Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel

Roland Régely Voľný čas
SK
EN
Poslať

Leto 2022 je už síce za nami, no dobrou správou pre mnohých cestovateľov je, že v Európe sa ešte stále nachádzajú destinácie, kde si ho môžu s jemným prižmúrením oka predĺžiť aj počas nasledujúcich týždňov. Toto je päť možností, kde sa dá stále príjemne zrelaxovať v takmer letnom móde s bonusom – už bez húfov turistov, teda možno aj príjemnejšie ako počas hlavnej turistickej sezóny.

image

Foto: Unsplash

Tip č. 6: Grécke ostrovy sú jesenným pokladom

Nadväzujúc na text z predchádzajúceho týždňa pokračujeme krajinou, ktorá ponúka hneď niekoľko vynikajúcich dovolenkových destinácií. Grécke ostrovy Kréta, Korfu, Rodos či Zakynthos turistov začiatkom jesene určite nesklamú. Hotely, reštaurácie a taverny budú našincov aj tento rok vítať anízovým Uzom až do neskorej jesene, pretože turistická sezóna sa tu oficiálne končí až na konci októbra. Teploty cez deň na gréckych ostrovoch dosahujú približne 24 až 26 stupňov Celzia a more je stále príjemne vyhriate po horúcom lete. 

Jesenným turistickým „kráľom“ Grécka je Kréta. Tu býva teplejšie najmä na juhu ostrova, no počítať treba aj so silnejšími vlnami. Horší plavci by sa tejto oblasti mali vyhnúť. Výhodou je možnosť požičať si auto a za niekoľko dní prejsť ostrov krížom-krážom.

Aj Rodos patrí medzi najteplejšie grécke ostrovy a horúce počasie na ňom pretrváva najdlhšie. Môže sa totiž pochváliť najvyšším počtom slnečných dní v roku. Na výlet sa tu možno vybrať napríklad do hlavného mesta, kde sa nachádza veľký antický štadión a akropola.

Slovenské cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy na ostrov Korfu do konca septembra, no nájde sa aj niekoľko októbrových ponúk. Vtedy už síce voda nie je až taká horúca ako počas leta, no ešte stále sa v nej dá príjemne plávať. Ostrov je ideálne miesto na spoznávanie na bicykli. Zo Slovenska smeruje do Grécka hneď niekoľko priamych leteckých spojení – lowcostových aeroliniek. Našinci tiež môžu využiť širokú ponuku letov z neďalekej Viedne a Budapešti, odkiaľ možno na grécke ostrovy lietať celoročne.

Tip č. 7: Cyprus má hlavnú sezónu aj na jeseň

Ďalší ostrov – Cyprus, je už tradične preplnený počas letných mesiacov, no ak si dovolenkár vyberie napríklad október, na plážach bude mať omnoho väčšie súkromie ako počas hlavnej sezóny. Počasie na jeseň je vďaka južnejšej polohe ostrova stále veľmi priaznivé. Teploty sa pohybujú v priemere okolo 27 stupňov Celzia, čo znamená, že tamojšie podnebie umožňuje kúpanie, slnenie aj spoznávanie jedinečných pamiatok. 

Kto na dovolenke hľadá aj niečo aktívnejšie, ostrov ponúka skvelé možnosti na turistiku a cyklistiku. Do hôr si treba zbaliť aj niečo teplejšie a pršiplášť, keďže v tomto období môže aj spŕchnuť. Ostrovná krajina však počas roka ponúka až 300 slnečných dní, krásne more a hlavne čisté pláže. Väčšina z nich drží označenie Modrej vlajky, ktorá sa zaručuje práve za kvalitu a čistotu mora.

Zaujímavosťou je, že sa krajina delí na dve časti – južnú, teda grécku, a severnú – tureckú časť. Pri cestovaní z jednej časti Cypru na druhú treba hranice prejsť pešo okolo ozbrojených vojakov OSN strážiacich takzvanú zelenú líniu. Platný cestovný pas je podmienkou.

Najstarším mestom južnej časti ostrova je Larnaka. Cestovatelia v nej nájdu množstvo krásnych pamiatok a napríklad aj jazero Aliki Larnacas, ktoré je známe tým, že v lete úplne vysychá a v zime sa stáva útočiskom ohrozených vtákov a ružových plameniakov. Plameniaky začínajú prilietať k jazeru koncom októbra. Severná časť ostrova sa pýši katalógovými piesočnými plážami, ako napríklad Alagadi, Acapulco či pláž Golden Beach v blízkosti dedinky Dipkarpaz.

Letenky na Cyprus nájdu slovenskí dovolenkári v ponuke už od niekoľkých desiatok eur spiatočne, a to s odletom z neďalekej Viedne. Pre tých cestujúcich, ktorí nechcú dovolenku na vlastnú päsť“ a preferujú skôr cestovanie cez cestovnú kanceláriu, sú k dispozícii aj charterové lety z bratislavského a košického letiska.

Tip č. 8: Malorka ako celoročný miláčik Slovákov

Malorka je dovolenkovou stálicou Slovákov už dlhé roky, či už počas zimnej, alebo letnej sezóny.  Najväčší z baleárskych ostrovov láka najmä na 262 pláží v celkovej dĺžke 50 kilometrov. Teploty na jeseň sa tu stále pohybujú v rozpätí 25 až 27 stupňov Celzia, a hoci je more o čosi sviežejšie, stále je príjemné na kúpanie. 

Hlavným lákadlom je nielen menej turistov, ale aj nižšie ceny v porovnaní s hlavnou sezónou. Domáci Španieli tu prichádzajú za oddychom počas neskoršieho septembra a októbra, keď už má väčšina zahraničných dovolenkárov po letnej dovolenke.

Cestovateľské bedekre odporúčajú navštíviť aj krásne mestá na severe ostrova, ako Valldemossa či Sóller, z ktorého sa môžu cestovatelia presunúť starou električkou až k moru do Port de Sóller. Za zmienku stojí napríklad pláž Torrent de Pareis v oblasti La Calobra. Vedie k nej pomerne zložitá cesta, no s krásnymi výhľadmi na malorskú prírodu.

Tip č. 9: Malta je horúce open-air múzeum

Malta má také množstvo historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Turistov po ceste týmto jedinečným súostrovím sprevádzajú dokonalé prírodné scenérie a náladu dokresľujú pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. Má stredomorské podnebie s teplotou mora vyššou ako v ktorejkoľvek inej časti Európy. Leto je horúce a suché, teploty na jeseň sú príjemné a stále vyššie v porovnaní s ostatnými stredomorskými destináciami. 

Malta je ako stvorená pre tých, ktorí necestujú iba na plážovú dovolenku, ale aj za históriou a prírodou. Nesklame ani gurmánsky a uspokojí aj chúťky milovníkov wellness. Na ostrov sa letecky dá ľahko dopraviť priamo zo Slovenska, ale aj z letísk susedných krajín. Pre našinca sú najlepšie alternatívy Bratislava a Košice, no dobre dostupnými odletovými miestami sú aj Viedeň alebo Budapešť.

Najvyhľadávanejším mesto na Malte je Valetta. Patrí aj medzi svetové dedičstvo UNESCO (na snímke dolu). Ponúka možnosť „prehupnúť sa“ z pokojnej maltskej atmosféry do ruchu hlavného mesta, v ktorom sa to hemží turistickými skupinkami, obchodmi so suvenírmi a pouličnými umelcami. Čo rozhodne nemožno vynechať pri dovolenke na Malte, sú výlety na ďalšie ostrovy – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov (na titulnej snímke), na ktorom sa sústreďuje niekoľko príjemných pláží, krásne útesy, ale aj mnoho historických stavieb. Comino je maličký ostrov, ktorý sa preslávil svojou Modrou lagúnou

Tip č. 10: Azorské ostrovy sú Havajom Atlantiku

Havaj uprostred Atlantiku, nekonečná studnica dobrodružstiev, raj potápania a turistiky. Také prívlastky majú Azory. Očarujúca je aj miestna príroda s fantastickými jaskyňami, kráterovými jazerami či vinice. Na Azory možno vycestovať počas celého roka, hoci počasie tu občas môže byť premenlivé. Od júna do septembra sú teploty príjemné aj na kúpanie, od novembra do marca trvá obdobie dažďov.

Vďaka liberalizácii leteckého priemyslu sú ostrovy v posledných rokoch prístupnejšie ako kedykoľvek predtým. Priame letecké spojenie z našich končín síce neexistuje, no Slováci objavujú tento raj uprostred Atlantiku s prestupom v Portugalsku. Spájajú ho tiež s krátkym výletom do Lisabonu, ktorý je hlavným dopravným uzlom v krajine.

Na Azoroch možno nájsť dve z pätnástich portugalských pamiatok UNESCO – vinice Pico a staré mestečko Angra do Heroismo na ostrove Terceira. Sú tu však aj tri biosférické rezervácie – Graciosa, Flores a Corvo. Sieť prírodných parkov a morských rezervácií podporuje ochranu tunajšieho životného prostredia. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

21.9.2022 Roland Régely

Ceny leteniek na jeseň klesnú až o štvrtinu, aby vzápätí mohli dramaticky zdražieť

Tradičný pokles cien leteniek po letnej sezóne je tento rok vyšší, ako býval v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je výrazne vyššia cena ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Meta začala testovať nové formy komunikácie v aplikácii Messenger

Spoločnosť Meta začala medzi používateľmi testovať možnosť vytvárania komunitných četov v aplikácii Messenger. Nová funkcia umožní ...

14.9.2022 Naďa Černá

Vo štvrtok 15. septembra slávime sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Ktoré obchody budú otvorené?

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý oslavujeme 15. septembra, je skvelým dňom na oddych a načerpanie novej energie. Sviatok si môžete ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Lietame o štvrtinu častejšie ako vlani, ale stále menej často ako pred pandémiou

Počet komerčných letov v Európskej únii sa v auguste tohto roku medziročne zvýšil až o 25 %. Stále je to však menej, ako štatisti z ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Výpadok domácich turistov počas leta na Slovensku zachraňoval zvýšený počet zahraničných návštevníkov

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v júli tohto roka 609-tisíc hostí. Medziročne dosiahla návštevnosť počas ...

10.9.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 1. diel

Leto 2022 síce odštartovalo letiskovými štrajkmi a s nimi súvisiacimi problémami, no po prvýkrát od začiatku pandémie koronavírusu ...

3.9.2022 Redakcia FinReport

Najviac zmrzliny sa vyrába v Nemecku, najviac jej vyvážajú Francúzi a najlepšia je...

Leto sa síce pomaly končí, no letná delikatesa v podobe zmrzliny je stále žiadaná. Vedeli ste, že ľadová pochúťka je pre niektoré ...

2.9.2022 Zuzana Fryč

Po krachu cestovnej kancelárie Alchemy Travel poisťovňa Uniqa negarantuje vyplatenie škôd v plnej výške

Cestovná kancelária Alchemy Travel, ktorá sa špecializovala najmä na organizovanie poznávacích zájazdov, koncom júna 2022 vyhlásila ...

1.9.2022 Redakcia FinReport

Tri štvrtiny používateľov internetu v EÚ sledujú online spravodajské stránky

Deväť z desiatich Európanov viac či menej pravidelne používa internet. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostatu je to až 89 ...

31.8.2022 Naďa Černá

Vo štvrtok 1. septembra oslavujeme Deň Ústavy SR. Nezabudnite, že obchody budú zatvorené

Deň Ústavy Slovenskej republiky je už tradične dňom, ktorý pre mnohých študentov znamená koniec letných prázdnin. V tento rok padol na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu
 3. 3.
  Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
 4. 4.
  Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky
 5. 5.
  Na COVID-19 umiera viac ľudí ako počas pandémie koronavírusu