Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Roland Régely Voľný čas
SK
EN
Poslať

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz voľnejšie pravidlá cestovania. Viacero krajín, ktoré boli od marca 2020 zatvorené, sa teraz kompletne otvára. Možnosť cestovať bez vakcinácie či nutnosti negatívneho covid testu môže podľa odborníkov priniesť predpandemické zisky do krajín, ktoré sú závislé od cestovného ruchu.

image

Foto: Unsplash

Na vrchole rebríčka je Dubaj

Metropola Spojených arabských emirátov – Dubaj bola v roku 2022 označená za top turistickú destináciu pre citybreak či krátku exotickú dovolenku. Ukázal to posledný prieskum spoločnosti Premier Inn, no potvrdzujú to aj ďalšie zdroje, ktoré sa zaoberajú popularitou turistických destinácií.

Dubaj sa však dostal do hľadáčika mnohých cestovateľov už takmer ihneď po vypuknutí pandémie. Výrazne k tomu pomohla nedávna výstava EXPO 2020, ale aj priaznivé vstupné podmienky, ktoré zostali nezmenené takmer počas celých dvoch posledných rokov. 

Kvôli výstave, ale aj popularite Dubaja pribudlo turistom zo Slovenska viacero alternatív cestovania do tejto exotickej destinácie. Okrem tradičných spojení s Emirates či flydubai pribudli aj lowcostové lety maďarských aerolínií Wizz Air z Viedne či Budapešti. Nová je aj priama linka Smartwings z bratislavského letiska.

K vstupu do Dubaja stačí negatívny PCR test alebo potvrdenie o kompletnom očkovaní proti covidu, prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia spôsobeného koronavírusom. Hlavná turistická sezóna pre návštevu Emirátov je od novembra do marca a priemerný počet dní strávených na dovolenke v Dubaji je päť.

Thajsko už bez vstupných opatrení

Thajsko (na snímke hore) a jeho metropola Bangkok patria už niekoľko rokov medzi najvyhľadávanejšie destinácie zimnej dovolenkovej sezóny. Krajina však brzdila príchod masového turizmu pomerne prísnymi vstupnými pravidlami.

Ešte v roku 2019 bol celosvetovo najobľúbenejšou zimnou exotikou thajský Bangkok, krajina sa však s príchodom pandémie zatvorila a turistov začala vítať až od júla 2021 za mimoriadne komplikovaných podmienok spojených s mnohonásobným testovaním.

Doposiaľ bolo k dovolenke v Thajsku potrebné absolvovať očkovanie proti covidu, niekoľko negatívnych testov, karanténu po príchode v špeciálnom hoteli, komerčné poistenie a ďalšie preventívne opatrenia.

Byrokracia sa však v tejto krajine úsmevov po novom končí. Spomínané povinnosti pre prichádzajúcich turistov od 1. októbra 2022 už nebudú potrebné. Thajsko sa naplno otvára turizmu a po dvoch rokoch s minimálnym počtom turistov môže teraz podľa odborníkov zažiť prvú silnú sezónu pripomínajúcu tie pred pandémiou. 

New York ako celoročný miláčik

Pokiaľ máme poukázať na jedinú destináciu, ktorá si udržala popularitu pred pandémiou aj po nej, bude to s veľkou pravdepodobnosťou New York. Ten sa v rebríčkoch obľúbenosti stabilne objavuje na popredných priečkach, a to nielen celosvetovo, ale aj v našich končinách. Svedčí o tom aj fakt, že len z letiska Viedeň možno do metropoly New York letieť približne desiatimi leteckými spoločnosťami a priame letecké spojenie zabezpečujú Austrian Airlines celoročne až sedemkrát týždenne. New York má tiež dve hlavné sezóny, a to letnú a zimnú, takže je v podstate celoročnou destináciou.

Čoraz viac sa otvára aj Karibik

Ťahúňom zimnej exotiky boli posledné dva roky dve karibské destinácie, ktoré prakticky nezaviedli žiadne vstupné podmienky pre cudzincov. Ide o Mexiko s jeho populárnou destináciou Cancún (na snímke) a tiež Dominikánsku republiku, kde je dovolenkovým miláčikom letovisko Punta Cana

Práve tieto destinácie boli spolu s Dubajom posledné dve zimy zárukou bezpečnej dovolenky s jednoduchými vstupnými podmienkami. Sezóna 2022/2023 sa v Karibiku bude niesť v znamení ďalších otvorených krajín. V auguste a septembri 2022 zrušilo nutnosť testu, očkovania či karantény ďalších osem exotických krajín

Medzi destinácie, kam možno cestovať s cestovným pasom a bez nutnosti covidových opatrení, po novom patria aj exotické ostrovy Barbados, Svätá Lucia, Vanuatu, Trinidad & Tobago, Antigua & Barbuda, Kajmanské ostrovy či Svätý Vincent a Grenadíny. 

Nové lowcostové spojenia do exotiky

Zvyšovať záujem o dovolenkové destinácie počas posledných mesiacov pomáhajú aj nízkonákladové spoločnosti. Viaceré z nich predstavili nové lacné spojenia z Európy do vzdialenejších kútov Zeme. Slováci od nadchádzajúcej zimnej letovej sezóny môžu využiť nové spojenia z Viedne do Saudskej Arábie, Abu Dhabi či na Madeiru. Vďaka novej základni Wizz Air v Abu Dhabi možno lietať aj na Srí Lanku či Maldivy. Budúci rok by tiež malo pribudnúť ďalšie priame spojenie Viedeň-Bangkok, ktoré ohlásili lowcostové aerolinky AirAsiaX. Tie sa expanziou do strednej Európy budú snažiť dostať do zelených čísel. Letecká spoločnosť sa už pred pandémiou preslávila veľmi nízkymi cenami leteniek do Ázie, a to aj na dlhé vzdialenosti. Koronavírus jej však počas uplynulých dvoch rokov spôsobil vážne problémy s financovaním. 

Krajiny, ktoré boli zatvorené

Na jeseň 2022 sa otvárajú už aj tie krajiny, ktoré boli od marca 2020 zatvorené, prípadne zaviedli prísne vstupné pravidlá pre cudzincov. Prvou z týchto krajín je Kanada. Tá sa pre turistov otvorila približne pred rokom, no s podmienkou kompletného očkovania proti koronavírusu a taktiež negatívneho testu pred odletom. 

Od 1. októbra 2022 však krajina ruší všetky predpríletové procedúry vrátane povinnosti testu, očkovania a dokonca aj rúšok vo verejnej doprave. To je výrazný rozdiel v porovnaní so Spojenými štátmi, ktoré prísnejšie pravidlá pre cudzincov naďalej uplatňujú.

Ďalšou krajinou, ktorá ohlásila veľké uvoľnenie cestovateľských opatrení, je Japonsko. Do tejto ázijskej destinácie možno po novom od 11. októbra 2022 cestovať aj bez nutnosti rezervovania si zájazdu prostredníctvom cestovnej kancelárie. Doposiaľ totiž Japonci vyžadovali príchod turistov iba v skupinových zájazdoch organizovaných cestovnými agentúrami a v obmedzených počtoch.

Čo sa týka denného limitu, momentálne do Japonska môže pricestovať až 50-tisíc cestujúcich. Na vstup potrebujú potvrdenie o absolvovaní tretej, posilňujúcej dávky očkovania, alebo negatívny výsledok PCR testu proti COVID-19.

Po takmer dvoch rokoch sa v lete tohto roku opäť otvorili turistom z celého sveta aj Austrália a Nový Zéland. Obe krajiny uplatňovali od začiatku pandémie veľmi prísne vstupné opatrenia a nepúšťali k sebe takmer žiadnych dovolenkárov. Žiadne vstupné opatrenia v spojitosti s koronavírusom viac nevyžadujú ani ďalšie populárne destinácie, ako Vietnam, Tahiti, Maurícius, Madagaskar či Kostarika.

Európa (už) bez opatrení

Jeseň 2022 je v porovnaní s minuloročnými opatreniami v Európe kompletne iná. Kým minulý rok mnohé európske krajiny pre obavy z nových mutácií koronavírusu zatvárali hranice, prípadne zavádzali nové vstupné obmedzenia, tento rok je všetko inak. Poslednou krajinou, ktorá kompletne zrušila všetky vstupné obmedzenia, bolo Holandsko. Stalo sa tak od 17. septembra 2022. Európski občania sa po novom môžu pohybovať v rámci krajín Európskej únie a väčšiny ostatných štátov bez akýchkoľvek vstupných reštrikcií spojených s ochorením COVID-19.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.12.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 5. diel

V predchádzajúcom diele tipov na luxusnú zimnú dovolenku sme si predstavili niekoľko zaujímavých lokalít. Medzi nimi napríklad súostrovie ...

18.11.2022 Naďa Černá

Ostrovy na predaj: Za niektoré zaplatíte menej ako na Slovensku za dom. Kde sa nachádzajú?

Na to, aby ste vlastnili ostrov, nemusíte byť miliardárom. Na trhu sa nachádza ponuka na predaj viacerých menších ostrovčekov, ktorých kúpa ...

16.11.2022 Martin Jamnický

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla premiéru celovečerného dokumentu o Michaelovi Kocábovi

Už zajtra na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý symbolizuje pád komunizmu v Československu, sa v slovenských kinách začne premietať ...

4.11.2022 Roland Régely

Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 4. diel

Niekto si pod luxusnou dovolenkou predstaví konkrétny hotel, iný zase exotické letovisko. V ďalšom pokračovaní dovolenkového seriálu sa ...

31.10.2022 Redakcia FinReport

Mamy s ekologickým cítením vytvorili hru pre deti aj dospelých s názvom Planéta Zem sa usmieva

Inšpirovali sa a vymysleli milú a zároveň poučnú ekologickú hru pre deti aj dospelých. Nazvali ju Planéta Zem sa usmieva. EKO hra dáva ...

29.10.2022 Martin Jamnický

Filmová novinka: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet – IDENTITA ES

Do slovenských kín prichádza viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý svoj ...

21.10.2022 Naďa Černá

Vianoce 2022: TOP 5 najkrajších vianočných trhov v Európe + bonus v rodisku Santa Clausa

Návšteva vianočných trhov je pre mnohých tradíciou a jedným zo symbolov najkrajšieho obdobia v roku. Možno sa vám zdá, že ešte máte ...

19.10.2022 Redakcia FinReport

Facebook spustí novú funkciu nazvanú Zobraziť viac a Zobraziť menej

Meta predstavuje ďalší spôsob, ako poskytnúť viac kontroly nad obsahom na sociálnej sieti Facebook. Zobraziť viac a Zobraziť menej je nová ...

9.10.2022 Správy

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ...

7.10.2022 Naďa Černá

Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?

Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie spôsobujú, že vonku na vzduchu budeme tráviť čoraz menej času a čoraz viac ho venujeme ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union