Kuriózne ponuky cestovných kancelárií: Prehliadky zničených miest Ukrajiny či výlety do Ruska
Ministerstvo zahraničných vecí SR od začiatku vojnovej agresie Ruska neodporúča cestovať na Ukrajinu. Napriek tomu existujú cestovné kancelárie, ktoré takýto zájazd ponúkajú. Dostať sa možno nielen na miesta, ktoré boli zničené vojnou, ale aj do tradičných destinácií, ako sú Kyjev či Černobyľ. Takéto cestovanie je na vlastné nebezpečenstvo, a pred vstupom do Ukrajiny je potrebné mať uzatvorené špeciálne cestovné poistenie.
Foto: Shutterstock
Letecké spojenia neexistujú
Do vojenského konfliktu na Ukrajine mali Slováci k dispozícii niekoľko priamych leteckých spojení s Ukrajinou. Nízkonákladové aerolinky Wizz Air lietali z Bratislavy do Kyjeva, Ľvova či Odesy. Od februára 2022 však na Ukrajine platí takzvané stanné právo a komerčná letecká doprava je pozastavená.
Vstup a výstup cudzincov je povolený len po zemi. Kontrolné stanovištia na hraniciach s Poľskom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Moldavskom sú otvorené a podľa ukrajinských autorít aj bezpečné. Kontrolné stanovištia s Ruskom, Bieloruskom a Podnesterskom sú zatvorené.
Od začiatku ruskej invázie platí 4. stupeň odporúčania občanom Slovenskej republiky – opustiť územie nášho východného suseda a vyhnúť sa akémukoľvek vycestovaniu na Ukrajinu. Znamená to tiež, že štandardné cestovné poistenie uzatvorené v tejto oblasti neplatí, respektíve že klient nemá nárok na plnenie pri poistnej udalosti.
Poistku však treba mať uzatvorenú, pretože je to jedno z kritérií vstupu na Ukrajinu. Hranicu totiž možno prekročiť len s platným cestovným pasom a povinným cestovným poistením pokrývajúcim náklady na liečbu vírusu Covid-19 na Ukrajine. Táto koronavírusová norma je platná do 30. júna 2023.
Bezpečnosť nie je garantovaná
Ukrajinská cestovná kancelária Visit Ukraine pri pobyte v krajine dôrazne odporúča uzatvoriť si okrem štandardnej poistky aj špeciálne zdravotné poistenie pokrývajúce vojenské riziká, a to počas celej návštevy.
Takéto poistenie zaručuje peňažné odškodnenie v prípade úrazu v dôsledku vojnových akcií, pasívnych vojenských rizík, teroristických činov, vrátane urgentnej starostlivosti, ambulantného ošetrenia, hospitalizácie a repatriácie poistenej osoby, prípadne telesných pozostatkov cestujúceho. Cena poistenia sa odvíja od dĺžky pobytu, respektíve od jeho povahy.
Prehliadky zničených miest
Ukrajinská cestovná kancelária Visit Ukraine aj v súčasnosti ponúka zahraničným turistom desiatky zájazdov do rôznych kútov krajiny. Každý, kto sa rozhodne zúčastniť sa takéhoto zájazdu, môže očakávať prechádzky pomedzi trosky zbombardovaných domov, športovísk či medzi rôznymi historickými budovami.
Návštevníci majú možnosť vidieť aj vojenský materiál, niektoré zbrane a vozidlá, ktoré po sebe zanechala ruská armáda po úspešnej minuloročnej protiofenzíve ukrajinských vojakov. Prehliadky zničených ukrajinských miest trvajú niekoľko hodín a môžu byť aj dlhšie na základe požiadaviek. Cestovná kancelária uvádza, že zisky z predaja všetkých takýchto zájazdov idú na podporu vojnových utečencov.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Visit Ukraine Antona Tarasenka majú tieto zájazdy ukázať odolného ducha vzdoru svojich občanov. Pre CNN ešte v minulom roku uviedol, že ide o spôsob, ako ukázať vonkajšiemu svetu, že život na Ukrajine ide ďalej aj napriek prebiehajúcej vojne.
Cesta do Ruska je komplikovaná
Cestovanie pre našincov na Ukrajinu možno nie je bezpečné, ale je často jednoduchšie ako v prípade ciest do Ruska. Kým Slováci môžu na Ukrajinu cestovať pešo, prípadne vlakom z Poľska, komerčné spojenia smerujúce do Ruska sú takmer zo všetkých krajín Európy zrušené.
Priame lety z Viedne do Moskvy či Petrohradu už z našich končín neexistujú, a tak je jedinou alternatívou cesta cez krajiny, ktoré voči Rusku neuplatňujú sankcie. Patria sem napríklad Srbsko, Spojené arabské emiráty, Turecko, prípadne niektoré ďalšie ázijské či africké krajiny.
Sankčné opatrenia cestu do Ruska dovolenkárom značne predražia. Napriek tomu niektoré tunajšie cestovné kancelárie naďalej ponúkajú zájazdy do tejto krajiny. Slovenská cestovka BUBO má v ponuke poznávacie zájazdy do Moskvy, Petrohradu či na Sibír. Rovnako tak však ponúka dovolenku aj do ukrajinského Černobyľu či trojkombináciu Podnestersko, Moldavsko a Ukrajina.
„Hoci región, do ktorého smerujeme, pokladáme za bezpečný, Ukrajina, samozrejme, zostáva napadnutou krajinou a každý účastník cesty sa na nej zúčastňuje na vlastné nebezpečenstvo,“ opisuje zájazd cestovná agentúra.