Snímka Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti zachytáva TOP podnikateľský škandál v USA
Filmový dokument Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti bol nakrútený podľa rovnomennej knihy novinárov magazínu Fortune. Napísali ju podľa skutočnej udalosti škandalózneho vzostupu a pádu americkej korporátnej spoločnosti Enron pôsobiacej v energetickom priemysle. Vďaka tvrdej investigatívnej práci žurnalistov dokument veľmi pútavo rozuzlí jeden z najväčších finančných škandálov v histórii Ameriky.

Foto: Financial Report
Podvodníci s bielymi goliermi spôsobili miliardové škody
Mená, ako Ken Lay, Jeffrey Skilling, Andrew Fastow či Lou Pai, sa spájajú s „praním špinavých peňazí“, falošným účtovníctvom spoločnosti Enron či klamlivým pôsobením na verejnosti. Finančné výkazy Enronu totiž vôbec nezodpovedali realite. Falšovanie dát, arogancia a chamtivosť priviedli spoločnosť v januári 2002 k totálnemu bankrotu, ktorý sa dotkol viac ako 20 000 zamestnancov. Tí prišli nielen o prácu, ale aj o takmer všetky svoje peniaze uložené v dôchodkových a penzijných fondoch.
O svoje miliardy prišli aj investori, ktorí nakúpili akcie spoločnosti s cieľom zbohatnúť na jednej z najúspešnejších a najinovatívnejších spoločností v USA na prelome tisícročí.
Dokument a snímky nemorálneho konania a činov predstaviteľov spoločnosti Enron veľmi živo vykresľujú výpovede autorov knihy, bývalých zamestnancov Enronu, reportérov, akciových analytikov a politikov. Dramatický dokumentárny snímok dopĺňa zistenie, že do podvodu spoločnosti boli zapletené aj banky a audítori, ktorí s vedením Enronu spolupracovali.
Naozaj vydarený dokument získal aj ocenenia
Film získal cenu Independent Spirit Award za najlepší dokumentárny film a najlepší dokumentárny scenár od Writers Guild of America. V roku 2006 bola snímka nominovaná dokonca aj na Oscara v kategórii najlepší dokumentárny film.
Deregulácia trhu viedla k ďalším podvodom
Už začiatok filmu poukazuje na to, čo nasledovalo po veľkom krachu jednej z najväčších spoločností v USA. Jeden zo zamestnancov Enronu John C. Baxter krátko po vyhlásení bankrotu v januári 2002 spáchal samovraždu. Od tohto momentu sa odvíja ďalší dej a podrobné vysvetlenie, ako ku krachu a nekalým praktikám spoločnosti dochádzalo a kto všetko za tým stál.
Spoločnosť založil Kenneth Lay v roku 1985 v Texase, ktorý využil obdobie, keď vláda len málo regulovala energetický priemysel. Postupne vybudoval obrovskú sieť potrubí na dodávky zemného plynu po celom svete s cieľom profitovať na čistom trhovom mechanizme bez akýchkoľvek cenových stropov.
Vznikli tu domnienky aj anonymné tipy, že spoločnosť dosahuje až podozrivo vysoké zisky, no jej vedenie po celý čas popieralo, že by malo vedomosti o akýchkoľvek priestupkoch. V skutočnosti sa v Enrone diali veľmi zvláštne veci, ktoré vyšli na povrch až neskôr. Napríklad prezident spoločnosti L. Borget sa rozhodol vziať si z prostriedkov firmy viac ako 3 milióny dolárov a previesť si ich na svoj osobný účet.
Spoločnosť v skutočnosti potajomky vykonávala mnoho ďalších nekalých praktík. Vlastnila tajné účty, viedla podozrivé účtovné knihy a prichádzala stále na nové spôsoby, ako tajne bohatnúť na úkor ostatných. Morálne správanie sa vo firme nenosilo, hoci jej vedenie vystupovalo ako najväčší inovátor a gigant, ktorému právom všetko patrí.
Účtovný systém bez štipky reality
Firma využívala účtovnícky systém nazývaný mark-to-market, ktorý spoločnosti umožnil zaznamenať zisky na projektoch okamžite po podpísaní zmlúv, bez ohľadu na skutočné zisky, ktoré dohoda priniesla. To dodávalo Enronu schopnosť navodiť dojem, že je ziskovou a finančne zdravou spoločnosťou, aj keď v skutočnosti bola firma čoraz viac stratová.
Viaceré pokusy o navrátenie zisku do spoločnosti zlyhali, no spoločnosť naďalej viedla falošné účtovné záznamy o svojich „ziskoch“. Okrem toho viedla masívne PR kampane, ktoré ju vykresľovali ako veľmi prosperujúcu spoločnosť, hoci sa v skutočnosti potápala.
Agresívny spôsob riadenia spoločnosti
Spoločnosť na najvyšších postoch riadili ľudia, ktorí pred sebou videli osobné zisky a vytvárali v Enrone doposiaľ nevídané pracovné prostredie. Výkony zamestnancov boli kontrolované a hodnotené komisiou, ktorá každoročne prepúšťala 15 % najmenej výkonných zamestnancov. Tento systém vytváral vysoko konkurenčné až extrémne stresujúce pracovné prostredie.
O tom, že vedenie bolo orientované na adrenalín a neustále podstupovanie rizika, svedčia tiež firemné akcie v motokrose, počas ktorých kvôli riskantnému športu často dochádzalo k vážnym zraneniam pracovníkov firmy.
Nemorálne a neetické praktiky aj voči zamestnancom
Okrem toho finančný riaditeľ Andrew Fastow vytvoril sieť schránkových spoločností, aby mohli navonok skrývať stále rastúci dlh Enronu. Dokonca v čase postupného krachu firmy povzbudzovali vedúci pracovníci zamestnancov, aby investovali svoje úspory a dôchodkové fondy do akcií „úspešnej“ spoločnosti Enron, zatiaľ čo oni sami sa akcií zbavovali a predávali ich za milióny.
Zjavné sfalšované účtovníctvo navyše prešlo súhlasom audítorskej spoločnosti Enron Arthur Andersen a predstavenstva spoločnosti, čo svedčí o korupčných metódach na všetkých úrovniach.
Prvé náznaky, že niečo nie je v poriadku
Reportérka časopisu Fortune Bethany McLeanová vo finančných výkazoch spoločnosti Enron nachádza nezrovnalosti a začína pochybovať o tom, čo sa celé roky píše o tejto uznávanej spoločnosti. Spochybňujúci článok, ktorý o spoločnosti vydá, považuje Enron za neetický a označí to za konkurenčný mediálny boj medzi časopismi.
Vnímanie spoločnosti verejnosťou sa však dramaticky mení kvôli jej úlohe v kalifornskej energetickej kríze. Aj tu obchodníci Enronu využili vratký základ novo deregulovaného trhu s energiou tým, že odstavili elektrárne a energiu exportovali mimo štátu, aby umelo vytvorili jej nedostatok. Aj týmto spôsobom, na úkor ľudí, ktorí si takmer nemohli dovoliť elektrinu, sa snažila spoločnosť profitovať a znížiť svoje dlhy voči bankám. Na tejto kríze zarobil Enron 2 miliardy dolárov.
Na povrch sa dostávajú fakty
V roku 2001 dochádza ku kontrolám, čo vedie vedenie firmy do slepej uličky. Podvody vychádzajú postupne najavo a spoločnosť sa začína rozpadať. Podozrivé okolnosti vedú k rezignácii generálneho riaditeľa Skillinga, ktorý podľa dokumentu musel vedieť, do akého krachu sa Enron rúti.
Pod tlakom odchádza z vysokého postu niekoľko mesiacov pred bankrotom samotnej firmy. Toto správanie zneistí nielen zamestnancov, ktorí stále veria svojej uznávanej spoločnosti, ale aj investorov. Tí začínajú pochybovať o jej finančnom zdraví, preto začnú predávať nakúpené akcie spoločnosti.
Cena akcií spoločnosti Enron začína rýchlo klesať. Napriek snahe vedenia firmy ututlať situáciu, strácajú dôveru investorov aj svojich zákazníkov, čo privádza spoločnosť k definitívnemu bankrotu.
Čo nasledovalo po krachu Enronu
V dôsledku bankrotu prišlo o prácu aj zdravotné poistenie viac ako 20 000 ľudí. Tí súčasne stratili aj 1,2 miliardy dolárov uložených v dôchodkových fondoch. Bankrot sa dotkol tiež bývalých zamestnancov na dôchodku, ktorí prišli o 2 miliardy dolárov v penzijných fondoch.
Zato najvyšší predstavitelia spoločnosti si vyplatili bonusy v hodnote 55 miliónov dolárov a získali 116 miliónov dolárov za predaj akcií spoločnosti. Zamestnanci však svoje akcie predávať nemohli, firma ich zámerne v čase bankrotu zmrazila.
Zakladateľ Enronu Kenneth Lay bol uznaný za vinného v desiatich obvineniach, jeho trest sa očakával vo výške 20 až 30 rokov. V roku 2006, tri a pol mesiaca pred jeho predpokladaným odsúdením, zomrel počas dovolenky v Colorade.
Jeff Skilling bol odsúdený na 24 rokov a 4 mesiace, no napokon si vo väzení odsedel len 12 rokov. Minulý rok bol prepustený na slobodu. Títo dvaja muži minuli na svojich obhajcov desiatky miliónov dolárov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sektor nízkouhlíkovej mobility si žiada lítium, veľa lítia
- 4.Fico oslávi Sviatok práce symbolicky, odpracuje časť zmeny v nitrianskej pekárni
- 5.Malá Lehota hostila vládu. Dotácie v hodnote 1,6 milióna poputujú do ciest, škôl aj na gajdošov – VIDEO, FOTO