Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Netflix: Dokument Davida Attenborougha Život na našej planéte prináša varovanie, ľudstvo má vážny problém

Zuzana Fryč Voľný čas
SK
EN
Poslať

Celosvetovo známy britský prírodovedec a milovník prírody, cestovateľ a dokumentarista David Attenborough tento rok na Netflixe prináša vlastný dokument s názvom Život na našej planéte. Ide v ňom o jeho vlastné svedectvo, ako konzumný spôsob života ľudí vedie k dramatickému ničeniu prírodného bohatstva na celom svete.

image

Foto: Netflix

Britský vedec vysvetľuje, čo nám reálne hrozí, ak nepodnikneme zásadné kroky na záchranu prírody. Prináša aj vlastnú víziu do budúcnosti a predstavuje konkrétne riešenia na jej obnovu.

Do dokumentu vložil vlastné skúsenosti a zážitky

Dokumentárny film prináša zábery z jeho ciest po svete a opisuje jeho osobnú skúsenosť, keďže na vlastné oči videl, ako veľmi sa svet okolo nás zmenil. „Ľudská stopa je skutočne globálna a zásah človeka do prírody je závažne dramatický,“ konštatuje David Attenborough a dvíha varovný prst so snahou priniesť uvedomenie medzi ľudí, že ak budeme pokračovať v našej doterajšej činnosti, reálne hrozí, že naša planéta sa stane miestom, kde sa viac nebude dať žiť.

Dokument ponúka zábery z jeho prvých cestovateľských výprav až po tie najnovšie. Vo veku 94 rokov sa mu podarilo zachytiť, ako veľmi divoká príroda a rozmanitosť rastlinstva a zvierat ustúpili našim devastačným aktivitám.

Dnešný svet je už úplne iný

Attenborough sám hovorí, že svet, do ktorého sa narodil, už nie je ten istý, v ktorom žije dnes. Dokument je preto jeho svedectvom, že k obrovským zmenám na našej planéte došlo v priebehu jediného ľudského života.

Ničením prírody k vlastnej záhube

Attenborough upiera pozornosť na to, že ľudstvo deň čo deň pokračuje v neudržateľnom hospodárení s prírodnými zdrojmi. Náš život v dobe klimatických zmien počas topenia ľadovcov, ničenia lesov, vymierania obrovského množstva živočíchov a rastlín, nie je náhoda. My sami sa dopúšťame našej najväčšej chyby, a je len otázka času, kedy za to začneme pykať.

Faktom je, že už v roku 1937, keď bolo na svete 2,3 miliardy ľudí, podiel divokej prírody na našej planéte tvoril 66 %. Postupným nárastom populácie v priebehu desaťročí a pri rastúcom zneužívaní prírodných zdrojov sa podiel divokej prírody znižuje čoraz rýchlejším tempom. V súčasnosti, keď na svete žije 7,8 miliardy ľudí, podiel divokej prírody predstavuje len smutných 35 %.

Dažďové pralesy nahradili palmy olejné

Dokument sa zameriava na jednotlivé zložky prírody. Opisuje, ako veľmi je dôležitá rozmanitosť stromov pre život v dažďových pralesoch. Masívnym výrubom dažďových pralesov strácame však nielen rozmanitosť rastlín, ale ničíme aj domovy množstva rôznych zvierat, čo tragicky speje až k vymieraniu jednotlivých živočíšnych druhov. Na rozsiahlych územiach kedysi porastených tropickými dažďovými pralesmi dnes nachádzame obrovské hektáre polí palmy olejnej.

Za výrubom dažďových pralesov stojí zisk z predaja dreva a pôda, ktorá sa dá ďalej využívať. S touto motiváciou sme vo svete vyrúbali už tri bilióny stromov, z čoho polovicu tvoria dažďové pralesy. To však nie je jediný globálny problém.

Oceán vymiera a ľadovce miznú pred očami

Ďalším hrozivým faktom je, že masívnym rybolovom od 50. rokov minulého storočia dodnes sme pripravili moria o 90 % veľkých rýb. Je zjavné, že množstvo rýb, ktoré lovili rybári kedysi, dnes už nie je možné vyloviť. Oceány, a s nimi aj siete veľkých rybárskych spoločností, sú čoraz prázdnejšie.

Úlovky rybárov v posledných rokoch začali klesať natoľko, že štáty začali rybárske spoločnosti dotovať. Nehovoriac o tom, že bez veľkých rýb v oceánoch potravinový reťazec prestáva fungovať, čo speje k ďalšej katastrofe ekosystému. Oceán, bez ktorého sami nedokážeme prežiť, začína vymierať.

Dramatická je aj situácia v najchladnejších častiach našej zemegule. Globálne otepľovanie spôsobuje rýchle topenie ľadovcov, a hladiny oceánov a morí sa začínajú nebezpečne zvyšovať. Priamo ohrozené sú milióny ľudí, ktorí žijú na pobrežiach bezprostredne pri mori kdekoľvek na svete.

„Súčasná priemerná globálna teplota je o 1 stupeň Celzia vyššia, než v rokoch, keď som sa narodil,“ hovorí D. Attenborough vo svojom dokumente. Takáto rýchlosť zmeny je za posledných 10-tisíc rokov rekordná. Navyše letná ľadová pokrývka v Arktíde za 40 rokov klesla až o neuveriteľných 40 %.

Je najvyšší čas urobiť zmenu a zastaviť blížiaci sa kolaps

„Zem jednoducho stráca svoju rovnováhu,“ pripomína Attenborough. Preto súčasne nabáda všetkých ľudí k tomu, aby sme sa hromadne rozhodli zastaviť blížiacu sa katastrofu. To však môže fungovať len za predpokladu, že budeme konať okamžite. Prichádza aj s konkrétnymi riešeniami, ako zvrátiť tragický koniec, ku ktorému smerujeme.

Dokument podáva zjednodušený obraz toho, ako by náhrada fosílnych palív za zelenú energiu z prírody s pomocou slnka, vody, vetra a geotermálnej energie pomohla vrátiť svet do pôvodných koľají. Poukazuje na to, že globálne využitie obnoviteľných zdrojov energií nie je nereálne a môže sa stať našou lepšou budúcnosťou. Ba čo viac, táto obnoviteľná energia by sa nám nikdy neminula.

Keď sa my postaráme o prírodu, ona sa postará o nás

Regulácia rybolovu a zrušenie dotovania veľkých rybárskych spoločností po celom svete by mohli zabezpečiť, aby sme mali k dispozícii presne toľko rýb, koľko budeme potrebovať. K pozitívnej zmene by sme mohli dospieť aj zmenou nášho stravovania sa zvýšením podielu stravy rastlinného pôvodu. Kombináciou tradičných metód a moderných technológií by sme dokázali produkovať omnoho viac potravy na výrazne menšej poľnohospodárskej ploche.

Keďže lesy sú najdokonalejšou technológiou na odčerpávanie uhlíka, akú poznáme, jedine okamžité zastavenie odlesňovania by mohlo zastaviť ich devastáciu. Obnovu lesov by mohli podporiť aj dotácie na vysádzanie stromov.

„Príroda je náš najväčší spojenec a náš najväčší zdroj inšpirácie. Keď sa o ňu postaráme, ona sa postará o nás. A jedine zmena spôsobu nášho života nám dokáže priniesť našu lepšiu budúcnosť,“ znejú slová D. Attenborougha v závere dokumentu.

Kto je David Attenborough?

David AttenboroughNarodil sa v roku 1926. Príroda ho fascinovala natoľko, že počas svojho života vyštudoval geológiu, zoológiu a sociálnu antropológiu. Ako milovník divokej prírody sa stal jedným z najznámejších dobrodružných cestovateľov a dokumentaristov. Za nakrútené prírodopisné dokumenty získal niekoľko ocenení, ktoré vysielala britská stanica BBC. Medzi jeho ďalšie známe diela patrí aj deväť sérií o rôznorodosti života na Zemi, ktoré vytvoril práve v spolupráci s BBC.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Minister Monastyrskyj neprežil haváriu vrtuľníka pri Kyjeve, zahynuli aj tri deti (video+foto)
 2. 2.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 3. 3.
  Daňový bonus na dieťa: Výpočet je komplikovaný, pre niektorých živnostníkov bude bonus nedosiahnuteľný
 4. 4.
  Daňové priznanie: Čo všetko si môže živnostník odpočítať z daní?
 5. 5.
  Heger nerozumie premenlivosti názorov Sulíka a poslancom za SaS cez Facebook adresoval výzvu