Hľadaj

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ktorá mu nevie odpustiť jeho doterajší život. Navyše s jej snúbencom a svojím budúcim zaťom uzatvára obchody, ktoré môžu veci ešte viac skomplikovať, pretože Gekko sa ani po trpkých skúsenostiach vôbec nezmenil...

image

Foto: Wall Street - Money Never Sleeps´

Gordon Gekko sa vracia na Wall Street

Film sa začína v roku 2001, keď Gordon Gekko, kedysi známy ako Vlk z Wall Street, opúšťa po rokoch väzenie, kde si odsedel trest za nekalé obchodovanie a finančné podvody na burze.

Hneď potom sa dej posúva o 7 rokov neskôr do obdobia začiatku svetovej ekonomickej krízy v roku 2008. Gekko sa po čase znovu snaží vrátiť na Wall Street, začína propagovať svoju novú knihu na svojich seminároch, kde varuje aj pred blížiacimi sa ekonomickými problémami. 

Keď dcéra nechce mať s otcom nič spoločné

Film zároveň približuje aj život jeho už dospelej dcéry Winnie, ktorá sa snaží udržať si odstup od svojho otca, keďže ju už niekoľkokrát v živote veľmi sklamal. Vyhýba sa preto ich spoločnému kontaktu.

Žije si vlastný život, pracuje na tvorbe spravodajskej webovej stránky, a má po svojom boku láskavého priateľa Jacoba Moora, ktorý patrí medzi najlepších obchodníkov v investičnej banke Keller Zabel Investments (KZI).

Jacob je priebojný mladý obchodník, ktorý si na Wall Street získava rešpekt a dostatok príležitostí budovať si sľubnú kariéru. Ako chránenec výkonného riaditeľa KZI a dobrého priateľa Louisa Zabela, sa snaží získať financie pre výskumný projekt, ktorý by mohol prispieť k vytváraniu udržateľných zdrojov energie.

Keller Zabel Investments sa ocitá na pokraji krachu

Keď sa v počiatkoch ekonomickej krízy začínajú akcie investičnej banky KZI prepadať a strácajú viac než 50 % svojej hodnoty, riaditeľ banky Louis Zabel sa usiluje získať finančnú pomoc od iných bánk na Wall Street. Šéf konkurenčnej banky Churchill Schwartz Bretton James však odmieta KZI poskytnúť akúkoľvek pomoc.

Investičná banka KZI sa tak rúti do krachu, jej riaditeľ Louis Zabel nezvláda situáciu a spácha samovraždu skokom pod vlakovú súpravu v metre. Jeho dobrý priateľ Jacob je z toho veľmi rozrušený, no súčasne sa rozhodne požiadať o ruku svoju priateľku Winnie, ktorá s veľkým prekvapením a radosťou súhlasí.

Jacob zisťuje, ako došlo ku krachu banky

Jacob má záujem aj o to, aby sa Winnie znovu zblížila s otcom. Preto prichádza na jednu z Gekkových prednášok, kde ho osloví a predstaví sa ako snúbenec jeho jedinej dcéry. Ako dvaja úspešní obchodníci na Wall Street si majú čo povedať a uzavrú aj výmenný obchod.

Jacob sa bude snažiť presvedčiť Winnie, aby sa stretla s otcom. Gekko mu za to prezradí, že kolaps banky KZI spôsobil šéf konkurenčnej banky Bretton James. Ten vraj rozšíril fámu o obrovských dlhoch banky, ktoré viedli k prepadu jej akcií. Gekko mu pritom sľúbi, že zhromaždí informácie na zničenie Brettona za to, čo spôsobil banke KZI aj Jacobovmu priateľovi Louisovi.

Jacob tak podniká ďalšie kroky a manipuluje s trhom rozširovaním nepravdivých správ, čo vedie k tomu, že Brettonova investičná banka prichádza o vyše sto miliónov dolárov. Hoci sa mu Jacob snaží pomstiť, Bretton je ohromený jeho dravosťou a iniciatívou, za čo mu dokonca ponúka prácu v jeho spoločnosti. Jacob ju prijme a naďalej sa snaží získať záujem investorov pre svoj projekt podporujúci udržateľné zdroje energií. V Brettonovej spoločnosti sa mu to podarí, keď presvedčí čínskych investorov, aby doň investovali.

Winnie sa rozhodne odpustiť svojmu otcovi

Aby sa Winnie stretla s otcom, Jacob za 10-tisíc dolárov kúpi Gekkovi vstupenku na veľkolepý spoločenský večer, kde sa majú náhodne stretnúť. V ten večer má Gekko možnosť presvedčiť Winnie, aby mu odpustila.

Dcéra mu však vyčíta množstvo vecí, ktoré sa v ich rodine v minulosti stali. Najviac samovraždu svojho brata Rudyho, ktorý bral drogy, predávkoval sa a zomrel. Gekko na svoju obranu tvrdí, že sa z väzenia snažil syna zachrániť a získať preňho tých najlepších terapeutov. Dokonca podplatil aj dílera, aby jeho synovi prestal predávať drogy. Obaja sa napokon zmieria a Winnie otcovi odpúšťa.

Bretton vyšachuje Jacoba z hry

Hneď nato Winnie Jacobovi oznamuje, že spolu čakajú dieťa. Prichádza však finančná kríza a Gekko informuje Jacoba, že Bretton tajne zarobil na prepade rizikových úverov, keďže bol o situácii na trhu vopred dobre informovaný. Aj napriek tomu, že dosiahol obrovské zisky, využil tiež veľkú finančnú pomoc od vlády, ktorá prispela na záchranu jeho banky pred krachom.

Nielenže sa ho kríza nedotkla, ešte na nej aj zarobil, a to hneď dvakrát. Navyše sa Bretton obáva, že Jacob ohrozí jeho významnú pozíciu, preto ho podrazí a presmeruje čínske investície z jeho výskumu do projektu solárnych panelov s nízkou výkonnosťou.

Gekko sa vôbec nezmenil

Gekko má pre Jacoba okamžite nápad, ako by svoj projekt mohol ďalej financovať. Spomenie mu účet, ktorý pred rokmi ukrýval vo Švajčiarsku pre dcéru Winnie. Je na ňom uložených sto miliónov dolárov. Jacob preto Winnie požiada, aby podpísala prevod peňazí ako investíciu do jeho projektu, no pritom obaja netušia, že Gekko jej podpis zneužije vo svoj prospech. Krajinu opúšťa aj s dcérinými peniazmi. 

Keď to Jacob zistí, neverí vlastným očiam, pretože stráca aj Winnie. Tá sa s ním rozchádza, keďže o jeho stretnutiach s otcom za svojím chrbtom ani len netušila.

Premárnil ďalšiu šancu byť lepším

Hneď potom si Gekko v Londýne vďaka financiám, ktoré drzo vzal svojej dcére, zakladá novú veľkú investičnú spoločnosť s kapitalizáciou sto miliónov dolárov. Jacob však Winnie nechce stratiť, preto prichádza za Gekkom a navrhne mu nový obchod.

Prinesie mu ukázať CD s ultrazvukovou snímkou jeho vnuka, ktorý sa má čoskoro narodiť. Tým mu dáva najavo, že ešte stále má šancu napraviť svoje chyby. Podmienkou je, aby peniaze, ktoré ukradol svojej dcére, vrátil späť na jej účet. Gekko, ktorý sa očividne vôbec nezmenil, Jacobov návrh odmieta.

Všetko sa napokon dá do poriadku

Jacob sa však nevzdáva a robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Napíše článok s podrobnosťami Brettonovho neférového konania, od dôvodu pádu KZI banky až po neprávom využitú finančnú pomoc od vlády. Požiada Winnie, aby ho zverejnila na svojej spravodajskej webovej stránke.

Vďaka článku Jacob dosiahne presne to, čo zamýšľal. Spôsobí, že Breton sa dostane pod nepretržitú kontrolu vlády, a dokonca ho predstavenstvo jeho vlastnej spoločnosti vyhodí z firmy.

Nasleduje klasický americký happy end. Jacob sa v New Yorku stretáva s Winnie a pridáva sa k nim aj Gekko. Oznámi im, že anonymne vložil na účet Jacobovho výskumného projektu sto miliónov dolárov. O rok neskôr už všetci spoločne oslavujú prvé narodeniny malého Louisa.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
 2. 2.
  Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom
 3. 3.
  Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou
 4. 4.
  V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy
 5. 5.
  Zelené podnikanie a obehová ekonomika prinesú menej odpadu a lepšie využívanie zdrojov