Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pandemická situácia vo svete sa opäť zhoršuje. Ako ovplyvňuje cestovanie?

Naďa Černá Voľný čas Poslať

Cestovanie počas tohtoročného leta je, v porovnaní s tým predchádzajúcim, oveľa jednoduchšie. Väčšina krajín od turistov nevyžaduje očkovacie preukazy, informáciu o prekonaní koronavírusu ani negatívny test. No situácia sa postupne začína meniť. Viaceré krajiny hlásia tisícky nových nakazených a postupne ohlasujú sprísnenie epidemických opatrení. Aké podmienky majú obľúbené destinácie Slovákov a ako sa správne pripraviť na cestu do zahraničia?

dovolenky a covid

Foto: Shutterstock

 

Ako sú na tom obľúbené dovolenkové destinácie?

Dovolenkové destinácie, ktoré sa radia k obľúbeným mnohých Slovákov, ako Česko, Maďarsko, Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Španielsko či Británia, zrušili pandemické opatrenia. Práve preto pri vstupe do týchto krajín nepotrebujete COVID pas ani potvrdenie o negatívnom teste.

Od pandemických opatrení upustilo aj Portugalsko, v ktorom ešte na začiatku júla pribúdali denne tisícky novoinfikovaných osôb.

Na druhej strane podmienky vstupu do Francúzska, Fínska a na Maltu sú komplikovanejšie. Na to, aby ste sa mohli do krajín dostať, potrebujete covid pas alebo negatívny test, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie ako 180 dní.

V ktorých európskych krajinách sa situácia zhoršuje?

Situácia súvisiaca s koronavírusom sa aktuálne zhoršuje v Grécku, kde pribúda viac ako 12-tisíc novoinfikovaných osôb denne. Krajina však zatiaľ nepristúpila k žiadnym obmedzeniam a dostanete sa do nej aj bez testu či covid pasu.

Podobne je na tom aj Francúzsko, ktoré na začiatku júla zaznamenalo 200-tisíc nových prípadov za jediný deň. Novovymenovaná premiérka Élisabet Borneová vyzvala ľudí, aby nosili rúška vo verejnej doprave a v uzavretých priestoroch. Išlo však o odporúčanie, nie nariadenie.

V Taliansku pribúda približne 100-tisíc novoinfikovaných osôb denne. Krajina preto očakáva vrchol aktuálnej vlny koncom júla. Situácia sa zhoršuje aj na Cypre, kde od 8. júla 2022 platí povinnosť nosenia rúšok vo všetkých interiérových priestoroch. V Španielsku sú zase povinné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Krajiny, do ktorých sa bez očkovania nedostanete

Pandemické opatrenia sú síce pre mnohé krajiny už len spomienkou, no v niektorých sa s nimi stále stretnete. Nezaočkovaní sa nedostanú napríklad do Spojených štátov či Kanady. Na to, aby ste mohli prejsť ich hranicami, vám nestačí ani negatívny test, potrebujete covid pas.

Pre vstup do Spojených štátov potrebujete jednu dávku jednodávkovej vakcíny alebo minimálne dve dávky dvojdávkovej vakcíny. To isté platí aj pre Kanadu.

Situácia je trochu odlišná pri vstupe do Číny. Okrem očkovania potrebujete aj dvojité testovanie. Najprv v krajine odjazdu, čiže na Slovensku, a následne v tranzitnej krajine. V oboch krajinách je potrebné urobiť si nielen PCR test, ale takisto test na protilátky IgM. Testy musia byť robené 48 hodín pred odchodom zo Slovenska a následne v tranzitnej krajine 48 hodín pred nástupom do lietadla.

Kde nájdete informácie potrebné pred cestou do zahraničia?

Najlepšie spravíte, keď sa pred vycestovaním do vybranej destinácie informujete o aktuálnych podmienkach vstupu a opatreniach. Všetky potrebné a nové informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Problém môže urobiť aj nedostatok personálu

Väčším problémom ako koronavírus a obmedzenia s ním spojené predstavuje nedostatok letiskového personálu. S týmto problémom aktuálne bojujú mnohé letecké spoločnosti, a práve pre nedostatok zamestnancov množstvo letov mešká, alebo sa úplne ruší.

Zvýšená túžba po cestovaní priniesla veľký chaos do leteckej dopravy. Mnohí turisti kvôli tomu trávia dlhé hodiny na letiskách bez toho, aby vedeli, či sa im vôbec podarí odletieť. Podľa informácií od spoločnosti Hooper bolo na tom počas tohto mesiaca najhoršie letisko v Bruseli, kde meškalo 72 % letov a 2,5 % ich bolo zrušených.

Zlá situácia bola aj na letisku vo Frankfurte nad Mohanom, kde meškalo 68 % letov a 7,8 % z nich bolo zrušených. Množstvo sklamaných cestujúcich zažilo aj letisko v holandskom Eindhovene, kde meškalo 67 % letov, v Londýne, kde sa omeškalo 66 % letov, a nepriaznivá situácia panuje aj v Budapešti so 65 % zmeškanými letmi.

Problémy s leteckou dopravou sú po celom svete. Najhoršie je však na tom Európa. Kým letiská v Spojených štátoch zrušili od mája približne 21-tisíc letov, podľa údajov Euronews.com desať najväčších európskych letísk od 1. apríla do 29. júna zrušilo až 64 100 letov.

Aerolinky sa snažia získať nových zamestnancov, no kvôli bezpečnostným previerkam je celý proces zdĺhavý, a je teda otázne, kedy sa celá situácia upokojí. Mnohí preto odporúčajú, aby turisti, ktorí môžu, využili iný typ dopravy.

Tipy pred vycestovaním do zahraničia

  • Napriek tomu, že väčšina štátov od pandemických opatrení už upustila, spravíte dobre, keď si so sebou vezmete respirátor alebo rúško. V interiéroch síce nie sú povinné, no v niektorých krajinách ich budete potrebovať pri vstupe do nemocnice, domovov sociálnych služieb, lekární alebo verejnej dopravy.
  • Podmienky vstupu a situácia s koronavírusom sa pravidelne menia, preto ich pred vycestovaním sledujte a zistite, čo všetko musíte splniť na to, aby ste sa do krajiny dostali.
  • Snažte sa dodržať dostatočný fyzický odstup. Na miestach, kde to nie je možné, noste rúška alebo respirátory.
  • Pri zakúpení leteniek alebo zájazdu popremýšľajte nad ich poistením. V prípade choroby by vám neprepadli.
  • Pred vycestovaním si nezabudnite vybaviť cestovné poistenie. Jednotlivé poisťovne poskytujú k základným balíkom aj rôzne pripoistenia, ako napríklad pripoistenie batožiny a osobných vecí alebo pripoistenie zodpovednosti.
logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay