Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pandemická situácia vo svete sa opäť zhoršuje. Ako ovplyvňuje cestovanie?

Naďa Černá Voľný čas
SK
EN
Poslať

Cestovanie počas tohtoročného leta je, v porovnaní s tým predchádzajúcim, oveľa jednoduchšie. Väčšina krajín od turistov nevyžaduje očkovacie preukazy, informáciu o prekonaní koronavírusu ani negatívny test. No situácia sa postupne začína meniť. Viaceré krajiny hlásia tisícky nových nakazených a postupne ohlasujú sprísnenie epidemických opatrení. Aké podmienky majú obľúbené destinácie Slovákov a ako sa správne pripraviť na cestu do zahraničia?

image

Foto: Shutterstock

 

Ako sú na tom obľúbené dovolenkové destinácie?

Dovolenkové destinácie, ktoré sa radia k obľúbeným mnohých Slovákov, ako Česko, Maďarsko, Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Španielsko či Británia, zrušili pandemické opatrenia. Práve preto pri vstupe do týchto krajín nepotrebujete COVID pas ani potvrdenie o negatívnom teste.

Od pandemických opatrení upustilo aj Portugalsko, v ktorom ešte na začiatku júla pribúdali denne tisícky novoinfikovaných osôb.

Na druhej strane podmienky vstupu do Francúzska, Fínska a na Maltu sú komplikovanejšie. Na to, aby ste sa mohli do krajín dostať, potrebujete covid pas alebo negatívny test, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie ako 180 dní.

V ktorých európskych krajinách sa situácia zhoršuje?

Situácia súvisiaca s koronavírusom sa aktuálne zhoršuje v Grécku, kde pribúda viac ako 12-tisíc novoinfikovaných osôb denne. Krajina však zatiaľ nepristúpila k žiadnym obmedzeniam a dostanete sa do nej aj bez testu či covid pasu.

Podobne je na tom aj Francúzsko, ktoré na začiatku júla zaznamenalo 200-tisíc nových prípadov za jediný deň. Novovymenovaná premiérka Élisabet Borneová vyzvala ľudí, aby nosili rúška vo verejnej doprave a v uzavretých priestoroch. Išlo však o odporúčanie, nie nariadenie.

V Taliansku pribúda približne 100-tisíc novoinfikovaných osôb denne. Krajina preto očakáva vrchol aktuálnej vlny koncom júla. Situácia sa zhoršuje aj na Cypre, kde od 8. júla 2022 platí povinnosť nosenia rúšok vo všetkých interiérových priestoroch. V Španielsku sú zase povinné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Krajiny, do ktorých sa bez očkovania nedostanete

Pandemické opatrenia sú síce pre mnohé krajiny už len spomienkou, no v niektorých sa s nimi stále stretnete. Nezaočkovaní sa nedostanú napríklad do Spojených štátov či Kanady. Na to, aby ste mohli prejsť ich hranicami, vám nestačí ani negatívny test, potrebujete covid pas.

Pre vstup do Spojených štátov potrebujete jednu dávku jednodávkovej vakcíny alebo minimálne dve dávky dvojdávkovej vakcíny. To isté platí aj pre Kanadu.

Situácia je trochu odlišná pri vstupe do Číny. Okrem očkovania potrebujete aj dvojité testovanie. Najprv v krajine odjazdu, čiže na Slovensku, a následne v tranzitnej krajine. V oboch krajinách je potrebné urobiť si nielen PCR test, ale takisto test na protilátky IgM. Testy musia byť robené 48 hodín pred odchodom zo Slovenska a následne v tranzitnej krajine 48 hodín pred nástupom do lietadla.

Kde nájdete informácie potrebné pred cestou do zahraničia?

Najlepšie spravíte, keď sa pred vycestovaním do vybranej destinácie informujete o aktuálnych podmienkach vstupu a opatreniach. Všetky potrebné a nové informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Problém môže urobiť aj nedostatok personálu

Väčším problémom ako koronavírus a obmedzenia s ním spojené predstavuje nedostatok letiskového personálu. S týmto problémom aktuálne bojujú mnohé letecké spoločnosti, a práve pre nedostatok zamestnancov množstvo letov mešká, alebo sa úplne ruší.

Zvýšená túžba po cestovaní priniesla veľký chaos do leteckej dopravy. Mnohí turisti kvôli tomu trávia dlhé hodiny na letiskách bez toho, aby vedeli, či sa im vôbec podarí odletieť. Podľa informácií od spoločnosti Hooper bolo na tom počas tohto mesiaca najhoršie letisko v Bruseli, kde meškalo 72 % letov a 2,5 % ich bolo zrušených.

Zlá situácia bola aj na letisku vo Frankfurte nad Mohanom, kde meškalo 68 % letov a 7,8 % z nich bolo zrušených. Množstvo sklamaných cestujúcich zažilo aj letisko v holandskom Eindhovene, kde meškalo 67 % letov, v Londýne, kde sa omeškalo 66 % letov, a nepriaznivá situácia panuje aj v Budapešti so 65 % zmeškanými letmi.

Problémy s leteckou dopravou sú po celom svete. Najhoršie je však na tom Európa. Kým letiská v Spojených štátoch zrušili od mája približne 21-tisíc letov, podľa údajov Euronews.com desať najväčších európskych letísk od 1. apríla do 29. júna zrušilo až 64 100 letov.

Aerolinky sa snažia získať nových zamestnancov, no kvôli bezpečnostným previerkam je celý proces zdĺhavý, a je teda otázne, kedy sa celá situácia upokojí. Mnohí preto odporúčajú, aby turisti, ktorí môžu, využili iný typ dopravy.

Tipy pred vycestovaním do zahraničia

 • Napriek tomu, že väčšina štátov od pandemických opatrení už upustila, spravíte dobre, keď si so sebou vezmete respirátor alebo rúško. V interiéroch síce nie sú povinné, no v niektorých krajinách ich budete potrebovať pri vstupe do nemocnice, domovov sociálnych služieb, lekární alebo verejnej dopravy.
 • Podmienky vstupu a situácia s koronavírusom sa pravidelne menia, preto ich pred vycestovaním sledujte a zistite, čo všetko musíte splniť na to, aby ste sa do krajiny dostali.
 • Snažte sa dodržať dostatočný fyzický odstup. Na miestach, kde to nie je možné, noste rúška alebo respirátory.
 • Pri zakúpení leteniek alebo zájazdu popremýšľajte nad ich poistením. V prípade choroby by vám neprepadli.
 • Pred vycestovaním si nezabudnite vybaviť cestovné poistenie. Jednotlivé poisťovne poskytujú k základným balíkom aj rôzne pripoistenia, ako napríklad pripoistenie batožiny a osobných vecí alebo pripoistenie zodpovednosti.
Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2022 Naďa Černá

Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?

Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie spôsobujú, že vonku na vzduchu budeme tráviť čoraz menej času a čoraz viac ho venujeme ...

1.10.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

21.9.2022 Roland Régely

Ceny leteniek na jeseň klesnú až o štvrtinu, aby vzápätí mohli dramaticky zdražieť

Tradičný pokles cien leteniek po letnej sezóne je tento rok vyšší, ako býval v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je výrazne vyššia cena ...

17.9.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel

Leto 2022 je už síce za nami, no dobrou správou pre mnohých cestovateľov je, že v Európe sa ešte stále nachádzajú destinácie, kde si ho ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Meta začala testovať nové formy komunikácie v aplikácii Messenger

Spoločnosť Meta začala medzi používateľmi testovať možnosť vytvárania komunitných četov v aplikácii Messenger. Nová funkcia umožní ...

14.9.2022 Naďa Černá

Vo štvrtok 15. septembra slávime sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Ktoré obchody budú otvorené?

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý oslavujeme 15. septembra, je skvelým dňom na oddych a načerpanie novej energie. Sviatok si môžete ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Lietame o štvrtinu častejšie ako vlani, ale stále menej často ako pred pandémiou

Počet komerčných letov v Európskej únii sa v auguste tohto roku medziročne zvýšil až o 25 %. Stále je to však menej, ako štatisti z ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Výpadok domácich turistov počas leta na Slovensku zachraňoval zvýšený počet zahraničných návštevníkov

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v júli tohto roka 609-tisíc hostí. Medziročne dosiahla návštevnosť počas ...

10.9.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 1. diel

Leto 2022 síce odštartovalo letiskovými štrajkmi a s nimi súvisiacimi problémami, no po prvýkrát od začiatku pandémie koronavírusu ...

3.9.2022 Redakcia FinReport

Najviac zmrzliny sa vyrába v Nemecku, najviac jej vyvážajú Francúzi a najlepšia je...

Leto sa síce pomaly končí, no letná delikatesa v podobe zmrzliny je stále žiadaná. Vedeli ste, že ľadová pochúťka je pre niektoré ...

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 3. 3.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 4. 4.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?
 5. 5.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu