Mnohým Slovákom jedna dovolenka stačiť nebude, naplánovali si hneď dve
Približne 60 % Slovákov plánuje túto sezónu letnú dovolenku. Tento rok je trendom návrat na európske pláže, hoci obavy z pandémie čiastočne nahradila finančná neistota spojená s rastúcou infláciou. Najčastejšie však aj tak budeme dovolenkovať na Slovensku.

Foto: Shutterstock
Stále nové komplikácie
Počas tohtoročného leta plánuje svoju dovolenku opäť rekordné množstvo obyvateľov Slovenska. Podľa prieskumu agentúry Go4insight tesne pred tohtoročnou letnou sezónou plánovalo letnú dovolenku až 60 % obyvateľov Slovenska. Toto množstvo je porovnateľné so situáciou v minulom roku.
Po dvoch letných sezónach, keď bolo cestovanie obmedzované kvôli pandémii koronavírusu, sú však dovolenkové plány cestovať omnoho konkrétnejšie ako v predchádzajúcich rokoch. Približne 15 % z celej populácie Slovenska už má dovolenku objednanú, alebo dokonca zaplatenú. Predstavuje to približne štvrtinu z tých, ktorí letnú dovolenku plánujú.
Konkrétnejšie plány, ako strávia tohtoročné leto, má ďalších 13 % Slovákov. Najvyšší podiel je však tých, ktorí na letnú dovolenku plánujú ísť, ale ešte si ju ani nestihli zorganizovať, ani si ju hlbšie premyslieť (takmer 32 %).
Polovica potenciálnych letných dovolenkárov tak stále nie je o svojej dovolenke ešte úplne rozhodnutá. Kým minulý rok sťažovala rozhodovanie neistá pandemická situácia, tento rok rozhodnutia ovplyvňuje komplikovaná medzinárodná situácia a vysoká inflácia.
K moru sa chystajú najmä rodiny s deťmi
Na dovolenku plánujú ísť toto leto v najväčšej miere rodiny s deťmi. Práve rodiny s deťmi už majú vo väčšej miere dovolenku objednanú, alebo aj zaplatenú – spolu 20 % rodín. Naopak, na dovolenku neplánujú ísť väčšinou ľudia vo veku nad 60 rokov.
Spomedzi letovísk vedú Chorvátsko a Turecko
Hlavným trendom tohto leta je návrat slovenských dovolenkárov na pláže južnej Európy. Tento rok plánuje v lete cestovať na dovolenku niekam do zahraničia tretina (33 %) obyvateľov Slovenska.
Návrat záujmu o zahraničné dovolenky je výrazne ovplyvnený tým, že ľudia prestali mať obavy vycestovať do zahraničia. Tento rok až polovica obyvateľstva už necíti žiadne obavy z cestovania za hranice, kým rok 2021 bol ešte výrazne poznačený pandémiou, a vôbec sa nebála cestovať do zahraničia len menej než tretina obyvateľov.
Viac ako štvrtina z tých, ktorí plánujú ísť tento rok na dovolenku (a teda až 12 % z celej populácie), zavíta túto letnú sezónu k „slovenskému moru“ do Chorvátska. Chorvátsko tak zostáva našou najobľúbenejšou zahraničnou destináciou. Počet slovenských dovolenkárov v Chorvátsku sa výrazne zvýši, dokonca až zdvojnásobí oproti roku 2020.
Veľké množstvo Slovákov sa tento rok chystá aj do Talianska (5 %), podobne veľký záujem je aj o Grécko (4 %). Skokanom roka však bude pravdepodobne Turecko, keď sa na prímorské pláže tureckej riviéry chystá až 5 % Slovákov, čo je až 4-krát viac, ako to bolo v roku 2020.
Záujem o Slovensko mierne klesá
Menšie obavy cestovať do zahraničia a zvýšený „hlad“ po dovolenke pri mori však bude znamenať znížený dopyt po domácom cestovnom ruchu. Dovolenku na Slovensku plánuje asi o štvrtinu menej ľudí ako v roku 2021.
Podľa agentúrneho prieskumu na Slovensku plánuje stráviť svoju letnú dovolenku 33 % obyvateľov Slovenska. Domáca dovolenka tak zostáva našou najčastejšou letnou destináciou, keď dovolenkovať na Slovensku plánuje viac ako polovica tých, ktorí si dovolenku cez leto plánujú.
Je zaujímavé, že tento rok dovolenku niekde v zahraničí plánuje približne rovnaký počet ľudí (33 % populácie) ako dovolenku na Slovensku (tiež 33 % populácie). Pätina z nich si dopraje dovolenky dve – jednu doma a druhú v zahraničí.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky
- 3.Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov
- 4.Slovenská ekonomika spomalila, na obzore sa črtá recesia
- 5.Messenger bude bezpečnejší. Meta testuje predvolené šifrovanie E2EE