Veľkonočné sviatky klopú na dvere a s nimi aj obmedzené možnosti nakupovania počas voľných dní
Veľkonočné sviatky prichádzajú s bohatou históriou a hlbokými tradíciami, ktoré majú silné korene v kresťanstve. Väčšina rodín sa už pripravuje na sviatočné dni, zatiaľ čo obchody a prevádzky sa chystajú na krátkodobé uzavretie. V domácnostiach po celom Slovensku zároveň ožijú tradičné zvyky, ako sú zdobenie vajec, šibačky a oblievačky.

Foto: Shutterstock
Pripomenutie si zmŕtvychvstania
Sviatky Veľkej noci majú hlboké korene v kresťanskej tradícii a sú spojené s udalosťami opísanými v Biblii, konkrétne s udalosťami súvisiacimi s ukrižovaním a zmŕtvychvstaním Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery Ježiš Kristus zomrel na kríži na Veľký piatok a z mŕtvych vstal v nedeľu, ktorá je známa aj ako Veľkonočná nedeľa.
Mnohé súčasné sviatočné tradície Veľkej noci čerpajú inšpiráciu zo starovekých pohanských a židovských sviatočných obyčajov. Napríklad zdobenie vajíčok je spojené s pohanskou symbolikou obnovy života. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo Slovania slávili príchod jari a nový začiatok, dnešná doba vníma tieto dni ako obdobie utrpenia, smrti a vzkriesenia Ježiša Krista. Aj napriek cirkevným zákazom a úsiliu kresťanskej cirkvi vymazať pohanské tradície pretrvávajú tieto starodávne zvyklosti v našej kultúre dodnes.
Pôvod názvu Veľká noc
Názov „Veľká noc“ pochádza z latinského slova „Pascha“, čo znamená prechod alebo prejdenie. Tento termín odkazuje na prechod z otroctva hriechu a smrti k životu a slobode v Ježišovi Kristovi.
Streda, štvrtok a piatok
S Veľkou nocou sa okrem tradičných zvyklostí spája symbolika niekoľkých dôležitých dní, ktoré sú zároveň nositeľmi tradícií. Prvým je Popolcová streda, ktorou sa oficiálne začína 40-dňové obdobie pred Veľkou nocou. Tento deň je pripomienkou krátkosti života a zahŕňa obdobie pokánia, ktorým sa začína prísny pôst.
Kvetná nedeľa, pôvodne Nedeľa paliem, pripadá na poslednú nedeľu pred Veľkou nocou. V tento deň sa ľudia v skorých ranných hodinách umývali studenou vodou, pretože verili, že im to prinesie zdravie a zbaví ich chorôb.
Na Zelený štvrtok by mal byť v domácnostiach poriadok a mier, a aspoň jedno jedlo by malo mať zelenú farbu. Často to boli jednoduché jedlá so žihľavou alebo neskôr so špenátom. Ak sa v tento deň zachoval pokoj a harmónia medzi ľuďmi, verilo sa, že sa aj finančné bohatstvo rozmnoží.
Na Veľký piatok sa prevažne odpočíva, je zameraný na pokoj a duchovný rozvoj osobnosti, ktoré sa prejavovali pôstom a striedmosťou. V starodávnych časoch sa navštevovali hroby zosnulých, pri ktorých sa zanechávali rôzne dary a potraviny. Ľudia znovu využívali silu vody na očistenie.
Sobota, nedeľa a pondelok
O deň neskôr na Bielu sobotu dochádza k upratovaniu domov, pripravuje sa sviatočná strava, často symbolické jedlá. Dievčatá varia vajíčka, a potom ich zdobia. Technika a farby zdobenia vajec sa často líšia podľa lokality a tradícií. Jedenie vajec sa tradične považovalo za ochranu pred zlými duchmi a negatívnymi energiami. Mládenci si zase pripravujú korbáče z prútov bielej vŕby, ktorá rastie pri vodných tokoch. Keď je všetko pripravené, rodina sa oblieka do sviatočných šiat, aby oslávila posvätenie ohňa.
Veľkonočná nedeľa sa spája predovšetkým s prvou nedeľou po jarnej rovnodennosti a splne mesiaca. Je to aj deň, keď sa slávi víťazstvo života nad smrťou. Kresťania ho označujú ako Boží hod a svätia jedlo, ktoré je všetkým dostupné. Poobede sa začínajú mládenci aj dievčatá pripravovať na šibačku a oblievačku.
Veľkonočný pondelok je deň, keď chlapci chodia po dedine so šibákmi a korbáčmi, aby šibali mladé dievčatá a oblievali ich studenou vodou. Týmto rituálom sa dievčatám želá krása a zdravie počas celého roka a odstraňuje sa všetko staré a zlé.
Výlety po Slovensku počas Veľkej noci
Počas Veľkej noci pripravuje špeciálny sviatočný program viacero slovenských hradov a zámkov. Patria k nim napríklad hrad Modrý kameň, Čachtický hrad, Bojnický zámok či Trenčiansky hrad. V skanzene v Pribyline sa bude konať podujatie Sviatky jari, ktoré priblíži tradície a zvyky našich predkov počas veľkonočného obdobia. Milovníci turistiky môžu absolvovať tradičný Veľkonočný výstup na vrchol Sidorovo na Liptove.
Tri dni zo štyroch budú obchody zatvorené
Počas veľkonočných sviatkov sú okrem zatvorených škôl v niektoré dni zatvorené aj obchody. Tento rok sa veľkonočné sviatky začínajú 29. marca a končia 1. apríla 2024. Veľkonočné prázdniny pre študentov trvajú od 28. marca do 2. apríla tohto roka. Do školy sa preto nastupuje v stredu 3. apríla.
Obchody sú zatvorené počas Veľkého piatka, Veľkonočnej nedele a Veľkonočného pondelka. V týchto dňoch je zakázané volať do práce ľudí, ktorí predávajú tovar konečnému spotrebiteľovi alebo robia inú s tým súvisiacu prácu. Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené. Obchody môže prevádzkovať priamo majiteľ, rovnako sú otvorené čerpacie stanice, letiská, prístavy, verejná doprava, nemocnice a iné špecifické miesta.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Európsky kvíz o peniazoch opäť preveril finančnú gramotnosť tínedžerov