Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Top vianočné trhy v Európe – poteší vás ponuka, program, ceny aj skvelé jedlá

Miloslava Némová Voľný čas Poslať

Dôvodov, prečo sa tešiť na Vianoce, môže byť viacero. Jedným z nich sú tradičné vianočné trhy. Farebné svetlá, vysoký ozdobený stromček, vôňa pečeného jedla a vareného vína, tradičná hudba a stovky stánkov s miestnymi výrobkami. Pripravili sme si pre vás prehľad tých najlepších vianočných trhov mimo Slovenska, za ktorými sa oplatí vycestovať. Viaceré z nich otvorili práve počas uplynulého víkendu.

vianočné trhy

Zdroj: Unsplash

Magické rakúske Vianoce vo Viedni a Salzburgu

Vianočné trhy vo Viedni patria medzi najkrajšie a najtradičnejšie na svete, pričom každoročne pritiahnu tisíce návštevníkov túžiacich zažiť pôvab Vianoc v rakúskom štýle. Vo Viedni sa tieto trhy konajú na niekoľkých miestach – na Námestí Márie Terézie, Belvedere alebo na námestí Rathausplatz (Radničné námestie – na snímke), kde vás čaká viac ako 140 stánkov. V tomto roku sa konajú od 10. novembra do 23. decembra.

Návštevníci si môžu vychutnať bohatý program, napríklad vianočná dedinka, alpská chata s tradičnými rakúskymi dobrotami či ihrisko na curling a kĺzisko. Pre zamilované páry je k dispozícii aj altánok s osvieteným imelom. Detičky určite poteší jazda vláčikom a rôzne rodinné workshopy a vystúpenia. Za návštevu stoja aj vianočné trhy v Pratri s vysvieteným ruským kolom a živou hudbou.

75028

Najstaršie vianočné trhy z 15. storočia nájdete na Rezidenčnom námestí pri Salzburskej katedrále.  Pred katedrálou sa každý deň o piatej večer spieva a samozrejmosťou sú aj vynikajúce pečené gaštany, čerstvé perníčky, varené víno, údeniny, teplé jablká na špajli, Glühwein a ďalšie pochúťky.

Nádvorie Hellbrunn sa pýši nadrozmerným adventným kalendárom, romantickými stánkami a deti si môžu užiť jazdu na saniach ťahaných skutočnými sobmi. Pevnosť Hohensalzburg zabaví návštevníkov s miestnym umením, remeslami a spoločenským programom.


​​

Pokochajte sa bazilikou a ochutnajte kürtöskalács

Budapešť je ďalším skvelým mestom, kde si možno užiť nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Pre návštevníkov budú tento rok trhy otvorené od 24. novembra a potrvajú až do Silvestra, teda do 31. decembra. Na námestí Vörösmarty bude rozmiestnených približne 100 rôznych drevených stánkov s vareným vínom a jedlom. Na centrálnom pódiu ľudí pobavia živé koncerty.

49888

Námestie sv. Štefana (na snímke) je obľúbené vďaka svetelnej maľbe s vianočnou tematikou na fasáde budapeštianskej baziliky a klzisku s rozlohou 200 m², ktoré je pre deti zdarma. Vo Városliget nájdete remeselný trh, jedlo a pitie, zaujímavé rodinné programy a špeciálne prekvapenia pre najmenších zdarma. Námestie Ferenca Deáka, ktoré prechádza námestím Vörösmarty, má trh s vianočným stromčekom pred hotelom Kempinski Corvinus.

Na maďarských trhoch odporúčame ochutnať nakladanú kapustu, guláš, grilované mäso a klobásy, chlieb (lepény) pečený v hlinenej peci, štrúdle, krampampuli, langoše, hamburgery,  kürtöskalács a trdelník, rybaciu polievka či paprikáš zo sumca.

Najväčšie vianočné trhy v Česku nikdy nesklamú

Vianočné trhy v Prahe sa budú tento rok konať od 25. novembra do 24. decembra. Sviatočnú  atmosféru budete môcť nasávať tradične na Staromestskom námestí a na námestí Republiky. Staromestské námestie bude tento rok v tradičných farbách (biela, zlatá a hnedá) s prírodnými odtieňmi a bude tu najväčší vianočný stromček.

63078

Na Námestí republiky návštevníkov čakajú vianočné klasiky ako imelo, adventné vence, sviečky a svietniky, cukrovinky, perníky s vianočnou tematikou, medovina, sušené ovocie aj kvety, drevené výrobky, pletené rukavice či šály, keramika či vianočné pečivo. Aj tento rok si budú môcť návštevníci vianočných trhov v Prahe odniesť domov atraktívny suvenír. „Svařák“ sa totiž opäť bude predávať v špeciálnom hrnčeku.

Odporúčame ochutnať Svätovarnecké a Rulandské biele víno vo fľašiach s logom Vianočné trhy Praha, klobásky z českého mäsa, český trdelník, zemiakové placky, langoše, lokše či dokonca ustrice a slimáky.


​Krásne a cenovo dostupné Poľsko

Bezkonkurenčne najkrajšie vianočné trhy v Poľsku môžete navštíviť v Krakove, konkrétne na Rynku Glownom, teda na miestnom hlavnom námestí. Tento rok sa tu budú trhy konať od 25. novembra do 26. decembra. Hlavný program sa uskutoční každý deň od 10.00 do 20.00 hodiny.

Na jednom mieste tu nájdete prakticky všetky najvýznamnejšie pamiatky Krakova a zároveň veľký vysvietený stromček. Vo vysvietených stánkoch si určite všimnite krásne tradičné krištáľové ozdoby či sviečky z včelieho vosku.

76730

Pre folklórnu atmosféru odporúčame navštíviť vianočné trhy v Zakopanom. Sú tu krásne drevenice, živé sochy, pouliční umelci a predajcovia, konské záprahy a furmani v krojoch, ktorí vozia návštevníkov až k plesu Morské oko. A to všetko pri živej hudbe. Nákúpiť a prejsť sa môžete po ulici Krupówka, kde sú svetoznáme značky butikov s útulnými kaviarničkami a vinárničkami. Rodiny s deťmi určite poteší snežný ľadový labyrint pod skokanským mostíkom Wielka Krokiew.

Odporúčame ochutnať kôprovú polievku, boršč, zemiakové placky s gulášom, jaternice kaszanki, údený syr Oscypek zo Zakopaného podávaný s brusnicovou omáčkou, bigos či čaj s čerešňovou vodkou. Poľsko je skvelou vianočnou destináciou aj vďaka dostupnejším cenám.

 

​Zažite duch severských Vianoc

Zažite vianočné trhy v krajine rozprávok a šťastných ľudí. Dánska Kodaň je presiaknutá vianočnou atmosférou. Na námestí Nytorov tu nájdete tu špeciálny vianočný trh venovaný spisovateľovi Hansovi Christianovi Andersenovi. Vianočné stánky sú pomenované po Andersenových rozprávkach a všetko je vyzdobené tisíckami svetiel. Na trhu sa nachádza aj jedinečný nostalgický detský kolotoč.

Prejsť sa môžete aj vyzdobenou ulicou Stroget, ktorá je najväčšou nákupnou triedou v meste. Po nej dôjdete k zábavnému parku Tivoli. Práve tu sa konajú neobyčajné vianočné trhy, so svetelnou show, Santa Clausom a populárnym audiovizuálnym predstavením, keď sa jazero v parku premení na zmes zvukov, svetiel, ohňa a laseru. Medzi atrakcie patrí aj klzisko, ľadové bludisko a veľké iglu. Vianočné trhy sú tu už v prevádzke a potrvajú do 31. decembra.

V Dánsku na vianočných trhoch určite ochutnajte pražené mandle, tradičné dánske pečivo, šálok gløggu, æbleskiver a lahodné guľovité palacinky, ktoré sa často podávajú s práškovým cukrom a džemom.


​Trojnásobné najlepšie vianočné trhy v Chorvátsku

Vianočné trhy v hlavnom meste Chorvátska v Záhrebe sú oprávnene považované za najkrajšie v Európe. Záhreb získal tri roky po sebe titul „Najkrajší a najlepší vianočný trh“ a to v rokoch 2016, 2017 a 2018. Tento rok tu vianočné trhy začínajú 2. decembra končia sa 7. januára 2024.

Najväčším adventným klenotom je obľúbené klzisko na Námestí kráľa Tomislava. Hudba a umenie sú hlavnou súčasťou Záhrebu a tohtoročný advent bude mať mimoriadne bohatý program koncertov a výstav, a to v interiéri aj exteriéri. Nechýbajú ani klasické vianočné stánky plné chutného jedla, vareného vína, remeselných výrobkov či šperkov.

Ceny na záhrebských vianočných trhoch príjemne prekvapia, keďže sú nižšie ako v Bratislave. Z jedál si nenechajte ujsť klasiku – vyprážané guľôčky fritule s ovocnou či čokoládovou polevou, nechýbajú však ani klobásky a burgre. Z miestnych tradičných jedál určite vyskúšajte záviny z ťahaného cesta štrukli na slaný aj sladký spôsob, alebo obdobu našich holúbkov – sarmu.


logo
Prečítajte si tiež:
25.2.2024 Redakcia FinReport

Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton

Zlato malo silný záver uplynulého roku. V konečnom výsledku dopyt po ňom v roku 2023 dosiahol rekordnú úroveň, keď prekonal aj silné ...

25.2.2024 Redakcia FinReport

Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov

Minulý rok priniesol rekordný počet bankrotov firiem. Konkurzné súdy vlani vyhlásili konkurz na majetok 331 právnických osôb. Je to ...

24.2.2024 Redakcia FinReport

Mastercard nasadí pri ochrane finančných spotrebiteľov generatívnu umelú inteligenciu

Technologická a platobná spoločnosť Mastercard na zvýšenie ochrany a bezpečnosti finančných spotrebiteľov nasadzuje prostriedky ...

24.2.2024 Redakcia FinReport

Tieto európske letiská produkujú najviac komerčných letov

Po skončení pandémie koronavírusu sa do pôvodnej kondície pomaly dostávajú aj komerčné lety. V tomto prípade však platí s dôrazom na ...

23.2.2024 Martin Jamnický

Investovali ste do kryptomien? Toto je niekoľko spôsobov, ako ich previesť späť na eurá

Záver minulého roku a začiatok tohto roku kryptomenám prial, ich hodnota prudko stúpala. A ak ste nakupovali niekoľko mesiacov predtým, ...

23.2.2024 Dominik Horváth

Čo urobili dva roky „vojny na východe“ s ukrajinskou a svetovou ekonomikou

Ruská invázia na Ukrajine trvá už dva roky. Krvavý konflikt si okrem obetí na životoch vyžiadal aj obrovské straty na majetku a ...

6.2.2024 Miloslava Némová

Netflix pritvrdzuje: Prináša viacero noviniek a zdražuje predplatné

V roku 2024 Netflix sľubuje filmový a seriálový raj na jedno kliknutie, no s nečakaným zvratom. Streamovací gigant sa chystá rozpútať ...

2.2.2024 Redakcia FinReport

Cestovanie: Slováci najradšej lietajú na kratšie pobyty do európskych miest

V roku 2023 prostredníctvom platformy Kiwi.com cestovalo o polovicu viac slovenských zákazníkov ako v predchádzajúcom roku. Zameriavali sa ...

30.1.2024 Robert Juriš

Obraz Gustava Klimta bol 100 rokov nezvestný, dnes jeho hodnota prevyšuje 50 miliónov dolárov

Občas sa v súvislosti so stratenými obrazmi podarí geniálny objav. A niekedy, ale naozaj len veľmi zriedkavo, sa nájde aj také dielo, ktoré ...

26.1.2024 Roland Régely

Cestovateľské trendy 2024: V desiatke top destinácií je osem ázijských

Začiatok roka je pre mnohých ľudí vhodný čas na plánovanie cestovateľských dobrodružstiev. Prvé týždne sú už tradične „silné“ v ...

4.1.2024 Miloslava Némová

Veľa muziky za málo peňazí. V ktorých krajinách vás čaká lacné bývanie a vysoká životná úroveň?

Aj vám sa stáva, že sa často pozeráte z okna svojej kancelárie a snívate o zahraničných dobrodružstvách a spoznávaní nových krajín? ...

31.12.2023 Redakcia FinReport

Slováci za zimné dovolenky platia dvakrát toľko ako Česi

Zimné mesiace a dovolenka v trópoch, to v posledných rokoch ide akosi dohromady. Vzdialené destinácie, ako Maldivy, Mexiko či Dominikánska ...

30.12.2023 Redakcia FinReport

Zábavná pyrotechnika nie je zábavná pre všetkých. Ponúkame 15 rád, ak predísť problémom

Sviatky pokoja vystriedajú možno aj bujaré oslavy konca roka. Pre časť verejnosti sa táto zábava nezaobíde bez delobuchov, petárd či ...

29.12.2023 Miloslava Némová

Kedysi sa Nový rok slávil na jar, dnes je 1. január dôležitým štátnym sviatkom

S príchodom Nového roka sú spojené mnohé tradície aj zvyky. Na Nový rok by ste nemali plakať, kričať ani zaspať, a v dome by mal byť ...

25.12.2023 Redakcia FinReport

Tohtoročné letné dovolenky boli drahšie ako v minulých rokoch

Tohtoročné dovolenky sa v mnohom vrátili do normálu, ktorý sme poznali pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Jediným zásadným rozdielom ...

24.12.2023 Redakcia FinReport

Cestovný ruch: Turisti v Európe najčastejšie nocujú v Taliansku a Francúzsku

Cestovný ruch po skončení sa pandémie koronavírusu začal vylepšovať svoje štatistiky. V jednotlivých krajinách aj turistických ...

22.12.2023 Miloslava Némová

Počas vianočných sviatkov bude väčšina obchodov zatvorená

Čas Vianoc je nielen o darčekoch pod stromčekom, ale aj o tradíciách, histórii a spojení s našimi najbližšími. Štedrý deň tento rok ...

9.12.2023 Redakcia FinReport

Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej

Cestovný ruch sa po pandémii koronavírusu postupne zotavuje. Už v minulom roku vygeneroval výrazne lepšie čísla ako v tom predchádzajúcom, ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov
 2. 2.
  Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton
 3. 3.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 4. 4.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 5. 5.
  Danko mal nehodu, narazil do semaforu. Z miesta ušiel a prezradila ho olejová škvrna
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay