Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dovolenkové zákazy: Tu neseďte, tam nejedzte, nestavajte hrady z piesku a žiadne selfie

Ján Sípos Voľný čas Poslať

Taliansko, jedna z najvychytenejších cestovateľských destinácií, sa snaží zachovať príťažlivosť svojich miest pre návštevníkov, no zároveň nezničiť masovou turistikou ich genius loci. Napríklad jedno z najpôvabnejších prímorských miest v krajine Portofino práve zaviedlo legislatívu, ktorá pokutuje „neohľaduplné“ robenie si selfie. To v praxi znamená, že tí, ktorí budú blokovať premávku alebo chodcov v dvoch „červených zónach“ tohto magického mesta, môžu dostať pokutu až do výšky 275 eur.

V niektorých destináciách je robenie selfie nelegálne

Foto: Shutterstock

 

Pokuty za sedenie aj jedenie

Britský denník Guradian pripomína, že ide o posledné zo série drakonických opatrení prijatých talianskymi radnicami, ktorými chcú čeliť húfom dovolenkárov. Napríklad za prechádzanie sa po chodníkoch nad Cinque Terre v šľapkách alebo sandáloch hrozia turistom pokuty až do výšky 2 500 eur.

Okrem toho už nie je dovolené jesť vlastné jedlo v centre Benátok a ani v štyroch centrálnych uliciach vo Florencii. Pokutu 250 eur môžu dostať aj tí, ktorí si sadnú na rímske Španielske schody. Jedna z pláží v Eraclea pod hrozbou 250-eurovej pokuty dokonca zakázala stavať hrady z piesku, pretože ich miestni občania považujú za zbytočné prekážky.

„Objaviteľ“ turizmu

Taliansko sa pritom považuje za „vynálezcu“ konceptu turizmu. Apeninský polostrov, kolíska starovekej civilizácie a renesančnej nádhery, sa už pred vyše 300 rokmi stal akousi povinnou destináciou pre estétov a aristokratov. Práve vtedy v 17. storočí sa totiž zrodila slávna „Grand Tour“.

Taliansko sa v rámci nej stalo kľúčovým bodom na cestách, ktoré podnikali mladí bohatí muži po Európe, a od tých čias je cestovný ruch pre taliansku ekonomiku čoraz dôležitejší. Pred pandémiou koronavírusu krajinu navštevovalo 65 miliónov návštevníkov ročne a podľa Bank of Italy sa cestovný ruch podieľal 13 % na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny.

81975

Záplavy ľudí v Benátkach

Aj napriek extrémnej závislosti od cestového ruchu však začínajú byť Taliani zúfalí. Nedávno spustili v jednom z benátskych kníhkupectiev prevádzku nového displeja, ktorý nemilosrdne v reálnom čase odhaľuje počet lôžok, ktoré sú pre turistov k dispozícii.

S počtom 48 596 (a stále pribúdajú) sú už nebezpečne blízko k prekonaniu počtu stálych obyvateľov v Benátkach. Momentálne je ich 49 365 a ich počet stále klesá. Pritom ešte v roku 2008 boli tieto čísla v pomere 12-tisíc ku 60-tisíc.

Mestu, ktoré je známe tým, že sa utopí, podľa Guardianu teraz hrozí scenár, že sa ešte predtým utopí v záplave turistov. V januári tohto roku Benátky zaviedli za vstup do mesta poplatok od 3 do 10 eur. Tento krok by sám osebe nebol kontroverzný, keďže len speňažil cestovný ruch, a to sa predsa dialo vždy. Emócie však vyvolal fakt, že vďaka nemu mesto vyzeralo presne tak, akým byť nechce, ako zábavný park.

Splnený sen, či drsná realita

Masový turizmus mení destinácie na opak toho, čím boli kedysi. Napríklad príťažlivosť Cinque Terre spočíva v ohromujúcej jednoduchosti. Nie sú tam žiadne veľké pamiatky, ani dychberúce katedrály či hrady, no oplýva pocitom pokoja, ľudskej vynaliezavosti a topografickej vznešenosti. Pokoj a jednoduchosť však len ťažko dokážu čeliť miliónom návštevníkov ročne. Starostka jednej z piatich dedín Riomaggiore Fabrizia Pecuniaová sa pre Guardian posťažovala: „Už nie je možné odkladať debatu o tom, ako zvládnuť toky turistov. Ak nenájdeme riešenie, naše dni ako turistickej destinácie sú spočítané.“

Radšej menej ako viac

Svetová organizácia cestovného ruchu predpovedá, že do konca tohto desaťročia presiahne tok medzinárodných turistov dve miliardy. To, čo sa nazýva „overturizmus“, je také akútne, že obľúbené destinácie sa už dokonca aktívne snažia odrádzať ľudí od návštevy.

Amsterdam spustil reklamy „drž sa ďalej“ zamerané na neslušne sa správajúcich Britov. Grécky ostrov Santorini s rozlohou iba 29 štvorcových míľ musel v roku 2017 obmedziť počet cestujúcich na výletných lodiach na 8-tisíc denne. Benátky zablokovali výletné lode a v roku 2012 sa antituristické posolstvo ukázalo ako víťazný vzorec pre kandidáta na primátora v Barcelone.

Súmrak skutočných zážitkov z cestovania

Turistický boom často ničí miestnych, no rovnako deprimujúci môže byť aj pre návštevníkov. V minulosti ľudia cestovali, aby si rozšírili obzory. Trpeli nepohodou, no zároveň absorbovali rozmanitosť sveta. Cítili sa malí alebo zraniteľní, prenikali k iným kultúram.

No teraz sa zdá, že je všetko naopak. Riziko či nebezpečenstvo pri cestovaní sú len minimálne. „Nechodí sa na miesta, aby sa z nich ľudia poučili, ale preto, aby uverejnili selfie fotografie a pochválili sa ostatným, že tam boli,“ uzatvára v Guardiane spisovateľ a novinár Tobias Jones.

Sedem destinácií, kde sú selfie nelegálne

1) New York (USA): Radnica Veľkého jablka zakázala robiť si selfie s tigrami v zoologických záhradách, či cirkusoch. Zákaz prijali kvôli bezpečnosti a ochrane ľudí po tom, ako tento trend takzvaných „tigrích selfie“ zaznamenal na sociálnych sieťach obrovský nárast.

2) Tower of London (Spojené kráľovstvo): Vzácne korunovačné klenoty v Jewel House v Tower of London stráži vyše 100 kamier a ochrankárov 24 hodín denne. Dohliadajú aj na turistov, ktorí by si s nimi chceli urobiť selfie. Fotenie s kráľovskými drahokamami je totiž prísne zakázané, keďže sa považuje za bezpečnostné riziko.

3) Garoupe (Francúzsko): Pláž Garoupe v južnom Francúzsku zakázala dovolenkárom robiť si selfie uprostred leta, teda počas turisticky najrušnejšieho obdobia. Tamojšie úrady totiž chcú, aby bolo Garoupe útočiskom, nie drahou kulisou na predvádzanie sa na sociálnych sieťach.

4) Rijád (Saudská Arábia): Rijád stopol možnosť robiť si tieto snímky počas púte do Mekky. Považuje ich za neúctivé.

5) Pamplona (Španielsko): Radnica v meste Pamplona zakázala selfie počas každoročného Running of the Bulls, teda Behu pred býkmi. Chcú takto zabrániť návštevníkom, aby ešte viac ohrozovali svoje životy pri tejto už aj tak kontroverznej udalosti. Inak im hrozí pokuta až 3-tisíc eur.

6) Tokio (Japonsko): Hlavné mesto Japonska prijalo prísny zákaz používania selfie tyčí vo vlakoch a metre.

7) Kalifornia (USA): Podobne ako v New Yorku, aj štát Kalifornia zakázal robiť selfie v regióne Lake Tahoe. V oblasti totiž žije vysoký počet medveďov, ku ktorým sa turisti, v snahe odfotiť sa s týmito šelmami, nebezpečne približovali.

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay