Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu v roku 2008. Divákovi umožňuje nahliadnuť do zákulisia počiatku finančnej krízy na Wall Street a približuje konanie lídrov finančného sveta v situácii, keď na zvrátenie negatívneho vývoja svetovej ekonomiky majú len veľmi málo času.

Too Big Too Fail

Foto: Too Big Too Fail

Nikto si nechcel pripustiť, že sa blíži kríza

Na prelome tisícročia bolo obchodovanie na Wall Street jednou z najvýnosnejších činností. Bonusy za obchodovanie na burze vyplácané v rekordných výškach, niekoľkomiliónové platy a neustále rastúci trh s nehnuteľnosťami nikoho nenútil premýšľať nad tým, že jedného dňa sa tento život nad pomery môže úplne rozsypať. Dokonca ani varovné signály trhu neprinútili nikoho zamyslieť sa, že by sa finančné inštitúcie mohli ocitnúť v ohrození.

Film sprostredkuje pohľad do zákulisia tesne pred vypuknutím svetovej ekonomickej krízy. Schyľuje sa k nej najmä kvôli obchodovaniu bánk s problémovými bezcennými aktívami, ktoré mali vo svojom portfóliu dokonca aj najväčšie investičné banky v New Yorku. Medzi nimi napríklad Bear Stearns či Lehman Brothers a ďalšie.

Finančné problémy, ktoré kvôli neregulovanému poskytovaniu hypoték na Wall Street nastali, neunikli vtedajšiemu ministrovi financií USA Henrymu Paulsonovi a predsedovi Federálneho rezervného systému Benovi Bernankovi.

Prepady trhov vedú ku krachu finančných inštitúcií

Postupný prepad trhov dospel až do štádia, keď nastáva čas vymyslieť, ako zabrániť krachu jednej z najväčších investičných bánk Lehman Brothers. Ak by sa to nepodarilo, na finančnom trhu by nastali panika a chaos, a vzápätí by postupne začali krachovať všetky americké banky jedna za druhou.

V hre je možnosť odkúpenia Lehman Brothers stabilnejšou Bank of America. Tá sa však napokon rozhodne kúpiť takisto problémovú banku Merill Lynch.

Zachrániť Lehman Brothers by ešte mohla britská banka Barclay, ktorá však napokon pomoc kvôli bankovým regulátorom odmietne. Lehman Brothers tak nemá ďalšiu nádej na prežitie a musí vyhlásiť bankrot. Medzitým začína zlyhávať aj veľká poisťovacia spoločnosť AIG.

Ako odvrátiť nastupujúcu krízu?

Bankrot Lehman Brothers má zásadný vplyv na celý finančný trh a spolu s ním začína padať aj trh s akciami. Navyše zlyhanie AIG by mohlo dostať do problémov nielen jej klientov, ale môže mať negatívny vplyv aj na bankové domy. Preto zasiahne ministerstvo financií, ktoré AIG zachráni pôžičkou v hodnote 85 miliárd dolárov.

Podľa viacerých finančníkov intervencie zo strany štátu nie sú najšťastnejším riešením. Ak by štát alebo Federálny rezervný fond naliali do bánk záchranné balíky v hodnote desiatok miliárd dolárov, banky by sa do budúcnosti zo svojich chýb nemuseli poučiť. Niektorí by tento akt zase mohli považovať za znárodnenie bánk, čo by nebolo politicky najpopulárnejšie rozhodnutie a mohlo by to mať ďalšie negatívne dôsledky. 

Prvý plán záchrany zlyháva

Pôvodný plán ministra financií Paulsona preto spočíva v tom, že by od bánk nakúpil bezcenné aktíva, na ktorých stoja rizikové hypotéky. Tým by sa ich bankové riziko znížilo a zvýšili by sa hotovostné rezervy. No veľkým mínusom tohto plánu je, že samotné odkúpenie toxických aktív od bánk by trvalo niekoľko mesiacov, čo je v stave najväčšej núdze príliš dlhý čas. 

Krízová situácia núti vládu k promptnejšiemu riešeniu. Inak ľudia začnú panikáriť, vyberať svoje vklady uložené v bankách, čím ich postupne jednu po druhej privedú ku krachu. Navyše hrozí, že svetová ekonomická kríza bude mať väčšie následky, ako mala veľká hospodárska kríza v 30. rokoch minulého storočia. 

Vláda prichádza s riešením o päť minút dvanásť

Neexistuje iné východisko, ako bankám poskytnúť dostatok finančných prostriedkov v podobe priamych kapitálových injekcií na to, aby mohli ďalej poskytovať úvery svojim klientom, čím by sa stabilizovali. V opačnom prípade by zastavenie požičiavania peňazí jednoducho viedlo nielen ku krachu bánk, ale aj k prudkému zastaveniu celej ekonomiky. Podmienkou však je, aby banky tieto peniaze od štátu požičiavali ďalej svojim klientom. 

Nová záchranná legislatíva o intervenciách zo strany štátu napokon prechádza schvaľovacím procesom a vzniká Program pomoci pre problémové aktíva (TARP). Americká vláda prostredníctvom neho poskytne finančné balíky všetkým bankám s cieľom odvrátenia celosvetovej ekonomickej krízy. 

Minister financií Paulson zvoláva rokovanie najvyšších predstaviteľov všetkých amerických bánk, na ktorom ich informuje, že dostanú masívne kapitálové injekcie. Niektorí z nich sa spočiatku odmietajú zúčastniť, pretože sa domnievajú, že finančná situácia inštitúcií, ktorým šéfujú, nie je natoľko kritická, aby potrebovali pomoc od štátu.

Napokon ich však minister financií presvedčí a banky nakoniec súhlasia s dohodou o pomoci. Na malú chvíľu sa tak zdá, že kríza, ktorá visí vo vzduchu, je zažehnaná.

Všetko je inak

Otázkou už zostáva len to, či banky použijú financie od štátu na to, na čo im ich vláda požičala. Miliardy poskytnuté štátom by banky mali použiť na nepretržité poskytovanie úverov, aby ekonomika mohla ďalej fungovať. Paulson s tým počíta a verí, že banky financie použijú správne.

Banky však svoj sľub nedodržali. Po schválení plánu TARP síce peniaze od štátu prijali, no svojim klientom poskytovali menej úverov, ako sa od nich očakávalo, čím sa trhy ďalej prepadávali. Nezamestnanosť v USA vzrástla na viac než 10 % a milióny rodín prišli kvôli nesplácaným hypotékam o strechu nad hlavou.

Dva roky nato však už všetko bolo opäť úplne inak. Banky prostriedky z programu TARP splatili a už v roku 2010 sa aktivity na finančných trhoch znova naplno rozbehli. Dôkazom je napríklad návrat k horibilným odmenám za uzatvorené obchody na Wall Street, ktoré sa aj napriek reformám finančného sektora vyšplhali až na neuveriteľných 135 miliárd dolárov.

Film bol nakrútený podľa knihy vychádzajúcej zo skutočných udalostí

Veľká kríza bola nakrútená podľa knihy Andrewa Rossa Sorkina vydanej v roku 2009 s názvom Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Father to Save the Financial System — and Themselves. Filmovej snímke sa dostalo aj verejného uznania, keď získala 11 nominácií ceny Primetime Emmy Awards.

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vláda rozhodla: Príspevky na ubytovanie odídencov z Ukrajiny pre nepodnikateľov sa znížia na 5 eur
 2. 2.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické
 5. 5.
  Počas posledných piatich rokov zaznamenal tretí pilier len jeden zlý rok
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay