Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodkové piliere na Slovensku: Čo je čo?

Ján Beracka Ekonomika Poslať

Slovenskí dôchodcovia majú viacero možností, ako si zabezpečiť dôchodok. Dôchodkový systém na Slovensku stojí na troch pilieroch. Každý starobný dôchodca čerpá svoj dôchodok z prvého piliera, niektorí dôchodcovia čerpajú dôchodok aj z druhého a tretieho piliera. Každý z týchto pilierov funguje odlišne.

Starobní dôchodcovia.

Foto: shutterstock

Na Slovensku bolo ku koncu roka 2018 podľa údajov Sociálnej poisťovne 1 069 255 starobných dôchodcov. To je počet ľudí, ktorí čerpajú dôchodok z prvého piliera. Sociálna poisťovňa zatiaľ nezverejnila objem prostriedkov, ktorý vyplatila v roku 2018 na starobných dôchodkoch, v roku 2017 to však bolo 5,192 miliardy eur. 

 

V druhom pilieri bolo ku koncu roka 2018 celkovo vyše 1,48 milióna sporiteľov, v prvých mesiacoch roku 2019 sa ich počet prehupol cez 1,5 milióna. Do druhého piliera vstupujú už mladí ľudia, ktorí si sporia na vlastný dôchodok. Ku koncu roku 2018 bolo približne 26 % sporiteľov vo veku od 26 do 35 rokov. Necelých 25 % sporiteľov bolo vo veku 46 až 55 rokov. Najväčší podiel sporiteľov bol vo veku 36 až 45 rokov, bolo ich 38,4 %. V druhom pilieri sa ku koncu roka 2018 nachádzalo približne 8 miliárd eur. 

Tretím pilierom slovenského dôchodkového systému je doplnkové dôchodkové sporenie. Doplnkovo si na dôchodok ku koncu minulého roka sporilo 829 803 Slovákov. Doplnkové správcovské spoločnosti spravujú približne dve miliardy eur. 

Prvý pilier – dôchodkové poistenie

Prvý pilier je označovaný za priebežný, takzvaný „pay as you go“. Tento pilier je založený na skladaní sa pracujúcich občanov na starobné dôchodky súčasných dôchodcov. Z toho dôvodu je dôležité sledovať pomer medzi pracujúcimi občanmi a dôchodcami. 

Dôchodkové poistenie tvoria dva samostatné osobitne financované podsystémy, ktoré spravuje Sociálna poisťovňa. Sú nimi starobné poistenie a invalidné poistenie. Z oboch týchto druhov poistenia sa vypláca viacero druhov dôchodkov. Zo starobného poistenia majú niektorí konkrétni občania nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok. Z invalidného poistenia sa vyplácajú invalidný dôchodok, vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok.

V druhom pilieri bolo ku koncu roka 2018 celkovo vyše 1,48 milióna sporiteľov, v prvých mesiacoch roku 2019 sa ich počet prehupol cez 1,5 milióna.

Na starobné dôchodkové poistenie sú občania a v určitých prípadoch štát a Sociálna poisťovňa povinní prispievať zo zákona. Dôležitou veličinou je v tomto prípade vymeriavací základ, teda suma, ktorá sa prenásobí príslušnou sadzbou, a tak vznikne suma odvodu do Sociálnej poisťovne.

Sadzba, ktorá je pre starobné dôchodkové poistenie mimoriadne významná, je 18 %. Práve 18 % z vymeriavacieho základu sa na starobné dôchodkové poistenie posiela. V prípade zamestnaneckého pomeru sa sadzba 18 % rozkladá na sadzby 4 % a 14 %. Sadzbu 4 % vymeriavacieho základu platí zamestnanec zo svojej hrubej mzdy. Sadzbou 14 % prispieva zamestnávateľ nad rámec mzdy zamestnanca. Pre všetky ostatné subjekty, ktoré platia odvod do starobného dôchodkového poistenia, platí sadzba 18 % vymeriavacieho základu. Takýmito subjektmi sú povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), dobrovoľne poistená osoba, štát a samotná Sociálna poisťovňa. 

Štát platí poistné na starobné poistenie za osoby na rodičovskej dovolenke, za osoby, ktoré sa starajú o hendikepovaných ľudí vo veku od 6 do 18 rokov, tiež za osoby, ktoré poberajú príspevok na opatrovanie, za osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu hendikepovaným ľuďom, za vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy a za zamestnancov na materskej. 

Sociálna poisťovňa platí poistné za poberateľov úrazovej renty do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku. V niektorých týchto prípadoch je určená výška minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Minimálny vymeriavací základ pre rok 2019 je 477 eur, maximálny vymeriavací základ je 6 678 eur. 

Druhý pilier – starobné dôchodkové sporenie

Druhý pilier je vo všeobecnosti systém osobného sporenia človeka platiaceho poistné na starobné dôchodkové poistenie na vlastný dôchodok. Istým spôsob je druhý pilier previazaný s tým prvým. Občan, ktorý si na vlastný dôchodok sporí, znižuje svoj príspevok do prvého piliera. Platí, že suma vo výške 18 % vymeriavacieho základu sa v roku 2019 delí na sumu vo výške 13,25 % vymeriavacieho základu a 4,75 % vymeriavacieho základu. Vyššia suma putuje do prvého piliera, nižšia na osobný účet sporiteľa v druhom pilieri. Pomer síl medzi prvým a druhým pilierom sa postupom času mení. Príspevok do druhého piliera sa každoročne zvyšuje o 0,25 percentuálneho bodu. V roku 2024 sa bude do druhého piliera odvádzať 6 percent a do Sociálnej poisťovne 12 percent z vymeriavacieho základu.

Sporitelia v druhom pilieri majú možnosť svoje prostriedky zhodnocovať. Preto majú možnosť vybrať si jednu zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností a v rámci nich si môžu vybrať fondy, do ktorých chcú svoje peniaze vložiť. Počet správcovských spoločností sa zníži na päť, keďže spoločnosť Aegon sa stala súčasťou spoločnosti NN. 

Príspevok do druhého piliera sa každoročne zvyšuje o 0,25 percentuálneho bodu. V roku 2024 sa bude do druhého piliera odvádzať 6 percent a do Sociálnej poisťovne 12 percent z vymeriavacieho základu.

Základnou voľbou sporiteľa je výber medzi garantovanými a negarantovanými fondmi. Garantované fondy predstavujú bezpečné investičné rozhodnutie, ktoré však prináša nízky výnos, ktorý bežne nepokrýva ani výšku miery inflácie. Sporitelia v garantovaných fondoch teda často reálne prerábajú. V garantovaných fondoch správcovské spoločnosti v mene sporiteľov investujú do dlhopisov. 

Negarantované fondy ponúkajú viacero možností relatívne rizikovejšieho investovania. K dispozícii sú indexové, zmiešané a akciové fondy. V týchto prípadoch je potenciál zaujímavejších výnosov vyšší, vyššia je však aj miera rizika. 

Druhý pilier má v sebe zabudovanú aj určitú brzdu. Desať rokov pred dovŕšením dôchodkového veku je sporiteľ povinný postupne presúvať svoje peniaze do garantovaných fondov. Týmto opatrením sa má zabrániť tomu, aby sporiteľ relatívne krátko pred dôchodkom zažil prudký pokles svojej investície, ktorý už nedokáže do nástupu do dôchodku zmazať. 

Ďalšou dôležitou hranicou je vek 35 rokov. Ľudia, ktorí sa dostanú do veku 35 rokov, v súčasnosti majú povinnosť do druhého piliera vstúpiť. Nespornou výhodou je, že prostriedky z druhého piliera je možné dediť. 

 

Tretí pilier – dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie

Mimo väzieb medzi prvým a druhým pilierom stojí doplnkové dôchodkové sporenie. Tento pilier financujú kapitalizácie majetku z dobrovoľných príspevkov zamestnancov. Tieto prostriedky spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti, sporiteľ má v súčasnosti na výber štyri spoločnosti. 

Na doplnkové dôchodkové môže zamestnancovi prispievať zamestnávateľ dobrovoľne. V prípade zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikovú prácu, však zamestnávateľ musí zamestnancom do tretieho piliera prispievať povinne. 

V sporiacej fáze platia účastníci, prípadne zamestnávatelia, za svojich zamestnancov – účastníkov, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré môžu účastníci investovať v jednom alebo viacerých príspevkových fondoch vybranej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS). Prestup medzi jednotlivými fondmi v rámci jednej DDS pritom nie je spoplatnený.

Každá DDS je povinná vytvoriť a spravovať jeden výplatný doplnkový dôchodkový fond a najmenej jeden príspevkový doplnkový dôchodkový fond. V súčasnosti je k dispozícii 16 fondov doplnkového dôchodkového sporenia. 

Tretí pilier ponúka sporiteľom možnosť daňovej úľavy vo výške 180 eur. Túto sumu je možné odpočítať od základu dane.

Tretí pilier poskytuje výhody aj zamestnávateľom. Príspevky zamestnancovi do tretieho piliera sú do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy, náhrady mzdy a odmeny zamestnanca daňovým nákladom.

logo
Prečítajte si tiež:
29.4.2024 Klaudia Lászlóová

Ceny plynu na burze sú už nižšie, ako je cena zastropovaná na Slovensku

Zásobníky sú plné, cena plynu je dvojciferná a ruský plyn už nepredstavuje výhodu na trhu. Je to dobrá správa pre veľkoobchodníkov, no ...

29.4.2024 Robert Juriš

NFT trhy strácajú dych. Záujem o digitálne umelecké diela prudko klesá

Kúpiť si digitálny obrázok „umeleckého diela“, krátke videjko alebo zvukový záznam umiestnený na blockachaine, to bolo moderné pred ...

28.4.2024 Redakcia FinReport

Daňové licencie môžu spôsobiť problémy majiteľom neaktívnych spoločností

Daňové licencie ovplyvnia viac než 43 % slovenských firiem. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Majitelia ...

28.4.2024 Redakcia FinReport

Najväčším producentom poľnohospodárskych produktov v EÚ je Taliansko

Najväčšími producentmi paradajok v rámci Európskej únie sú Taliani. Táto krajina zároveň vedie aj v pestovaní broskýň, hrušiek, ...

27.4.2024 Redakcia FinReport

BlackRock spustil svoj prvý tokenizovaný fond na verejnom blockchaine

Najväčší správca aktív na svete BlackRock urobil svoj prvý krok do sveta tokenizácie. Spoločnosť totiž spustila svoj prvý tokenizovaný ...

27.4.2024 Redakcia FinReport

Ženy a fintech: Vyššia lojalita, nižšia miera zlyhaní a silné generovanie príjmov

Téma ženy a finančné technológie predstavuje silný potenciál pre odvetvie financií do budúcnosti. Podľa prieskumu Svetovej banky sú totiž ...

26.4.2024 Robert Juriš

Banka varuje pred podvodníkmi s letenkami alebo dovolenkovými pobytmi

S blížiacimi sa letnými prázdninami sa čoraz intenzívnejšie rozbieha sezóna rezervovania si dovolenkových pobytov. V tejto súvislosti však ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny priemyselných výrobcov klesajú, znižujú ich lacné energie

Pokles výrobných cien domácich priemyselných výrobcov pokračoval už tretí mesiac po sebe. V marci 2024 to bolo v porovnaní s rovnakým ...

26.4.2024 Roland Régely

Koľko stojí vybavenie hypotéky v roku 2024? Tieto poplatky zdraželi

Zdražovanie hypoték pokračuje, a tentoraz to nie je spôsobené len zvyšovaním úrokových sadzieb úverov na bývanie. Od apríla 2024 sa ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Po týždňoch zdražovania sa zvyšovanie cien benzínu konečne zastavilo

Pozitívna správa pre motoristov. Ceny benzínu sa v uplynulých dňoch po niekoľkých týždňoch zdražovania konečne prestali zvyšovať. V ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay