Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť
Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré spôsobujú sociálne siete a ich algoritmy. Našu pozornosť dokážu zaujať natoľko, že pred obrazovkami smartfónov trávime čoraz viac času.
Foto: Netflix
Posolstvo dokumentu: Buďme na pozore!
Dokument prináša názory tvorcov sociálnych sietí, vývojárov a dizajnérov spoločností Google, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, LinkedIn a ďalších, ktorí sa podieľali na ich vzniku a napredovaní. Tí upozorňujú na to, že pôvodne dobrá myšlienka sa v súčasnosti stáva čoraz väčšou hrozbou pre spoločnosť.
Ruku na srdce, kto z nás nepoužíva aspoň jednu zo spomínaných sociálnych sietí? Dnes už len málokto... Čoraz častejšie počúvame o zhromažďovaní našich údajov surfovaním na sociálnych sieťach a internete, no nie každý si uvedomuje, o čo presne tu ide. Vďaka dokumentu sa dozvedáme o praktikách spomínaných spoločností, ako udržať našu pozornosť a získať dáta o našich aktivitách vo svoj prospech.
Cieľom je udržať si našu pozornosť čo najdlhšie
V skutočnosti ide o vytvorenie nového druhu trhu, na ktorom majitelia sociálnych sietí zarábajú miliardy dolárov a stali sa najbohatšími ľuďmi vo svete. Spolutvorcovia viacerých sociálnych sietí vysvetľujú, ako to spomínané spoločnosti dokázali.
Ich hlavným cieľom je upútať našu pozornosť čo najdlhšie, pričom sa nám na sociálnych sieťach zobrazujú aj rôzne reklamy. Keďže firmy im za zobrazenie reklám platia nemalé sumy peňazí, snažia sa nás udržať na internete čo najdlhšie.
Sociálne siete ako hrací automat
Dokument prirovnáva sociálne siete k hracím automatom. Sú nastavené na fungovanie ľudskej psychiky, ktorá je neustále zvedavá, a stáva sa tak od nich závislá. Podľa toho sú navrhnuté aj všetky nástroje sociálnych sietí, a tie sa postupne optimalizujú.
Aj preto Facebook pridal možnosť označovania ľudí na fotkách či sociálne ikony ako obľúbené „páči sa mi to“. To sú presne tie veci, od ktorých si dokážeme vytvárať závislosť. Dokument sa snaží upozorniť aj na to, že čím skôr si uvedomíme, že nás umelá inteligencia ovláda, tým skôr s tým môžeme začať niečo robiť.
Poznajú nás lepšie ako my sami
Keďže obrovská masa ľudí trávi na sociálnych sieťach množstvo svojho času, postupne o nás algoritmy týchto sociálnych sietí vedia čoraz viac a dokážu kategorizovať náš typ osobnosti. Vedia to rozlíšiť podľa toho, na aké príspevky reagujeme okamžite, na ktoré menej, a podľa toho nám zobrazujú ďalší obsah.
Čo je horšie, mnohí z nás si to možno ani neuvedomujú. Každým klikom odosielame vlastné dáta, vďaka ktorým nás algoritmy dokážu bližšie a lepšie špecifikovať. Na základe toho sa nám zas a znovu zobrazujú ďalšie podobné príspevky.
Dokument opisuje, ako sa informáciami a názormi na podobnú nôtu dokážeme kŕmiť deň čo deň, pričom sme ochotní si ich s ľahkosťou osvojiť bez toho, aby sme sa zamysleli, aká je skutočná realita.
Často ide o začarovaný kruh informácií a názorov rôznych ľudí, ktorí môžu šíriť aj dezinformácie. Veľký „aha moment“ v dokumente nastáva uvedomením si, že algoritmy sietí sú stále o krok pred nami, keďže v skutočnosti vedia, na čo klikneme ešte pred tým, než to urobíme my sami.
Konšpiračné teórie polarizujú spoločnosť
To, že každému z nás sa na sociálnych sieťach na tú istú tému často zobrazujú úplne odlišné informácie, môže byť v skutočnosti väčšou hrozbou pre našu spoločnosť, než sa môže na prvý pohľad zdať.
Okrem toho sa falošné správy a dezinformácie prostredníctvom sociálnych sietí šíria veľmi rýchlo. Už dnes vidíme, že to môže viesť k názorovému rozdeľovaniu spoločnosti, k nepochopeniu, rozporom až k nenávisti. Následkom toho v uliciach čoraz častejšie vidíme aj násilné protesty a demonštrácie takto ovplyvnených ľudí.
Vplyvy sociálnych sietí na spoločnosť ich tvorcovia veľmi aktuálne vysvetľujú v súvislosti s koronavírusom. Šírenie rôznych falošných správ o pandémii môže byť pre spoločnosť a naše zdravie veľmi nebezpečné.
Úzkosti a depresie vedú až k samovraždám
Okrem šírenia dezinformácií dokument odhaľuje aj negatívny vplyv sociálnych médií na neplnoleté deti. Štatistiky ukazujú, že v ostatných rokoch po celom svete, no najmä u mladých dievčat, stúpa závislosť od umelého vylepšovania svojho vzhľadu a z toho vyplývajúcich depresií.
Výsledky sú naozaj hrozivé. Od roku 2009 začali rapídne stúpať prípady depresií a úzkosti, ktoré sa vystupňovali až k sebapoškodzovaniu. U dievčat vo veku 15 – 19 rokov nárast takýchto prípadov predstavoval až 62 %, u mladších vo veku 10 – 14 o neuveriteľných 189 %, čo predstavuje takmer trojnásobný nárast oproti predchádzajúcej dekáde.
Situácia u mladých ľudí sa zhoršuje aj s výrazným nárastom počtu spáchaných samovrážd. Výsledky zraniteľnejšej mládeže jasne nadväzujú na „dokonalý“ online svet, kde sa ľudia všeobecne prezentujú ako krásni, úspešní, zamilovaní či žijúci vzrušujúce životy. To, čo vidíme na sociálnych sieťach, je však často veľmi vzdialené od reality. Kto by sa už pred svetom pochválil nevydareným dňom či svojimi menej atraktívnymi stránkami?
Čo je horšie, zabúdame na to, že „dokonalé“ online životy citlivejším povahám môžu spôsobovať úzkosť, menejcennosť, smútok, a môžu viesť až k samovražde.
Pomôcť si môžeme zatiaľ len sami
Keďže na internete sa okrem overených faktov šíria aj falošné informácie, je len na nás, ako sa k tomu postavíme. Krokom vpred môže byť naše uvedomenie si, že nie všetko, čo sa napíše a skrášli filtrom, je v skutočnosti také, ako to vyzerá.
Podľa dokumentu nás môže zachrániť jedine spoločná vôľa prestať sledovať všetko, čo sa nám ponúka. Pretože to, čo vidíme, je v podstate len dôsledok nášho správania sa na sociálnych sieťach. Technológie samy osebe nevytvárajú zlo, len v rukách ľudí môžu byť veľmi nebezpečným nástrojom.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Ivana Kniežová: Nová obchodná riaditeľka maklérskej spoločnosti FinGO.sk
- 5.Slovensku sa stále nedarí oslobodiť kryptomeny od vysokých daní