Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Veľa muziky za málo peňazí. V ktorých krajinách vás čaká lacné bývanie a vysoká životná úroveň?

Miloslava Némová Voľný čas Poslať

Aj vám sa stáva, že sa často pozeráte z okna svojej kancelárie a snívate o zahraničných dobrodružstvách a spoznávaní nových krajín? Únik z bežnej pracovnej rutiny je snom mnohých ľudí, pričom viacerí si ho už dokázali aj splniť. Dobrou správou je, že život v zahraničí nemusí byť vôbec drahý. Existuje viacero cenovo dostupných krajín, kde si môžete kúpiť bývanie a žiť život na vysokej úrovni za relatívne málo peňazí. V tomto našom texte sme sa zamerali práve na takéto krajiny a mestá.

Dovolenková destinácia

Zdroj: Unsplash

Slnkom zaliate Španielsko

Slnečné počasie počas celého roka, príjemná kultúra, neuveriteľne uvoľnený životný štýl a relatívne nízke životné náklady pri zachovaní vysokej životnej úrovne. Najpríjemnejším prekvapením sú nízke ceny čerstvého ovocia a zeleniny. To všetko ponúka Španielsko.

69368

Náklady na život v Španielsku sa síce za posledný rok zvýšili, ale aj naďalej sú relatívne nízke a ich výška závisí od lokality. Ak si vyberiete pokojné malé mesto, môžete žiť pod 2-tisíc eur mesačne. V slnečných oblastiach Valencie a Andalúzie je dokonca možné získať jednoizbový byt na prenájom už za 700 eur mesačne. Medzi cenovo dostupné mestá vhodné pre expatov mimo Madridu patria Valencia, Alicante, Sevilla, Murcia, Logroño a Toledo.

Kto je to expat?

Slovo je prevzaté z angličtiny a vzniklo skrátením výrazu „expatriate“, ktorým sa označuje osoba žijúca v zahraničí, teda v inej krajine, než v ktorej sa narodila. Výraz expat sa najčastejšie používa, keď sa hovorí o zamestnancoch, ktorých dôvodom pobytu v zahraničí je vykonávanie ich práce, a to buď z vlastného rozhodnutia, alebo v mene ich zamestnávateľa.

Na kúpu nehnuteľnosti je ideálny 200 kilometrov dlhý región Costa Blanca, ktorý hraničí so Stredozemným morom. Najdostupnejším mestom s najlepšou kvalitou života je Torrevieja. Priemerná cena jednoizbového bytu sa tu pohybuje okolo 60-tisíc eur. Hoci sa cena môže líšiť v závislosti od lokality, mesto ponúka vynikajúce bezpečnostné štandardy a kvalitu života, navyše má nádhernú prírodnú scenériu, slnečné pláže a nádherné pobrežie s pokojnou krištáľovočistou vodou.

Patrí k najlacnejším v západnej Európe

Portugalsko, ktoré sa tiež nachádza na Pyrenejskom polostrove, je často v tieni susedného Španielska. No aj tento západný cíp Európy sa môže pochváliť pokojným životným tempom, nádherným počasím a životnými nákladmi, ktoré patria k najlacnejším v západnej Európe.

Čo sa týka veľkých miest, Lisabon je cenovo veľmi dostupný, ale Porto a Faro patria medzi alternatívy, kde sa dá žiť za menej ako tisíc eur mesačne. Trocha drahší je život na pobreží, o niečo lacnejší je ten vo vnútrozemí. Nájomné v malých vidieckych obciach sa začína od 400 eur.

87914

Ak premýšľate o kúpe nehnuteľnosti v Portugalsku, priemerná cena je okolo 150-tisíc eur. Skrytým klenotom je Santa Cruz na ostrove Madeira, rajská destinácia uprostred Atlantického oceánu. Toto mesto je známe svojou nádhernou prírodou, miernym podnebím, štrkovými plážami, a preto sa považuje za jedno z najlepších miest na svete na investovanie do nehnuteľností pri pláži. Priemerná cena jednoizbového apartmánu pri pláži v Santa Cruz sa pohybuje od 85- do 130-tisíc eur.

Portugalsko ponúka víza D7, ktoré sú veľmi populárne medzi digitálnymi nomádmi a pracovníkmi na voľnej nohe. Čakacie lehoty na toto vízum sú síce v súčasnosti dlhé, ale rozhodne sa oplatia.

Kombinácia cenovej dostupnosti a exotiky

Ekvádor je považovaný za stále neobjavenú krajinu, ktorá ponúka vymoženosti moderného života vrátane vysokorýchlostného optického internetu, americkej dolárovej meny, mierneho počasia, dobrej verejnej dopravy a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti a bývania.

84312

Väčšie komunity expatov sa nachádzajú v Salinas s plážami lemovanými modernými apartmánmi. Cotacachi je malá ospalá dedinka, kde remeselníci vyrábajú všetko od kožených výrobkov až po pončá z alpaky. Cuenca je zase moderné andské letovisko, ktoré je kultúrnym centrom Ekvádoru, a Vilcabamba je domovom Údolia dlhovekosti známeho domorodými stotníkmi a uvoľnenými expatmi, ktorí vysedávajú v kaviarňach a vymieňajú si hlboké filozofické posolstvá.

V závislosti od lokality a životného štýlu môžete ľahko vyžiť z 1 500 až 1 800 eur mesačne. Môžete vlastniť dom na pláži na pobreží Tichého oceánu alebo byt s nádherným výhľadom v Andách za približne 150-tisíc eur. Prenájmov je tiež dostatok a sú cenovo dostupné. Ich ceny sa pohybujú medzi 200 až 500 eurami v závislosti od lokality. Napríklad spoločný trojizbový byt v Cuence vás bude stáť len 200 eur mesačne.

Vivat Mexico!

Mexiko je skvelou voľbou na život nielen vďaka cenovej dostupnosti. Ponúka mayské ruiny v džungli, tyrkysové vody Karibiku, pohodové plážové mestečká pri Tichom oceáne, koloniálne mestá bohaté na umenie a kultúru či život pri jazere na mieste, ako je Chapala, kde jarné počasie trvá počas celého roka.

82276

Expatom sa odporúčajú mestá, ako Lake Chapala, ktoré sa nachádza v chladnej horskej oblasti, ďalej známe plážové mesto Playa del Carmen, sofistikované mesto na vysočine Queretaro či lokálnejšie Merida alebo Guanajuato.

Na väčšine miest by pár mohol pohodlne žiť za niečo menej ako dvetisíc eur mesačne. V prípade slobodného človeka počítajte s rozpočtom od 1 500 do 1 900 eur. V Mexiku sa však určite dá žiť aj za menej. Priemerné ceny nehnuteľností sa tu pohybujú na úrovni okolo 90-tisíc eur.

Obľúbená destinácia pre dobrodruhov

Thajsko oslovuje najmä tých, ktorí majú zmysel pre dobrodružstvo a pre prírodné a kultúrne krásy. Zároveň je jedinou krajinou, ktorá nebola kolonizovaná žiadnou európskou krajinou, a preto si zachováva kultúru nedotknutú inými vplyvmi. Krištáľovočistá voda, fascinujúca kultúra a neuveriteľne chutné jedlo robia z Thajska ideálne miesto na život a prácu. Na dôvažok, Thajsko patrí medzi najlacnejšie a najbezpečnejšie miesta na svete.

Krajina je cenovo dostupná, najmä pokiaľ ide o nehnuteľnosti. Cudzinci si môžu veľmi ľahko kúpiť byty, všade je množstvo ponúk. Dvojizbový byt vyjde aj na menej ako 30-tisíc eur a prenájom môže stáť menej ako 200 eur mesačne, ak sa uspokojíte s niečím menším. Pokiaľ ide o náklady na život, pár môže očakávať, že mesačne minie okolo 1 500 eur.

Moderný apartmán s jednou spálňou v módnej štvrti Sukhumvit v Bangkoku v blízkosti reštaurácií a nočného života vás vyjde len na 600 eur mesačne. Ak hľadáte niečo s väčším priestorom, trojizbová vila v tesnej blízkosti pláže na ostrove Koh Samui stojí 450 eur mesačne. Pre tých, ktorí hľadajú absolútne výhodný pomer ceny a kvality, nemôžu obísť Chiang Mai, kde majú jedny z najlacnejších nájmov. Mestské štúdio s kuchynským kútom môže stáť len 180 eur.

Bonusové tipy na kúpu nehnuteľností

Niam v Bosne je jediné mesto v krajine, ktoré má prístup k 20-kilometrovému pobrežiu Jadranského mora. V posledných rokoch prešlo rozsiahlou obnovou a dnes sa tu nachádza množstvo apartmánov na pláži, čo z neho robí skvelé miesto na investovanie do bývania v tesnej blízkosti mora. Cena domu alebo jednoizbového apartmánu s výhľadom na more sa môže pohybovať od 30- do 60-tisíc eur, pričom táto suma by sa týkala nového a moderného apartmánu.

82699

Ak je vaším cieľom investovať, v tureckej Antalyii je možné nájsť mimoriadne cenovo dostupné byty a domy s minimálnymi nákladmi na údržbu a vyššou návratnosťou investícií. Mesto ponúka vynikajúcu životnú úroveň a veľa podnikateľských príležitostí, a to všetko za prijateľnú cenu. Dokonca aj v relatívne luxusných sektoroch je možné nájsť domy a byty s jednou spálňou pri oceáne za približne 60- až 100-tisíc eur.

Da Nang je mesto ležiace v strednom Vietname na brehu Čínskeho mora a z troch strán je obklopené horami, v ktorých sa nachádza niekoľko parkov a prírodných rezervácií. Jednoizbový byt v prímorskej štvrti stojí okolo 100-tisíc eur, ale ak sa prejdete po meste, môžete natrafiť na nehnuteľnosti za 30-tisíc eur alebo ešte menej, a to len pár metrov od pláže.

logo
Prečítajte si tiež:
21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Dubaj: Z najrušnejšieho letiska na svete sa dnes nelieta, je pod vodou

Medzinárodné letisko v Dubaji, ktoré je považované za najrušnejšie na svete, má vážne problémy. Vytrvalé dažde, úplne netypické pre ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Cestovné poistenie: Trip do Izraela, Palestíny alebo Iránu si radšej neplánujte

Nepriaznivá geopolitická situácia poznačená vojenskými konfliktmi v súčasnosti už viacerých krajín na Blízkom východe sa premieta aj do ...

12.4.2024 Miloslava Némová

HBO Max ide po stopách Netflixu a Disney, s neoprávneným zdieľaním účtov je koniec

Spoločnosť Warner Bros. Discovery vstupuje do boja proti nelegálnemu zdieľaniu hesiel na streamovacích platformách. Aj platforma HBO Max ...

28.3.2024 Miloslava Némová

Veľkonočné sviatky klopú na dvere a s nimi aj obmedzené možnosti nakupovania počas voľných dní

Veľkonočné sviatky prichádzajú s bohatou históriou a hlbokými tradíciami, ktoré majú silné korene v kresťanstve. Väčšina rodín sa už ...

28.3.2024 Martin Jamnický

Zimný čas sa končí, v nedeľu si posuňte hodinky o hodinu dopredu

O hodinu menej. Posledný tohtoročný marcový deň bude o hodinu kratší, čo je výsledok pravidelného striedania zimného času za letný. ...

26.3.2024 Roland Régely

Vstup do týchto krajín alebo miest pre turistov už nie je zadarmo

Problém nadmerného turistického ruchu v niektorých oblastiach sveta sa stáva čoraz väčším. Viaceré destinácie sa tento rok rozhodli ...

18.3.2024 Roland Régely

Nové letecké spojenia, ktoré v tomto roku potešia slovenských cestovateľov

V roku 2024 pribudnú slovenským cestovateľom viaceré zaujímavé letecké spojenia. Noviniek sa dočkalo bratislavské aj košické letisko a ...

6.2.2024 Miloslava Némová

Netflix pritvrdzuje: Prináša viacero noviniek a zdražuje predplatné

V roku 2024 Netflix sľubuje filmový a seriálový raj na jedno kliknutie, no s nečakaným zvratom. Streamovací gigant sa chystá rozpútať ...

2.2.2024 Redakcia FinReport

Cestovanie: Slováci najradšej lietajú na kratšie pobyty do európskych miest

V roku 2023 prostredníctvom platformy Kiwi.com cestovalo o polovicu viac slovenských zákazníkov ako v predchádzajúcom roku. Zameriavali sa ...

30.1.2024 Robert Juriš

Obraz Gustava Klimta bol 100 rokov nezvestný, dnes jeho hodnota prevyšuje 50 miliónov dolárov

Občas sa v súvislosti so stratenými obrazmi podarí geniálny objav. A niekedy, ale naozaj len veľmi zriedkavo, sa nájde aj také dielo, ktoré ...

26.1.2024 Roland Régely

Cestovateľské trendy 2024: V desiatke top destinácií je osem ázijských

Začiatok roka je pre mnohých ľudí vhodný čas na plánovanie cestovateľských dobrodružstiev. Prvé týždne sú už tradične „silné“ v ...

31.12.2023 Redakcia FinReport

Slováci za zimné dovolenky platia dvakrát toľko ako Česi

Zimné mesiace a dovolenka v trópoch, to v posledných rokoch ide akosi dohromady. Vzdialené destinácie, ako Maldivy, Mexiko či Dominikánska ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay