Hľadaj

Netflix: Dokument Davida Attenborougha Život na našej planéte prináša varovanie, ľudstvo má vážny problém

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Celosvetovo známy britský prírodovedec a milovník prírody, cestovateľ a dokumentarista David Attenborough tento rok na Netflixe prináša vlastný dokument s názvom Život na našej planéte. Ide v ňom o jeho vlastné svedectvo, ako konzumný spôsob života ľudí vedie k dramatickému ničeniu prírodného bohatstva na celom svete.

image

Foto: Netflix

Britský vedec vysvetľuje, čo nám reálne hrozí, ak nepodnikneme zásadné kroky na záchranu prírody. Prináša aj vlastnú víziu do budúcnosti a predstavuje konkrétne riešenia na jej obnovu.

Do dokumentu vložil vlastné skúsenosti a zážitky

Dokumentárny film prináša zábery z jeho ciest po svete a opisuje jeho osobnú skúsenosť, keďže na vlastné oči videl, ako veľmi sa svet okolo nás zmenil. „Ľudská stopa je skutočne globálna a zásah človeka do prírody je závažne dramatický,“ konštatuje David Attenborough a dvíha varovný prst so snahou priniesť uvedomenie medzi ľudí, že ak budeme pokračovať v našej doterajšej činnosti, reálne hrozí, že naša planéta sa stane miestom, kde sa viac nebude dať žiť.

Dokument ponúka zábery z jeho prvých cestovateľských výprav až po tie najnovšie. Vo veku 94 rokov sa mu podarilo zachytiť, ako veľmi divoká príroda a rozmanitosť rastlinstva a zvierat ustúpili našim devastačným aktivitám.

Dnešný svet je už úplne iný

Attenborough sám hovorí, že svet, do ktorého sa narodil, už nie je ten istý, v ktorom žije dnes. Dokument je preto jeho svedectvom, že k obrovským zmenám na našej planéte došlo v priebehu jediného ľudského života.

Ničením prírody k vlastnej záhube

Attenborough upiera pozornosť na to, že ľudstvo deň čo deň pokračuje v neudržateľnom hospodárení s prírodnými zdrojmi. Náš život v dobe klimatických zmien počas topenia ľadovcov, ničenia lesov, vymierania obrovského množstva živočíchov a rastlín, nie je náhoda. My sami sa dopúšťame našej najväčšej chyby, a je len otázka času, kedy za to začneme pykať.

Faktom je, že už v roku 1937, keď bolo na svete 2,3 miliardy ľudí, podiel divokej prírody na našej planéte tvoril 66 %. Postupným nárastom populácie v priebehu desaťročí a pri rastúcom zneužívaní prírodných zdrojov sa podiel divokej prírody znižuje čoraz rýchlejším tempom. V súčasnosti, keď na svete žije 7,8 miliardy ľudí, podiel divokej prírody predstavuje len smutných 35 %.

Dažďové pralesy nahradili palmy olejné

Dokument sa zameriava na jednotlivé zložky prírody. Opisuje, ako veľmi je dôležitá rozmanitosť stromov pre život v dažďových pralesoch. Masívnym výrubom dažďových pralesov strácame však nielen rozmanitosť rastlín, ale ničíme aj domovy množstva rôznych zvierat, čo tragicky speje až k vymieraniu jednotlivých živočíšnych druhov. Na rozsiahlych územiach kedysi porastených tropickými dažďovými pralesmi dnes nachádzame obrovské hektáre polí palmy olejnej.

Za výrubom dažďových pralesov stojí zisk z predaja dreva a pôda, ktorá sa dá ďalej využívať. S touto motiváciou sme vo svete vyrúbali už tri bilióny stromov, z čoho polovicu tvoria dažďové pralesy. To však nie je jediný globálny problém.

Oceán vymiera a ľadovce miznú pred očami

Ďalším hrozivým faktom je, že masívnym rybolovom od 50. rokov minulého storočia dodnes sme pripravili moria o 90 % veľkých rýb. Je zjavné, že množstvo rýb, ktoré lovili rybári kedysi, dnes už nie je možné vyloviť. Oceány, a s nimi aj siete veľkých rybárskych spoločností, sú čoraz prázdnejšie.

Úlovky rybárov v posledných rokoch začali klesať natoľko, že štáty začali rybárske spoločnosti dotovať. Nehovoriac o tom, že bez veľkých rýb v oceánoch potravinový reťazec prestáva fungovať, čo speje k ďalšej katastrofe ekosystému. Oceán, bez ktorého sami nedokážeme prežiť, začína vymierať.

Dramatická je aj situácia v najchladnejších častiach našej zemegule. Globálne otepľovanie spôsobuje rýchle topenie ľadovcov, a hladiny oceánov a morí sa začínajú nebezpečne zvyšovať. Priamo ohrozené sú milióny ľudí, ktorí žijú na pobrežiach bezprostredne pri mori kdekoľvek na svete.

„Súčasná priemerná globálna teplota je o 1 stupeň Celzia vyššia, než v rokoch, keď som sa narodil,“ hovorí D. Attenborough vo svojom dokumente. Takáto rýchlosť zmeny je za posledných 10-tisíc rokov rekordná. Navyše letná ľadová pokrývka v Arktíde za 40 rokov klesla až o neuveriteľných 40 %.

Je najvyšší čas urobiť zmenu a zastaviť blížiaci sa kolaps

„Zem jednoducho stráca svoju rovnováhu,“ pripomína Attenborough. Preto súčasne nabáda všetkých ľudí k tomu, aby sme sa hromadne rozhodli zastaviť blížiacu sa katastrofu. To však môže fungovať len za predpokladu, že budeme konať okamžite. Prichádza aj s konkrétnymi riešeniami, ako zvrátiť tragický koniec, ku ktorému smerujeme.

Dokument podáva zjednodušený obraz toho, ako by náhrada fosílnych palív za zelenú energiu z prírody s pomocou slnka, vody, vetra a geotermálnej energie pomohla vrátiť svet do pôvodných koľají. Poukazuje na to, že globálne využitie obnoviteľných zdrojov energií nie je nereálne a môže sa stať našou lepšou budúcnosťou. Ba čo viac, táto obnoviteľná energia by sa nám nikdy neminula.

Keď sa my postaráme o prírodu, ona sa postará o nás

Regulácia rybolovu a zrušenie dotovania veľkých rybárskych spoločností po celom svete by mohli zabezpečiť, aby sme mali k dispozícii presne toľko rýb, koľko budeme potrebovať. K pozitívnej zmene by sme mohli dospieť aj zmenou nášho stravovania sa zvýšením podielu stravy rastlinného pôvodu. Kombináciou tradičných metód a moderných technológií by sme dokázali produkovať omnoho viac potravy na výrazne menšej poľnohospodárskej ploche.

Keďže lesy sú najdokonalejšou technológiou na odčerpávanie uhlíka, akú poznáme, jedine okamžité zastavenie odlesňovania by mohlo zastaviť ich devastáciu. Obnovu lesov by mohli podporiť aj dotácie na vysádzanie stromov.

„Príroda je náš najväčší spojenec a náš najväčší zdroj inšpirácie. Keď sa o ňu postaráme, ona sa postará o nás. A jedine zmena spôsobu nášho života nám dokáže priniesť našu lepšiu budúcnosť,“ znejú slová D. Attenborougha v závere dokumentu.

Kto je David Attenborough?

David AttenboroughNarodil sa v roku 1926. Príroda ho fascinovala natoľko, že počas svojho života vyštudoval geológiu, zoológiu a sociálnu antropológiu. Ako milovník divokej prírody sa stal jedným z najznámejších dobrodružných cestovateľov a dokumentaristov. Za nakrútené prírodopisné dokumenty získal niekoľko ocenení, ktoré vysielala britská stanica BBC. Medzi jeho ďalšie známe diela patrí aj deväť sérií o rôznorodosti života na Zemi, ktoré vytvoril práve v spolupráci s BBC.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.11.2020 Juraj Recký

Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno

Národná banka Slovenska (NBS) nedávno uskutočnila jeden z prvých prieskumov slovenského trhu s kryptomenami. Uskutočnil sa prostredníctvom ...

24.11.2020 Redakcia FinReport

Slováci sú investovaniu otvorení viac ako v minulosti. Zaujímajú sa oň hlavne muži a mladí ľudia

Slováci prichádzajú investovaniu na chuť. Počas ostatných štyroch rokov narástol podiel ľudí, ktorí naň majú pozitívny názor. ...

23.11.2020 Andrea Tittelová

Katherine Longhiová: Trump bol stroj na propagáciu samého seba, od Bidena sa očakáva boj s koronavírusom (VIDEO)

Víťazstvo Joe Bidena v bitke o prezidentské kreslo by pre USA malo priniesť podstatný obrat v domácej aj svetovej politike. O amerických ...

23.11.2020 Redakcia FinReport

Klienti mBank pri platení cez internet už nemusia prácne vyťukávať číslo svojej platobnej karty

Stretáva sa s tým každý, kto za tovar alebo služby platí cez internet. Bez platobnej karty v ruke a prácneho vyťukávania mnohomiestneho ...

23.11.2020 Zuzana Mecková

Začnite sporiť čo najskôr a získajte výhodnejšie podmienky pre svoju budúcu hypotéku

Kritériá na získanie hypotekárneho úveru sa sprísňujú, ale stále je tu príležitosť získať výhodnejšie úverové podmienky. Výška ...

22.11.2020 Redakcia FinReport

Strach z prepúšťania je späť. Tretina pracovníkov sa obáva, že kvôli koronakríze príde o prácu

Koronakríza spôsobila, že v tretine firiem a organizácií na Slovensku sa hovorí o prepúšťaní. Najväčšie obavy majú ľudia s ...

20.11.2020 Zuzana Mecková

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokument odhaľuje budúcnosť, o akej zatiaľ len snívame

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokumentárny film s tajuplným názvom poukazuje na to, aké výhody aj nevýhody prináša táto ...

6.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré ...

30.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy

Filmový dokument Zo zákulisia krízy s originálnym názvom Inside Job podrobne odhaľuje pozadie ekonomickej krízy z roku 2008, korupciu a ...

23.10.2020 Zuzana Mecková

Filmový dokument Americká fabrika zobrazuje spoluprácu a zároveň veľké rozdiely dvoch kultúr – Číny a USA

Na Netflixe sa objavil ďalší zaujímavý dokument, ktorý zobrazuje stret dvoch diametrálne odlišných kultúr. Nádej na lepší život ...

16.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokument Dokonalý zločin opisuje 30 rokov nevyriešenú vraždu, ktorá otriasla Nemeckom

Netflix prináša 4-dielny dokumentárny seriál, ktorý približuje 30 rokov neobjasnenú vraždu významnej politickej osobnosti Nemecka Detleva ...

9.10.2020 Zuzana Mecková

Film Stávka na neistotu odhaľuje pozadie globálnej ekonomickej krízy na americkom realitnom trhu

Film Stávka na neistotu, nakrútený podľa skutočnej udalosti, odhaľuje, čo sa odohralo na americkom trhu s hypotékami do roku 2008, keď ...

2.10.2020 Zuzana Mecková

Život Warrena Buffetta vo filme. Úspešný miliardár začínal ako najmladší investor všetkých čias

Ďalší inšpiratívny príbeh vo filme, tentoraz dokument o vplyvnom americkom miliardárovi, významnom investorovi a obchodníkovi, ktorý sa ...

7.8.2020 Zuzana Mecková

Dá sa na Slovensku dovolenkovať netradične? Vo folklórnej chyži, v korunách stromov či indiánskom típí vás to bude baviť

Ak vám zákerný koronavírus skomplikoval plány na dobrodružné zážitky v zahraničí, nebuďte sklamaní. Aj dovolenka na Slovensku môže ...

11.7.2020 Redakcia FinReport

10 praktických rád, ako si bez stresu užiť letnú dovolenku

Leto znamená pre väčšinu ľudí obdobie, keď si doprajú zaslúžený oddych. Aby ste si letnú dovolenku mohli naplno užiť bez zbytočných ...

6.7.2020 Robert Juriš

Dovolenku si síce doprajeme, ale len opatrne a mimoriadne zodpovedne

Prišlo leto, čas dovoleniek, ale o plánoch na trávenie voľného času sa každý vyjadruje nanajvýš opatrne. Rovnaký postoj zaujímajú ...

20.6.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Aká je pravda o živote a smrti kontroverzného miliardára Jeffreyho Epsteina?

Netflix nedávno uviedol dokumentárny seriál o americkom miliardárovi, finančníkovi, sexuálnom delikventovi, Jeffreym Epsteinovi. Seriál ...

12.6.2020 Zuzana Mecková

Karanténu zrušili, ale zabudli to povedať. Aplikácia po 2 týždňoch (ne)fungovania končí

V piatok som sa dozvedela, že svoju povinnú domácu karanténu môžem ukončiť ešte pred uplynutím 14 dní. Stačilo, aby som zavolala na ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Katherine Longhiová: Trump bol stroj na propagáciu samého seba, od Bidena sa očakáva boj s koronavírusom (VIDEO)
 2. 2.
  Ako vyzerá slovenský trh s kryptomenami? NBS v tom chce mať jasno
 3. 3.
  Ministerstvo hospodárstva chce pomôcť začínajúcim podnikateľom, musia však spĺňať niekoľko podmienok
 4. 4.
  Slováci sú investovaniu otvorení viac ako v minulosti. Zaujímajú sa oň hlavne muži a mladí ľudia
 5. 5.
  Najväčší výrobca gumených rukavíc na svete pre koronavírus zastavil výrobu v Malajzii