Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Obchod s vodou

Magdaléna Švančarková Voľný čas Poslať

Komodity súčasnosti, ktoré hrajú na obchodnom trhu prvé husle, sú najmä ropa, zemný plyn, zlato, železo či meď. V budúcnosti však môže nastať podstatná zmena, pretože globálne otepľovanie pravdepodobne zasiahne do ďalších oblastí. V prípade, že klimatickú zmenu nezvrátime, najdôležitejšou komoditou budúcnosti sa môže stať voda.

Obchod s vodou

Foto: shutterstock

Nedostatok vody už sužuje aj Slovensko

Posledné roky aj na Slovensku ukazujú, že voda môže byť už čoskoro veľmi vzácna. Najmä počas suchých letných mesiacov horúčavy doslova likvidujú jej zásoby. Vláda prijala minulý rok takzvaný Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody – H2Odnota je voda, ktorý počíta s rozpočtom 140 miliónov eur. „Náklady na škody spôsobené suchom sa v Európe za posledných 30 rokov odhadujú na 100 miliárd eur. Ak bude teplota naďalej rásť, v Európe sa očakáva ďalšie zhoršenie situácie v oblasti vodného hospodárstva. Voda už nie je problém niekoľkých regiónov, ale týka sa všetkých vyše 500 miliónov Európanov,“ uvádza Európska komisia na svojej webovej stránke v príspevku Nedostatok vody a suchá v Európskej únii.

Ešte v roku 2012 vznikla aj platforma intersucho.sk, kde je možné nájsť mapy, ktoré hodnotia stav dostatku či nedostatku vody v pôde. A to v jednotlivých týždňoch, sú tam predpovede na najbližšie obdobie pre Slovensko, Česko, ale aj Európu. V rámci tohto roka sme na Slovensku zaznamenali najväčšie sucho v apríli a júli. Najhoršia situácia bola na jar na východnom Slovensku. V druhej polovici apríla boli len dve percentá územia Slovenska bez rizika sucha. V máji sa situácia zlepšila vplyvom vysokých úhrnov zrážok. No potom nasledovali opäť mimoriadne teplé a suché mesiace. Mapa Európy zase zobrazuje pôdnu vlahu, ktorej najnižšie hodnoty na európskom území boli v máji a septembri, najmä v západnej a južnej Európe.

Vývoj vlahy na Slovensku poukazuje na problémy s vodou najmä v rámci južného Slovenska a južných častí východného Slovenska. „Zmeny v teplotných pomeroch vplývajú na zmenu množstva výparu vody z krajiny na území Slovenska, ale ovplyvňujú aj snehové pomery, ktoré sú veľmi dôležité aj v hydrologickom režime slovenských riek. Rast teploty vzduchu v zime totiž destabilizuje výskyt, výšku a akumuláciu snehovej pokrývky, prípadne umožňuje vyššiu mieru jej vyparovania,“ uvádza akčný plán.

Stav sucha od 21. do 27. apríla na Slovensku
Stav sucha od 21. do 27. apríla 2019 na Slovensku

Zdroj: intersucho.sk (mapa znázorňuje odchýlku pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu v období 1961 – 2010)

Vo svete vysychajú jazerá

Podľa správy Štyri miliardy ľudí čelí vážnemu nedostatku vody od vedcov Mesfina M. Mekonnena a Arjena Y. Hoekstra je nedostatok sladkej pitnej vody globálnym systémovým rizikom. Zistili, že dve tretiny svetovej populácie žije v podmienkach vážneho nedostatku vody v období najmenej jedného mesiaca v roku. Ide najmä o Indiu a Čínu. Sú to zároveň oblasti, kde je výrazná produkcia textilného, ale aj iného priemyslu. A tiež to, že výroba jedného bavlneného trička spotrebuje približne 2 700 litrov vody.

Príkladom, ako sucho, nedostatok vody, jej vysoká spotreba či koniec koncov samotné globálne otepľovanie pomaly likvidujú prírodné zdroje, je napríklad vysychajúce Aralské jazero v strednej Ázii na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu či miznúce jazero Čad v Afrike. Veľká spotreba vody tu v porovnaní s jej dostupnosťou vedie k zníženiu prietokov riek, najmä počas suchého obdobia, a tým aj k poklesu hladiny podzemných vôd. Rieky sú menšie, vyčerpané, a do jazier priteká menej a menej vody.

Takzvaná vodná stopa každej krajiny poukazuje na to, či sa miestne vodné zdroje využívajú udržateľným spôsobom. Pre porovnanie, vodná stopa na jedného obyvateľa v USA je 7 800 litrov na deň. V Číne je omnoho menšia, a to 2 934 litrov na deň. Slovenská vodná stopa je 3 700 litrov na jedného obyvateľa za jeden deň. Vodná stopa zároveň závisí aj od toho, koľko produktov sa v krajine vytvorí (výroba) a koľko sa dovezie (spotreba). Na druhej strane sú krajiny s obmedzenými vodnými zdrojmi, ako je napríklad región severnej Afriky či Mexiko, ktoré závisia od dovozu, a tak ich vodná stopa poukazuje na to, ako narábajú s vodou iné krajiny.

Vodná stopa krajín

Zdroj: Water Footprint Network

Na kilo hovädzieho mäsa sa spotrebuje 15-tisíc litrov vody

Veľkí svetoví giganti pri svojom podnikaní musia rátať aj s dôsledkami, ktoré devastovanie prírody prináša. Živelné katastrofy dokážu výrazne nabúrať výrobné prevádzky vo svete a ovplyvňujú aj ceny komodít. Hurikán Harvey v roku 2017 zasiahol ropné rafinérie v USA. Tie boli poškodené a zníženú dostupnosť ropy pocítili aj v Mexiku. Najničivejšou katastrofou v USA, ktorá mala výrazné ekonomické dôsledky, bol hurikán Katrina. Záplavy postihli cestovný ruch, poľnohospodárstvo, leteckú dopravu, ale aj ťažbu a spracovanie ropy. Podobné zemetrasenie v Čile zvýšilo ceny medi po celom svete. Problémy so základnými komoditami tak ovplyvnia celý rad ďalších odvetví.

To, samozrejme, platí aj v prípade vody. Pokiaľ nebudú prijaté patričné opatrenia, vody bude stále menej a menej. Voda sa nachádza v podstate pri výrobe všetkých produktov. Len pre ilustráciu: výroba kožených topánok spotrebuje 14 500 litrov vody, výroba smartfónu 12 760 litrov vody, tabuľka čokolády 1 430 litrov vody, šálka kávy 136 litrov vody, šálka čaju 28 litrov vody, uviedla organizácia Friends of the Earth International (FOEI). 

Výraznú spotrebu vody má tiež produkcia mäsa, najhoršie je na tom hovädzie. Na výrobu jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje viac ako 15-tisíc litrov vody. Kilo bravčového nás stojí 6-tisíc litrov vody a na kilogram kuracieho potrebujeme vyše 4-tisíc litrov vody. Uvádza to organizácia Water Footprint Network.

Spotreba vody na potraviny

Zdroj: Water Footprint Network

Riešením je odsoľovanie morskej vody

Preventívne riešenia na Slovensku v súvislosti s akčným plánom smerujú najmä k zadržiavaniu vody v ekosystéme. V rámci miest a obcí ide najmä o zachytávanie dažďovej vody do jazierok, sudov, mokraďových systémov, ale aj o zavádzanie prvkov zelenej infraštruktúry – výsadbu vegetácie a vegetačných striech, budujú sa rybníky či zádržné jazierka. Poľnohospodárska pôda sa obrába takými postupmi, technológiami a zariadeniami, ktoré minimalizujú nadmerné zhutnenie pôdy, teda jej pevnosť, aby bola dostatočne priepustná a dokázala absorbovať vodu. 

Pri existujúcom nedostatku vody však budú potrebné iné, nielen preventívne riešenia. Napríklad odsoľovanie je možnosť, ako získať sladkú vodu z morí a oceánov. Hoci púštne krajiny už slanú vodu spracovať vedia, ďalší rozvoj brzdí energetická náročnosť a vedľajší produkt odsoľovania – takzvaná soľanka. Ide o vodu s vysokou koncentráciou soli, ktorá po vypustení výrazne narúšala daný ekosystém. Vedci však vynašli nový spôsob, ktorý rieši odsoľovanie komplexne. Uviedli to vo februári tohto roka v štúdii Priama elektrosyntéza hydroxidu sodného a kyseliny chlorovodíkovej z prúdov soľanky od Amit Kumar a kolektívu autorov. 

Vďaka novému postupu by sa tak pôvodne odpad – soľanka, chemickými procesmi premenila na hydroxid sodný alebo kyselinu chlorovodíkovú. Výsledkom by tak nebola iba sladká voda, ale aj premena soľanky na užitočné chemikálie. Hydroxid sodný sa používa na zmenu kyslosti morskej vody a bežne ho prevádzkovatelia odsoľovacích zariadení musia nakupovať. Takto by prebytok hydroxidu mohli ešte predať. Kyselinu chlorovodíkovú síce nevyužijú na odsoľovanie, ale tiež ju môžu speňažiť, aby znížili vysoké náklady odsoľovania. Prirodzene, nové postupy by boli omnoho šetrnejšie voči životnému prostrediu, do ktorého by sa už soľanka nedostávala naspäť. 

Možno ešte v tomto storočí sa voda stane jednou z najdôležitejších komodít. Ak nie úplne najdôležitejšou. Kto ju bude vlastniť, bude pravdepodobne určovať aj cenu. Aj preto môže byť morská voda zdrojom pre výrobu sladkej pitnej vody. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú rôznymi procesmi odsoľovania či obchodovaním s vodou, sa tak môžu stať biznisom budúcnosti.

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay