Hľadaj

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré spôsobujú sociálne siete a ich algoritmy. Našu pozornosť dokážu zaujať natoľko, že pred obrazovkami smartfónov trávime čoraz viac času.

image

Foto: Netflix

Posolstvo dokumentu: Buďme na pozore!

Dokument prináša názory tvorcov sociálnych sietí, vývojárov a dizajnérov spoločností Google, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn a ďalších, ktorí sa podieľali na ich vzniku a napredovaní. Tí upozorňujú na to, že pôvodne dobrá myšlienka sa v súčasnosti stáva čoraz väčšou hrozbou pre spoločnosť.

Ruku na srdce, kto z nás nepoužíva aspoň jednu zo spomínaných sociálnych sietí? Dnes už len málokto... Čoraz častejšie počúvame o zhromažďovaní našich údajov surfovaním na sociálnych sieťach a internete, no nie každý si uvedomuje, o čo presne tu ide. Vďaka dokumentu sa dozvedáme o praktikách spomínaných spoločností, ako udržať našu pozornosť a získať dáta o našich aktivitách vo svoj prospech.

Cieľom je udržať si našu pozornosť čo najdlhšie

V skutočnosti ide o vytvorenie nového druhu trhu, na ktorom majitelia sociálnych sietí zarábajú miliardy dolárov a stali sa najbohatšími ľuďmi vo svete. Spolutvorcovia viacerých sociálnych sietí vysvetľujú, ako to spomínané spoločnosti dokázali.

Ich hlavným cieľom je upútať našu pozornosť čo najdlhšie, pričom sa nám na sociálnych sieťach zobrazujú aj rôzne reklamy. Keďže firmy im za zobrazenie reklám platia nemalé sumy peňazí, snažia sa nás udržať na internete čo najdlhšie.

Sociálne siete ako hrací automat

Dokument prirovnáva sociálne siete k hracím automatom. Sú nastavené na fungovanie ľudskej psychiky, ktorá je neustále zvedavá, a stáva sa tak od nich závislá. Podľa toho sú navrhnuté aj všetky nástroje sociálnych sietí, a tie sa postupne optimalizujú.

Aj preto Facebook pridal možnosť označovania ľudí na fotkách či sociálne ikony ako obľúbené „páči sa mi to“. To sú presne tie veci, od ktorých si dokážeme vytvárať závislosť. Dokument sa snaží upozorniť aj na to, že čím skôr si uvedomíme, že nás umelá inteligencia ovláda, tým skôr s tým môžeme začať niečo robiť.

Poznajú nás lepšie ako my sami

Keďže obrovská masa ľudí trávi na sociálnych sieťach množstvo svojho času, postupne o nás algoritmy týchto sociálnych sietí vedia čoraz viac a dokážu kategorizovať náš typ osobnosti. Vedia to rozlíšiť podľa toho, na aké príspevky reagujeme okamžite, na ktoré menej, a podľa toho nám zobrazujú ďalší obsah.

Čo je horšie, mnohí z nás si to možno ani neuvedomujú. Každým klikom odosielame vlastné dáta, vďaka ktorým nás algoritmy dokážu bližšie a lepšie špecifikovať. Na základe toho sa nám zas a znovu zobrazujú ďalšie podobné príspevky.

Dokument opisuje, ako sa informáciami a názormi na podobnú nôtu dokážeme kŕmiť deň čo deň, pričom sme ochotní si ich s ľahkosťou osvojiť bez toho, aby sme sa zamysleli, aká je skutočná realita.

Často ide o začarovaný kruh informácií a názorov rôznych ľudí, ktorí môžu šíriť aj dezinformácie. Veľký „aha moment“ v dokumente nastáva uvedomením si, že algoritmy sietí sú stále o krok pred nami, keďže v skutočnosti vedia, na čo klikneme ešte pred tým, než to urobíme my sami.

Konšpiračné teórie polarizujú spoločnosť

To, že každému z nás sa na sociálnych sieťach na tú istú tému často zobrazujú úplne odlišné informácie, môže byť v skutočnosti väčšou hrozbou pre našu spoločnosť, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Okrem toho sa falošné správy a dezinformácie prostredníctvom sociálnych sietí šíria veľmi rýchlo. Už dnes vidíme, že to môže viesť k názorovému rozdeľovaniu spoločnosti, k nepochopeniu, rozporom až k nenávisti. Následkom toho v uliciach čoraz častejšie vidíme aj násilné protesty a demonštrácie takto ovplyvnených ľudí.

Vplyvy sociálnych sietí na spoločnosť ich tvorcovia veľmi aktuálne vysvetľujú v súvislosti s koronavírusom. Šírenie rôznych falošných správ o pandémii môže byť pre spoločnosť a naše zdravie veľmi nebezpečné.

Úzkosti a depresie vedú až k samovraždám

Okrem šírenia dezinformácií dokument odhaľuje aj negatívny vplyv sociálnych médií na neplnoleté deti. Štatistiky ukazujú, že v ostatných rokoch po celom svete, no najmä u mladých dievčat, stúpa závislosť od umelého vylepšovania svojho vzhľadu a z toho vyplývajúcich depresií.

Výsledky sú naozaj hrozivé. Od roku 2009 začali rapídne stúpať prípady depresií a úzkosti, ktoré sa vystupňovali až k sebapoškodzovaniu. U dievčat vo veku 15 – 19 rokov nárast takýchto prípadov predstavoval až 62 %, u mladších vo veku 10 – 14 o neuveriteľných 189 %, čo predstavuje takmer trojnásobný nárast oproti predchádzajúcej dekáde.

Situácia u mladých ľudí sa zhoršuje aj s výrazným nárastom počtu spáchaných samovrážd. Výsledky zraniteľnejšej mládeže jasne nadväzujú na „dokonalý“ online svet, kde sa ľudia všeobecne prezentujú ako krásni, úspešní, zamilovaní či žijúci vzrušujúce životy. To, čo vidíme na sociálnych sieťach, je však často veľmi vzdialené od reality. Kto by sa už pred svetom pochválil nevydareným dňom či svojimi menej atraktívnymi stránkami?

Čo je horšie, zabúdame na to, že „dokonalé“ online životy citlivejším povahám môžu spôsobovať úzkosť, menejcennosť, smútok, a môžu viesť až k samovražde.

Pomôcť si môžeme zatiaľ len sami

Keďže na internete sa okrem overených faktov šíria aj falošné informácie, je len na nás, ako sa k tomu postavíme. Krokom vpred môže byť naše uvedomenie si, že nie všetko, čo sa napíše a skrášli filtrom, je v skutočnosti také, ako to vyzerá.

Podľa dokumentu nás môže zachrániť jedine spoločná vôľa prestať sledovať všetko, čo sa nám ponúka. Pretože to, čo vidíme, je v podstate len dôsledok nášho správania sa na sociálnych sieťach. Technológie samy osebe nevytvárajú zlo, len v rukách ľudí môžu byť veľmi nebezpečným nástrojom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

11.12.2020 Zuzana Mecková

Snímka Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti zachytáva TOP podnikateľský škandál v USA

Filmový dokument Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti bol nakrútený podľa rovnomennej knihy novinárov magazínu Fortune. Napísali ju ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

27.11.2020 Zuzana Mecková

Dokument 97 % vlastnených: Dozviete sa, odkiaľ sa v ekonomike berú peniaze a prečo si musíme čoraz viac požičiavať

Filmový dokument 97 % vlastnených odpovedá na otázky o tom, ako v ekonomike vznikajú peniaze, kto z nich má najväčší prospech, ako vplýva ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vodičov v Bratislave čakajú zmeny na Prístavnom moste, uzatvoria diaľničnú vetvu
 2. 2.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 3. 3.
  Generali uvádza na trh päťročný plán na podporu oživenia ekonomiky v Európe v hodnote 3,5 miliardy eur
 4. 4.
  Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou
 5. 5.
  Slovenskú poštu čakajú najväčšie zmeny v histórii. Začína sa veľké prepúšťanie a digitalizácia služieb