Hľadaj

Matovičovo tajomstvo ako darček zo zlého sna

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart eKaranténa. Jej skúsenosti a postrehy vám sprostredkujeme počas nasledujúcich 14 dní.

image

Ak trošku sledujete uvoľňovanie opatrení, asi vám neunikla nová správa o otváraní česko-slovenských hraníc od polnoci zo stredy na štvrtok. Oddnes sa tak z Česka na Slovensko dostanete bez akýchkoľvek problémov, karantény či negatívnych testov. Platí to aj opačne. Teším sa so všetkými, ktorí sa konečne dostanú po dlhom čase domov a uvidia svoje rodiny. Takisto mám radosť, že som už doma, hoci v karanténe.

Jedna vec ma však nahnevala. Nepochopila som, prečo slovenský predseda vlády Igor Matovič s českým predsedom vlády Andrejom Babišom považujú toto skrývané tajomstvo pre nás za darček: „My sa síce osobne poznáme len dva dni, ale som rád, že sa nám to podarilo utajiť. Ten darček je, že od dnešnej polnoci otvárame hranice a nastavujeme voľný režim. Oddnes sa tak všetci môžu medzi Českom a Slovenskom opäť voľne pohybovať,“ povedal v stredu na tlačovej besede Matovič.

Za posledné štyri dni totiž prešlo cez hranice na Slovensko do karantény niekoľko tisíc Slovákov. Myslím na všetkých, ktorí podobne ako ja, len pred malou chvíľou prišli do domácej eKarantény a nevedia sa v tom zorientovať. Aké pravidlá platia odteraz pre nás? Ostávame v karanténe normálne 14 dní až do konca? Aj keď budeme mať negatívne testy? Sme väčšie riziko, aj s negatívnym testom, keď sme prišli o deň alebo dva pred otvorením hraníc?

A čo tí, ktorí v pondelok alebo utorok prešli hranicami a v stredu sa dozvedeli túto správu? Nemali by sa takéto informácie, práve naopak, pre dobrú vec, pravdivo šíriť aspoň trochu vopred, aby sa ľudia vedeli jednoduchšie rozhodnúť? Za seba môžem povedať, že by nám Slovákom žijúcim v susednej krajine určite pomohlo, ak by sme aspoň niekoľko dní vopred tušili, aké zmeny sa na hraniciach chystajú. Ušetrili by sme si dva týždne na samote, len s telefónom a zapnutou aplikáciou na krku.

Nech je, ako je. Mám tu aspoň možnosť zrelaxovať. V eKaranténe si musíte poradiť. Dala som si pár striel z luku a hneď mi bolo lepšie. Ostáva mi dosť dní na samote a tréning sa ešte môže hodiť.

Zuzka Mecková v eKaranténe Zuzka Mecková strieľa z luku

Informácie v predstihu by pomohli mnohým

Nie je to prvýkrát, čo predseda vlády Igor Matovič robil tajnosti. Moja osobná skúsenosť už bola veľmi podobná. Bola mi dokonca ešte viac nepríjemná, pretože na to doplatili moji rodičia. Myslím, že ani zďaleka neboli jediní, ktorých sa tajnosti okolo otvorenia hraníc dotkli.

Keďže pred dvoma týždňami boli hranice zatvorené a nikto neavizoval, kedy sa plánujú otvoriť, moji rodičia sa rozhodli, že ma prídu do Česka pozrieť. Museli si však zabezpečiť potvrdenie o negatívnych testoch. Bez nich by ich do Česka vtedy nepustili.

Objednali sa na testy a zaplatili 140 eur. Zatiaľ čo ešte v ten istý deň, večer, sa objavila správa, že Slovensko a Česko sa dohodli na otvorení hraníc pre pobyty na 48 hodín.Testovanie sa už zrušiť nedalo, hoci negatívne testy im už boli zbytočné. O pláne otvorených hraníc na 48 hodín však nik z nás ani len netušil. Nemohli sme s tým ani počítať. Pritom sme celú situáciu okolo nových uvoľnení neustále sledovali.

Zuzka Mecková v eKaranténe - výhľad z chaty

 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
12.6.2020 Zuzana Mecková

Karanténu zrušili, ale zabudli to povedať. Aplikácia po 2 týždňoch (ne)fungovania končí

V piatok som sa dozvedela, že svoju povinnú domácu karanténu môžem ukončiť ešte pred uplynutím 14 dní. Stačilo, aby som zavolala na ...

8.6.2020 Zuzana Mecková

Overovať sa musím aj 8-krát za deň. Testovať ma budú až po desiatich dňoch karantény

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

5.6.2020 Zuzana Mecková

Overenie prebehlo, ale neviem, či v poriadku. Notifikácie v aplikácii môžu a nemusia fungovať

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

3.6.2020 Zuzana Mecková

Prvý deň v domácej karanténe: 35 hodín bez kontrolnej SMS

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

2.6.2020 Zuzana Mecková

Policajtom na hraniciach nefungoval systém, kódy overovali telefonicky

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

1.6.2020 Zuzana Mecková

Rozhodla som sa. Idem do domácej eKarantény

Od našej redaktorky Zuzany Meckovej, ktorá po prekročení česko-slovenskej hranice na vlastnej koži vyskúša, ako funguje domáca smart ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nitra bude mať nový územný plán, do jeho tvorby chce radnica zapojiť aj verejnosť
 2. 2.
  Inflácia medziročne poskočila o 1,4 % a smeruje k 2 %. Tabak a benzín zdraželi, no energie a jedlo sú lacnejšie
 3. 3.
  Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ
 4. 4.
  Primátor Ružomberka Čombor sa bráni v prípade sporného ocenenia historika Františka Vnuka
 5. 5.
  Smer podal návrh na zvolanie mimoriadne schôdze, podporili ho aj nezaradení poslanci