Najlepšie univerzity sveta spájajú tradíciu, talent a najlepšie podmienky
Aj tento september otvorili brány najlepšie univerzity sveta. Diplom z nich je nielen vstupenkou k práci snov, ale aj do spoločnosti, kam sa študenti, ktorí študujú len kvôli titulu, nikdy nedostanú. Univerzita totiž nie je len o vzdelaní.

Zdroj foto: Pexels.com
Top vzdelanie, top ľudia
Bez ohľadu na to, či pôrodnosť klesá, alebo stúpa, najlepšie univerzity na svete sú prístupné len pre tie najlepšie mozgy a vždy vyberajú len malé percento z uchádzačov. A to nielen v rámci svojej krajiny, ale z celého sveta. Je známe, že na najlepších univerzitách študenti „zdieľajú“ nielen vedomosti, ale aj záľuby. Študujú tu ľudia z celého sveta a už pred promóciami sa tu tvoria medzinárodné priateľstvá, ktoré pretrvávajú aj v nasledujúcich rokoch. Tí najúspešnejší študenti totiž nedostávajú len diplom, ale doslova svetové kontakty.
Získať punc prestížnej univerzity je extréme náročné. Zohľadňuje sa výučba, výskum, odbornosť poznatkov, medzinárodný dosah, medzinárodné kapacity, citácie školy, výskumy a množstvo ďalších ukazovateľov, ktoré zaručia, že škola má top meno. Rebríček sa občas jemne mení, ale už dlhé roky sú kráľovnami stále rovnaké inštitúcie. Na svete je približne 20 000 vysokých škôl a univerzít, takže dostať sa na prvé priečky je skutočne oriešok. Rovnako ako dostať možnosť na takejto univerzite študovať.
Oxford
Najstaršia anglická univerzita a po Bologni a Sorbone tretia najstaršia na svete. Jej životopis sa začal písať v roku 1096. Na Oxforde študuje viac ako 20 000 študentov. Zdá sa to veľa, ale do tohto kampusu sa zlietavajú mozgy skutočne z celého sveta. Prihlásiť sa na Oxford nie je zložité. Tak ako na ostatné univerzity vo Veľkej Británii sa prihlasuje cez elektronický systém UCAS. Následne sa robia prijímacie skúšky, testy aj pohovory, je ich niekoľko a sú osobné. Oxford patrí nielen k najlepším, ale aj najelitárskejším školám sveta. Škola však má byť na čo hrdá. Hovoria o tom čísla. Vyštudovalo tu najmenej osem zahraničných panovníkov, 47 držiteľov Nobelovej ceny, množstvo zahraničných prezidentov a premiérov, dokonca 12 svätcov. Lavice tu drali aj vedci ako Stephen Hawking, Richard Dawkins, Tim Berners-Lee a napríklad spisovatelia ako Jane Austen, Oscar Wilde, J. R. R. Tolkien, Percy Bysshe Shelley. Oxford si však zakladá práve na tom, že hviezdy tu nielen študovali, ale aj študujú. A byť jednou z nich nie je ľahké.
Camridge
Vo Veľkej Británii si tak, ako na Slovensku, môžete dať prihlášku na viacero vysokých škôl s jednou výnimkou. Ak si dávate prihlášku na Cambridge, už si ju nemôžete dať na Oxford. Platí to však aj naopak. Je to súčasť rivalstva týchto dvoch škôl už od dávnych vekov. Veď práve univerzitná história mesta Cambridge sa začína v roku 1209, keď v neďalekom Oxforde prepukli nepokoje medzi študentmi a miestnymi obyvateľmi. Niekoľko desiatok študentov bolo zavraždených a časť ich utiekla do Cambridge, kde založili novú univerzitu. Univerzita je predovšetkým známa svojimi skvelými vedcami a matematikmi. Práve tu študovali ľudia, ktorých myšlienky sú dnes náplňou učebných osnov. Z Cambridge pochádzajú Isaac Newton Charles Darwin, William Harvey, Paul Dirac, J. J. Thomson, James Clerk Maxwell, Francis Crick, Alan Turing, Stephen Hawking alebo Frederick Sanger. Mimochodom, s počtom 83 je Cambridge univerzitou s najväčším počtom laureátov Nobelovej ceny.
Kalifornský technologický inštitút (Caltech)
Kalifornský technologický inštitút je univerzita zameraná na oblasť výskumu vedy, techniky a inžinierstva. Nachádza sa v meste Pasadena v USA. Hoci ide o jednu z najuznávanejších svetových škôl, je maličká, no vysoko špecializovaná. Celkom tu študuje do tisíc študentov, zapisujú len približne dvesto ročne, hoci záujem je niekoľkotisícový. Univerzita však disponuje úžasným počtom profesorských kapacít a pomer študentov a pedagógov dosahuje pomer tri ku jednej. Stály profesorský zbor predstavuje 300 ľudí a plus na univerzite pôsobia stovky výskumníkov. Vedci z univerzity sú autormi množstva prelomových objavov a dodávajú technológie pre NASA.
Stanford
Univerzita, ktorá má v súčasnosti medzi mladými najväčší cveng. Dôvod? Oficiálne je to najúspešnejšia univerzita v oblasti startupov. Práve tu študovali Sergey Brin z Google, Marissa Mayer z Yahoo, Evan Spiegel zo Snapchat. A to sú len jedni z mnohých. Škola je postavená nielen na tlaku na vzdelávanie, ale aj na súťaživom duchu medzi študentmi. Aj preto má Stanford povesť hlavnej zásobárne pre Silicon Valley.
Univerzita bola založená v roku 1891 a názov nesie po zakladateľovi Lelandovi Stanfordovi, ktorý sa stal neskôr guvernérom štátu Kalifornia a taktiež senátorom. Dnes počet študentov presahuje 10 000.
ETH Zürichu
Švajčiarsky technologický inštitút bol založený v roku 1854 ako prvá spolková vysoká škola vo Švajčiarsku. ETH Zürich je jednou z popredných svetových univerzít na poli technológií a prírodných vied. Dnes tu študuje viac ako 18 000 študentov zo 110 krajín sveta. Škola ponúka inšpiratívne prostredie pre vedeckých výskumníkov i pre študentov. ETH Zürich sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších vysokých škôl sveta. Zastáva často jedinú školu v rebríčku top univerzít mimo anglicky hovoriacich krajín.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb
- 3.Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej
- 4.Explodovala raketa Elona Muska Starship, ľudí mala dopraviť až na Mars (video)
- 5.Hit Muzikál Vyznanie 8. - 21. decembra 2023