Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 10 destinácií, do ktorých ešte stále necestujeme tak ako pred pandémiou

Roland Régely Voľný čas
SK
EN
Poslať

Cestovné reštrikcie spojené s koronavírusom už neuplatňuje viac ako 150 krajín. Stále sa však nájdu také, ktoré obmedzujú vstup turistom na základe ich očkovacieho statusu, prípadne vyžadujú negatívny test na COVID-19. Prísnejšie vstupné podmienky uplatňujú najmä krajiny amerického kontinentu, ale aj niektoré ázijské štáty.

image

Foto: Shutterstock

1) Spojené štáty americké

Spojené štáty americké sú jednou z posledných krajín, ktorá stále zakazuje vstup osobám bez očkovania proti koronavírusu. Turisti na vstup potrebujú očkovací certifikát a tiež autorizáciu ESTA

Aktuálne reštrikcie platia v USA minimálne do 10. apríla 2023. Letecké spoločnosti dúfajú, že najneskôr od mája tohto roku dôjde ku kompletnému otvoreniu krajiny bez nutnosti preukazovania očkovania či negatívneho testu pred vstupom. 

To by mohlo urýchliť návrat dopytu turistov smerujúcich do USA na čísla spred pandémie a priniesť nové letecké linky či navýšiť frekvencie už existujúcich spojení.

2) Indonézia

Indonézia je ďalšou krajinou, ktorá stále uplatňuje prísne pravidlá vstupu. V súčasnosti je plne otvorená len pre zaočkovaných cestujúcich. 

Pre neočkovaných ľudí platí, že môžu vstúpiť do krajiny len s negatívnym testom na COVID-19, 5-dňovou hotelovou karanténou a súhlasom s prijatím prvej dávky vakcíny v karanténnom hoteli. 

Okrem týchto požiadaviek sa očkovaní cestujúci musia zaregistrovať v špeciálnej zdravotnej aplikácii. Mnohé časti Indonézie naďalej uplatňujú povinné nosenie rúšok na verejnosti.

Za nemanželský sex rok väzenia

Indonézia popri prísnych vstupných podmienkach schválila tento rok aj jednu nepopulárnu novinku. V krajine, teda aj na obľúbenom ostrove Bali, bude po novom hroziť až rok väzenia za nemanželský sex. Nová norma sa má vzťahovať aj na cudzincov. Zakázané má byť aj partnerské spolužitie pred sobášom. Turisti si musia dať pozor len pri romantických vzťahoch s miestnymi obyvateľmi. Zatiaľ nie je jasné, odkedy zákon začne platiť. Podľa informácií CNN sa predbežne hovorí o trojročnom prechodnom období.

3) Filipíny

Cestujúci, ktorí sa kompletne zaočkovali proti koronavírusu, môžu bez ďalších reštrikcií navštíviť exotické Filipíny. Musia však mať okrem kompletného očkovania aj booster, teda tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. 

Všetci ostatní potrebujú negatívny test na COVID-19. To je podstatný rozdiel oproti podobným exotikám, ako sú Thajsko či Vietnam, ktoré od minulého roka neuplatňujú takmer žiadne cestovné obmedzenia v súvislosti s pandémiou.

4) Brazília

Jedna z najnavštevovanejších juhoamerických krajín stále uplatňuje prísne pravidlá pri vstupe. Neočkovaní cestujúci musia pred vstupom do Brazílie predložiť negatívny test na COVID-19. Okrem toho krajina v novembri 2022 obnovila povinnosť nosiť rúška na verejnosti.

Zaujímavosťou je, že Brazília po vypuknutí pandémie istý čas neuplatňovala takmer žiadne reštrikcie spojené s ochorením COVID-19. K zmene došlo až v čase, keď sa koronavírus niekoľko mesiacov nekontrolovateľne šíril a v jeho dôsledku kolaboval zdravotný systém v krajine.

5) Kolumbia

Kolumbia uplatňuje podobné podmienky vstupu ako susedná Brazília. Do krajiny cestujú bez obmedzení zaočkovaní cestovatelia. Tí, ktorí nie sú zaočkovaní, sa musia preukázať negatívnym covid testom.

Krajina bola tiež dlhší čas zatvorená pre cestujúcich, ktorí nedisponovali očkovacím certifikátom. To však už v súčasnosti neplatí.

6) Čína

Čína je stále kompletne uzatvorená pre turistov. Hoci krajina nedávno zmiernila prísne opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu a zrušila povinnú karanténu pre cestujúcich, získať štandardné turistické víza zatiaľ nie je možné.

Cestovatelia, ktorí majú povolený vstup do Číny, vrátane cudzích štátnych príslušníkov s povoleniami na pobyt a špeciálnymi vízami, musia naďalej dodržiavať obmedzenia vrátane karantény, nosenia rúšok v interiéri a exteriéri. Povinné je aj pravidelné testovanie.

Obavy z uvoľňovania v Číne

Mnohé krajiny Ázie vyjadrili obavy pred masívnym uvoľňovaním opatrení v Číne. Krajina totiž pred nedávnom uvoľnila vnútroštátne opatrenia aj napriek tomu, že v nej denne v dôsledku koronavírusu  umierajú tisíce ľudí. Aj preto Západ a niektoré ázijské krajiny zaviedli reštrikcie v spojitosti s turistami prichádzajúcimi z Číny. Niektoré žiadajú karanténu, inde stačí negatívny test na COVID-19. Slovensko pre cestujúcich z Číny neuplatňuje žiadne obmedzenia pri vstupe, okolité štáty však áno.

7) Singapur

Jeden z najdôležitejších dopravných uzlov Juhovýchodnej Ázie, Singapur, naďalej uplatňuje prísne covidové reštrikcie pre turistov. 

Zatiaľ čo Singapur je otvorený pre očkovaných cestujúcich bez obmedzení, neočkovaní cestujúci musia stále dodržiavať dve pravidlá. Prvým je povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19, druhým cestovné poistenie, ktoré pokrýva situácie spojené s nákazou koronavírusom.

8) Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka bola dlho zatvorená pre turistov z celého sveta. Vstupné podmienky začala postupne uvoľňovať až koncom minulého roka. Povinnosťou však naďalej zostávajú tri očkovacie dávky proti ochoreniu COVID-19 či negatívny test.

9) Kanada

Kanada, rovnako ako USA, pomerne dlho vyžadovala potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu.  Toto opatrenie však 30. septembra 2022 prestalo platiť. Odvtedy sa do krajiny môžu dostať aj cestujúci bez vakcinácie. Všetci cestujúci naďalej potrebujú negatívny test na COVID-19.

10) Nikaragua

V Strednej Amerike bolo počas pandémie bežné, že sa podmienky vstupu v niektorých krajinách menili zo dňa na deň, a tak bolo pre cestujúcich náročné porozumieť konkrétnym reštrikciám. Cestovné kancelárie preto pri cestovaní do týchto krajín odporúčali očkovanie, aj negatívny test na COVID-19, ktorým by sa cestujúci mohol vyhnúť nepríjemnostiam pred vstupom.

Jedinou krajinou, ktorá nikdy nezaviedla žiadne cestovateľské reštrikcie s koronavírusom, je Mexiko. Aj vďaka tomu bolo letovisko Cancún v rokoch 2020 a 2021 jedným z najobľúbenejších na svete.

Jednou z krajín, ktorá v Centrálnej Amerike naďalej uplatňuje prísnejšie pravidlá, je Nikaragua. Zaočkovaní cestovatelia do nej cestujú bez akýchkoľvek ďalších podmienok, nezaočkovaní sa musia preukázať negatívnym testom.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.2.2023 Jana Schochmann

Ako sa tvorí dobrý film?

Slovenskému zábavnému priemyslu je vytýkané mnoho vecí. Povrchnosť, plytký obsah, prispôsobenie sa konzumnému divákovi. Náročnejší ...

11.2.2023 Redakcia FinReport

Cestovný ruch zažíva reštart. Turisti si rezervujú viacej nocí ako pred pandémiou

Počas tretieho štvrťroka 2022, ktorý zahŕňal tradičné letné mesiace júl až september, strávili hostia približne viac ako štvrť ...

3.2.2023 Naďa Černá

Sedem najlepších filmov o financiách, ktoré sa oplatí vidieť

Peniaze sú obľúbenou témou, o ktorej sa často hovorí aj píše. Niektorých režisérov inšpirovala aj k nakrúteniu celovečerných filmov s ...

8.1.2023 Redakcia FinReport

Slováci chcú cestovať na dovolenky a ani inflácia im v tom nezabráni, radšej sa uskromnia

Hoci vysoká inflácia negatívne ovplyvňuje životy väčšiny ľudí, mnohí Slováci sa napriek tomu nechcú vzdať cestovania. Zatiaľ čo ...

5.1.2023 Naďa Černá

Zajtra je opäť voľný deň, pripomíname si najstarší kresťanský sviatok Zjavenie Pána

Zjavenie Pána, ľudovo známe ako Traja králi, ktoré si pripomíname 6. januára, je dňom pracovného pokoja, počas ktorého majú zamestnanci ...

4.1.2023 Redakcia FinReport

Monštrum z Wall Street: Na Netflixe štartuje miniséria o superpodvodníkovi Berniem Madoffovi

Streamovacia spoločnosť Netflix pripravila zaujímavú dokumentárnu filmovú minisériu venovanú jednému z najväčších podvodníkov v ...

30.12.2022 Naďa Černá

1. januára si pripomíname Deň vzniku Slovenskej republiky aj Nový rok

Krátko po Štedrom dni a Prvom a Druhom sviatku vianočnom oslavujeme ďalší sviatok, ktorým je Deň vzniku Slovenskej republiky (30. ...

30.12.2022 Dominik Horváth

Najväčším strašiakom pre umelcov je umelá inteligencia. Dokáže ich plnohodnotne nahradiť?

Nebolo to tak dávno, čo umelá inteligencia zvládla len tie najjednoduchšie príkazy. V súčasnosti sa však dokázala posunúť na oveľa ...

22.12.2022 Naďa Černá

Čo sledovať počas vianočných sviatkov? Streamovacie spoločnosti majú pripravené zaujímavé novinky

Vianočné sviatky mnohým umožňujú spomaliť, oddýchnuť si a pozrieť si dobrý film alebo seriál. Obľúbené streamovacie spoločnosti si ...

19.12.2022 Redakcia FinReport

Favoritom Slovákov počas tohtoročných Vianoc je Londýn, najviac ich lákajú vianočné trhy

Minimálne štvrtina Slovákov sa počas tohtoročnej zimy chystá do zahraničia. Takmer 40 % z nich plánuje stráviť svoju dovolenku tradične ...

2.12.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 5. diel

V predchádzajúcom diele tipov na luxusnú zimnú dovolenku sme si predstavili niekoľko zaujímavých lokalít. Medzi nimi napríklad súostrovie ...

18.11.2022 Naďa Černá

Ostrovy na predaj: Za niektoré zaplatíte menej ako na Slovensku za dom. Kde sa nachádzajú?

Na to, aby ste vlastnili ostrov, nemusíte byť miliardárom. Na trhu sa nachádza ponuka na predaj viacerých menších ostrovčekov, ktorých kúpa ...

Mobilná aplikácia