Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ktorá mu nevie odpustiť jeho doterajší život. Navyše s jej snúbencom a svojím budúcim zaťom uzatvára obchody, ktoré môžu veci ešte viac skomplikovať, pretože Gekko sa ani po trpkých skúsenostiach vôbec nezmenil...

Wall Street - Money Never Sleeps´

Foto: Wall Street - Money Never Sleeps´

Gordon Gekko sa vracia na Wall Street

Film sa začína v roku 2001, keď Gordon Gekko, kedysi známy ako Vlk z Wall Street, opúšťa po rokoch väzenie, kde si odsedel trest za nekalé obchodovanie a finančné podvody na burze.

Hneď potom sa dej posúva o 7 rokov neskôr do obdobia začiatku svetovej ekonomickej krízy v roku 2008. Gekko sa po čase znovu snaží vrátiť na Wall Street, začína propagovať svoju novú knihu na svojich seminároch, kde varuje aj pred blížiacimi sa ekonomickými problémami. 

Keď dcéra nechce mať s otcom nič spoločné

Film zároveň približuje aj život jeho už dospelej dcéry Winnie, ktorá sa snaží udržať si odstup od svojho otca, keďže ju už niekoľkokrát v živote veľmi sklamal. Vyhýba sa preto ich spoločnému kontaktu.

Žije si vlastný život, pracuje na tvorbe spravodajskej webovej stránky, a má po svojom boku láskavého priateľa Jacoba Moora, ktorý patrí medzi najlepších obchodníkov v investičnej banke Keller Zabel Investments (KZI).

Jacob je priebojný mladý obchodník, ktorý si na Wall Street získava rešpekt a dostatok príležitostí budovať si sľubnú kariéru. Ako chránenec výkonného riaditeľa KZI a dobrého priateľa Louisa Zabela, sa snaží získať financie pre výskumný projekt, ktorý by mohol prispieť k vytváraniu udržateľných zdrojov energie.

Keller Zabel Investments sa ocitá na pokraji krachu

Keď sa v počiatkoch ekonomickej krízy začínajú akcie investičnej banky KZI prepadať a strácajú viac než 50 % svojej hodnoty, riaditeľ banky Louis Zabel sa usiluje získať finančnú pomoc od iných bánk na Wall Street. Šéf konkurenčnej banky Churchill Schwartz Bretton James však odmieta KZI poskytnúť akúkoľvek pomoc.

Investičná banka KZI sa tak rúti do krachu, jej riaditeľ Louis Zabel nezvláda situáciu a spácha samovraždu skokom pod vlakovú súpravu v metre. Jeho dobrý priateľ Jacob je z toho veľmi rozrušený, no súčasne sa rozhodne požiadať o ruku svoju priateľku Winnie, ktorá s veľkým prekvapením a radosťou súhlasí.

Jacob zisťuje, ako došlo ku krachu banky

Jacob má záujem aj o to, aby sa Winnie znovu zblížila s otcom. Preto prichádza na jednu z Gekkových prednášok, kde ho osloví a predstaví sa ako snúbenec jeho jedinej dcéry. Ako dvaja úspešní obchodníci na Wall Street si majú čo povedať a uzavrú aj výmenný obchod.

Jacob sa bude snažiť presvedčiť Winnie, aby sa stretla s otcom. Gekko mu za to prezradí, že kolaps banky KZI spôsobil šéf konkurenčnej banky Bretton James. Ten vraj rozšíril fámu o obrovských dlhoch banky, ktoré viedli k prepadu jej akcií. Gekko mu pritom sľúbi, že zhromaždí informácie na zničenie Brettona za to, čo spôsobil banke KZI aj Jacobovmu priateľovi Louisovi.

Jacob tak podniká ďalšie kroky a manipuluje s trhom rozširovaním nepravdivých správ, čo vedie k tomu, že Brettonova investičná banka prichádza o vyše sto miliónov dolárov. Hoci sa mu Jacob snaží pomstiť, Bretton je ohromený jeho dravosťou a iniciatívou, za čo mu dokonca ponúka prácu v jeho spoločnosti. Jacob ju prijme a naďalej sa snaží získať záujem investorov pre svoj projekt podporujúci udržateľné zdroje energií. V Brettonovej spoločnosti sa mu to podarí, keď presvedčí čínskych investorov, aby doň investovali.

Winnie sa rozhodne odpustiť svojmu otcovi

Aby sa Winnie stretla s otcom, Jacob za 10-tisíc dolárov kúpi Gekkovi vstupenku na veľkolepý spoločenský večer, kde sa majú náhodne stretnúť. V ten večer má Gekko možnosť presvedčiť Winnie, aby mu odpustila.

Dcéra mu však vyčíta množstvo vecí, ktoré sa v ich rodine v minulosti stali. Najviac samovraždu svojho brata Rudyho, ktorý bral drogy, predávkoval sa a zomrel. Gekko na svoju obranu tvrdí, že sa z väzenia snažil syna zachrániť a získať preňho tých najlepších terapeutov. Dokonca podplatil aj dílera, aby jeho synovi prestal predávať drogy. Obaja sa napokon zmieria a Winnie otcovi odpúšťa.

Bretton vyšachuje Jacoba z hry

Hneď nato Winnie Jacobovi oznamuje, že spolu čakajú dieťa. Prichádza však finančná kríza a Gekko informuje Jacoba, že Bretton tajne zarobil na prepade rizikových úverov, keďže bol o situácii na trhu vopred dobre informovaný. Aj napriek tomu, že dosiahol obrovské zisky, využil tiež veľkú finančnú pomoc od vlády, ktorá prispela na záchranu jeho banky pred krachom.

Nielenže sa ho kríza nedotkla, ešte na nej aj zarobil, a to hneď dvakrát. Navyše sa Bretton obáva, že Jacob ohrozí jeho významnú pozíciu, preto ho podrazí a presmeruje čínske investície z jeho výskumu do projektu solárnych panelov s nízkou výkonnosťou.

Gekko sa vôbec nezmenil

Gekko má pre Jacoba okamžite nápad, ako by svoj projekt mohol ďalej financovať. Spomenie mu účet, ktorý pred rokmi ukrýval vo Švajčiarsku pre dcéru Winnie. Je na ňom uložených sto miliónov dolárov. Jacob preto Winnie požiada, aby podpísala prevod peňazí ako investíciu do jeho projektu, no pritom obaja netušia, že Gekko jej podpis zneužije vo svoj prospech. Krajinu opúšťa aj s dcérinými peniazmi. 

Keď to Jacob zistí, neverí vlastným očiam, pretože stráca aj Winnie. Tá sa s ním rozchádza, keďže o jeho stretnutiach s otcom za svojím chrbtom ani len netušila.

Premárnil ďalšiu šancu byť lepším

Hneď potom si Gekko v Londýne vďaka financiám, ktoré drzo vzal svojej dcére, zakladá novú veľkú investičnú spoločnosť s kapitalizáciou sto miliónov dolárov. Jacob však Winnie nechce stratiť, preto prichádza za Gekkom a navrhne mu nový obchod.

Prinesie mu ukázať CD s ultrazvukovou snímkou jeho vnuka, ktorý sa má čoskoro narodiť. Tým mu dáva najavo, že ešte stále má šancu napraviť svoje chyby. Podmienkou je, aby peniaze, ktoré ukradol svojej dcére, vrátil späť na jej účet. Gekko, ktorý sa očividne vôbec nezmenil, Jacobov návrh odmieta.

Všetko sa napokon dá do poriadku

Jacob sa však nevzdáva a robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Napíše článok s podrobnosťami Brettonovho neférového konania, od dôvodu pádu KZI banky až po neprávom využitú finančnú pomoc od vlády. Požiada Winnie, aby ho zverejnila na svojej spravodajskej webovej stránke.

Vďaka článku Jacob dosiahne presne to, čo zamýšľal. Spôsobí, že Breton sa dostane pod nepretržitú kontrolu vlády, a dokonca ho predstavenstvo jeho vlastnej spoločnosti vyhodí z firmy.

Nasleduje klasický americký happy end. Jacob sa v New Yorku stretáva s Winnie a pridáva sa k nim aj Gekko. Oznámi im, že anonymne vložil na účet Jacobovho výskumného projektu sto miliónov dolárov. O rok neskôr už všetci spoločne oslavujú prvé narodeniny malého Louisa.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay