Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vianoce 2022: TOP 5 najkrajších vianočných trhov v Európe + bonus v rodisku Santa Clausa

Naďa Černá Voľný čas
SK
EN
Poslať

Návšteva vianočných trhov je pre mnohých tradíciou a jedným zo symbolov najkrajšieho obdobia v roku. Možno sa vám zdá, že ešte máte veľa času, no väčšina trhov štartuje už v polovici novembra, teda o niečo viac ako o tri týždne. Aby sa vám ľahšie plánovalo, prinášame vám päť tipov na najkrajšie vianočné trhy v Európe. A ako bunus pripájame aj tip na čarovné mesto ležiace na polárnom kruhu.

image

Foto: Shutterstock

Viedeň – rakúska klasika

Vianočné trhy vo Viedni sú klasikou, ktorá v našom zozname nesmie chýbať. Väčšina milovníkov Vianoc sa každoročne vracia najmä na trhy pred mestskou radnicou na Rathausplatz, ktoré sú v tomto meste najznámejšími. Nájdete tu viac ako 150 stánkov, kde si môžete kúpiť suveníry, vianočné ozdoby, punč a rôzne dobroty.

V blízkosti trhov si prídu na svoje aj milovníci korčuľovania, ktorí sa zabavia na verejnom klzisku. Vianočné trhy na Rathausplatz sa začínajú 19. novembra 2022.

Ďalšie obľúbené trhy sa nachádzajú priamo pod ruským kolesom na Riesenradplatz v Prátri. Na rozdiel od iných viedenských trhov, tieto sú charakteristické živými vystúpeniami rôznych interpretov. Ak by ste ich chceli navštíviť, do kalendára si poznačte, že štartujú tiež od 19. novembra.

Mnohí tvrdia, že tie najkrajšie vianočné trhy nájdete na námestí Freyung. Ide o jedny z najstarších trhov vôbec. Konajú sa už od roku 1772. Pri ich návšteve si od predajcov môžete kúpiť drevené betlehemy, sklenené ozdoby aj keramiku. Obľúbený je tiež miestny bar so šampanským. Vianočné trhy na námestí Freyung sa začínajú 18. novembra.

Ak by vás klasické trhy už nebavili a chceli by ste vidieť niečo honosnejšie, navštívte vianočné trhy pri cisárskom zámku Schönbrunn. Tie sa začínajú rovnako ako najväčšie trhy na Rathausplatz, čiže 19. novembra. Pri ich návšteve sa môžete tešiť na pestrý program pre dospelých aj deti.

Vo Viedni však môžete navštíviť aj ďalšie trhy, ako napríklad:

 • Trhy pod sochou Márie Terézie na Maria-Theresien Platz – začínajú sa 16. novembra.
 • Trhy pri paláci Belvedere – prijmú prvých návštevníkov 18. novembra.
 • Trhy na námestí Karlsplatz – otvoria svoje brány 18. novembra.

Berlín – obľúbené a tradičné

Ak vám nevadí cestovať za vianočnými trhmi dlhšie, navštívite Berlín. Mesto sa pýši viacerými krásnymi vianočnými trhmi, pričom k najobľúbenejším sa radia tie, ktoré sa konajú na námestí Gendarmenmarkt. Na tomto mieste objavíte množstvo stánkov s jedlom a nápojmi, suvenírmi a vianočnými ozdobami. Počas niektorých vybraných dní poteší turistov aj živé vystúpenie rôznych interpretov. Vianočné trhy na Gendarmenmarkt sa začínajú 21. novembra.

Tradičné vianočné trhy objavíte aj na námestí Alexanderplatz, kde si okrem dobrého jedla užijete aj veľa zábavy. V blízkosti stánkov sa nachádza aj klzisko. A ak by vás chodenie po stánkoch omrzelo alebo by vám bola zima, môžete sa ísť zohriať do veľkého nákupného centra Galeria Kaufhof, ktoré sa nachádza hneď vedľa trhov. Vianočné trhy na Alexanderplatz sa začínajú 21. novembra.

Trojicu populárnych vianočných trhov uzatvárajú trhy na námestí Breitscheidplatz, kde nájdete viac ako sto stánkov. V tých si môžete kúpiť tradičné nemecké jedlá a nápoje. Vianočné trhy na Breitscheidplatz sa tiež začínajú 21. novembra.

K ďalším vianočným trhom v Berlíne patria napríklad:

 • Vianočné trhy na Potsdamer Platz – začínajú sa 28. októbra.
 • Stredoveké vianočné trhy vo Friedrichshaine – štartujú 17. novembra.
 • Trhy v Spandau – otvárajú svoje brány 21. novembra.
 • Vianočné trhy Lucia v Kulturbrauerei (pomenované po bohyni svetla) – začínajú sa 21. novembra.

Záhreb – najkrajšie a najlepšie

Hlavné mesto Chorvátska sa takisto môže pýšiť krásnymi vianočnými trhmi. Potvrdzuje to aj titul „Najkrajší a najlepší vianočný trh“, ktorý Záhreb získal v online hlasovaní na webovej stránke Europeanbestdestinations.com tri roky po sebe – v rokoch 2016, 2017 a 2018. Vianočné stánky a umelecké inštalácie sú rozmiestnené takmer po celom meste. Hlavným dejiskom je Námestie bána Jelačiće, kde nájdete krásne ozdobený vianočný stromček.

Počas celého adventu sa v meste koná množstvo koncertov, výstav, divadelných predstavení a vystúpení tanečných a folklórnych súborov. Nechýba ani špeciálny program pre deti. Ak by ste sa chystali do Záhrebu, určite sledujte oficiálnu stránku vianočných trhov AdventZagreb.hr, kde tesne pred začiatkom adventu nájdete zoznam všetkých vystúpení a programov. Vianočné trhy sa tu  začínajú 26. novembra.

Štrasburg – hlavné mesto Vianoc

Štrasburg mnohí označujú aj ako hlavné mesto Vianoc (na snímke). Niet sa ani čomu čudovať. Vianočné trhy sa v tomto meste konajú už od roku 1570. Tento rok sa začínajú 21. novembra a budú sa odohrávať na rôznych námestiach. Hlavné vianočné trhy nájdete neďaleko štrasburskej katedrály a námestia Kléberplatz na Christkindelsmärik. Ich dominantou je krásne zdobený stromček s množstvom svetiel.

Ak by ste chceli navštíviť stánky miestnych remeselníkov, choďte na ulicu Place des Meuniers. Okrem suvenírov si tu môžete kúpiť aj chutné jedlo. Skvelé pokrmy a nápoje nájdete aj na ulici Place du Marché-aux-poissons. A keď budete cestovať s deťmi, nevynechajte Place Saint Thomas.

Kodaň – trhy majú aj v zoo

Vianočné trhy v dánskej Kodani si zamilujú deti aj dospelí. Tie najväčšie a najkrajšie nájdete na troch miestach. Prvým sú vianočné trhy v zábavnom parku Tivoli, ktoré sa začínajú 18. novembra. Pri ich návšteve si užijete nielen dobré jedlo a nápoje, ale tiež pohľad na tisícku vianočných stromčekov ozdobených viac ako 70-tisíc vianočnými guľami a množstvom trblietavých svetiel.

Vianočné trhy v Tivoli spoplatnené. Platíte vstup ako pri návšteve zábavného parku, ktorý je pre dospelých a deti od 8 rokov vo výške 145 dánskych korún (približne 19,50 eura). Deti od 3 do 7 rokov platia polovičné vstupné 65 dánskych korún (približne 8,70 eura) a deti do 3 rokov majú vstup zadarmo.

Ďalšie vianočné trhy sa nachádzajú v Bakkene, ktorý je najstarším zábavným parkom na svete. Od 22. novembra do 22. decembra 2022 bude park otvorený od piatka do nedele, pričom vstupné bude zadarmo. Vianočné trhy v Bakkene sú obľúbené najmä vďaka množstvu stánkov a živých vystúpení.

Pri návšteve Kodane nevynechajte ani vianočné trhy v zoo, kde sa deti môžu stretnúť s Mikulášom v jeho veľkom dome. Vianočnú atmosféru trhov dotvára 900 vianočných stromčekov, množstvo stánkov a chutné dánske dobroty. Do zoo si musíte kúpiť klasický vstup, ktorý pre dospelých a deti od 11 rokov stojí 209 dánskych korún (približne 28,10 eura) a pre deti od 3 do 11 rokov 119 dánskych korún (približne 16 eur). Deti do 3 rokov majú vstup zadarmo.

Presný dátum začatia vianočných trhov v zoo ešte nie je známy. Záhrada je však otvorená každý deň v roku s menšími obmedzeniami aj počas sviatkov. Všetky aktuálne informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke zoo.dk.

Bonus: Rovaniemi – v rodisku Santa Clausa

Rovaniemi vo fínskom Laponsku je tým najlepším miestom pre milovníkov Vianoc. Toto mesto sa označuje ako rodné mesto Santa Clausa. Zábavné aktivity, ako napríklad jazda k polárnemu kruhu alebo návšteva Santovej dediny, sú k dispozícii každý deň v roku. Tú najlepšiu atmosféru tu však zažijete práve počas Vianoc.

Okrem množstva zábavných činností môžete navštíviť aj tradičné vianočné trhy. Tie sa tento rok začnú 10. decembra a ponúkajú takmer to isté, čo ostatné trhy v iných európskych mestách. Samozrejmosťou sú dobré pokrmy a nápoje. Zaobstarať si viete aj pekné suveníry od miestnych remeselníkov. Trhy sa nachádzajú po celom meste. Tie hlavné nájdete v Santovej dedine.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
2.12.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 5. diel

V predchádzajúcom diele tipov na luxusnú zimnú dovolenku sme si predstavili niekoľko zaujímavých lokalít. Medzi nimi napríklad súostrovie ...

18.11.2022 Naďa Černá

Ostrovy na predaj: Za niektoré zaplatíte menej ako na Slovensku za dom. Kde sa nachádzajú?

Na to, aby ste vlastnili ostrov, nemusíte byť miliardárom. Na trhu sa nachádza ponuka na predaj viacerých menších ostrovčekov, ktorých kúpa ...

16.11.2022 Martin Jamnický

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla premiéru celovečerného dokumentu o Michaelovi Kocábovi

Už zajtra na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý symbolizuje pád komunizmu v Československu, sa v slovenských kinách začne premietať ...

4.11.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 4. diel

Niekto si pod luxusnou dovolenkou predstaví konkrétny hotel, iný zase exotické letovisko. V ďalšom pokračovaní dovolenkového seriálu sa ...

31.10.2022 Redakcia FinReport

Mamy s ekologickým cítením vytvorili hru pre deti aj dospelých s názvom Planéta Zem sa usmieva

Inšpirovali sa a vymysleli milú a zároveň poučnú ekologickú hru pre deti aj dospelých. Nazvali ju Planéta Zem sa usmieva. EKO hra dáva ...

29.10.2022 Martin Jamnický

Filmová novinka: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet – IDENTITA ES

Do slovenských kín prichádza viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý svoj ...

19.10.2022 Redakcia FinReport

Facebook spustí novú funkciu nazvanú Zobraziť viac a Zobraziť menej

Meta predstavuje ďalší spôsob, ako poskytnúť viac kontroly nad obsahom na sociálnej sieti Facebook. Zobraziť viac a Zobraziť menej je nová ...

9.10.2022 Správy

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ...

7.10.2022 Naďa Černá

Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?

Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie spôsobujú, že vonku na vzduchu budeme tráviť čoraz menej času a čoraz viac ho venujeme ...

1.10.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
 5. 5.
  Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti