Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Policajtom na hraniciach nefungoval systém, kódy overovali telefonicky

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart eKaranténa. Jej skúsenosti a postrehy vám sprostredkujeme počas nasledujúcich 14 dní.

Človek v ekaranténe, Zuzana Mecková

Vyrážam na cestu domov. Čaká ma prechod cez česko-slovenské hranice. Aplikácia eKaranténa funguje, v ruke mám podpísaný Súhlas s domácou izoláciou pomocou aplikácie a Čestné vyhlásenie, ktoré na hranici odovzdám. Nezabudnite si ho vytlačiť a podpísať dvakrát! Na hraniciach mi však policajt oznámi, že systém na overovanie eKarantény im dnes nefunguje, a preto telefonické overovanie môže trvať dlhšie.

Súhlas s domácou izoláciou a Čestné vyhlásenie Hraničný priechod Českej republiky

Cesta na hranicu prebehla v poriadku, verím, že všetko prebehne hladko. Konečne sme dorazili na hraničný priechod Starý Hrozenkov – Drietoma. Keďže som nešla vlastným autom, ale na hranice ma doviezli, pred hranicou na českej strane vystupujem z auta, beriem si batožinu a prechádzam hranicou peši. Na slovenskej strane by ma už mal čakať odvoz domov. 

Využívam tak jednu z troch možností, ktorými sa dajú prekročiť slovenské hranice pri ceste do domácej karantény. Môžete ísť vlastným autom, s ktorým prejdete hranice a pôjdete aj na adresu izolácie, alebo prejdete hranice pešo a do domácej karantény vás niekto odvezie. Tu je ďalšia možnosť, buď vás z hraníc do karantény odvezie človek, s ktorým strávite domácu karanténu, alebo to bude šofér, ktorý nebude s vami v povinnej karanténe (v spoločnej domácnosti), v takom prípade musí mať respirátor typu FFP2/KN95. V mojom prípade, to už nikto nekontroloval, ale je dobre o tejto požiadavke vedieť.

Prechádzam cez českú hranicu, vysvetľujem, že idem do domácej eKarantény na Slovensko. Nechávajú ma pokojne prejsť. Prvá časť je tak splnená. Česká a slovenská hranica sú od seba vzdialené možno aj 500 metrov, ktoré musím prejsť peši aj s kufrom. Pred hranicou sa zhromažďujú autá, zdá sa však, že títo sa vracajú po 48 hodinách z Česka na Slovensko. Čakajúci v autách sa tak pomaly posúvajú ku hraničnej kontrole.

Kolona áut na Slovenskej bicykel Slovenská hranica

Na slovenskej hranici čakám, kým sa dostanem na rad. Jeden pán je tu predo mnou, no vybavujú ho na moje prekvapenie akosi dlho. Počas 15 minút trpezlivo čakám vonku, aj keď počasie nie je ideálne. Policajt ma informuje, že systém na overovanie eKarantény dnes nefunguje, preto musia overovať registrácie a aktivovať aplikáciu eKaranténa jednotlivcom telefonicky, čo môže trvať dlhšie. 

Po 20 minútach sa už dostávam na rad, predkladám policajtovi vyplnený a podpísaný Súhlas s domácou izoláciou a Čestné vyhlásenie o domácej karanténe. Mám pripravený svoj identifikátor v aplikácii (čiarový a číselný kód), ktorý by mala polícia zosnímať a overiť moje oprávnenie na vstup svojím zariadením. 

Policajt to však pre nefunkčnosť systému vybavoval tak, že cez svoj telefón nadiktoval môj deväťmiestny kód z aplikácie operačnému stredisku policajného zboru. Operačné stredisko mu povedalo ďalší, tentoraz štvormiestny kód, ktorý zadal prostredníctvom mojej aplikácie eKaranténa cez „Zadať výzvu“. Po zadaní sa vygeneruje posledný 6-miestny kód, ktorým policajt overí moje oprávnenie na vstup a púšťa ma cez hranice. Na prvý pohľad príliš komplikované riešenie, no pri mne to išlo veľmi hladko. 

Po chvíli mi prichádza informatívna SMS o aktivácii domácej izolácie cez eKaranténu. Na presun na miesto izolácie mám 8 hodín. V aplikácii uvidíte presný čas, do kedy sa musíte stihnúť presunúť. Až po týchto ôsmich hodinách sa automaticky zaháji odpočet 14 dní v karanténe. To znamená, že odpočet nezačne okamžite, keď dorazíte na vybranú adresu, ale až po ôsmich hodinách, od kedy ste prekročili hranicu.

Čas presunu do domácej karantény Overenie cez aplikáciu eKaranténa v mieste izolácie Odpočet počtu dní v karanténe

Takto vyzerá zahájený odpočet 14-dňovej domácej karantény. Nezabudnite mať telefón nepretržite pripojený k internetu, s dostatočne nabitou batériou. Zostáva mi len zdržiavať sa na vybranom mieste izolácie a reagovať na vyzvanie kontroly biometrie tváre vzhľadom k polohe náhodnou SMS-kou.

A na to, kde strávim najbližších 14 dní v domácej karanténe a ako prebiehal môj prvý deň, sa môžete tešiť už zase zajtra!

 

logo

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay