Zajtra je opäť voľný deň, pripomíname si najstarší kresťanský sviatok Zjavenie Pána
Zjavenie Pána, ľudovo známe ako Traja králi, ktoré si pripomíname 6. januára, je dňom pracovného pokoja, počas ktorého majú zamestnanci nárok na deň voľna. Tento rok pripadá na piatok, vďaka čomu si môžete užiť predĺžený víkend.

Foto: Shutterstock
Jeden z najstarších kresťanských sviatkov
Sviatok, ktorý pripadá na 6. januára, je dňom, keď si kresťania pripomínajú sviatok Zjavenia Pána, ktorý sa považuje za jeden z tých najstarších. Oslavuje sa už od 3. storočia. Oba jeho názvy sa spájajú s dôležitými udalosťami, ktoré sa v tento deň stali – Boh sa zjavil trom mužom, ktorí nasledovali svetlo hviezdy, a tá ich priviedla k dieťaťu narodenému v Betleheme.
Zjavenie Pána je v rímskokatolíckej cirkvi prikázaným sviatkom. Po celom svete sa na jeho počesť slávia bohoslužby. Okrem nich je tradičným zvykom posvätenie domov. V minulosti sa konala takzvaná kňazská koleda. Kňazi chodili z domu do domu a požehnávali ich. Kropili ich svätenou vodou, odymili kadidlom a na hornú časť dverí napísali kriedou aktuálny rok spolu s písmenami C, M, B. Tieto písmená znamenali skratku latinského Christus Mansionem Benedicat, čo v preklade znamená Kristus nech požehná náš príbytok. Tradícia posvätenia domov sa v niektorých obciach na Slovensku zachovala dodnes.
Začiatok či koniec vianočných sviatkov
V minulosti sa spolu so sviatkom Troch kráľov pripomínal aj krst Ježiša v rieke Jordán. V súčasnosti sa tak robí len v rámci byzantsko-slovanských a niektorých ďalších východných obradov. V západnom latinskom obrade sa slávi krst Ježiša samostatne, a to v nedeľu po Zjavení Pána.
Pre mnohých je 6. január koncom vianočných sviatkov. Pre pravoslávnych veriacich, ktorí sa držia juliánskeho kalendára, ide o deň, ktorým sa Vianoce ešte len začínajú. V niektorých obciach chodia počas neho mladí chlapci oblečení v dlhých bielych košeliach s korunkami na hlave a opisujú návštevu Troch kráľov.
O sviatku sa veľa nevie
Aj napriek tomu, že je sviatok Troch kráľov jedným z najstarších, príliš veľa sa o ňom nevie. Biblia spomína len mudrcov z východu, ktorých označuje gréckym slovom magoi, čo v preklade znamená mágovia, astronómovia alebo prírodovedci. Keďže toto povolanie bolo v minulosti veľmi významné, nazývali sa aj králi.
Počet kráľov nie je známy. Číslovka tri sa odvodzuje od troch darov – zlata, kadidla a myrhy. Známe nie sú ani mená, hoci sa podľa viacerých tradícií mali volať Gašpar, Melichar a Baltazár. Otázny je aj ich pôvod. S veľkou pravdepodobnosťou však pochádzali z Arábie, Perzie alebo Chaldejska.
Zaujímavosťou je tiež samotná hviezda, ktorá sa mala kráľom zjaviť, a ktorá ich mala doviesť za Ježišom. Podľa odborníkov sa v tom čase zblížili jasné planéty Saturn a Jupiter v súhvezdí Rýb, čo mohlo vyvolať dojem žiarivej hviezdy.
Zjavenie Pána je dňom pracovného pokoja
Sviatok Troch kráľov sa radí medzi dni pracovného pokoja, čo znamená, že počas neho majú zamestnanci nárok na nepretržitý odpočinok. Prácu im môže zamestnávateľ nariadiť len vo výnimočných prípadoch, ako sú napríklad naliehavé opravy, práca v zdravotníctve alebo uspokojovanie životných potrieb obyvateľstva.
Z obchodov budú otvorené len čerpacie stanice, predajne na letiskách, v prístavoch, v nemocniciach a v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy. Následne môžu byť otvorené aj predajne cestovných lístkov, predajne suvenírov a maloobchodné predajne, no musí v nich predávať sám majiteľ obchodu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia
- 4.Zelenskyj sa stretol s delegáciou Svetovej banky, Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej 411 miliárd dolárov
- 5.Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta