Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Prvý deň v domácej karanténe: 35 hodín bez kontrolnej SMS

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart eKaranténa. Jej skúsenosti a postrehy vám sprostredkujeme počas nasledujúcich 14 dní.

Človek v ekaranténe, Zuzana Mecková

Len čo sme prekročili hranice, teším sa, že som konečne doma. Na Slovensku. Na to, že je tu krásne som za 3 mesiace mimo domova nezabudla, cestu si celkom užívam a sledujem krajinu cez ružové okuliare. Po trojhodinovej ceste od hraníc sa približujem k miestu domácej izolácie, kde strávim nasledujúcich 14 dní. 

Keďže som nechcela zaťahovať aj zvyšok rodiny do domácej karantény a mala som možnosť ostať na chate blízko domova, rozhodla som sa pre túto alternatívu. Neviem, ako domácu karanténu po príchode domov riešili iní ľudia, je to podľa mňa celkom zložité, ak zvyšok domácnosti pracuje a potrebuje sa pohybovať mimo domova.

Vezú ma teda lesnou cestou až k chate. Počasie dnes nie je veľmi prajné, je celkom chladno a mokro po daždi. Je už večer, nikoho navôkol nevidím. Premýšľam, ako si 14 dní sama v chate poradím... Prichádzame na miesto. Vystupujem z auta, beriem si veci, vchádzam do chaty. Mám pocit, že je tu o čosi chladnejšie ako vonku. Predsa len, chata je tesne pod lesom, asi chvíľu potrvá, kým sa oteplí aj vo vnútri a zabývam sa. Zapínam kúrenie, je tu aj piecka, bude dobre.

 

Po príchode do domácej karantény žiadna notifikácia

Popri tom stále sledujem telefón. Zatiaľ žiadna notifikácia, ktorou by ma aplikácia lokalizovala na mieste vopred zvolenej domácej karantény. Ani po hodine stále žiadne upozornenie, aplikácia len uvádza, že mám čas na presun do 22:15 hod. Dúfam len, že adresa sa nakoniec spáruje s aplikáciou a začne odpočítavanie 14 dní. Nič sa však nedeje. 

Okolo ôsmej večer dokonca skúšam volať na infolinku, možno niečo zistím. Nikto mi to však o tomto čase nedvíha. Čakám teda ďalej. Niečo po 22. hodine už pomaly hypnotizujem telefón a čakám, či príde správa o tom, že ma zaregistrovali v mieste domácej karantény a začne odpočítavanie. Verte, či nie, je to tak. Presne o 22:15 hod. sa aplikácia prebudí a ohlási, že spustila odpočet domácej karantény. Ostáva 14 dní. Všetko je v poriadku. Zaregistrovali ma. Idem si ľahnúť.

! Odpočet automaticky začne až po 8 hodinách od prekročenia slovenskej hranice, keď vám aplikáciu aktivovali. Osem hodín slúži na prechod do karantény. Mali by ste ísť priamou cestou na vybrané miesto domácej izolácie.

Netrpezlivé čakanie na kontrolnú SMS

Ráno sa prebúdzam, hneď ako si uvedomím, že som v chate, hmatám po telefóne. Neprišla nejaká notifikácia či SMS-ka? Žmúrim na mobil, no žiadna nová správa. Aplikácia len stále beží na pozadí. To je veľmi dôležité, počas celej doby by aplikácia mala byť spustená, mali by byť stále povolené prístupy k fotoaparátu a GPS

Začínam deň ako obvykle s jediným rozdielom, z okna chaty mám krásny výhľad. Som obklopená lesmi a lúkami, je to zvláštny, ale príjemný pocit. Beriem si telefón, zapínam zvuky, nech si okamžite všimnem prichádzajú notifikáciu. Stále striehnem.

 

Pracujem, pritom sledujem telefón, no nič, stále žiadne upozornenie. Čoskoro je tu čas obeda. Od chaty sa samozrejme nevzďaľujem. Plynú ďalšie hodiny, no po upozornení na kontrolu lokácie a mojej biometrie tváre ani stopy. Do večera sa nič neobjavilo. Spravili zo mňa závislú osobu na mobile, ktorá netrpezlivo očakáva správu, pretože má obavy, či si ju všimne v dostatočne rýchlom čase. 

Som zvedavá, čo bude ďalej. Pred polnocou idem spať. Notifikačná kontrola žiadna. Ak ste zvedaví, na môj ďalší deň a či sa aplikácia s upozorneniami prebudí so mnou, počkajte si na zajtra. Dám vedieť!

 

logo

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay