Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel

Roland Régely Voľný čas Poslať

Leto 2022 je už síce za nami, no dobrou správou pre mnohých cestovateľov je, že v Európe sa ešte stále nachádzajú destinácie, kde si ho môžu s jemným prižmúrením oka predĺžiť aj počas nasledujúcich týždňov. Toto je päť možností, kde sa dá stále príjemne zrelaxovať v takmer letnom móde s bonusom – už bez húfov turistov, teda možno aj príjemnejšie ako počas hlavnej turistickej sezóny.

jesenné dovolenky

Foto: Unsplash

Tip č. 6: Grécke ostrovy sú jesenným pokladom

Nadväzujúc na text z predchádzajúceho týždňa pokračujeme krajinou, ktorá ponúka hneď niekoľko vynikajúcich dovolenkových destinácií. Grécke ostrovy Kréta, Korfu, Rodos či Zakynthos turistov začiatkom jesene určite nesklamú. Hotely, reštaurácie a taverny budú našincov aj tento rok vítať anízovým Uzom až do neskorej jesene, pretože turistická sezóna sa tu oficiálne končí až na konci októbra. Teploty cez deň na gréckych ostrovoch dosahujú približne 24 až 26 stupňov Celzia a more je stále príjemne vyhriate po horúcom lete. 

Jesenným turistickým „kráľom“ Grécka je Kréta. Tu býva teplejšie najmä na juhu ostrova, no počítať treba aj so silnejšími vlnami. Horší plavci by sa tejto oblasti mali vyhnúť. Výhodou je možnosť požičať si auto a za niekoľko dní prejsť ostrov krížom-krážom.

Aj Rodos patrí medzi najteplejšie grécke ostrovy a horúce počasie na ňom pretrváva najdlhšie. Môže sa totiž pochváliť najvyšším počtom slnečných dní v roku. Na výlet sa tu možno vybrať napríklad do hlavného mesta, kde sa nachádza veľký antický štadión a akropola.

Slovenské cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy na ostrov Korfu do konca septembra, no nájde sa aj niekoľko októbrových ponúk. Vtedy už síce voda nie je až taká horúca ako počas leta, no ešte stále sa v nej dá príjemne plávať. Ostrov je ideálne miesto na spoznávanie na bicykli. Zo Slovenska smeruje do Grécka hneď niekoľko priamych leteckých spojení – lowcostových aeroliniek. Našinci tiež môžu využiť širokú ponuku letov z neďalekej Viedne a Budapešti, odkiaľ možno na grécke ostrovy lietať celoročne.

Tip č. 7: Cyprus má hlavnú sezónu aj na jeseň

Ďalší ostrov – Cyprus, je už tradične preplnený počas letných mesiacov, no ak si dovolenkár vyberie napríklad október, na plážach bude mať omnoho väčšie súkromie ako počas hlavnej sezóny. Počasie na jeseň je vďaka južnejšej polohe ostrova stále veľmi priaznivé. Teploty sa pohybujú v priemere okolo 27 stupňov Celzia, čo znamená, že tamojšie podnebie umožňuje kúpanie, slnenie aj spoznávanie jedinečných pamiatok. 

Kto na dovolenke hľadá aj niečo aktívnejšie, ostrov ponúka skvelé možnosti na turistiku a cyklistiku. Do hôr si treba zbaliť aj niečo teplejšie a pršiplášť, keďže v tomto období môže aj spŕchnuť. Ostrovná krajina však počas roka ponúka až 300 slnečných dní, krásne more a hlavne čisté pláže. Väčšina z nich drží označenie Modrej vlajky, ktorá sa zaručuje práve za kvalitu a čistotu mora.

Zaujímavosťou je, že sa krajina delí na dve časti – južnú, teda grécku, a severnú – tureckú časť. Pri cestovaní z jednej časti Cypru na druhú treba hranice prejsť pešo okolo ozbrojených vojakov OSN strážiacich takzvanú zelenú líniu. Platný cestovný pas je podmienkou.

Najstarším mestom južnej časti ostrova je Larnaka. Cestovatelia v nej nájdu množstvo krásnych pamiatok a napríklad aj jazero Aliki Larnacas, ktoré je známe tým, že v lete úplne vysychá a v zime sa stáva útočiskom ohrozených vtákov a ružových plameniakov. Plameniaky začínajú prilietať k jazeru koncom októbra. Severná časť ostrova sa pýši katalógovými piesočnými plážami, ako napríklad Alagadi, Acapulco či pláž Golden Beach v blízkosti dedinky Dipkarpaz.

Letenky na Cyprus nájdu slovenskí dovolenkári v ponuke už od niekoľkých desiatok eur spiatočne, a to s odletom z neďalekej Viedne. Pre tých cestujúcich, ktorí nechcú dovolenku na vlastnú päsť“ a preferujú skôr cestovanie cez cestovnú kanceláriu, sú k dispozícii aj charterové lety z bratislavského a košického letiska.

Tip č. 8: Malorka ako celoročný miláčik Slovákov

Malorka je dovolenkovou stálicou Slovákov už dlhé roky, či už počas zimnej, alebo letnej sezóny.  Najväčší z baleárskych ostrovov láka najmä na 262 pláží v celkovej dĺžke 50 kilometrov. Teploty na jeseň sa tu stále pohybujú v rozpätí 25 až 27 stupňov Celzia, a hoci je more o čosi sviežejšie, stále je príjemné na kúpanie. 

Hlavným lákadlom je nielen menej turistov, ale aj nižšie ceny v porovnaní s hlavnou sezónou. Domáci Španieli tu prichádzajú za oddychom počas neskoršieho septembra a októbra, keď už má väčšina zahraničných dovolenkárov po letnej dovolenke.

Cestovateľské bedekre odporúčajú navštíviť aj krásne mestá na severe ostrova, ako Valldemossa či Sóller, z ktorého sa môžu cestovatelia presunúť starou električkou až k moru do Port de Sóller. Za zmienku stojí napríklad pláž Torrent de Pareis v oblasti La Calobra. Vedie k nej pomerne zložitá cesta, no s krásnymi výhľadmi na malorskú prírodu.

Tip č. 9: Malta je horúce open-air múzeum

Malta má také množstvo historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Turistov po ceste týmto jedinečným súostrovím sprevádzajú dokonalé prírodné scenérie a náladu dokresľujú pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. Má stredomorské podnebie s teplotou mora vyššou ako v ktorejkoľvek inej časti Európy. Leto je horúce a suché, teploty na jeseň sú príjemné a stále vyššie v porovnaní s ostatnými stredomorskými destináciami. 

Malta je ako stvorená pre tých, ktorí necestujú iba na plážovú dovolenku, ale aj za históriou a prírodou. Nesklame ani gurmánsky a uspokojí aj chúťky milovníkov wellness. Na ostrov sa letecky dá ľahko dopraviť priamo zo Slovenska, ale aj z letísk susedných krajín. Pre našinca sú najlepšie alternatívy Bratislava a Košice, no dobre dostupnými odletovými miestami sú aj Viedeň alebo Budapešť.

Najvyhľadávanejším mesto na Malte je Valetta. Patrí aj medzi svetové dedičstvo UNESCO (na snímke dolu). Ponúka možnosť „prehupnúť sa“ z pokojnej maltskej atmosféry do ruchu hlavného mesta, v ktorom sa to hemží turistickými skupinkami, obchodmi so suvenírmi a pouličnými umelcami. Čo rozhodne nemožno vynechať pri dovolenke na Malte, sú výlety na ďalšie ostrovy – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov (na titulnej snímke), na ktorom sa sústreďuje niekoľko príjemných pláží, krásne útesy, ale aj mnoho historických stavieb. Comino je maličký ostrov, ktorý sa preslávil svojou Modrou lagúnou

Tip č. 10: Azorské ostrovy sú Havajom Atlantiku

Havaj uprostred Atlantiku, nekonečná studnica dobrodružstiev, raj potápania a turistiky. Také prívlastky majú Azory. Očarujúca je aj miestna príroda s fantastickými jaskyňami, kráterovými jazerami či vinice. Na Azory možno vycestovať počas celého roka, hoci počasie tu občas môže byť premenlivé. Od júna do septembra sú teploty príjemné aj na kúpanie, od novembra do marca trvá obdobie dažďov.

Vďaka liberalizácii leteckého priemyslu sú ostrovy v posledných rokoch prístupnejšie ako kedykoľvek predtým. Priame letecké spojenie z našich končín síce neexistuje, no Slováci objavujú tento raj uprostred Atlantiku s prestupom v Portugalsku. Spájajú ho tiež s krátkym výletom do Lisabonu, ktorý je hlavným dopravným uzlom v krajine.

Na Azoroch možno nájsť dve z pätnástich portugalských pamiatok UNESCO – vinice Pico a staré mestečko Angra do Heroismo na ostrove Terceira. Sú tu však aj tri biosférické rezervácie – Graciosa, Flores a Corvo. Sieť prírodných parkov a morských rezervácií podporuje ochranu tunajšieho životného prostredia. 

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay