Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Overenie prebehlo, ale neviem, či v poriadku. Notifikácie v aplikácii môžu a nemusia fungovať

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart eKaranténa. Jej skúsenosti a postrehy vám sprostredkujeme počas nasledujúcich 14 dní.

Človek v ekaranténe, Zuzana Mecková

Zobúdzam sa v druhé ráno domácej karantény. Je pol deviatej. Aj takýto čas na vstávanie si v domácej karanténe môžem dopriať. Hneď ako si uvedomím, že som na chate, kontrolujem telefón ešte v posteli, či mi náhodou neprišla prvá kontrolná SMS-ka. V prvý deň mi totiž neprišla žiadna notifikačná správa, aj keď som na ňu celý deň striehla. Ani tentoraz nič.

Zídem dole točitými schodmi, vytiahnem roletu, slnko je už vysoko. Je krásne ráno, je tu pokoj, zeleň a lesy všade navôkol. Nevidím ani živej duše. Počuť len hlasné štebotanie vtákov. Zrazu mi zapípa správa na mobile. Beriem telefón do ruky a je to tu - prvá kontrolná SMS-ka na overenie mojej polohy v karanténe pomocou biometrie tváre.

Kontrolná SMS-ka na overenie mojej polohy Zostáva ešte 13 dní v povinnej domácej izolácii

Aplikácia nefunguje tak, ako by mala

Otváram aplikáciu, tam som nenašla žiadne nové upozornenie, zrejme to bude prichádzať len v SMS-kách. Klikám na ružové tlačidlo v aplikácii „Overiť sa v mieste izolácie“, ale nič neprebehlo, ani sa nezobrazilo. Prešla som teda na „Zobraziť identifikátor“, kde som nasnímala svoju tvár, ako na začiatku pri spustení aplikácie. Žiadna potvrdzujúca hláška či správa, že overenie mojej prítomnosti v karanténe prebehlo, som však nedostala. Dokonca mi aplikácia ohlásila, že nie je požiadavka na overenie mojej tváre a lokácie. To ma teda dosť zmiatlo. SMS-ka vraví overiť, aplikácia o tom akoby nevedela. Vôbec som si nebola istá, či overenie prebehlo, alebo nie. Kým som nad tým chvíľu uvažovala, prišla mi ďalšia rovnaká SMS-ka. Začala som byť trochu nervózna.

Pre vlastný pokoj som sa rozhodla zavolať na infolinku cez aplikáciu. Ozval sa mužský hlas, ktorý mi radil, aby som skontrolovala, či je moja aplikácia zaktualizovaná. Je potrebné, aby aplikácia mala vždy najnovšiu aktualizáciu

To som si overila cez Google Play, kde som si našla aplikáciu eKaranténa a v pravom hornom rohu kliknutím na menu skontrolovala, či mám povolené automatické aktualizácie. Toto by som teda mala mať v poriadku. Dá sa tam v Androide dostať aj cez Nastavenia – Aplikácie a oznámenia – Aplikácie – eKaranténa – podrobnosti o aplikácii a v pravom hornom rohu je rovnaké menu ako v Google Play.

Na infolinke mi ešte potvrdili, že overenie sa robí vždy pomocou identifikátora biometrie ako pri prvom nastavení aplikácie. Preto zatiaľ neviem, na čo slúži ružová ikonka „Overiť sa v mieste izolácie“ na hlavnej stránke aplikácie.

Kontrola povinných aktualizácii v aplikácii Google Play Overiť sa v mieste izolácie Overenie pomocou identifikátora biometrie

Potvrdenie môže a nemusí prísť

Snažila som sa tiež zistiť, či po overení tváre a lokácie mám dostať potvrdenie, že overenie prebehlo v poriadku. Pán z infolinky mi povedal, že môže a nemusí. Záleží vraj na tom, aký mám telefón. Keďže som žiadnu potvrdzovaciu hlášku o overení nedostala, zrejme môj telefón nepatrí skupiny, ktorá by takéto notifikácie podporovala.  

Na koniec ma aspoň upokojil, že v prípade, ak by mi aplikácia nefungovala a neodoslala by na regionálny úrad informáciu, že som na mieste izolácie, v prvom rade by mi zavolali, aby si to overili. 

Za jeden deň 5 overení

V priebehu hodiny mi prišla tretia rovnaká SMS-ka. Celkom som sa začala zabávať. Ak by sa niekto vzdialil z domácej karantény, asi by ďaleko nedošiel.

Nikto z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva mi však nevolal, takže som spokojná. Aplikácia mi snáď funguje, stihla som sa za jeden deň overiť už 5-krát! Poobede si ma s odstupom času skontrolovali ešte 2-krát. Všetko v poriadku, len ma to stálo trochu času a pátrania.

! Myslite na to, že počet žiadostí o overenie vašej lokácie a biometrie tváre je náhodná. Môže to byť aj desaťkrát za deň, alebo nemusí prísť vôbec žiadna. 

Som zvedavá, čo prinesie zajtrajšok v domácej karanténe. Možno príde nejaká nová notifikácia z aplikácie eKaranténa, nechajte sa prekvapiť so mnou!

 

logo

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay