Filmový dokument Americká fabrika zobrazuje spoluprácu a zároveň veľké rozdiely dvoch kultúr – Číny a USA
Na Netflixe sa objavil ďalší zaujímavý dokument, ktorý zobrazuje stret dvoch diametrálne odlišných kultúr. Nádej na lepší život Američanov po znovuotvorení skrachovanej fabriky v Ohiu čínskou spoločnosťou Fuyao však postupne vystriedajú nenaplnené očakávania. Dokument poukazuje na rozdiely v zmýšľaní, systéme a prístupe k práci a životu liberálnejších Američanov a expanzívnych Číňanov.

Foto: Netflix
Nové pracovné príležitosti pre stovky Američanov
Takmer dvojhodinový film približuje obdobie od roku 2010, keď čínske firmy začali prichádzať do Spojených štátov, aby investovali do výroby a znovu otvorili skrachované americké fabriky.
Príbeh sa odohráva v štáte Ohio, kde sa jeden z najväčších čínskych výrobcov automobilových skiel Fuyao rozhodol investovať milióny dolárov do znovuotvorenia bývalého amerického závodu General Motors.
V čase krízy, keď fabrika General Motors skrachovala, prišlo o prácu okolo 10-tisíc Američanov. Pôvodne radostná správa o znovuotvorenom závode sa však postupne stáva nenaplneným očakávaním. A to na oboch stranách.
Dôvod na radosť sa pomaly rozplýva
Nový závod Fuyao prináša Američanom nádej na lepšie časy, keďže znovu získavajú prácu a príjem. Radosť však postupne vystrieda ťažšie porozumenie dvoch rozdielnych národov, a to naozaj v mnohých ohľadoch.
Dochádza k stretu dvoch odlišných kultúr, ich pracovných zvykov a zmýšľania, k čomu neprispieva ani jazyková bariéra na pracovisku. Pre Američanov sa spôsob jednania a pracovné návyky Číňanov stávajú čoraz viac neakceptovateľnými.
Čínskemu vedeniu sa zase nepáči krátky 8-hodinový pracovný čas, ani to, že zamestnanci majú mať v sobotu voľno. Režim, na ktorý sú zvyknutí, je pravidelný 12-hodinový pracovný čas, pričom rodinu a deti navštívia jeden až dvakrát do roka.
Snaha čínskeho výrobcu vytvoriť veľký a silný závod spolu s americkými pracovníkmi naráža na čoraz väčšie problémy. Čínske vedenie firmy odmieta akékoľvek zamestnanecké odbory, ktoré sa americkí zamestnanci snažia presadiť pre zachovanie svojich pracovných záujmov.
Navyše sa americkí zamestnanci čoraz častejšie stávajú terčom nepríjemných narážok na ich vzhľad a nízku produktivitu práce. Američanov na vedúcich pozíciách vo firme postupne nahrádzajú Číňania.
Napriek rastúcim nárokom čínskeho manažmentu na rýchlosť a efektivitu práce, domáci pracovníci nie sú za svoju prácu oceňovaní tak, ako by si želali. Vôľa, energia a chuť Američanov pracovať v americkej fabrike riadenej Číňanmi sa stráca, a pre mnohých sa jedinou motiváciou stáva možnosť zarobiť si na živobytie.
Číňania považujú sami seba za vzor
Počas návštevy amerických zamestnancov v materskej firme Fuyao v Číne im manažéri znovu predkladajú svoju výchovu zamestnancov a pracovné zvyklosti, ktoré by mali nasledovať aj v americkej fabrike. Na prvom mieste je rýchlosť, produktivita, efektivita a každodenné splnenie noriem a cieľov. Bezpečnosť pri práci či fyzické a duševné zdravie zamestnancov sa v hodnotovom rebríčku Číňanov nachádza podstatne nižšie.
Nespokojnosť amerických zamestnancov vo fabrike, ktorých čínske vedenie dostatočne nerešpektuje, postupne rastie. S nimi aj počet pracovných úrazov pre nedostatočnú bezpečnosť pri práci.
Konflikty kvôli nedodržiavaniu zásad bezpečnosti pri práci sa objavujú na dennom poriadku a vo fabrike vrcholí nepríjemná a dusná atmosféra. Spoločnosť Fuyao za tieto prešľapy voči nerešpektovaniu bezpečnosti zamestnancov pri práci zaplatila aj vysoké pokuty, ktoré jej stanovili americké úrady. Okrem toho, na boj proti odborom vynaložila približne 1 milión dolárov. A tých zamestnancov, ktorí zabojovali o svoje práva a demonštrovali, zo dňa na deň prepustili.
Budeme produktívnejší a rýchlejší, no bez práce
Záver filmu poukazuje aj na to, akým smerom sa dnes uberá snaha o čo najvyššiu produktivitu práce. Je len otázkou času, kedy milióny ľudí vo výrobe a v ďalších odvetviach postupne nahradí automatizácia a roboty. Firmy síce budú efektívnejšie a produktívnejšie ako dnes, no čo bude s miliónmi ľudí na svete, ktorí prídu o prácu, zostáva zatiaľ nezodpovedané... Film sa preto končí postupným prepúšťaním zamestnancov, ktorí nestačili vyhovieť tvrdo stanovému tempu práce.
Ostáva tu priestor aj na zamyslenie, či dnešné životné tempo ľudí a honba za množstvom peňazí je to, čo nás robí skutočne šťastnými. Na jednej strane vďaka peniazom dnes ľudia môžu cestovať a dovoliť si kúpiť to, čo si želajú. Mnohokrát však čas strávený s rodinou a najbližšími vymieňajú za nekonečné hodiny strávené v práci. Každý z nás si tak môže zodpovedať otázku, čo je to, čo nás robí skutočne šťastnými...
Prvý film z produkcie Baracka Obamu
Dokument Americká fabrika je prvá filmová produkcia bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho manželky Michelle Obamovej v ich vlastnej produkčnej spoločnosti Higher Ground Productions. Snímka bola tento rok ocenená Oscarom.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur