Zmena času na letný čas 2025: V noci z 29. na 30. marca si posunieme hodinky o hodinu dopredu
Zmena času na letný čas 2025 nastane už tento víkend, konkrétne v noci zo soboty 29. marca na nedeľu 30. marca. O 2:00 si posunieme hodinky dopredu na 3:00. Tento časový posun potrvá až do prechodu na zimný čas, ktorý nás čaká 26. októbra.

Foto: Shutterstock
O zavedení letného času sa ako prvý zmienil v 18. storočí americký politik Benjamin Franklin. Zastával názor, že ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo. Prvá krajina, ktorá zaviedla letný čas, bolo Švédsko počas prvej svetovej vojny v roku 1916. Na území Slovenska sa prvá zmena času udiala ešte za čias Rakúsko – Uhorska. Tradíciu každoročnej zmeny však datujeme až od roku 1979.
Táto každoročná zmena času má svojich priaznivcov, ale aj odporcov, ktorí by boli za jej zrušenie. Medzi výhody patrí možnosť využitia denného svetla v produktívnej časti dňa. Ďalším cieľom je zníženie potreby umelého osvetlenia počas večerov a tým aj potenciálna úspora energie.
Na druhej strane, medzi najčastejšie uvádzané nevýhody patrí narušenie ľudského biorytmu. Mení sa tvorba melatonínu – hormónu spánku, ktorý sa tvorí v tme a napomáha organizmu zaspať. Posun času môže spôsobiť problémy so spánkom, nespavosť a únavu. Okrem toho môže byť ovplyvnená aj hladina kortizolu, ktorá zohráva úlohu pri prebúdzaní a energii počas dňa.
Niektoré štúdie naznačujú, že krátkodobé narušenie spánkového režimu po zmene času môže viesť k zvýšenému riziku dopravných nehôd. Ďalším problémom je, že v mnohých krajinách sveta sa zmena času neuplatňuje, čo ešte viac komplikuje medzinárodné časové rozdiely a koordináciu.
Na zmiernenie negatívnych dopadov odporúčame postupnú zmenu režimu. Už niekoľko dní pred zmenou času choďte spať o 15 minút skôr. Telo sa tak dokáže lepšie adaptovať na nový rytmus.
V roku 2018 Európska komisia navrhla zrušiť letný čas v rámci EÚ. Viaceré členské štáty vyjadrili preferenciu buď pre trvalý letný, alebo trvalý zimný čas. K celkovému rozhodnutiu však zatiaľ nedošlo. Ako členovia EÚ sme tak stále povinní dvakrát ročne čas meniť. Niektoré krajiny ako Japonsko, India alebo Čína nikdy zmenu času nezaviedli a držia sa celoročného stabilného času.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Buď hrdý Slovák. KROI ti sadne ako uliaty
- 2.Foto: Otvorili nový úsek rýchlostnej cesty R2, má takmer osem kilometrov
- 3.Zvolenský sa pýta: Je Islam prínosom pre našu spoločnosť?
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)