Hľadaj

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu v roku 2008. Divákovi umožňuje nahliadnuť do zákulisia počiatku finančnej krízy na Wall Street a približuje konanie lídrov finančného sveta v situácii, keď na zvrátenie negatívneho vývoja svetovej ekonomiky majú len veľmi málo času.

image

Foto: Too Big Too Fail

Nikto si nechcel pripustiť, že sa blíži kríza

Na prelome tisícročia bolo obchodovanie na Wall Street jednou z najvýnosnejších činností. Bonusy za obchodovanie na burze vyplácané v rekordných výškach, niekoľkomiliónové platy a neustále rastúci trh s nehnuteľnosťami nikoho nenútil premýšľať nad tým, že jedného dňa sa tento život nad pomery môže úplne rozsypať. Dokonca ani varovné signály trhu neprinútili nikoho zamyslieť sa, že by sa finančné inštitúcie mohli ocitnúť v ohrození.

Film sprostredkuje pohľad do zákulisia tesne pred vypuknutím svetovej ekonomickej krízy. Schyľuje sa k nej najmä kvôli obchodovaniu bánk s problémovými bezcennými aktívami, ktoré mali vo svojom portfóliu dokonca aj najväčšie investičné banky v New Yorku. Medzi nimi napríklad Bear Stearns či Lehman Brothers a ďalšie.

Finančné problémy, ktoré kvôli neregulovanému poskytovaniu hypoték na Wall Street nastali, neunikli vtedajšiemu ministrovi financií USA Henrymu Paulsonovi a predsedovi Federálneho rezervného systému Benovi Bernankovi.

Prepady trhov vedú ku krachu finančných inštitúcií

Postupný prepad trhov dospel až do štádia, keď nastáva čas vymyslieť, ako zabrániť krachu jednej z najväčších investičných bánk Lehman Brothers. Ak by sa to nepodarilo, na finančnom trhu by nastali panika a chaos, a vzápätí by postupne začali krachovať všetky americké banky jedna za druhou.

V hre je možnosť odkúpenia Lehman Brothers stabilnejšou Bank of America. Tá sa však napokon rozhodne kúpiť takisto problémovú banku Merill Lynch.

Zachrániť Lehman Brothers by ešte mohla britská banka Barclay, ktorá však napokon pomoc kvôli bankovým regulátorom odmietne. Lehman Brothers tak nemá ďalšiu nádej na prežitie a musí vyhlásiť bankrot. Medzitým začína zlyhávať aj veľká poisťovacia spoločnosť AIG.

Ako odvrátiť nastupujúcu krízu?

Bankrot Lehman Brothers má zásadný vplyv na celý finančný trh a spolu s ním začína padať aj trh s akciami. Navyše zlyhanie AIG by mohlo dostať do problémov nielen jej klientov, ale môže mať negatívny vplyv aj na bankové domy. Preto zasiahne ministerstvo financií, ktoré AIG zachráni pôžičkou v hodnote 85 miliárd dolárov.

Podľa viacerých finančníkov intervencie zo strany štátu nie sú najšťastnejším riešením. Ak by štát alebo Federálny rezervný fond naliali do bánk záchranné balíky v hodnote desiatok miliárd dolárov, banky by sa do budúcnosti zo svojich chýb nemuseli poučiť. Niektorí by tento akt zase mohli považovať za znárodnenie bánk, čo by nebolo politicky najpopulárnejšie rozhodnutie a mohlo by to mať ďalšie negatívne dôsledky. 

Prvý plán záchrany zlyháva

Pôvodný plán ministra financií Paulsona preto spočíva v tom, že by od bánk nakúpil bezcenné aktíva, na ktorých stoja rizikové hypotéky. Tým by sa ich bankové riziko znížilo a zvýšili by sa hotovostné rezervy. No veľkým mínusom tohto plánu je, že samotné odkúpenie toxických aktív od bánk by trvalo niekoľko mesiacov, čo je v stave najväčšej núdze príliš dlhý čas. 

Krízová situácia núti vládu k promptnejšiemu riešeniu. Inak ľudia začnú panikáriť, vyberať svoje vklady uložené v bankách, čím ich postupne jednu po druhej privedú ku krachu. Navyše hrozí, že svetová ekonomická kríza bude mať väčšie následky, ako mala veľká hospodárska kríza v 30. rokoch minulého storočia. 

Vláda prichádza s riešením o päť minút dvanásť

Neexistuje iné východisko, ako bankám poskytnúť dostatok finančných prostriedkov v podobe priamych kapitálových injekcií na to, aby mohli ďalej poskytovať úvery svojim klientom, čím by sa stabilizovali. V opačnom prípade by zastavenie požičiavania peňazí jednoducho viedlo nielen ku krachu bánk, ale aj k prudkému zastaveniu celej ekonomiky. Podmienkou však je, aby banky tieto peniaze od štátu požičiavali ďalej svojim klientom. 

Nová záchranná legislatíva o intervenciách zo strany štátu napokon prechádza schvaľovacím procesom a vzniká Program pomoci pre problémové aktíva (TARP). Americká vláda prostredníctvom neho poskytne finančné balíky všetkým bankám s cieľom odvrátenia celosvetovej ekonomickej krízy. 

Minister financií Paulson zvoláva rokovanie najvyšších predstaviteľov všetkých amerických bánk, na ktorom ich informuje, že dostanú masívne kapitálové injekcie. Niektorí z nich sa spočiatku odmietajú zúčastniť, pretože sa domnievajú, že finančná situácia inštitúcií, ktorým šéfujú, nie je natoľko kritická, aby potrebovali pomoc od štátu.

Napokon ich však minister financií presvedčí a banky nakoniec súhlasia s dohodou o pomoci. Na malú chvíľu sa tak zdá, že kríza, ktorá visí vo vzduchu, je zažehnaná.

Všetko je inak

Otázkou už zostáva len to, či banky použijú financie od štátu na to, na čo im ich vláda požičala. Miliardy poskytnuté štátom by banky mali použiť na nepretržité poskytovanie úverov, aby ekonomika mohla ďalej fungovať. Paulson s tým počíta a verí, že banky financie použijú správne.

Banky však svoj sľub nedodržali. Po schválení plánu TARP síce peniaze od štátu prijali, no svojim klientom poskytovali menej úverov, ako sa od nich očakávalo, čím sa trhy ďalej prepadávali. Nezamestnanosť v USA vzrástla na viac než 10 % a milióny rodín prišli kvôli nesplácaným hypotékam o strechu nad hlavou.

Dva roky nato však už všetko bolo opäť úplne inak. Banky prostriedky z programu TARP splatili a už v roku 2010 sa aktivity na finančných trhoch znova naplno rozbehli. Dôkazom je napríklad návrat k horibilným odmenám za uzatvorené obchody na Wall Street, ktoré sa aj napriek reformám finančného sektora vyšplhali až na neuveriteľných 135 miliárd dolárov.

Film bol nakrútený podľa knihy vychádzajúcej zo skutočných udalostí

Veľká kríza bola nakrútená podľa knihy Andrewa Rossa Sorkina vydanej v roku 2009 s názvom Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Father to Save the Financial System — and Themselves. Filmovej snímke sa dostalo aj verejného uznania, keď získala 11 nominácií ceny Primetime Emmy Awards.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
 2. 2.
  Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom
 3. 3.
  Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou
 4. 4.
  V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy
 5. 5.
  Gastro prevádzkovatelia žiadajú okamžité otvorenie terás a vyplatenie pomoci