Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 10 destinácií, do ktorých ešte stále necestujeme tak ako pred pandémiou

Roland Régely Voľný čas Poslať

Cestovné reštrikcie spojené s koronavírusom už neuplatňuje viac ako 150 krajín. Stále sa však nájdu také, ktoré obmedzujú vstup turistom na základe ich očkovacieho statusu, prípadne vyžadujú negatívny test na COVID-19. Prísnejšie vstupné podmienky uplatňujú najmä krajiny amerického kontinentu, ale aj niektoré ázijské štáty.

cestovanie s obmedzeniami

Foto: Shutterstock

1) Spojené štáty americké

Spojené štáty americké sú jednou z posledných krajín, ktorá stále zakazuje vstup osobám bez očkovania proti koronavírusu. Turisti na vstup potrebujú očkovací certifikát a tiež autorizáciu ESTA

Aktuálne reštrikcie platia v USA minimálne do 10. apríla 2023. Letecké spoločnosti dúfajú, že najneskôr od mája tohto roku dôjde ku kompletnému otvoreniu krajiny bez nutnosti preukazovania očkovania či negatívneho testu pred vstupom. 

To by mohlo urýchliť návrat dopytu turistov smerujúcich do USA na čísla spred pandémie a priniesť nové letecké linky či navýšiť frekvencie už existujúcich spojení.

2) Indonézia

Indonézia je ďalšou krajinou, ktorá stále uplatňuje prísne pravidlá vstupu. V súčasnosti je plne otvorená len pre zaočkovaných cestujúcich. 

Pre neočkovaných ľudí platí, že môžu vstúpiť do krajiny len s negatívnym testom na COVID-19, 5-dňovou hotelovou karanténou a súhlasom s prijatím prvej dávky vakcíny v karanténnom hoteli. 

Okrem týchto požiadaviek sa očkovaní cestujúci musia zaregistrovať v špeciálnej zdravotnej aplikácii. Mnohé časti Indonézie naďalej uplatňujú povinné nosenie rúšok na verejnosti.

Za nemanželský sex rok väzenia

Indonézia popri prísnych vstupných podmienkach schválila tento rok aj jednu nepopulárnu novinku. V krajine, teda aj na obľúbenom ostrove Bali, bude po novom hroziť až rok väzenia za nemanželský sex. Nová norma sa má vzťahovať aj na cudzincov. Zakázané má byť aj partnerské spolužitie pred sobášom. Turisti si musia dať pozor len pri romantických vzťahoch s miestnymi obyvateľmi. Zatiaľ nie je jasné, odkedy zákon začne platiť. Podľa informácií CNN sa predbežne hovorí o trojročnom prechodnom období.

3) Filipíny

Cestujúci, ktorí sa kompletne zaočkovali proti koronavírusu, môžu bez ďalších reštrikcií navštíviť exotické Filipíny. Musia však mať okrem kompletného očkovania aj booster, teda tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. 

Všetci ostatní potrebujú negatívny test na COVID-19. To je podstatný rozdiel oproti podobným exotikám, ako sú Thajsko či Vietnam, ktoré od minulého roka neuplatňujú takmer žiadne cestovné obmedzenia v súvislosti s pandémiou.

4) Brazília

Jedna z najnavštevovanejších juhoamerických krajín stále uplatňuje prísne pravidlá pri vstupe. Neočkovaní cestujúci musia pred vstupom do Brazílie predložiť negatívny test na COVID-19. Okrem toho krajina v novembri 2022 obnovila povinnosť nosiť rúška na verejnosti.

Zaujímavosťou je, že Brazília po vypuknutí pandémie istý čas neuplatňovala takmer žiadne reštrikcie spojené s ochorením COVID-19. K zmene došlo až v čase, keď sa koronavírus niekoľko mesiacov nekontrolovateľne šíril a v jeho dôsledku kolaboval zdravotný systém v krajine.

5) Kolumbia

Kolumbia uplatňuje podobné podmienky vstupu ako susedná Brazília. Do krajiny cestujú bez obmedzení zaočkovaní cestovatelia. Tí, ktorí nie sú zaočkovaní, sa musia preukázať negatívnym covid testom.

Krajina bola tiež dlhší čas zatvorená pre cestujúcich, ktorí nedisponovali očkovacím certifikátom. To však už v súčasnosti neplatí.

6) Čína

Čína je stále kompletne uzatvorená pre turistov. Hoci krajina nedávno zmiernila prísne opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu a zrušila povinnú karanténu pre cestujúcich, získať štandardné turistické víza zatiaľ nie je možné.

Cestovatelia, ktorí majú povolený vstup do Číny, vrátane cudzích štátnych príslušníkov s povoleniami na pobyt a špeciálnymi vízami, musia naďalej dodržiavať obmedzenia vrátane karantény, nosenia rúšok v interiéri a exteriéri. Povinné je aj pravidelné testovanie.

Obavy z uvoľňovania v Číne

Mnohé krajiny Ázie vyjadrili obavy pred masívnym uvoľňovaním opatrení v Číne. Krajina totiž pred nedávnom uvoľnila vnútroštátne opatrenia aj napriek tomu, že v nej denne v dôsledku koronavírusu  umierajú tisíce ľudí. Aj preto Západ a niektoré ázijské krajiny zaviedli reštrikcie v spojitosti s turistami prichádzajúcimi z Číny. Niektoré žiadajú karanténu, inde stačí negatívny test na COVID-19. Slovensko pre cestujúcich z Číny neuplatňuje žiadne obmedzenia pri vstupe, okolité štáty však áno.

7) Singapur

Jeden z najdôležitejších dopravných uzlov Juhovýchodnej Ázie, Singapur, naďalej uplatňuje prísne covidové reštrikcie pre turistov. 

Zatiaľ čo Singapur je otvorený pre očkovaných cestujúcich bez obmedzení, neočkovaní cestujúci musia stále dodržiavať dve pravidlá. Prvým je povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19, druhým cestovné poistenie, ktoré pokrýva situácie spojené s nákazou koronavírusom.

8) Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka bola dlho zatvorená pre turistov z celého sveta. Vstupné podmienky začala postupne uvoľňovať až koncom minulého roka. Povinnosťou však naďalej zostávajú tri očkovacie dávky proti ochoreniu COVID-19 či negatívny test.

9) Kanada

Kanada, rovnako ako USA, pomerne dlho vyžadovala potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu.  Toto opatrenie však 30. septembra 2022 prestalo platiť. Odvtedy sa do krajiny môžu dostať aj cestujúci bez vakcinácie. Všetci cestujúci naďalej potrebujú negatívny test na COVID-19.

10) Nikaragua

V Strednej Amerike bolo počas pandémie bežné, že sa podmienky vstupu v niektorých krajinách menili zo dňa na deň, a tak bolo pre cestujúcich náročné porozumieť konkrétnym reštrikciám. Cestovné kancelárie preto pri cestovaní do týchto krajín odporúčali očkovanie, aj negatívny test na COVID-19, ktorým by sa cestujúci mohol vyhnúť nepríjemnostiam pred vstupom.

Jedinou krajinou, ktorá nikdy nezaviedla žiadne cestovateľské reštrikcie s koronavírusom, je Mexiko. Aj vďaka tomu bolo letovisko Cancún v rokoch 2020 a 2021 jedným z najobľúbenejších na svete.

Jednou z krajín, ktorá v Centrálnej Amerike naďalej uplatňuje prísnejšie pravidlá, je Nikaragua. Zaočkovaní cestovatelia do nej cestujú bez akýchkoľvek ďalších podmienok, nezaočkovaní sa musia preukázať negatívnym testom.

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay