Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 1. diel

Roland Régely Voľný čas Poslať

Leto 2022 síce odštartovalo letiskovými štrajkmi a s nimi súvisiacimi problémami, no po prvýkrát od začiatku pandémie koronavírusu pripomínalo niekdajšie dovolenkové sezóny. Jeseň je už tradične obdobím, ktoré síce ukončuje hlavnú turistickú sezónu, no nie vo všetkých kútoch Európy. Preto sme sa rozhodli priniesť niekoľko tipov na slnečné destinácie, kde si vďaka lacnejším letenkám môžete užiť „letnú“ dovolenku až do neskorého októbra.

jesenné dovolenky

Foto: Unsplash

Sezónne prirážky a vyššie ceny

Stredomorské destinácie zažívajú obdobie najväčšieho náporu turistov tradične v lete. Obdobie trvajúce od polovice júla do polovice augusta je spravidla hlavnou turistickou sezónou pre celú Európu a je tiež obdobím, keď mnohé európske firmy uplatňujú takzvanú celozávodnú dovolenku

Aj pre mnohých Slovákov sa letná dovolenka odjakživa „odohráva“ výhradne v tomto období roka. Na druhej strane sa júl a august okrem vyšších teplôt mora a vzduchu vyznačujú aj preplnenými hotelmi a plážami, a takisto vyššími cenami

Od polovice júla do polovice augusta totiž takmer všetky prímorské destinácie uplatňujú takzvanú sezónnu prirážku. To sa odráža nielen na vyšších cenách služieb, ale aj drahších letenkách a iných nákladoch súvisiacich s letnou dovolenkou.

Jar a jeseň = nižšie ceny, menej turistov

Vhodným obdobím pre prímorskú dovolenku sú však aj ďalšie dve ročné obdobia – jar a najmä jeseň. Tieto obdobia sú prísľubom lacnejších leteniek, prázdnejších hotelov, nižších cien a menej preplnených pláží. Tento rok aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii v Európe nie je výnimkou.

Pre mnohých cestovateľov sú práve výhody vyplývajúce z cestovania mimo sezóny dôvodom, prečo vyraziť na objavné tripy bez krému na opaľovanie a slameného klobúka. Väčšina atrakcií je v turistických destináciách otvorená celoročne, a miestni, na ktorých sa nevalia húfy dovolenkárov, bývajú aj o čosi prívetivejší. 

Tip č. 1: Lanzarote v znamení novej linky

Ostrov Lanzarote sa tento rok u slovenských dovolenkárov teší obľube najmä vďaka priamemu leteckému spojeniu z bratislavského letiska. To poskytuje nízkonákladový dopravca Ryanair, ktorý na Kanárske ostrovy lieta každú sobotu. Spiatočné letenky sa ešte stále ponúkajú za uvádzacie ceny. Cez stránku írskeho dopravcu ich možno objednať už s cenovkou od 100 eur spiatočne.

Priemerná ročná teplota sa na Lanzarote aj vďaka subtropickému podnebiu drží na úrovni 20 stupňov Celzia. Tento vzdialenejší európsky ostrov je tak výbornou voľbou pre dovolenku v ktoromkoľvek ročnom období. Na rozdiel od iných španielskych ostrovov, Lanzarote síce nie je preslávené nočným životom, no kvalitné spoločenské vyžitie ponúkajú populárne letoviská, ako Puerto del Carmen, Playa Blanca alebo Costa Teguise.

Ostrov je obľúbený aj pre svoje vulkanické pláže, nedotknutú prírodu či originálne sopečné útvary. Ponúka tiež výborné možnosti pre vodné športy, ako windsurfing alebo kiteboarding. Neďaleké ostrovy Gran Canaria a Tenerife sú viac turisticky „preplnené“. Ide o typické letoviská s nočným životom podobné tým v Stredomorí.

Tip č. 2: Dubrovník spája pláže s históriou

Pri teplote, ktorá počas neskorej jesene dosahuje od 15 do 18 stupňov Celzia, turisti v chorvátskom Dubrovníku nepotrebujú viac ako ľahkú jesennú vetrovku. Aj morské vody sú v tejto oblasti počas prvých jesenných mesiacov s veľkou pravdepodobnosťou ešte stále dostatočne teplé na kúpanie. 

Samotné mesto oplýva kultúrnym bohatstvom, a to predovšetkým jeho stará časť, zdobená barokovými kostolmi a aristokratickými palácmi. Ide o lukratívnu destináciu známu svojimi tisícročným hradbami, pamiatkami, ale aj krásnymi plážami, z ktorých väčšina disponuje modrou vlajkou – teda označením pre kvalitu služieb a čistotu pláže a mora. 

Mesto je zároveň výborným odrazovým mostíkom pri spoznávaní južnej časti Balkánu. Vďaka jeho výbornej polohe je odtiaľ len na skok do Bosny a Hercegoviny či Čiernej Hory. Jeseň navyše do jeho ulíc prináša klasickú hudbu a festivaly jedla. Ceny lodnej dopravy klesajú v tomto období vskutku rapídne, čo je výborná príležitosť navštíviť súostrovie Elafiti, predovšetkým jeho tri ostrovy Koločep, Lopud a Šipan. 

O Dubrovník je už niekoľko rokov aj vďaka seriálu z dielne HBO Hra o tróny obrovský záujem. Filmári si ho však všimli už pri nakrúcaní Star Wars. Perla Jadranu je okrem iného od roku 1979 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Slovensko s ním síce nemá priame letecké spojenie, no Slováci sem môžu cestovať z Viedne. Jediné takéto spojenie ponúka lowcostový dopravca Ryanair.

Tip č. 3: Sardínia ako Karibik Stredomoria

Ak cestovateľ zatúži po poloprázdnych plážach Sardínie, potom by ju mal začať spoznávať koncom septembra. Jesenné teploty sú na tomto talianskom ostrove stále viac než príjemné – cez deň okolo 22 až 23 stupňov Celzia. Komu nevadí sviežejšia voda, ten sa stále môže okúpať aj v mori. 

Sardínia je tropickým zážitkom Stredomoria, pričom turistov neláka len na krásne pláže, ale aj malebnými mestečkami. Jedným z najznámejších je nepochybne Alghero ponúkajúce ďalší, odlišný pohľad na históriu aj gastronómiu celej krajiny. Alghero je známe svojimi zlatými morskými múrmi, ktoré lemuje promenáda. Pre tú sú typické najmä spektakulárne výhľady, ale aj množstvo reštaurácií a barov.

Letecká linka Bratislava – Alghero už síce niekoľkokrát vypadla z ponuky lowcostového dopravcu Ryanair, no napokon sa do nej s kozmetickými zmenami odletových časov pravidelne vrátila. Aktuálne možno z hlavného mesta Slovenska lietať bez prestupu na Sardíniu len sezónne, teda do konca októbra. Linka z Viedne premáva celoročne, v ponuke tohto letiska je takisto lowcostové spojenie s ďalším sardínskym mestečkom Cagliari.

Tip č. 4: Sicília je najjužnejším miestom Talianska

Talianska Sicília je príťažlivá už po stáročia. Svoje stopy tu zanechalo hneď niekoľko starých civilizácií. Okrem kultúrneho dedičstva je tiež domovom najväčšej aktívnej sopky v Európe – Etny, ktorá je zároveň najvyššou horou v krajine.

Slováci pri cestovaní na Sicíliu obľubujú priame letecké spojenie z Bratislavy, ktoré sa počas pandémie opäť vrátilo do ponuky najväčšieho slovenského letiska. Spojenie Bratislava – Trapani premáva do neskorého októbra a spiatočné letenky sú ešte stále dostupné v cene niekoľkých desiatok eur.

Trapani leží na severozápadnom pobreží talianskeho ostrova Sicília a je mestom plným histórie a jedinečnej talianskej kultúry. Návštevníkov očarí spleťou úzkych uličiek, očarujúcimi námestiami a kostolíkmi. Keďže Sicília je najjužnejším miestom Talianska, počasie je tu príjemné aj na jeseň. Vtedy tu však už chýbajú tradičné húfy turistov, a tí, ktorí prídu, si môžu naplno vychutnať atmosféru ostrova ako zo starých mafiánskych filmov

Jednou z najobľúbenejších atrakcií celého regiónu Trapani sú soľné panvy. Pozdĺž nich sa až po Marsalu tiahne via del sale – soľná cesta, ktorú sprevádzajú staré veterné mlyny a kopy soli. Za návštevu určite stojí jedna z najkrajších pláží San Vito lo Capo, alebo malebné dedinky na východnom pobreží ostrova, ako Castelmola, prípadne ďalšie miesta, ako Savoca a Forza d'Agrò, ktoré sa preslávili tým, že sa tu nakrúcal legendárny film Krstný otec. Sicílske pláže sú vyhľadávanými napríklad aj v rybárskej dedinke Mondello. Lákadlom sú aj Liparské ostrovy, na ktorých sa tiež nachádza niekoľko aktívnych sopiek.

Tip č. 5: Madeira, to je letná dovolenka kedykoľvek

Ostrov kvetov, ako sa Madeira (na titulnej snímke) nazýva, susedí s Afrikou, a preto je ideálnym miestom na dovolenku počas celého roka. Teploty sa na jeseň pohybujú v rozpätí od 23 do 25 stupňov Celzia a vody Atlantiku tu prekvapivo dosahujú príjemných 24 stupňov. Toto je jedna z mála európskych destinácií ponúkajúcich možnosť zaplávať si s delfínmi a návštevníkov očarí neprebádanou prírodou, ktorá sa kvôli priaznivej klíme neukladá na spánok ani v októbri. 

O Madeiru je tento rok vyšší záujem aj kvôli oznámeniu nových leteckých spojení z Viedne či neďalekej Budapešti. Doposiaľ mohli našinci lietať najmä s prestupom v Lisabone či v inom portugalskom meste, no do konca roka pribudnú v ponuke dve priame linky. Od 30. októbra 2022 môžu dvakrát týždenne využiť priame letecké spojenie nízkonákladových aerolínií Wizz Air z Budapešti od 3. decembra jedenkrát do týždňa aj z Viedne.

Ostrov sa pýši svetoznámym rodákom Cristianom Ronaldom – jedným z najlepších futbalistov súčasnosti. Návštevníci ho môžu v hlavnom meste Funchal obdivovať v podobe bronzovej sochy vysokej takmer tri a pol metra. Vedľa nej sa nachádza múzeum zasvätené ikone portugalského a svetového futbalu.

V súčasnosti je pre cestovateľov najväčším lákadlom Madeiry jej príroda, ktorá jej vyniesla prezývku záhrada Atlantiku. Nenechajte si ujsť ani výhľady na oceán z majestátnych útesov, jedinečným zážitkom je aj túra pozdĺž takzvaných levád – úzkych vodných kanálov vybudovaných naprieč celým ostrovom. K Madeire neodmysliteľne patrí aj ochutnávka unikátneho rovnomenného miestneho vína.

Pokračovanie tohto textu uverejníme o týždeň.

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2024 Roland Régely

Najlepšie aerolinky v roku 2024 sú Qatar Airways

Oscary leteckého priemyslu sú opäť rozdané. Najprestížnejšie ocenenie tento rok získali aerolinky Qatar Airways, pre ktoré to je už ôsme ...

16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay