Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Roland Régely Voľný čas Poslať

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz voľnejšie pravidlá cestovania. Viacero krajín, ktoré boli od marca 2020 zatvorené, sa teraz kompletne otvára. Možnosť cestovať bez vakcinácie či nutnosti negatívneho covid testu môže podľa odborníkov priniesť predpandemické zisky do krajín, ktoré sú závislé od cestovného ruchu.

Thajsko

Foto: Unsplash

Na vrchole rebríčka je Dubaj

Metropola Spojených arabských emirátov – Dubaj bola v roku 2022 označená za top turistickú destináciu pre citybreak či krátku exotickú dovolenku. Ukázal to posledný prieskum spoločnosti Premier Inn, no potvrdzujú to aj ďalšie zdroje, ktoré sa zaoberajú popularitou turistických destinácií.

Dubaj sa však dostal do hľadáčika mnohých cestovateľov už takmer ihneď po vypuknutí pandémie. Výrazne k tomu pomohla nedávna výstava EXPO 2020, ale aj priaznivé vstupné podmienky, ktoré zostali nezmenené takmer počas celých dvoch posledných rokov. 

Kvôli výstave, ale aj popularite Dubaja pribudlo turistom zo Slovenska viacero alternatív cestovania do tejto exotickej destinácie. Okrem tradičných spojení s Emirates či flydubai pribudli aj lowcostové lety maďarských aerolínií Wizz Air z Viedne či Budapešti. Nová je aj priama linka Smartwings z bratislavského letiska.

K vstupu do Dubaja stačí negatívny PCR test alebo potvrdenie o kompletnom očkovaní proti covidu, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia spôsobeného koronavírusom. Hlavná turistická sezóna pre návštevu Emirátov je od novembra do marca a priemerný počet dní strávených na dovolenke v Dubaji je päť.

Thajsko už bez vstupných opatrení

Thajsko (na snímke hore) a jeho metropola Bangkok patria už niekoľko rokov medzi najvyhľadávanejšie destinácie zimnej dovolenkovej sezóny. Krajina však brzdila príchod masového turizmu pomerne prísnymi vstupnými pravidlami.

Ešte v roku 2019 bol celosvetovo najobľúbenejšou zimnou exotikou thajský Bangkok, krajina sa však s príchodom pandémie zatvorila a turistov začala vítať až od júla 2021 za mimoriadne komplikovaných podmienok spojených s mnohonásobným testovaním.

Doposiaľ bolo k dovolenke v Thajsku potrebné absolvovať očkovanie proti covidu, niekoľko negatívnych testov, karanténu po príchode v špeciálnom hoteli, komerčné poistenie a ďalšie preventívne opatrenia.

Byrokracia sa však v tejto krajine úsmevov po novom končí. Spomínané povinnosti pre prichádzajúcich turistov od 1. októbra 2022 už nebudú potrebné. Thajsko sa naplno otvára turizmu a po dvoch rokoch s minimálnym počtom turistov môže teraz podľa odborníkov zažiť prvú silnú sezónu pripomínajúcu tie pred pandémiou. 

New York ako celoročný miláčik

Pokiaľ máme poukázať na jedinú destináciu, ktorá si udržala popularitu pred pandémiou aj po nej, bude to s veľkou pravdepodobnosťou New York. Ten sa v rebríčkoch obľúbenosti stabilne objavuje na popredných priečkach, a to nielen celosvetovo, ale aj v našich končinách. Svedčí o tom aj fakt, že len z letiska Viedeň možno do metropoly New York letieť približne desiatimi leteckými spoločnosťami a priame letecké spojenie zabezpečujú Austrian Airlines celoročne až sedemkrát týždenne. New York má tiež dve hlavné sezóny, a to letnú a zimnú, takže je v podstate celoročnou destináciou.

Čoraz viac sa otvára aj Karibik

Ťahúňom zimnej exotiky boli posledné dva roky dve karibské destinácie, ktoré prakticky nezaviedli žiadne vstupné podmienky pre cudzincov. Ide o Mexiko s jeho populárnou destináciou Cancún (na snímke) a tiež Dominikánsku republiku, kde je dovolenkovým miláčikom letovisko Punta Cana

Práve tieto destinácie boli spolu s Dubajom posledné dve zimy zárukou bezpečnej dovolenky s jednoduchými vstupnými podmienkami. Sezóna 2022/2023 sa v Karibiku bude niesť v znamení ďalších otvorených krajín. V auguste a septembri 2022 zrušilo nutnosť testu, očkovania či karantény ďalších osem exotických krajín

Medzi destinácie, kam možno cestovať s cestovným pasom a bez nutnosti covidových opatrení, po novom patria aj exotické ostrovy Barbados, Svätá Lucia, Vanuatu, Trinidad & Tobago, Antigua & Barbuda, Kajmanské ostrovy či Svätý Vincent a Grenadíny. 

Nové lowcostové spojenia do exotiky

Zvyšovať záujem o dovolenkové destinácie počas posledných mesiacov pomáhajú aj nízkonákladové spoločnosti. Viaceré z nich predstavili nové lacné spojenia z Európy do vzdialenejších kútov Zeme. Slováci od nadchádzajúcej zimnej letovej sezóny môžu využiť nové spojenia z Viedne do Saudskej Arábie, Abu Dhabi či na Madeiru. Vďaka novej základni Wizz Air v Abu Dhabi možno lietať aj na Srí Lanku či Maldivy. Budúci rok by tiež malo pribudnúť ďalšie priame spojenie Viedeň-Bangkok, ktoré ohlásili lowcostové aerolinky AirAsiaX. Tie sa expanziou do strednej Európy budú snažiť dostať do zelených čísel. Letecká spoločnosť sa už pred pandémiou preslávila veľmi nízkymi cenami leteniek do Ázie, a to aj na dlhé vzdialenosti. Koronavírus jej však počas uplynulých dvoch rokov spôsobil vážne problémy s financovaním. 

Krajiny, ktoré boli zatvorené

Na jeseň 2022 sa otvárajú už aj tie krajiny, ktoré boli od marca 2020 zatvorené, prípadne zaviedli prísne vstupné pravidlá pre cudzincov. Prvou z týchto krajín je Kanada. Tá sa pre turistov otvorila približne pred rokom, no s podmienkou kompletného očkovania proti koronavírusu a taktiež negatívneho testu pred odletom. 

Od 1. októbra 2022 však krajina ruší všetky predpríletové procedúry vrátane povinnosti testu, očkovania a dokonca aj rúšok vo verejnej doprave. To je výrazný rozdiel v porovnaní so Spojenými štátmi, ktoré prísnejšie pravidlá pre cudzincov naďalej uplatňujú.

Ďalšou krajinou, ktorá ohlásila veľké uvoľnenie cestovateľských opatrení, je Japonsko. Do tejto ázijskej destinácie možno po novom od 11. októbra 2022 cestovať aj bez nutnosti rezervovania si zájazdu prostredníctvom cestovnej kancelárie. Doposiaľ totiž Japonci vyžadovali príchod turistov iba v skupinových zájazdoch organizovaných cestovnými agentúrami a v obmedzených počtoch.

Čo sa týka denného limitu, momentálne do Japonska môže pricestovať až 50-tisíc cestujúcich. Na vstup potrebujú potvrdenie o absolvovaní tretej, posilňujúcej dávky očkovania, alebo negatívny výsledok PCR testu proti COVID-19.

Po takmer dvoch rokoch sa v lete tohto roku opäť otvorili turistom z celého sveta aj Austrália a Nový Zéland. Obe krajiny uplatňovali od začiatku pandémie veľmi prísne vstupné opatrenia a nepúšťali k sebe takmer žiadnych dovolenkárov. Žiadne vstupné opatrenia v spojitosti s koronavírusom viac nevyžadujú ani ďalšie populárne destinácie, ako Vietnam, Tahiti, Maurícius, Madagaskar či Kostarika.

Európa (už) bez opatrení

Jeseň 2022 je v porovnaní s minuloročnými opatreniami v Európe kompletne iná. Kým minulý rok mnohé európske krajiny pre obavy z nových mutácií koronavírusu zatvárali hranice, prípadne zavádzali nové vstupné obmedzenia, tento rok je všetko inak. Poslednou krajinou, ktorá kompletne zrušila všetky vstupné obmedzenia, bolo Holandsko. Stalo sa tak od 17. septembra 2022. Európski občania sa po novom môžu pohybovať v rámci krajín Európskej únie a väčšiny ostatných štátov bez akýchkoľvek vstupných reštrikcií spojených s ochorením COVID-19.

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2024 Roland Régely

Najlepšie aerolinky v roku 2024 sú Qatar Airways

Oscary leteckého priemyslu sú opäť rozdané. Najprestížnejšie ocenenie tento rok získali aerolinky Qatar Airways, pre ktoré to je už ôsme ...

16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay