Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Karanténu zrušili, ale zabudli to povedať. Aplikácia po 2 týždňoch (ne)fungovania končí

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

V piatok som sa dozvedela, že svoju povinnú domácu karanténu môžem ukončiť ešte pred uplynutím 14 dní. Stačilo, aby som zavolala na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Nikto mi to však nepovedal. Rovnako ako všetkým Slovákom zabudli oznámiť, že povinná štátna a domáca karanténa sa ruší. Víťazoslávne oznámenie neprišlo.

Človek v ekaranténe, Zuzana Mecková

V karanténe som strávila 12 dní v chate na okraji lesa, v desiaty deň ma testovali na COVID-19 s negatívnym výsledkom. Som doma a konečne sa môžem stretnúť so svojou rodinou. Ak by som prišla na Slovensko o dva dni neskôr, mohla som byť s rodinou už desať dní. V karanténe som však mala čas na seba a príroda mi dodala veľa novej inšpirácie do života. Som zdravá a neľutujem to.

O zrušení karantény som sa dozvedela náhodne

Hoci som na COVID-19 negatívna, aj po teste som musela pokračovať v domácej karanténe. Aplikáciu som však mohla deaktivovať už v utorok 9. júna, no zistila som to až o tri dni neskôr. Ministerstvo vnútra totiž vydalo vyhlásenie o predčasnom zrušení domácej izolácie, ktoré sa ku mne dostalo len vďaka tomu, že o domácej karanténe píšem. Počuli ste nejakého vládneho predstaviteľa na tlačovej besede, aby to oznámil? Videli ste to niekde v médiách, ktoré sa informáciám o pandémii koronavírusu venujú denno-denne? Ja nie. 

Keďže som v predchádzajúcich 14 dňoch prišla z Českej republiky, ktorá je zaradená medzi 19 bezpečných krajín, mám právo predčasne deaktivovať aplikáciu a ukončiť tak domácu smart karanténu. Dokonca som tak mohla urobiť aj bez negatívneho výsledku testu na COVID-19. To som však pred testovaním nevedela.

V piatok mi po telefonáte na Regionálny úrad verejného zdravotníctva aplikáciu deaktivovali. Som slobodná. 

! Osoby, ktoré sú aktuálne v domácej karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní nenavštívili tzv. rizikovú krajinu, to oznámia príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje eKaranténu.

! Osoby, ktoré sú aktuálne v domácej karanténe s použitím aplikácie eKaranténa a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili tzv. rizikovú krajinu, zostávajú v domácej izolácii až kým nedostanú negatívny výsledok testu na COVID-19. Následne to musia oznámiť príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý deaktivuje eKaranténu. Domáca izolácia sa týka aj osôb, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti.

Pridrahá aplikácia na dva týždne

V posledných dňoch sa toho zomlelo akosi priveľa. Hranice sú dnes otvorené, povinná štátna či domáca karanténa je už minulosťou a testovanie vracajúcich sa slovenských občanov sa zrazu nekoná. 

Ešte pred dvomi týždňami bola nová aplikácia eKarantény veľkou novinkou, ktorú predstavili vládni predstavitelia ako funkčnú alternatívu k štátnej karanténe. Z vyjadrení premiéra Igora Matoviča sa zdalo, že hranice s okolitými štátmi neplánujeme v najbližšej dobe otvoriť, nie to ešte s 19 štátmi Európy. Nová aplikácia eKaranténa, ktorú s nadšením vláda predstavila, mala v nasledujúcich mesiacoch aktívne fungovať ako ochrana pred dovezením koronavírusu zo zahraničia. 

Zrazu je tu obrat o 180 stupňov. Po dvoch týždňoch od predstavenia novej domácej eKarantény ani stopy. Hranice sú otvorené. V podstate sa tak zrušila nielen domáca, ale už aj štátna karanténa. V karanténe sú už len poslední statoční, ktorí prišli na Slovensko koncom mája alebo začiatkom júna a nevedia o možnosti predčasného zrušenia eKarantény. Na žiadnej tlačovke sa popri vyhláseniach o otváraní hraníc táto dosť zásadná informácia vôbec nespomenula.

Na to, aby aplikácia na domácu karanténu fungovala iba dva týždne, bol jej vývoj pridrahý. Aj keď tvorcovia eKarantény využili na ňu riešenie od spoločnosti Innovatrics, ktoré dostali zdarma, jej vývoj niečo stál. Investovaný čas všetkých zainteresovaných sa možno ešte zíde. Pretože šťastím a jediným pozitívom ostáva, že aplikácia eKaranténa by sa dala znova použiť v prípade druhej vlny pandémie. 

Zabudli nám povedať, že povinná karanténa skončila

V piatok 5. júna sme sa tešili z otvorených hraníc s Rakúskom, Českom a Maďarskom. Nikto nám však neoznámil, že povinná štátna a domáca karanténa sa vlastne ruší. Museli sme si to vydedukovať medzi riadkami. Až po otázkach médií na to reagovalo ministerstvo vnútra a premiér Igor Matovič, ktorý oznámil, že z povinnej karantény sa stáva dobrovoľná. K tomu pridal 10. júna aj ďalších 16 krajín v „bezpečnej zóne“, odkiaľ sa Slováci môžu bez problémov vrátiť domov. 

Dovtedy sme však žiadne vyhlásenie typu: „Už sa môžete vrátiť domov na Slovensko, bez toho, aby by vám hrozila pokuta 1600 eur, keď sa pohnete z domu,“ nedostali. Spôsob komunikácie s občanmi Slovenska ma celkom zarazil, keďže doposiaľ zodpovedne dodržiavali prísne opatrenia a dlhé mesiace čakali práve na takýto verejný oznam. Je škoda, že neprišla podobná víťazná tlačovka, ako keď sme zaviedli domácu karanténu. Ľudia by si to za svoju vytrvalosť zaslúžili. 

Verme, že druhá vlna nepríde

V súčasnosti sa vďaka medzinárodným letom, ktoré už začali fungovať, môže dostať na Slovensko prakticky ktokoľvek bez akejkoľvek kontroly. Stačí si kúpiť letenku napríklad z Londýna do Viedne, cestou na Slovensko vás už žiadna kontrola nečaká.

Zdá sa až neuveriteľné, že od prísnych reštrikcií a tvrdému boju pred druhou vlnou pandémie, sme prešli k absolútnej voľnosti a rezignácii na pandémiu, ktorá vo svete stále neutícha. 

Na ochranu pred koronavírusom sme doposiaľ robili, čo sa dalo. Myslím, že sme mali aj veľké šťastie. Nedokážem si ani predstaviť, ak by sa na Slovensku situácia vymkla spod kontroly ako napríklad v Taliansku. Ostáva nám len dúfať, že budeme mať také šťastie ako doteraz a druhá vlna pandémie nepríde v silnejšom znení. Veľmi si to prajem. 

Okrem toho, nerada by som sa opäť ocitla v karanténe, keď sa opäť budem chcieť dostať z Česka domov na Slovensko. Nehovoriac o tom, že by bolo skvelé, ak by sa nám pri pozitívnom vývoji situácie s koronavírusom podarilo pretrvať a naštartovať tak aj jednotlivé odvetvia ekonomiky nášho Slovenska.

 

logo

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay