Hľadaj

Štyri dni adrenalínu a alpských zážitkov v Slovinsku

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Odrazu sme leteli na lanách rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a užívali si výhľady na prírodu miestami aj z dvestometrovej výšky. Po desiatich vzdušných preletoch, z ktorých najdlhší bol 600-metrový, sme skončili takmer tesne nad tyrkysovozelenou riekou Soča.

image

Foto: Shutterstock a Zuzana Mecková

Ak chcete skutočne spoznať Slovinsko, nasadnite do auta a vydajte sa na cestu. Táto malá krajina, s ktorou si nás občas v zahraničí mýlia, je naozaj rajom pre milovníkov prírody, prímorskej pohody či adrenalínových odvážlivcov. 

Prvý deň na tripe po Slovinsku sme sa vydali autom z malého severného mesta Kranjska Gora, ktoré je známe najmä kvôli pretekom svetového pohára v alpskom lyžovaní, cez priesmyky Julských Álp. Než sme začali stúpať do kopcov a prekonali sme zopár zatáčok z Kranjskej Gory, naskytol sa nám pohľad na smaragdovozelenú vodnú plochu. Podľa toho, ako jazero obklopené alpskými štítmi jasne odrážalo slnečné lúče po okolí, dostalo aj príznačný názov – Jasna. Aj napriek jeho výraznej zelenej farbe sme videli až na dno. 

Na našej prvej zastávke sme ešte netušili, že hneď na začiatok dáme autu poriadne zabrať. Od jazera nás GPS navigácia nasmerovala rovno do poriadneho kopca. Štverali sme sa na dvojke po kľukatých ostrých serpentínach horským priesmykom Vršič až na najvyšší bod vo výške 1 600 metrov nad morom. Cesta si vyžadovala lepšie šoférske skúsenosti, no priesmyk sme napokon zdolali, na čo si odfúklo najmä naše auto.

Pred nami sa objavila scenéria ako z oscarového filmu, nádherný Triglavský národný park, ktorý je súčasťou Julských Álp. Na šikmej skalnej stene sme videli ešte posledného free-rideového snoubordistu sezóny. Scenériu sa snažili využiť aj modelky v krátkych šortkách s fotografom. Pocitovo bolo niečo nad nulou, ošľahal nás studený vietor, no im to zjavne nevadilo, nevšímali si ani nás a s nadšením ďalej pózovali. 

Najväčší adrenalín vo vzduchu

Míňajúc nádherné výhľady sme pokračovali cez Triglavský národný park. V jeho údolí vyviera na tyrkysovozeleno sfarbená rieka Soča, ktorá láka turistov najmä svojou prístupnosťou k adrenalínovým športom. Ak máte radi adrenalín, potom si to tu skutočne užijete. Vyberať si môžete spomedzi rôznych druhov splavu Soče – canyoningu, raftingu, hydrospeedu, alebo môžete vyskúšať zipline, teda lanové dráhy. Niektoré agentúry ponúkajú dokonca kombinácie týchto adrenalínových zážitkov. 

My sme si vybrali zipline ponad údolie rieky Soča, pretože lietať vo vzduchu na lane nad obrovským údolím nám prišlo ako skvelý nápad. Musíte uznať, že človek si také niečo neužije každý deň. Len čo nás v agentúre vybavili povinnou výbavou, postrojom s kladkou a prilbou, nasadli sme do džípu, ktorým nás vyviezli z mestečka Bovec po serpentínach na vrch kaňonu Učja. V skutočnosti nám stále úplne nedochádzalo, čo nás čaká. Lano, na ktorom sme si skúsili techniku nástupu a konečného brzdenia, bolo asi meter a pol nad zemou. Desaťminútový tréning s dvoma slovinskými inštruktormi bol až trochu smiešny pomysliac na to, nad akou priepasťou sme sa ocitli o pár minút. 

Keď sme zišli trochu nižšie k prvej lanovej dráhe a uvideli pred sebou asi 400-metrové lano natiahnuté z jednej strany údolia na druhú, v tej chvíli nám konečne došlo, na čo sme sa dali nahovoriť. Po krátkom váhaní sme sa rozhodli predsa len ísť na to. Toto chcete zažiť! Minimálne aspoň raz za život. Odrazu sme leteli na lanách rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a užívali si výhľady na prírodu miestami aj z dvestometrovej výšky. Po desiatich vzdušných preletoch, z ktorých najdlhší bol 600-metrový, sme skončili takmer tesne nad tyrkysovozelenou riekou Soča. V našej skupine sme boli siedmi – Česi, Slováci a domáci Slovinci, a bolo zaujímavé pozorovať reakcie ostatných. Po prvej zipline strach a obavy opadli, nahradil ich príjemný adrenalín. O svoju bezpečnosť sa však nemusíte báť, pretože laná sú istené a vy si tak vychutnávate celú trasu a všetky výhľady vyše dvoch hodín. 

Jazero Jasna Pohľad z Napoleonovho mostu Zipline Bovec

Čevabčiči už iba v Slovinsku

Verte, že po takomto zážitku určite vyhladnete! Slovinská kuchyňa nás milo prekvapila. Nie je tak vzdialená našej, takže kde-tu natrafíte na stánky s čerstvými syrovými a mliečnymi produktmi, z ktorých súdiac len podľa čistej prírody a všadeprítomnej zelene, sme mali veľmi dobrý pocit. Ako sme prechádzali serpentínami po kľukatých slovinských cestách a pozorovali okolie, uvedomovali sme si, že Slovinsko je naozaj jedna z najčistejších krajín Európy. Na zelených horských lúkach sa pásli ovce a kozy s dostatkom čistej vody z priezračných potokov v dolinách. Jednoducho, toto si predstavujeme, keď sa povie „bio“, ktoré sa dnes stáva akýmsi čoraz viac obľúbeným trendom. Tu však ľahko človek uverí, že to, čo dostane na tanieri, bolo vypestované či odchované u lokálnych farmárov v širokom zelenom priestranstve. 

Keďže sme po našom adrenalínovom zážitku potrebovali doplniť energiu, rozhodli sme sa ešte zastaviť v turistickom meste Bovec, kde sme si vybrali jednu z reštaurácií na malom, ale veľmi peknom námestí. Ponúkli nám slovinskú špecialitu, ktorá je inak obľúbená i ďalej smerom na Balkán. Neodolali sme lákavej ponuke a „čevabčiči“ sme mali o desať minút na stole. Síce sme obrovskú porciu nevládali dojesť, bol to skutočne kulinársky zážitok. Dezert sme už nezvládli, no dali sme si ho o niečo neskôr pri Predjamskom hrade, ktorý je postavený v skale. Ak máte radi sladké, ochutnajte typickú slovinskú „kremšnitu“ (po našom krémeš) s nadýchaným lístkovým cestom a lahodným krémom. Typických lokálnych špecialít je tu viac, no tieto si naše chuťové bunky jednoducho zapamätali. Čím južnejšie sa dostanete, tým reštaurácie ponúkajú viac špecialít bohatých na plody mora. Cenovo je to v Slovinsku trochu drahšie ako u nás, ale dajú sa nájsť aj reštaurácie s prijateľnými cenami pre slovenských turistov.

 Hrad Predjama Vodopád Peričnik

Z vysokých hôr cez jaskyne až k moru 

Úprimne, Slovinci to vyhrali! Úžasné hory a možnosti na turistiku či nenáročné prechádzky k vodopádom, sú prístupné aj pre neveľkých turistov. Okrem toho pod povrchom územie Slovinska skrýva množstvo prebádaných aj neprebádaných jaskynných komplexov. Na ceste na juh nás preto zlákalo objavovanie slovinského podzemia. Veľkolepé jaskyne ako Škocjanska jama alebo najväčšia podzemná jaskyňa v Európe – Postojna jama, v ktorej sa preveziete vláčikom, nás zaujali najmä svojou veľkosťou a krásnou výzdobou. Našu cestu z podzemia sme si následne namierili ešte k Jadranskému moru. Slovinci majú síce len kúsok pobrežia hneď vedľa Chorvátov, no v mestečku Piran si mnoho domácich užívalo dovolenkovú atmosféru. Piran so svojím historickým centrom a úzkymi ulicami, kde sme čerpali energiu z morského vzduchu pri dobrej káve, pripomínal trochu Benátky.

Na spiatočnej ceste nášho okruhu po Slovinsku sme sa zastavili ešte pri jazere Bled. Ten je známy svojím malým ostrovom uprostred jazera, na ktorom sa pýši starý kostol. Člny s veslami sa dajú okolo jazera požičať za pár eur, preto sme neváhali a vydali sa na ostrov. Kostol ponúka prehliadku historických fresiek či kúzelný zvon prianí. Nájdete tu aj obchod s originálnymi suvenírmi a vonkajšou kaviarňou. Z ostrova je jedinečný výhľad na zasnežené Alpy či Blejski hrad, ktorý sa týči priamo na skale nad jazerom. Dostanete sa naň z pevniny a výhľad z výšky na celé okolie stojí za to. Na Blede sme strávili takmer pol dňa, z jeho príjemnej atmosféry sa nám nechcelo odísť. Počas letnej sezóny už množstvo turistov pribúda, preto ak si chcete užiť väčší pokoj, na jar je na to ideálny čas.

Autom sme sa presunuli k neďalekému vodopádu Peričnik, ku ktorému sme si vyšli po úzkom strmom chodníku za desať minút. Zastavili sme sa až tesne pred vodopádom a v nemom úžase pozorovali valiacu sa vodu z 52 metrov nad nami v úplnej blízkosti. Mnoho zahraničných turistov o tomto ľahko prístupnom mieste ani netuší, no vodopád Peričnik stojí za to vidieť. Dostali sme sa dokonca za vodopád, kam viedol chodník, pozdĺž ktorého sa nám naskytol zrkadlový pohľad z jeho druhej strany. Voda odrážajúca sa od skál nám dodala príjemné osvieženie. Na každom kroku tu cítiť pozitívnu atmosféru krajiny. Nespomíname si na miesto, ktoré by bolo znečistené alebo zanedbané.

Na konci výletu nezabudnite na suvenír – originálny slovinský „Borovničevec“ – sladký čučoriedkový likér tmavomodrej farby s kúskami čučoriedok slovinských lesov, ten niekoho z vašich blízkych určite milo prekvapí. 

  

V Slovinsku existuje množstvo ďalších zaujímavých miest, ktoré sme nespomenuli. Preto ak by ste dostali aj vy chuť na poriadny road trip, môžete si stiahnuť elektronickú príručku s kompletným štvordenným plánom na výlet po Slovinsku. 

 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.1.2021 Michal Majsner

Budúcnosťou dopravy sú malé osobné lietadlá. Napríklad také, na akom lietal Fantomas

Cesty sú preplnené, mestá majú problémy s parkovaním, automobilová doprava často kolabuje, pretože jej rezervy sú už takmer úplne ...

27.1.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Pri výbere banky je pre Slovákov najdôležitejšia výška poplatku za vedenie bežného účtu

Traja zo štyroch opýtaných Slovákov (73 %) tvrdia, že výška poplatku za vedenie bežného účtu je pre nich najdôležitejším parametrom ...

26.1.2021 Robert Juriš

IKEA na Slovensku vlani klesla len minimálne. V tomto roku sa zameria na digitálne služby a udržateľné riešenia

Bratislavský obchodný dom IKEA vlani navštívilo 2,4 milióna ľudí, pričom 1,3 milióna z nich v ňom aj nakúpilo. Spoločnosť v rámci ...

26.1.2021 Zuzana Mecková

O prácu prídu stovky ľudí. Hromadné prepúšťanie oznámili nadnárodné spoločnosti Johnson Controls, AT&T a IBM

Slovenský trh práce dostáva v posledných týždňoch poriadne zabrať. K hromadnému prepúšťaniu pristúpili už tri americké korporácie, v ...

26.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia koronavírusu zmenila štruktúru poistných škôd, najviac sa prepadlo cestovné poistenie

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali bez ohľadu na ...

25.1.2021 Redakcia FinReport

Máte poistenú nehnuteľnosť, no domácnosť a zodpovednosť nie? Riešenie prináša nové poistenie od Unionu

Pri poistení nehnuteľnosti sa často zabúda na poistenie domácnosti a zodpovednosti. Situácií, v ktorých však môže poistenie domácnosti ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

11.12.2020 Zuzana Mecková

Snímka Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti zachytáva TOP podnikateľský škandál v USA

Filmový dokument Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti bol nakrútený podľa rovnomennej knihy novinárov magazínu Fortune. Napísali ju ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

27.11.2020 Zuzana Mecková

Dokument 97 % vlastnených: Dozviete sa, odkiaľ sa v ekonomike berú peniaze a prečo si musíme čoraz viac požičiavať

Filmový dokument 97 % vlastnených odpovedá na otázky o tom, ako v ekonomike vznikajú peniaze, kto z nich má najväčší prospech, ako vplýva ...

20.11.2020 Zuzana Mecková

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokument odhaľuje budúcnosť, o akej zatiaľ len snívame

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokumentárny film s tajuplným názvom poukazuje na to, aké výhody aj nevýhody prináša táto ...

13.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokument Davida Attenborougha Život na našej planéte prináša varovanie, ľudstvo má vážny problém

Celosvetovo známy britský prírodovedec a milovník prírody, cestovateľ a dokumentarista David Attenborough tento rok na Netflixe prináša ...

6.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré ...

30.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy

Filmový dokument Zo zákulisia krízy s originálnym názvom Inside Job podrobne odhaľuje pozadie ekonomickej krízy z roku 2008, korupciu a ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Námestie SNP v Martine dostane novú tvár, porota súťaže vybrala architekta zo Žiliny
 2. 2.
  Testovanie na koronavírus v Nitre: Po troch kolách skončilo v karanténe viac ako 1 500 ľudí
 3. 3.
  O prácu prídu stovky ľudí. Hromadné prepúšťanie oznámili nadnárodné spoločnosti Johnson Controls, AT&T a IBM
 4. 4.
  Bratislava žiada posúdenie prvého kola plošného testovania odborníkmi
 5. 5.
  Matovič radí prehodnotiť COVID automat a odporúča lockdown s frekventovaným celoplošným testovaním