Hľadaj

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré spôsobujú sociálne siete a ich algoritmy. Našu pozornosť dokážu zaujať natoľko, že pred obrazovkami smartfónov trávime čoraz viac času.

Sociálna dilema

Foto: Netflix

Posolstvo dokumentu: Buďme na pozore!

Dokument prináša názory tvorcov sociálnych sietí, vývojárov a dizajnérov spoločností Google, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn a ďalších, ktorí sa podieľali na ich vzniku a napredovaní. Tí upozorňujú na to, že pôvodne dobrá myšlienka sa v súčasnosti stáva čoraz väčšou hrozbou pre spoločnosť.

Ruku na srdce, kto z nás nepoužíva aspoň jednu zo spomínaných sociálnych sietí? Dnes už len málokto... Čoraz častejšie počúvame o zhromažďovaní našich údajov surfovaním na sociálnych sieťach a internete, no nie každý si uvedomuje, o čo presne tu ide. Vďaka dokumentu sa dozvedáme o praktikách spomínaných spoločností, ako udržať našu pozornosť a získať dáta o našich aktivitách vo svoj prospech.

Cieľom je udržať si našu pozornosť čo najdlhšie

V skutočnosti ide o vytvorenie nového druhu trhu, na ktorom majitelia sociálnych sietí zarábajú miliardy dolárov a stali sa najbohatšími ľuďmi vo svete. Spolutvorcovia viacerých sociálnych sietí vysvetľujú, ako to spomínané spoločnosti dokázali.

Ich hlavným cieľom je upútať našu pozornosť čo najdlhšie, pričom sa nám na sociálnych sieťach zobrazujú aj rôzne reklamy. Keďže firmy im za zobrazenie reklám platia nemalé sumy peňazí, snažia sa nás udržať na internete čo najdlhšie.

Sociálne siete ako hrací automat

Dokument prirovnáva sociálne siete k hracím automatom. Sú nastavené na fungovanie ľudskej psychiky, ktorá je neustále zvedavá, a stáva sa tak od nich závislá. Podľa toho sú navrhnuté aj všetky nástroje sociálnych sietí, a tie sa postupne optimalizujú.

Aj preto Facebook pridal možnosť označovania ľudí na fotkách či sociálne ikony ako obľúbené „páči sa mi to“. To sú presne tie veci, od ktorých si dokážeme vytvárať závislosť. Dokument sa snaží upozorniť aj na to, že čím skôr si uvedomíme, že nás umelá inteligencia ovláda, tým skôr s tým môžeme začať niečo robiť.

Poznajú nás lepšie ako my sami

Keďže obrovská masa ľudí trávi na sociálnych sieťach množstvo svojho času, postupne o nás algoritmy týchto sociálnych sietí vedia čoraz viac a dokážu kategorizovať náš typ osobnosti. Vedia to rozlíšiť podľa toho, na aké príspevky reagujeme okamžite, na ktoré menej, a podľa toho nám zobrazujú ďalší obsah.

Čo je horšie, mnohí z nás si to možno ani neuvedomujú. Každým klikom odosielame vlastné dáta, vďaka ktorým nás algoritmy dokážu bližšie a lepšie špecifikovať. Na základe toho sa nám zas a znovu zobrazujú ďalšie podobné príspevky.

Dokument opisuje, ako sa informáciami a názormi na podobnú nôtu dokážeme kŕmiť deň čo deň, pričom sme ochotní si ich s ľahkosťou osvojiť bez toho, aby sme sa zamysleli, aká je skutočná realita.

Často ide o začarovaný kruh informácií a názorov rôznych ľudí, ktorí môžu šíriť aj dezinformácie. Veľký „aha moment“ v dokumente nastáva uvedomením si, že algoritmy sietí sú stále o krok pred nami, keďže v skutočnosti vedia, na čo klikneme ešte pred tým, než to urobíme my sami.

Konšpiračné teórie polarizujú spoločnosť

To, že každému z nás sa na sociálnych sieťach na tú istú tému často zobrazujú úplne odlišné informácie, môže byť v skutočnosti väčšou hrozbou pre našu spoločnosť, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Okrem toho sa falošné správy a dezinformácie prostredníctvom sociálnych sietí šíria veľmi rýchlo. Už dnes vidíme, že to môže viesť k názorovému rozdeľovaniu spoločnosti, k nepochopeniu, rozporom až k nenávisti. Následkom toho v uliciach čoraz častejšie vidíme aj násilné protesty a demonštrácie takto ovplyvnených ľudí.

Vplyvy sociálnych sietí na spoločnosť ich tvorcovia veľmi aktuálne vysvetľujú v súvislosti s koronavírusom. Šírenie rôznych falošných správ o pandémii môže byť pre spoločnosť a naše zdravie veľmi nebezpečné.

Úzkosti a depresie vedú až k samovraždám

Okrem šírenia dezinformácií dokument odhaľuje aj negatívny vplyv sociálnych médií na neplnoleté deti. Štatistiky ukazujú, že v ostatných rokoch po celom svete, no najmä u mladých dievčat, stúpa závislosť od umelého vylepšovania svojho vzhľadu a z toho vyplývajúcich depresií.

Výsledky sú naozaj hrozivé. Od roku 2009 začali rapídne stúpať prípady depresií a úzkosti, ktoré sa vystupňovali až k sebapoškodzovaniu. U dievčat vo veku 15 – 19 rokov nárast takýchto prípadov predstavoval až 62 %, u mladších vo veku 10 – 14 o neuveriteľných 189 %, čo predstavuje takmer trojnásobný nárast oproti predchádzajúcej dekáde.

Situácia u mladých ľudí sa zhoršuje aj s výrazným nárastom počtu spáchaných samovrážd. Výsledky zraniteľnejšej mládeže jasne nadväzujú na „dokonalý“ online svet, kde sa ľudia všeobecne prezentujú ako krásni, úspešní, zamilovaní či žijúci vzrušujúce životy. To, čo vidíme na sociálnych sieťach, je však často veľmi vzdialené od reality. Kto by sa už pred svetom pochválil nevydareným dňom či svojimi menej atraktívnymi stránkami?

Čo je horšie, zabúdame na to, že „dokonalé“ online životy citlivejším povahám môžu spôsobovať úzkosť, menejcennosť, smútok, a môžu viesť až k samovražde.

Pomôcť si môžeme zatiaľ len sami

Keďže na internete sa okrem overených faktov šíria aj falošné informácie, je len na nás, ako sa k tomu postavíme. Krokom vpred môže byť naše uvedomenie si, že nie všetko, čo sa napíše a skrášli filtrom, je v skutočnosti také, ako to vyzerá.

Podľa dokumentu nás môže zachrániť jedine spoločná vôľa prestať sledovať všetko, čo sa nám ponúka. Pretože to, čo vidíme, je v podstate len dôsledok nášho správania sa na sociálnych sieťach. Technológie samy osebe nevytvárajú zlo, len v rukách ľudí môžu byť veľmi nebezpečným nástrojom.

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay