Rozhodla som sa. Idem do domácej eKarantény
Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart eKaranténa. Jej skúsenosti a postrehy vám sprostredkujeme počas nasledujúcich 14 dní.
Pocit neslobody
Tretí mesiac bez rodiny, mimo môjho domova kvôli opatreniam pred šírením koronavírusu. Premýšľam, čo urobiť... Doma som bola naposledy na konci februára, keď boli na Slovensku parlamentné voľby. O dva týždne na to sa náš život zastavil, prišla epidémia nového koronavírusu. Razantné opatrenia a uzavretie hraníc tu boli skôr, než som sa stihla spamätať. Spočiatku som si ani neuvedomila, ako dlho táto situácia môže trvať. Na začiatku si to nikto netrúfal presne odhadnúť a doteraz nevieme, či druhá vlna epidémie príde, alebo nie, a ak áno, tak kedy a v akom rozsahu.
Prvé dva mesiace zbehli veľmi rýchlo, povinností som aj napriek koronavírusu nemala menej, práve naopak. Vedela som však, že sa potrebujem dostať na Slovensko k rodine. Česko a Slovensko, dva také blízke štáty, no v oboch platia osobité pravidlá aj pri prechode cez hranice. S touto bezmocnosťou, dostať sa cez hranice domov, som podvedome začala vnútorne bojovať. Do štátnej karantény som ísť nechcela, ťažil ma akýsi pocit neslobody, ktorý som doteraz vo svojom živote nepoznala.
Od 27. mája sa síce Slovákom žijúcim v Česku naskytla možnosť prísť na Slovensko na 48 hodín bez nutnosti absolvovania povinnej karantény. Podmienkou však doteraz je povinnosť mať prechodný či trvalý pobyt v Českej republike. Keďže prechodný pobyt v Česku nemám, cez hranice by ma domov na 48 hodín nepustili.
Neostávalo mi nič iné, ako čakať, či sa smart karanténa podarí spustiť. Hoci stále som si nebola istá, či do toho ísť, alebo nie. Predsa len, bude to 14 dní bez kontaktu s ľuďmi, na jednom a tom istom mieste. Nakoniec som sa rozhodla, že domácu smart karanténu absolvujem. Zmením prostredie a budem bližšie k rodine, 14 dní preto zvládnem. Idem do domácej eKarantény.
Štát spustil eKaranténu po počiatočných problémoch 23. mája pre Android, aj keď ešte nebola schválená spoločnosťou Google. Tá schválila aplikáciu až na ďalší deň. Doposiaľ aplikáciu eKaranténa používa už vyše 5 400 Slovákov. Od 28. mája je dostupná aj pre používateľov iPhonov na iOS. Aktuálne funguje už na 12 slovenských hraničných priechodoch.
Registrácia do eKarantény
Vyplnila som registračný formulár pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia na Slovensko, ktorý som našla na stránke korona.gov.sk. Uviedla som v ňom všetky potrebné osobné údaje, telefónne číslo, hraničný priechod, cez ktorý prídem na Slovensko, ale aj osoby, ktoré so mnou budú od hraníc cestovať.
Mala som možnosť zvoliť aj osoby, ktoré so mnou pobudnú v domácej karanténe. Keďže som sa rozhodla izolovať v chate, mimo mojej rodiny, osoby v spoločnej domácnosti som neuvádzala. Presné miesto domácej izolácie som vybrala pomocou mapy, ktorá sa neskôr spárovala s aplikáciou. Dôležité je tiež vedieť, že miesto domácej izolácie sa už neskôr nedá meniť.
Po krátkej chvíli, čo som sa zaregistrovala, som dostala informačný e-mail, že registrácia prebehla úspešne a moja požiadavka bola zaregistrovaná.
Nastavenie aplikácie eKaranténa je technicky nenáročné
Po úspešnej registrácii mi súčasne prišla SMS správa s aktivačným kódom a odkazom na stiahnutie aplikácie eKaranténa. Klikla som na odkaz v SMS, kde som si aplikáciu priamo stiahla do môjho telefónu.
Aplikácia sa však dá stiahnuť aj priamo v obchode pre Android - Google Play, či pre telefóny od Apple - App Store. Dôležité je nainštalovanú aplikáciu ponechať počas trvania karantény v telefóne, nesmie byť odinštalovaná.
Inštalácia je veľmi rýchla. Zobrazila sa mi otázka, či prichádzam zo zahraničia a chcem ísť do domácej karantény. Súhlasila som a zadala aktivačný kód. V prípade, že by ste odpovedali nie, aplikáciu môžete používať podobne ako aplikáciu COVID-19 Zostaň zdravý. Máte tak informácie o tom, ako sa chrániť, aké sú symptómy pre chorobu COVID-19 a vidíte počty chorých a uzdravených ľudí.
Po nainštalovaní aplikácie v telefóne ju bolo potrebné spárovať s registračným formulárom pomocou zadania môjho telefónneho čísla, ktoré som uviedla aj v registračnom formulári a jeho overením cez ďalší aktivačný kód. Povolila som všetky potrebné požiadavky aplikácie na prístup k mojím údajom, vrátane GPS či prístup k fotoaparátu.
Zaregistrovala som sa prostredníctvom overovacej SMS a aplikácia ma vyzvala k vytvoreniu vlastnej tvárovej biometrie. Odfotila som sa, aby ma na hraniciach a v domácej karanténe mohli skontrolovať. Musím povedať, že jednotlivé kroky sú veľmi intuitívne a nastavenie aplikácie eKaranténa mi časovo netrvala dlhšie ako päť minút.
Aplikácia mi tak vytvorila unikátny 9 miestny číselný a čiarový kód, ktorý sa zobrazí vždy, keď ma telefón rozpozná na základe biometrie tváre. To je potrebné pripraviť pred tým, než prídete na hranice. Tam si už len overia, či aplikácia skutočne funguje, má povolené prístupy a cez váš overovací kód aktivujú domácu izoláciu. Viac o tom, ako to vyzerá na hraniciach vám prinesiem zajtra... Snáď sa to podarí!
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Nováčikom medzi biliónovými spoločnosťami je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami