Piaty ročník finančnej olympiády sa skončil víťazstvom pre Luciu Duffalovú z obchodnej akadémie v Starej Ľubovni
Nadácia PARTNERS rozdala ocenenia najšikovnejším stredoškolákom vo finančnej vedomostnej súťaži FINANČNÁ OLYMPIÁDA. Piaty ročník zakončili víťazstvom Lucia Duffalová, Radka Farkašová a Patrik Cicák, ktorí okrem uznania získali aj zaujímavé výhry ako McBook air, iPad Mini, iPod Nano a finančné odmeny pre školy v hodnote 2 000, 1 000 a 500 eur.

Piaty ročník FINANČNEJ OLYMPIÁDY vyhlásila Nadácia PARTNERS ešte na jeseň minulého roka prvým, otvoreným, kolom súťaže. Finančné vedomosti si v ňom zmeralo rekordných 5 571 stredoškolákov. Po úspešnom absolvovaní online testu vybral organizátor 500 najlepších študentov, ktorí postúpili do online testu druhého kola a zabojovali o postup do finále. Vo finále si porovnalo finančné vedomosti v slovných úlohách a finančnej terminológii už iba 20 stredoškolákov. Absolútnymi víťazmi sa stali Lucia Duffalová, Radka Farkašová a Patrik Cicák.
„Teší nás, že záujem o túto finančnú vedomostnú súťaž z roka na rok narastá. Obzvlášť, ak hovoríme o takto náročnej cieľovej skupine, akou sú študenti stredných škôl. Oblasť financií je nielen zaujímavá, ale aj potrebná pre kvalitný život, najdôležitejšiu úlohu pritom zohrávajú práve finančné vedomosti. Súťaž je jeden z najlepších spôsobov, ako mladých zaujať a zároveň zábavnou formou v otázkach financií vzdelávať,“ vysvetľuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.
V poslednom ročníku FINANČNEJ OLYMPIÁDY sa darilo viac dievčatám, obsadili prvé dve priečky. Spomedzi 5 571 stredoškolákov z celého Slovenska sa najlepšie umiestnila Lucia Duffalová z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni, ktorá získala MacBook a 2 000 eur pre svoju školu. Lucia je vo Finančnej olympiáde už ostrieľanou súťažiacou. Súťažila aj v predošlom ročníku, pričom sa umiestnila na treťom mieste. V aktuálnom piatom ročníku to vytiahla na absolútne víťazstvo. „K získaniu najvyššieho ocenenia mi pomohla výborná príprava, dobrý spánok pred súťažou ale hlavne skvelá atmosféra, ktorá odbúrala stres,“ opisuje dojmy zo súťaže víťazka Lucia Duffalová. Tvrdí, že na súťaž sa pripravovala intenzívne a dlhodobo. „Veľa informácií a skúseností som získala v bežnom živote, napríklad využívaním internet bankingu a hospodárením s vlastnými peniazmi. Vedomosti som si tiež rozšírila na obchodnej akadémii štúdiom povinných a nepovinných ekonomických predmetov, ale aj vzdelávacím cyklom finančná akadémia. Vo voľnom čase čítam články zamerané na financie a zvyšovanie finančnej gramotnosti,“ dodáva.
Druhú priečku obsadila Radka Farkašová z Nových Zámkov, ktorá svojim umiestnením získala iPad Mini a 1 000 eur pre školu. Z nového iPodu Nano sa teší bronzový finalista Patrik Cicák, ktorý rovnako ako víťazka, reprezentoval ľubovniansku obchodnú akadémiu. Tá vďaka jeho umiestneniu získala v súťaži ďalších 500 eur. Študentom Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni sa vo FINANČNEJ OLYMPIÁDE darí už dlhodobo. Preto nás zaujímalo, ako pedagogička obchodnej akadémie Dana Gburová študentov motivuje: „Učím ich orientovať sa v základných finančných pojmoch, rozumieť im, vedieť ich interpretovať a využívať, orientovať sa v množstve informácií, vedieť ich vyhľadávať, triediť a aplikovať. Na modelových situáciách hľadajú, vyhodnocujú a používajú finančné informácie pre riadenie vlastných financií s cieľom finančne sa zabezpečiť. Zároveň sa učia rozoznávať možné riziká a stanoviť si reálne finančné ciele,“ vysvetľuje.
FINANČNÁ OLYMPIÁDA je finančná vedomostná súťaž, ktorú organizuje Nadácia PARTNERS pre študentov všetkých slovenských stredných škôl už piaty rok po sebe. Cieľ súťaže je jasný. „Chceme mladým stredoškolákom ukázať a vysvetliť, aké je finančné vzdelanie pre ich budúce životy dôležité. Odrazí sa totiž na ich každodennom živote, či už pôjde o domáce hospodárenie, alebo napríklad obyčajnú návštevu banky,“ hovorí Juraj Juras. A dodáva: „Podobné aktivity vítajú nielen žiaci stredných škôl, ale aj samotné školy. Počet prihlásených žiakov sa nám z roka na rok zvyšuje a zapájajú sa stredné školy z celého Slovenska. Súťaž pedagógovia vnímajú ako praktické doplnenie výučby na školách.“
Všetky informácie o priebehu či pravidlách súťaže sú dostupné na súťažnej stránke www.financnaolympiada.sk.
FINANČNÁ OLYMPIÁDA je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu Nadácie PARTNERS - DEŇ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI. Tento projekt zastrešuje aktivity zamerané na zvyšovanie finančnej vzdelanosti na Slovensku. Z prieskumov verejnej mienky, ktoré Nadácia PARTNERS každoročne realizuje s agentúrou Focus, vyplýva, že veľa Slovákov má stále problém orientovať sa vo finančnej terminológií. Obzvlášť rizikovou skupinou s podpriemernou finančnou gramotnosťou sa ukázali práve študenti a ľudia starší ako 65 rokov. Pre stredoškolákov nadácia okrem súťaže realizuje už ôsmy ročník vzdelávacieho cyklu FINANČNÁ AKADÉMIA, v ktorom dostávajú študenti zaujímavou cestou návod, ako robiť správne finančné rozhodnutia ešte skôr, ako dostanú do rúk svoju prvú výplatu. Ďalšou z dlhodobých aktivít je spolupráca nadácie s Univerzitou tretieho veku Žilinskej univerzity, ktorá sa zameriava na seniorov. Dvojsemestrálny kurz Finančnej gramotnosti poskytuje seniorom základnú orientáciu vo svete peňazí, ako aj návyky finančného plánovania a rady finančnej sebaobrany.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Americký akciový trh čelí otrasom, investori vyvarujte sa panike
- 2.Maturita z matematiky bude povinná
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom