Hľadaj
ekarantena
Od našej redaktorky z eKarantény:
Matovičovo tajomstvo ako darček zo zlého sna

Štyri dni adrenalínu a alpských zážitkov v Slovinsku

Voľný čas Poslať

Odrazu sme leteli na lanách rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a užívali si výhľady na prírodu miestami aj z dvestometrovej výšky. Po desiatich vzdušných preletoch, z ktorých najdlhší bol 600-metrový, sme skončili takmer tesne nad tyrkysovozelenou riekou Soča.

image

Foto: Shutterstock a Zuzana Mecková

Ak chcete skutočne spoznať Slovinsko, nasadnite do auta a vydajte sa na cestu. Táto malá krajina, s ktorou si nás občas v zahraničí mýlia, je naozaj rajom pre milovníkov prírody, prímorskej pohody či adrenalínových odvážlivcov. 

Prvý deň na tripe po Slovinsku sme sa vydali autom z malého severného mesta Kranjska Gora, ktoré je známe najmä kvôli pretekom svetového pohára v alpskom lyžovaní, cez priesmyky Julských Álp. Než sme začali stúpať do kopcov a prekonali sme zopár zatáčok z Kranjskej Gory, naskytol sa nám pohľad na smaragdovozelenú vodnú plochu. Podľa toho, ako jazero obklopené alpskými štítmi jasne odrážalo slnečné lúče po okolí, dostalo aj príznačný názov – Jasna. Aj napriek jeho výraznej zelenej farbe sme videli až na dno. 

Na našej prvej zastávke sme ešte netušili, že hneď na začiatok dáme autu poriadne zabrať. Od jazera nás GPS navigácia nasmerovala rovno do poriadneho kopca. Štverali sme sa na dvojke po kľukatých ostrých serpentínach horským priesmykom Vršič až na najvyšší bod vo výške 1 600 metrov nad morom. Cesta si vyžadovala lepšie šoférske skúsenosti, no priesmyk sme napokon zdolali, na čo si odfúklo najmä naše auto.

Pred nami sa objavila scenéria ako z oscarového filmu, nádherný Triglavský národný park, ktorý je súčasťou Julských Álp. Na šikmej skalnej stene sme videli ešte posledného free-rideového snoubordistu sezóny. Scenériu sa snažili využiť aj modelky v krátkych šortkách s fotografom. Pocitovo bolo niečo nad nulou, ošľahal nás studený vietor, no im to zjavne nevadilo, nevšímali si ani nás a s nadšením ďalej pózovali. 

Najväčší adrenalín vo vzduchu

Míňajúc nádherné výhľady sme pokračovali cez Triglavský národný park. V jeho údolí vyviera na tyrkysovozeleno sfarbená rieka Soča, ktorá láka turistov najmä svojou prístupnosťou k adrenalínovým športom. Ak máte radi adrenalín, potom si to tu skutočne užijete. Vyberať si môžete spomedzi rôznych druhov splavu Soče – canyoningu, raftingu, hydrospeedu, alebo môžete vyskúšať zipline, teda lanové dráhy. Niektoré agentúry ponúkajú dokonca kombinácie týchto adrenalínových zážitkov. 

My sme si vybrali zipline ponad údolie rieky Soča, pretože lietať vo vzduchu na lane nad obrovským údolím nám prišlo ako skvelý nápad. Musíte uznať, že človek si také niečo neužije každý deň. Len čo nás v agentúre vybavili povinnou výbavou, postrojom s kladkou a prilbou, nasadli sme do džípu, ktorým nás vyviezli z mestečka Bovec po serpentínach na vrch kaňonu Učja. V skutočnosti nám stále úplne nedochádzalo, čo nás čaká. Lano, na ktorom sme si skúsili techniku nástupu a konečného brzdenia, bolo asi meter a pol nad zemou. Desaťminútový tréning s dvoma slovinskými inštruktormi bol až trochu smiešny pomysliac na to, nad akou priepasťou sme sa ocitli o pár minút. 

Keď sme zišli trochu nižšie k prvej lanovej dráhe a uvideli pred sebou asi 400-metrové lano natiahnuté z jednej strany údolia na druhú, v tej chvíli nám konečne došlo, na čo sme sa dali nahovoriť. Po krátkom váhaní sme sa rozhodli predsa len ísť na to. Toto chcete zažiť! Minimálne aspoň raz za život. Odrazu sme leteli na lanách rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a užívali si výhľady na prírodu miestami aj z dvestometrovej výšky. Po desiatich vzdušných preletoch, z ktorých najdlhší bol 600-metrový, sme skončili takmer tesne nad tyrkysovozelenou riekou Soča. V našej skupine sme boli siedmi – Česi, Slováci a domáci Slovinci, a bolo zaujímavé pozorovať reakcie ostatných. Po prvej zipline strach a obavy opadli, nahradil ich príjemný adrenalín. O svoju bezpečnosť sa však nemusíte báť, pretože laná sú istené a vy si tak vychutnávate celú trasu a všetky výhľady vyše dvoch hodín. 

Jazero Jasna Pohľad z Napoleonovho mostu Zipline Bovec

Čevabčiči už iba v Slovinsku

Verte, že po takomto zážitku určite vyhladnete! Slovinská kuchyňa nás milo prekvapila. Nie je tak vzdialená našej, takže kde-tu natrafíte na stánky s čerstvými syrovými a mliečnymi produktmi, z ktorých súdiac len podľa čistej prírody a všadeprítomnej zelene, sme mali veľmi dobrý pocit. Ako sme prechádzali serpentínami po kľukatých slovinských cestách a pozorovali okolie, uvedomovali sme si, že Slovinsko je naozaj jedna z najčistejších krajín Európy. Na zelených horských lúkach sa pásli ovce a kozy s dostatkom čistej vody z priezračných potokov v dolinách. Jednoducho, toto si predstavujeme, keď sa povie „bio“, ktoré sa dnes stáva akýmsi čoraz viac obľúbeným trendom. Tu však ľahko človek uverí, že to, čo dostane na tanieri, bolo vypestované či odchované u lokálnych farmárov v širokom zelenom priestranstve. 

Keďže sme po našom adrenalínovom zážitku potrebovali doplniť energiu, rozhodli sme sa ešte zastaviť v turistickom meste Bovec, kde sme si vybrali jednu z reštaurácií na malom, ale veľmi peknom námestí. Ponúkli nám slovinskú špecialitu, ktorá je inak obľúbená i ďalej smerom na Balkán. Neodolali sme lákavej ponuke a „čevabčiči“ sme mali o desať minút na stole. Síce sme obrovskú porciu nevládali dojesť, bol to skutočne kulinársky zážitok. Dezert sme už nezvládli, no dali sme si ho o niečo neskôr pri Predjamskom hrade, ktorý je postavený v skale. Ak máte radi sladké, ochutnajte typickú slovinskú „kremšnitu“ (po našom krémeš) s nadýchaným lístkovým cestom a lahodným krémom. Typických lokálnych špecialít je tu viac, no tieto si naše chuťové bunky jednoducho zapamätali. Čím južnejšie sa dostanete, tým reštaurácie ponúkajú viac špecialít bohatých na plody mora. Cenovo je to v Slovinsku trochu drahšie ako u nás, ale dajú sa nájsť aj reštaurácie s prijateľnými cenami pre slovenských turistov.

 Hrad Predjama Vodopád Peričnik

Z vysokých hôr cez jaskyne až k moru 

Úprimne, Slovinci to vyhrali! Úžasné hory a možnosti na turistiku či nenáročné prechádzky k vodopádom, sú prístupné aj pre neveľkých turistov. Okrem toho pod povrchom územie Slovinska skrýva množstvo prebádaných aj neprebádaných jaskynných komplexov. Na ceste na juh nás preto zlákalo objavovanie slovinského podzemia. Veľkolepé jaskyne ako Škocjanska jama alebo najväčšia podzemná jaskyňa v Európe – Postojna jama, v ktorej sa preveziete vláčikom, nás zaujali najmä svojou veľkosťou a krásnou výzdobou. Našu cestu z podzemia sme si následne namierili ešte k Jadranskému moru. Slovinci majú síce len kúsok pobrežia hneď vedľa Chorvátov, no v mestečku Piran si mnoho domácich užívalo dovolenkovú atmosféru. Piran so svojím historickým centrom a úzkymi ulicami, kde sme čerpali energiu z morského vzduchu pri dobrej káve, pripomínal trochu Benátky.

Na spiatočnej ceste nášho okruhu po Slovinsku sme sa zastavili ešte pri jazere Bled. Ten je známy svojím malým ostrovom uprostred jazera, na ktorom sa pýši starý kostol. Člny s veslami sa dajú okolo jazera požičať za pár eur, preto sme neváhali a vydali sa na ostrov. Kostol ponúka prehliadku historických fresiek či kúzelný zvon prianí. Nájdete tu aj obchod s originálnymi suvenírmi a vonkajšou kaviarňou. Z ostrova je jedinečný výhľad na zasnežené Alpy či Blejski hrad, ktorý sa týči priamo na skale nad jazerom. Dostanete sa naň z pevniny a výhľad z výšky na celé okolie stojí za to. Na Blede sme strávili takmer pol dňa, z jeho príjemnej atmosféry sa nám nechcelo odísť. Počas letnej sezóny už množstvo turistov pribúda, preto ak si chcete užiť väčší pokoj, na jar je na to ideálny čas.

Autom sme sa presunuli k neďalekému vodopádu Peričnik, ku ktorému sme si vyšli po úzkom strmom chodníku za desať minút. Zastavili sme sa až tesne pred vodopádom a v nemom úžase pozorovali valiacu sa vodu z 52 metrov nad nami v úplnej blízkosti. Mnoho zahraničných turistov o tomto ľahko prístupnom mieste ani netuší, no vodopád Peričnik stojí za to vidieť. Dostali sme sa dokonca za vodopád, kam viedol chodník, pozdĺž ktorého sa nám naskytol zrkadlový pohľad z jeho druhej strany. Voda odrážajúca sa od skál nám dodala príjemné osvieženie. Na každom kroku tu cítiť pozitívnu atmosféru krajiny. Nespomíname si na miesto, ktoré by bolo znečistené alebo zanedbané.

Na konci výletu nezabudnite na suvenír – originálny slovinský „Borovničevec“ – sladký čučoriedkový likér tmavomodrej farby s kúskami čučoriedok slovinských lesov, ten niekoho z vašich blízkych určite milo prekvapí. 

  

V Slovinsku existuje množstvo ďalších zaujímavých miest, ktoré sme nespomenuli. Preto ak by ste dostali aj vy chuť na poriadny road trip, môžete si stiahnuť elektronickú príručku s kompletným štvordenným plánom na výlet po Slovinsku. 

 

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
4.6.2020 Magdaléna Švančarková

Ako na e-shop? Pomôže prežiť krízu, ale rieši aj budúcnosť

Koronakríza výrazne zmenila spotrebiteľské správanie. Online predaj cez internet vzrástol v marci na Slovensku o 40 percent. E-shop sa stal pre ...

4.6.2020 Zuzana Mecková

Matovičovo tajomstvo ako darček zo zlého sna

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

3.6.2020 Redakcia FinReport

Dôvera v ekonomike sa mierne vyjasnila, prepad HDP by mal dosiahnuť 7,5 %

Odhad analytikov Slovenskej sporiteľne (SLSP) na tento rok naznačuje prepad slovenského HDP o 7,5 %. Predpokladajú, že po tohtoročnej recesii ...

3.6.2020 Zuzana Mecková

Prvý deň v domácej karanténe: 35 hodín bez kontrolnej SMS

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

2.6.2020 Zuzana Mecková

Policajtom na hraniciach nefungoval systém, kódy overovali telefonicky

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

1.6.2020 Zuzana Mecková

Rozhodla som sa. Idem do domácej eKarantény

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

1.6.2020 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku

Turbulentné obdobie pandémie koronavírusu potvrdilo, že digitálne kanály sú najbezpečnejší a najpohodlnejší spôsob, ako bankovať. ...

31.5.2020 Redakcia FinReport

EÚ schválila rekordný balík pomoci. Pre oživenie slovenského hospodárstva to však stačiť nemusí

Európska komisia schválila obrovskú finančnú injekciu pomoci členským štátom postihnutým koronavírusom. Celková hodnota predstavuje 750 ...

30.5.2020 Redakcia FinReport

Slováci športujú viac ako priemerní Európania, takmer polovica cvičí viac ako 5 hodín týždenne

Slováci sú športuchtivý národ. A to nielen v sledovaní športov, ale aj v ich vykonávaní. Podľa posledných štatistík Európskeho ...

29.5.2020 Redakcia FinReport

Zo všetkých platieb v Európe je 78 % bezkontaktných

Až 78 percent všetkých platieb kartami Mastercard sa v Európe teraz uskutoční bezkontaktne. V rozmedzí dvoch mesiacov umožnila ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

22.5.2020 Redakcia FinReport

Biomedicínske centrum SAV zdvojnásobí testovanie koronavírusu vďaka unikátnemu prístroju od Nadácie Slovenskej sporiteľne

Reštart slovenskej ekonomiky aj bežného fungovania ľudí sa nezaobíde bez dlhodobého intenzívneho testovania. Biomedicínske centrum ...

25.4.2020 Zuzana Mecková

Psychologička radí, ako v karanténe zvládnuť starostlivosť o domácnosť, prácu aj deti

Pandémia koronavírusu nás uväznila vo svojich príbytkoch. Všetci sme sa museli prispôsobiť zmeneným podmienkam a naučiť sa pracovať a ...

15.4.2020 Redakcia FinReport

Škoda Auto hľadá organizácie, ktoré potrebujú autá pri boji s koronavírusom

ŠKODA AUTO Slovensko chce aj naďalej pomáhať tým, ktorí potrebujú autá v boji proti koronavírusu. Spoločnosť preto zverejnila výzvu, ...

12.4.2020 Marek Mittaš

Na holandskej burze kvetov vyhodia 30 miliónov kvetín denne, rátajú miliardové straty

Tohoročná jar rozkvitá v plnom prúde, aj keď hrozí, že bude bez kvetov. Koronavírus výrazne zdecimoval holandskú burzu kvetov. Pochádza z ...

7.3.2020 Peter Petráš

Welcome to Jordan aj s nabitým samopalom

Policajt si vzal naše pasy a podišiel asi päť metrov od auta k vojakovi so samopalom. Prehodili pár slov, prelustroval si naše fotky, obzrel sa ...

15.2.2020 Marek Mittaš

Vyhnite sa preplneným zjazdovkám

Ak plánujete tohtoročnú lyžovačku, poradíme vám svahy, ktoré nemusia byť preplnené a nesklamú vás ani svojou kvalitou. Pretože ...

25.1.2020 Marek Mittaš

Únik pred chladom. Najluxusnejšie rezorty, kde majú leto cez zimu

Ak nechcete mať pocit, že najbližšie tri mesiace ste zatvorení v chladničke, je načase zdúchnuť za teplom. Našťastie je tu dostatok ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Matovičovo tajomstvo ako darček zo zlého sna
 2. 2.
  Ako na e-shop? Pomôže prežiť krízu, ale rieši aj budúcnosť
 3. 3.
  Policajtom na hraniciach nefungoval systém, kódy overovali telefonicky
 4. 4.
  Prvý deň v domácej karanténe: 35 hodín bez kontrolnej SMS
 5. 5.
  Rozhodla som sa. Idem do domácej eKarantény