Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Mark Zuckerberg: Hriešne bohatý tvorca Facebooku dnes behá po súdoch a venuje sa filantropii

Dominik Horváth Voľný čas
SK
EN
Poslať

Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku, už vo svojich 20-tich rokoch definoval online spôsob, akým komunikujeme aj v súčasnosti. Vďaka Facebooku môžu ľudia na celom svete ľahko zostať v kontakte so všetkými svojimi priateľmi. Stránka, ktorá začínala ako jednoduchý spôsob komunikácie pre študentov, sa postupne premenila na jednu z najväčších korporácií na svete s trhovou kapitalizáciou cez 800 miliárd dolárov.

image

Foto: Shutterstock

Mark sa vďaka svojmu úspechu stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Jeho imanie v súčasnosti prekračuje 106 miliárd dolárov. No Facebook už od začiatku svojej existencie musí čeliť rôznym žalobám a škandálom, ktoré sa stupňujú najmä v poslednom čase.

Svoj prvý úspešný program nazval príznačne – ZuckNet

Mark Elliot Zuckerberg (37) sa narodil v roku 1984 v malom mestečku White Plains v štáte New York. Jeho matka Karen bola psychiatrička a otec Edward zubár. Spolu so svojimi tromi sestrami vyrastal v židovskej viere a existujú dokumenty, podľa ktorých jeho predkovia pochádzali z Nemecka, Rakúska a Poľska.

Mark už od raného detstva vynikal svojím intelektom. Na strednej škole získal rôzne ceny v matematike, astronómii a fyzike. V mladosti tiež navštevoval letný tábor pre talentovanú mládež. S programovaním začal už vo svojich 12-tich rokoch. Vytvoril napríklad program na zasielanie správ klientom zubnej ordinácie svojho otca.

„Zubní lekári a hygienici potrebovali zdieľať údaje o pacientoch. Tak som vymyslel systém, ktorý umožňoval komunikáciu s ľuďmi naprieč miestnosťami a nazval som ho ZuckNet,“ uviedol v rozhovore pre portál Vox.

Microsoft ho chcel už ako stredoškoláka

Jeho rodičia si najali počítačového lektora, aby podporoval Marka v jeho talente. Ešte pred tým, ako dokončil strednú školu, ho s pracovnými ponukami oslovilo niekoľko spoločností, napríklad AOL a Microsoft, ale on ich všetky odmietol.

Po absolvovaní strednej školy chcel študovať na Harvarde. Zaujímavosťou je, že ešte pred tým, ako sa hlásil na túto prestížnu školu, mu otec dal na výber. Buď mu zaplatí drahé školné, alebo mu kúpi vlastnú reštauráciu McDonald’s.

Mark sa však rozhodol pre vysokú školu a vo svojej prihláške okrem iného uviedol, že vie čítať a písať po francúzsky, hebrejsky, latinsky a starogrécky. Po úspešnom prijatí na Harvard rýchlo nadobudol reputáciu „zázračného programátora“ a veľa jeho spolužiakov sa s ním chodilo radiť.

Najprv vytvoril CourseMatch a Facemash

V druhom ročníku napísal Mark program, ktorý nazval CourseMatch. Používateľom umožňoval vyberať si študijné predmety a kurzy na základe voľby ostatných študentov, a tiež im pomáhal pri formovaní študijných skupín.

Krátko nato vytvoril program s názvom Facemash. Pri jeho programovaní sa rozhodol heknúť databázu Harvardu, do ktorej študenti nahrávali svoje fotky. Následne napísal program, ktorý náhodne vyberal fotografie dvoch študentov a návštevníci stránky hlasovali, ktorý z nich sa im viac páči.

Stránka za jediný víkend dosiahla obrovský úspech, ale škola ju zakrátko vypla, pretože jej popularita ochromila celú sieť Harvardu a zabránila študentom v prístupe na internet. Mnoho študentov sa navyše sťažovalo, že ich fotografie boli použité bez povolenia. Zuckerberg sa verejne ospravedlnil a vyhlásil, že jeho stránka bola „úplne nemorálna“.

Krátko po tejto afére oslovili Marka traja starší žiaci: Tyler a Cameron Winklevossovi a Divya Narendra. Chceli, aby im pomohol vybudovať sociálnu sieť s názvom HarvardConnection.com. Tá mala byť sprístupnená výhradne študentom Harvardu a ako používateľské meno mala slúžiť harvardská e-mailová adresa. Zuckerberg spočiatku súhlasil a začal písať program pre novú stránku.

Sociálna sieť vznikala v internátnej izbe

Počas práce na Harvard Connection dostal nápad, ako by mohol vytvoriť svoju vlastnú sociálnu sieť. Potreboval však peniaze, a tak sa dohodol so svojím priateľom Eduardom Saverinom, ktorý investoval počiatočných 1 000 dolárov. Presne 4. februára 2004 Mark zaregistroval doménové meno TheFacebook.com, dnes známe po celom svete ako Facebook.com. Stránka však zatiaľ fungovala iba na Harvarde. Zuckerberg neskôr uviedol, že jeho zámerom bolo vytvoriť univerzálnu webovú stránku, ktorá by spájala ľudí z celej univerzity.

„Keď Mark dokončil web, povedal to niekoľkým priateľom, a do rána sme sledovali registrácie. Do dvadsiatich štyroch hodín sme mali cez 1 200 používateľov,“ uviedol jeho spolubývajúci Dustin Moskovitz, ktorý sa tiež podieľal na prvotnom programovaní stránky.  

Šesť dní po spustení Facebooku ho súrodenci Winklevossovi a Narendra obvinili z toho, že použil ich nápady na vybudovanie konkurenčného produktu. Neskôr všetci traja proti Zuckerbergovi podali žalobu, ktorá sa skončila v roku 2008 dohodou a vyrovnaním. Trojica dostala hotovosť a akcie Facebooku v celkovej hodnote okolo 300 miliónov dolárov.

Len za prvý mesiac sa na stránke zaregistrovala viac ako polovica študentov Harvardu. Mark sa vďaka počiatočnému úspechu Facebooku rozhodol opustiť Harvard a venovať sa výhradne tomuto projektu. V marci 2004 sa Facebook rozšíril na univerzity Stanford, Columbia a Yale. Táto expanzia pokračovala a postupne sa Facebook dostal na väčšinu univerzít v USA a Kanade. Neskôr, ešte v tom istom roku, Mark oficiálne založil spoločnosť Facebook, ktorej prezidentom sa stal podnikateľ Sean Parker. Spoločnosť presunula svoje sídlo do Palo Alto v Kalifornii a vypustila z názvu „The“.

Raketový rast Facebooku

V roku 2005 získal Facebook prvú významnú investíciu od spoluzakladateľa PayPalu – Petra Thiela, a spustil verziu stránky aj pre stredné školy. Do decembra 2005 mal 6 miliónov používateľov. Úspech spoločnosti rástol zo dňa na deň. Do roku 2006 sa otvoril všetkým používateľom s minimálnym vekom 13 rokov. O rok neskôr oznámila spoločnosť Microsoft, že kúpi 1,6 %-ný podiel Facebooku za 240 miliónov dolárov, čo bola dovtedy najväčšia investícia, ktorú Facebook získal.

Približne v tomto čase sa začali vynárať nezhody medzi Zuckerbergom a Saverinom. Saverin zastával funkciu finančného riaditeľa a obchodného manažéra. Markovi sa však nepáčilo jeho vedenie a chcel ho od spoločnosti odstrihnúť. Ako uvádza v e-maile, ktorý neskôr zverejnil portál Business Insider, Mark napísal kolegom: „Eduardo odmieta spolupracovať. Odstrihnem ho, a potom sa s ním vyrovnám. Zostane mu niečo, tým som si istý, ale či si to zaslúži. Mal by podpisovať investície, ale on zaostáva, a ja nemôžem zaostať.“

Po tom, ako bol Saverin zbavený svojej funkcie, podal žalobu, ktorú sa v roku 2009 podarilo vyriešiť mimosúdnou cestou. Podmienky vyrovnania neboli zverejnené a Facebook musel sľúbiť, že na stránke bude Saverin vždy uvádzaný ako spoluzakladateľ Facebooku.

Hriešne bohatý a neobyčajne vplyvný

Spoločnosť neskôr presunula svoje medzinárodné ústredie do írskeho Dublinu. Zaujímavosťou je, že Čína zablokovala Facebook už v roku 2009. Ani to ho však nespomalilo. O rok neskôr mal už cez 500 miliónov používateľov a stal sa treťou najväčšou americkou webovou spoločnosťou po Google a Amazone.

Mark postupne zožínal stále viac a viac úspechov. V roku 2008 sa stal prvýkrát miliardárom, už vo veku 23 rokov, a dlho mu patril titul najmladšieho miliardára na svete. Časopis TIME ho v roku 2010 označil za Osobnosť roka a za najvplyvnejšieho človeka na svete.  

„Sociálna sieť vytvorená Markom spojila takmer každého desiateho človeka na planéte. Facebook je dnes treťou najväčšou krajinou na svete, ktorá vie o svojich občanoch viac ako ktorákoľvek iná vláda na planéte,“ zdôvodnil výber šéfredaktor časopisu Richard Stengel.

V roku 2012 Facebook prvýkrát vstúpil na burzu. Spoločnosť bola ocenená na 104 miliárd dolárov. Cena akcií sa začínala na 38 dolároch a len za prvý deň obchodovania sa hodnota spoločnosti zvýšila o 16 miliárd dolárov. V tom čase Facebook prekonal hranicu 1 miliardy aktívnych používateľov mesačne, z čoho 600 miliónov tvorili používatelia mobilných telefónov. Okrem toho bolo na Facebook nahratých viac ako 219 miliárd fotografií a celkovo vzniklo 140 miliárd priateľstiev.

Miliardové akvizície a tri piliere Facebooku

Od roku 2012 Facebook utratil viac ako 22 miliárd dolárov na akvizície. Medzi najvýznamnejšie patrí kúpa sociálnej siete Instagram za jednu miliardu dolárov alebo nákup dlhodobého konkurenta, spoločnosti WhatsApp, za 19 miliárd dolárov.

Okrem toho tiež za dve miliardy dolárov kúpil spoločnosť Oculus Rift, ktorá sa zameriava na výrobu hardvéru pre virtuálnu realitu. Zuckerberg vtedy načrtol svoju 10-ročnú víziu pre Facebook, ktorá spočívala na troch hlavných pilieroch: umelá inteligencia, zvýšenie globálnej konektivity a virtuálna a rozšírená realita.

Žaloby za únik informácií a pomoc teroristom

Facebook v tom čase čoraz častejšie čelil žalobám. Medzi najznámejšie patrí napríklad žaloba v hodnote jednej miliardy dolárov za to, že teroristickej skupine Hamas umožnil komunikovať a používať sieť pri svojich útokoch, ktoré stáli životy štyroch ľudí.

Dobré meno mu neurobil ani dátový škandál spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá získavala osobné údaje miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu a používala ich na účely politickej reklamy.

Aplikácia spoločnosti zozbierala dokopy údaje až z 87 miliónov profilov a následne ich použila pri prezidentskej kampani Donalda Trumpa v roku 2016. Cambridge Analytica bola tiež obviňovaná zo zasahovania do referenda o brexite, aj keď oficiálne vyšetrovanie uznalo, že „nedošlo k žiadnym významným pochybeniam“.

„Bolo to veľké porušenie dôvery a je mi skutočne ľúto, že sa to stalo. Zodpovednosťou spoločnosti je teraz zabezpečiť, aby sa to už neopakovalo. Myslím si, že táto situácia je jasným signálom toho, že pre ľudí ide o zásadný problém straty dôvery, a rozumiem tomu. Ak sa ľudia rozhodnú odstrániť svoju aplikáciu, lebo sa pri používaní Facebooku jednoducho necítia dobre, je to podľa mňa veľký problém, ktorý musíme napraviť,“ uviedol vtedy Zuckerberg v rozhovore pre portál CNN.

Facebook sa v reakcii ospravedlnil za svoju úlohu pri zbere údajov. Neskôr súhlasil so zaplatením pokuty vo výške 500-tisíc libier Úradu britského komisára pre informácie za vystavenie údajov jeho používateľov „vážnemu riziku poškodenia“. V júli 2019 Federálna obchodná komisia (FTC) oznámila, že Facebook dostane za porušenie súkromia pokutu vo výške 5 miliárd dolárov.

FTC sa súdi s Facebookom aj v súčasnosti. V decembri 2020 začala protimonopolné vyšetrovanie a tvrdí, že Facebook má na americkom trhu sociálnych sietí monopolnú moc. Cieľom súdneho procesu je prinútiť ho, aby sa zbavil spoločností Instagram a WhatsApp, čo by rozbilo jej monopolné postavenie.

Dnes sa venuje hlavne charite a filantropii

V súčasnosti Zuckerberg žije v mestečku Palo Alto, v dome za 7 miliónov dolárov, ktorý má päť spální a bazén so slanou vodou. Žije tu so svojou manželkou Priscillou Chanovou, s ktorou sa oženil v roku 2012. Spolu vychovávajú dve dcéry – Maximu a Augustu.

Obidvaja sa v teraz zameriavajú hlavne na charitatívnu a filantropickú činnosť. Mark v roku 2010 podpísal spolu s Billom Gatesom a investorom Warrenom Buffettom iniciatívu „The Giving Pledge“, v ktorej všetci traja sľúbili, že prispejú na charitu najmenej polovicou zo svojho bohatstva.

Spolu s manželkou založil aj filantropickú organizáciu Chan Zuckerberg Initiative zameranú na zdravie a vzdelávanie. Obidvaja sa zaviazali, že postupne prepíšu 99 % svojich akcií Facebooku tejto iniciatíve. Finančné prostriedky však nebudú prevedené okamžite, ale v priebehu ich života. Daroval tiež viac ako 25 miliónov dolárov nadácii Billa a Melindy Gatesových na podporu liečby proti koronavírusu.

Zuckerberg však má stále dosť peňazí na rozdávanie. V auguste minulého roka jeho imanie prvýkrát prekonalo hranicu 100 miliárd dolárov a momentálne mu patrí tretia priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete. Samotný Facebook sa tiež pomerne rýchlo otriasol z pandémie a jeho akcie zaznamenali minulý rok rekordné hodnoty. Celková trhová kapitalizácia spoločnosti sa v súčasnosti pohybuje na úrovni okolo 827 miliárd dolárov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Záujem o cestovanie dramaticky rastie. Ľudia prahnú po zážitkoch, nie po suveníroch

Po dvoch náročných rokoch prekonal globálny dopyt po súkromných aj obchodných letoch predpandemickú úroveň. Výrazné zlepšenie je v tomto ...

5.4.2022 Redakcia FinReport

Záujem o lietanie rastie, ceny leteniek tiež, ale zatiaľ len pomaly

Hoci pandémia koronavírusu na Slovensku ani vo svete stále nie je na 100 % pod kontrolou, a geopolitická situácia v Európe je najmenej ...

31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

28.8.2021 Zuzana Mecková

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

27.8.2021 Redakcia FinReport

Cestujeme menej, najmä mladí ľudia, na Slovensku však dovolenkujeme častejšie ako pred pandémiou

Pred vypuknutím pandémie koronavírusu boli Slováci zvyknutí cestovať na domáce či zahraničné dovolenky aj viackrát v roku. Nepriaznivé ...

7.8.2021 Zuzana Mecková

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

20.6.2021 Redakcia FinReport

Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku

Život sa pomaly vracia do normálu a my sa pred letom venujeme plánovaniu dovolenkových aktivít. O svojej letnej dovolenke uvažuje viac ako 60 % ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Mecková

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

Aplikácia

 1. 1.
  Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky
 2. 2.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 3. 3.
  Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher
 4. 4.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 5. 5.
  Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver