Ľudia po celom svete sa snažia o „Júl bez plastov“
Plasty sa stali bežnou súčasťou našich životov, no často sú nám omnoho bližšie, ako by sme si želali. Plastový odpad ničí životné prostredie, mikroplasty sa dokonca úplne bežne dostávajú do našej stravy. Plasty sú v moriach, riekach, dokonca aj v Dunaji. Aj preto od roku 2011 existuje kampaň „Plastic Free July“, teda „Júl bez plastov“, ktorou chce nadácia Plastic Free Foundation prispieť k obmedzeniu používania jednorazových plastov.
Foto: shutterstock
Množstvo plastového odpadu v prírode je skutočne enormné. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) odhaduje, že do voľnej prírody sa každoročne dostane 100 miliónov ton plastového odpadu. WWF upozorňuje, že v roku 2016 sa na svete vyrobilo 396 miliónov ton nových plastov, v prepočte na jedného človeka je to približne 53 kilogramov.
Slovensko podľa údajov Ministerstva životného prostredia SR v priemere vyprodukuje ročne 120-tisíc ton plastového odpadu. Až 35 % plastového odpadu tvoria odpady vznikajúce pri organických chemických procesoch, 29 % tvoria plastové obaly.
V Stredozemnom mori ročne 570-tisíc ton odpadu
Hromadenie plastového odpadu v prírode zákonite ovplyvňuje každodenný život ľudí. Viditeľnú zmenu krajiny na vlastné oči vidia dovolenkári napríklad pri Stredozemnom mori. Každý rok skončí v tomto mori 570-tisíc ton plastového odpadu. „To je akoby sme do tohto mora vyhodili každú minútu 33 800 plastových fliaš. Krajiny na brehu obľúbenej dovolenkovej destinácie nezvládajú manažment plastového odpadu,“ hovorí WWF.
V Stredozemnom mori v tejto chvíli pláva asi 247 miliárd kusov plastov a správa WWF predpokladá že toto číslo do roku 2050 narastie až štvornásobne. Až polovica plastového odpadu sa do mora dostane z pobrežia, asi 30 percent prinesú rieky z pevniny. A z mora sa odpad vracia späť na pobrežie. Každý jeden deň sa ho na každom kilometri pláže nahromadí päť kilogramov,“ dopĺňa. Odpadom je najviac znečistené pobrežie tureckej Cilicie a pláže v okolí Tel Avivu, Alexandrie, Barcelony, Valencie, Benátok či Marseillského zálivu.
„Krajiny okolo Stredozemného mora vyprodukujú ročne 24 miliónov ton plastového odpadu, z toho 72 percent končí v riadnom zbere, väčšinou na skládke. Len 3,9 milióna ton sa zrecykluje, 6,6 miliónov ton sa vôbec nevyzbiera a končí v prírode, alebo sa vyzbiera, no končí na nelegálnych skládkach či skládkach, ktoré nespĺňajú limity,“ dopĺňa WWF.
Mikroplasty v jedle aj vode
Problémy nespôsobuje len viditeľné plasty, ale aj plastové čiastočky, ktoré sa ďalej uvoľňujú do prostredia a znečisťujú ho. WWF upozorňuje, že bežný človek v strane skonzumuje týždenne asi päť gramov mikroplastov. Z tohto množstva sa dá vyrobiť platobná karta. „Bežný človek zje asi 2 000 mikročastíc plastov každý týždeň. To je asi 21 gramov za mesiac a 250 gramov za rok. Za mesiac teda „zjeme“ asi jednu zubnú kefku,“ hovorí WWF.
„Hlavným zdrojom plastov ľudskom tele je voda – tá z kohútika i balená vo fľašiach. Vedci upozorňujú, že ide o celosvetový problém, no zaznamenali veľké regionálne rozdiely – napríklad vo vode, ktorú konzumuje priemerný obyvateľ USA je dvojnásobné množstvo plastov než vo vode, ktorú konzumuje Európan. Pokiaľ ide o jedlo – zdrojom je najmä pivo, soľ a morské mäkkýše,“ dopĺňa WWF.
Mikroplasty sa však nenachádzajú len v potravinách a vode. Výskumníci v laboratóriách spoločnosti Wessling našliv Budapešti v toku Dunaja 50 čiastočiek mikroplastov na kubický meter vody. Veľkosť čiastočiek je od 60 mikrometrov do dvoch milimetrov. Vplyv kontaminácie na životné prostredie spoločnosť Wessling neodhadla s tým, že je potrebný ďalší výskum.
Júl bez plastov
Znižovanie spotreby plastov má teda význam. Nadácia Plastic Free Foundation odhaduje, že v roku 2018 sa do výzvy Plasric Free July zapojilo 120 miliónov ľudí. „Minulý rok účastníci výzvy predišli vzniku 490 miliónov plastového odpadu. Použili o 5,6 % menej jednorazových plastových výrobkov. Účastníci výzvy tiež znížili množstvo odpadu v domácnostiach o 7,5,“ uvádza Plastic Free Foundation. „Rastúce hnutie ľudí, ktorí odmietajú jednorazové plasty, posiela signál spoločnostiam a vládam, že očakávania ľudí sa menia. Každý človek má silu ovplyvniť svoje okolie výzva Plastic Free July podnecuje ľudí k tomu, aby prepojili svoje nákupné rozhodnutia s problémom znečistenia životného prostredia plastami,“ hovorí Rebecca Prince-Ruiz, zakladateľka výzvy Plastic Free July. Do tejto výzvy sa zapojili obyvatelia 177 krajín sveta.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny