zdvíhajú varovný prst a hovoria, že Slovensko – v prípade, ak si chce zachovať súčasnú úroveň ratingu – musí ukázať, že to s dlhodobou udržateľnosťou verejných financií myslí vážne,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Čím skôr je preto podľa jeho slov potrebné začať hľadať úspory v rozpočte, a to najmä na výdavkovej strane. Prehodnocovanie efektívnosti vynakladaných financií a hľadanie najvyššej hodnoty za peniaze je prvým a základným krokom konsolidácie.
2) Čerpanie eurofondov
Hoci bude mať nová vláda na čerpanie eurofondov starého programového obdobia už len obmedzený vplyv, máme pred sebou už nové obdobie a tiež Plán obnovy a odolnosti. „Je dôležité podotknúť, že nové programové obdobie pre roky 2020 až 2027 sa už onedlho preklopí do svojej druhej polovice a Slovensko iba začína vyhlasovať prvé výzvy na čerpanie,“ konštatuje analytik.
Mechanizmy a pravidlá pre uchádzanie sa o európske prostriedky je preto potrebné zjednodušiť, spolu s nastavením systému výpomoci (napríklad administratívnej) pre žiadateľov. Nová vláda by tiež mala pokračovať v implementácii Plánu obnovy a odolnosti, ktorý je kvalitným reformným materiálom viažucim na seba aj množstvo potenciálnych investícií.
3) Dobiehanie európskej úrovne
Dobiehanie európskej úrovne sa zastavilo, aktuálne Slovensko dosahuje približne 80 % európskeho hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa. Model rastu ekonomiky založený na lacnej pracovnej sile sa vyčerpáva, a je preto potrebné priniesť do ekonomiky iné rastové impulzy. Tie by mali pochádzať najmä z podpory výskumu a inovácií, podpory podnikania či startupov.
„Slovensko tak potrebuje výrazne reformnú vládu s odvahou presadzovať zmeny, ktoré prinesú dlhodobé pozitívne účinky. Ide napríklad aj o reformu vzdelávacieho systému či podporu digitalizácie,“ pokračuje odborník.
4) Zelená ekonomika
Zelená ekonomika mení náš doterajší spôsob života. Slovensko je krajinou s najvyšším počtom vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov, pričom celé priemyselné podhubie je u nás veľmi silné a tvorí štvrtinu HDP.
Pre zabezpečenie budúcej prosperity je dôležité podporovať priemysel v jeho zelenej transformácii, pripravovať mu vhodných odborníkov vo vzdelávacom systéme, podporovať aktivity týkajúce sa priemyslu v domácom výskumnom a inovačnom prostredí,“ vysvetľuje M. Horňák.
Prechod na elektromobilitu je podľa neho prirodzeným vývojom v osobnej doprave, a ak Slovensko nechce stratiť svoje postavenie na globálnej mape automobilového priemyslu, je nevyhnutné reagovať na prebiehajúce zmeny.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru