Slovensko zvažuje nové pravidlá pre starších vodičov
Na Slovensku sa očakáva významná zmena týkajúca sa lekárskych prehliadok pre vodičov v seniorskom veku. O čo presne pôjde?

Foto: Shutterstock
Aká je aktuálna situácia na Slovensku?
Podľa aktuálneho zákona o cestnej premávke platia pre vodičov po dovŕšení 65 rokov isté pravidlá týkajúce sa lekárskych prehliadok.
Vodiči s vodičským oprávnením skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, a vodiči vozidiel s právom prednostnej jazdy, vozidiel využívaných na zasielateľstvo, taxislužbu a poskytovanie poštových služieb, sú povinní podrobiť sa pravidelným lekárskym prehliadkam každé dva roky po dosiahnutí veku 65 rokov.
Inak to majú ostatní vodiči, teda držitelia vodičských oprávnení skupín AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T. Tí sú povinní absolvovať pravidelné lekárske prehliadky každých päť rokov po dovŕšení veku 65 rokov.
Po dosiahnutí 70. roku života sa interval skracuje na dva roky. Vodiči, ktorí dosiahli vek 65 rokov, musia mať pri vedení motorového vozidla pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti a na výzvu policajta sú povinní sa ním preukázať.
Čo sa má zmeniť?
V januári tohto roka bol predložený legislatívny návrh na zmenu. Navrhuje sa zmeniť povinnú lekársku prehliadku pre vodičov zo 65 na 70 rokov. Akceptované by mali byť aj všeobecné preventívne prehliadky, ak boli vykonané v príslušnom kalendárnom roku, v ktorom vznikla povinnosť absolvovať lekársku prehliadku. Tento návrh však zatiaľ nebol schválený a aktuálne platí pôvodná legislatíva.
Európska komisia navrhuje ešte prísnejšie pravidlá
S vlastným návrhom prišla aj Európska komisia, ktorá sa chce zamerať na vodičov vo veku nad 70 alebo 75 rokov. Tí by po novom museli absolvovať hodnotenie svojich vodičských schopností, aby bolo zabezpečené, že stále zvládajú cestnú premávku.
Ako by to v praxi vyzeralo? Súčasťou navrhovaného systému by boli praktické skúšky, teoretické testy pravidiel cestnej premávky a zdravotné prehliadky. Cieľom je zabezpečiť, že starší vodiči stále zvládajú výzvy cestnej premávky. Zámerom je dosahovanie cieľov stratégie EÚ s názvom „Vízia Nula“. Tá hovorí o tom, že by sa na cestách mali do roku 2050 úplne eliminovať smrteľné nehody.
Aké sú riziká pri vodičoch-senioroch?
Jedným z najčastejších problémov je zhoršenie zraku, čo môže obmedziť schopnosť vnímať prostredie a zvýšiť riziko nehôd, najmä pri nočnej jazde.
Ďalším faktorom je oslabenie kognitívnych schopností, čo zahŕňa zhoršenú schopnosť sústrediť sa, pomalšie reakcie a nesprávne rozhodovanie v krízových situáciách.
Dôležitú úlohu zohráva aj vplyv liekov, keďže mnohí seniori užívajú medikamenty, ktoré môžu spôsobovať ospalosť alebo spomalenie reakcií, čím sa znižuje bezpečnosť jazdy.
Všetky tieto faktory ukazujú, že aj keď vek nemusí byť pri šoférovaní prekážkou, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti a prispôsobiť jazdné návyky aktuálnym schopnostiam.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu