Hľadaj

Dokument 97 % vlastnených: Dozviete sa, odkiaľ sa v ekonomike berú peniaze a prečo si musíme čoraz viac požičiavať

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Filmový dokument 97 % vlastnených odpovedá na otázky o tom, ako v ekonomike vznikajú peniaze, kto z nich má najväčší prospech, ako vplýva súčasný systém tvorby peňazí na životy ľudí na národnej a medzinárodnej úrovni a ako z tohto kola von. Za 60 minút si človek vytvorí presnejší a možno aj úplne nový obraz o tom, ako funguje svetový peňažný systém riadený bankami.

image

Foto: FB 97 % Owned

V dokumente sa vďaka komentárom ekonómov či bývalých bankárov dozvedáme o súčasnom peňažnom systéme založenom na dlhu a o činnosti bánk, ktoré stoja za tvorbou peňazí v ekonomike. V dôsledku toho majú banky v rukách moc tvoriť našu ekonomiku, umelo navyšovať ceny nehnuteľností či systémovo vyvolávať ekonomické krízy.

97 % peňazí v ekonomike vlastnia komerčné banky

Dokument odhaľuje, že hotovosť v obehu tvoria len približne 3 % všetkých peňazí v národných ekonomikách. Zvyšných 97 % peňažnej zásoby tvoria digitálne peniaze, ktoré vytvárajú komerčné banky. Hneď v úvode sa tak dostávame k podstate problému, ktorý sa objavuje aj v samotnom názve filmu.

O tom, že peniaze, ktoré dnes pri platbách používame, sú vo výhradnej väčšine len elektronické čísla, asi všetci vieme. Potrebné je však uvedomiť si, že komerčné banky ich vytvárajú takpovediac z „ničoho“. Pri platení cez internetbanking, platobnou kartou či prevodom na účet len presúvame čísla z účtu na účet v rámci jednej veľkej systémovej databázy.

O peniazoch nerozhodujú vlády, ale banky

Mnoho ľudí dnes žije v presvedčení, že vláda či centrálna banka kontroluje väčšinu peňazí v obehu, či vydáva nové peniaze do obehu, no to nie je pravda. Dokument poukazuje na to, že sú to súkromné banky, ktoré vytvárajú absolútnu väčšinu peňazí. Rovnako tiež rozhodujú o tom, ako ich rozdelia.

Ako vznikajú peniaze v národnej ekonomike

„V skutočnosti ide o účtovný trik. Banky peniaze v ekonomike nepožičiavajú, ale vytvárajú. Keď vám banka poskytne pôžičku, v podstate predstiera, že ste vložili peniaze, pretože potrebuje vytvoriť záväzok, a tak sa vytvára peňažná zásoba,“ vysvetľuje nemecký profesor a ekonóm Richard Werner.

Až 97 % peňazí, ktoré banky týmto spôsobom vytvárajú, voláme peniaze na dlh, keďže prakticky ide o vydávanie digitálnych peňazí do obehu formou pôžičiek. Znamená to, že skutočné peniaze dnes vznikajú bez toho, aby sa čokoľvek produkovalo. Takto opisuje proces tvorby peňazí v ekonomike centrálna banka v Anglicku.

Ako vzniká ekonomická recesia

V skratke ide o to, že keď banky požičiavajú svojim klientom, jednoducho tvoria nové peniaze. Systém je nastavený tak, že ak by začala verejnosť hromadne sporiť a nie si požičiavať, množstvo peňazí by sa znížilo tak výrazne, že by došlo k ekonomickej recesii. Najviac prekvapujúce je asi to, že dokonca ani mnoho ekonómov a politikov nevie všetky podrobnosti o tom, ako funguje tento peňažný systém.

Peňažná zásoba a dlhy rýchlo narastajú

Je zrejmé, že z tvorby elektronických peňazí musí niekto profitovať. Vytváranie elektronických peňazí je pre banky omnoho ziskovejšie, ako samostatné vydávanie hotovosti, keďže tu neexistujú žiadne výrobné náklady. Banky sú navyše k požičiavaniu peňazí neustále motivované. Za každú pôžičku dostávajú bonusy, zarábajú na úrokoch aj poplatkoch, čo predstavuje len ďalšie stimuly k poskytovaniu pôžičiek.

Dokument poukazuje na to, že množstvo peňazí vo Veľkej Británii sa od roku 1997 do roku 2007 dokonca strojnásobilo. Ba čo viac, takto vytvorené peniaze sa zoraďujú podľa priorít bankového sektora, nie podľa potrieb spoločnosti.

Verejný dlh tým spôsobom neustále narastá a jednotlivé ekonomiky sa čoraz viac zadlžujú. Dlhy obyvateľstva rastú až do bodu, kým niektorí klienti bánk nebudú schopní svoje úvery splácať. Vtedy dôjde k prepadu ekonomiky, banky prestanú požičiavať a množstvo ľudí sa ocitá zadlžených, bez práce a peňazí, prípadne aj bez strechy nad hlavou.

Opakujúci sa cyklus s krízovým koncom

Fungovanie súčasného peňažného systému spôsobilo aj poslednú svetovú ekonomickú krízu v roku 2008, ktorá bola najväčšou v histórii po 2. svetovej vojne a vznikla práve činnosťou amerických bánk.

Paradoxom súčasného systému je, že ak by sa spoločnosť ešte viac zadlžila, dostalo by sa do ekonomiky viac peňazí, čo by spôsobilo jej rozkvet. V tomto období si ľudia môžu pôžičky dovoliť o čosi viac, preto sa začnú ešte viac zadlžovať, čo vytvára opakujúci sa cyklus.

Zadlžujú sa dovtedy, až kým sa niektorí z nich nezadlžia neprimerane k svojim príjmom a nie sú viac schopní splácať svoje hypotéky. Hoci je dnes úverovanie centrálnou bankou regulovanejšie ako pred svetovou ekonomickou krízou v roku 2008, peňažný systém na dlh zostáva stále rovnaký.

Hrozí inflácia a znižovanie životnej úrovne

Ďalším negatívnym dôsledkom systému je zvyšovanie inflácie. S neustálym zvyšovaním objemu peňazí v ekonomike, ktoré banky tvoria pri pôžičkách, máme k dispozícii viac peňazí na nákup tovaru a služieb, čo vedie k inflácii. V praxi to znamená, že v budúcnosti si za 100 eur kúpime určite menej tovaru ako dnes. Keďže peňazí v ekonomike je stále viac a v nepomere k produkcii ekonomiky, naše peniaze tak strácajú v priebehu času svoju hodnotu.

Skutočnosť je taká, že hoci objem peňazí narastá, bohatstvo ľudí klesá. Ďalšie generácie budú musieť vynaložiť ešte viac finančných prostriedkov oproti dnešnej generácii mladých ľudí na to, aby si kúpili dom. Budú musieť viac zarábať a ešte viac sa zadlžiť.

Počas ostatných desaťročí tak dochádza k znižovaniu štandardu životnej úrovne. Faktom je, že medián reálnych príjmov sa pre väčšinu ľudí za posledné roky znížil. Dnes sme zvyknutí na to, že financovanie domácností je v rukách oboch manželov alebo partnerov, pričom v minulosti stačilo, aby pracoval len jeden z nich.

Reforma peňažného systému je v rukách vlády

Ekonomickí analytici môžu mať na reformu peňažného systému viacero pohľadov. Vďaka reforme peňažného systému by sme však mohli predchádzať ďalším finančným krízam v budúcnosti, zabrániť zvyšovaniu daní a rastu národného dlhu.

Riešením sú dva bankové účty

Jedným z riešení by podľa analytikov v dokumentárnom filme bolo rozdelenie účtov v bankách na bezpečné a investičné. Každý by mohol mať jeden bezpečný transakčný účet, ktorý by banka nemala možnosť vystavovať žiadnemu riziku, teda s peniazmi na ňom by neobchodovala. Druhý typ účtu by bol investičný, z ktorého by banka mohla čerpať peniaze na investovanie. To by uchránilo ľuďom peniaze v prípade, že by banka počas krízy skrachovala.

Aj po reforme by bola možnosť naďalej získať hypotéku na bývanie, no bývanie by mohlo byť finančne dostupnejšie a dlhy za pôžičky výrazne menšie.

Analytici vidia riešenie v tom, že moc nad tvorbou peňazí by mal mať niekto nezávislý, zodpovedný a transparentný. Peniaze by tak mohli byť prerozdeľované podľa potrieb a prianí verejnosti a mohli by slúžiť ľuďom v podobe kvalitného zdravotníctva, školstva či verejnej dopravy.

Medzi vládou a bankami však funguje pohodlný vzťah. No čím viac ľudí bude vedieť, ako funguje súčasný finančný systém, tým skôr bude vláda motivovaná urobiť potrebné kroky k jeho zmene. Zabránila by tak prehlbovaniu zadlžovania, zvyšovaniu chudoby a nerovností bohatstva a tiež príchodu ďalšej krízy.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

11.12.2020 Zuzana Mecková

Snímka Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti zachytáva TOP podnikateľský škandál v USA

Filmový dokument Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti bol nakrútený podľa rovnomennej knihy novinárov magazínu Fortune. Napísali ju ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

20.11.2020 Zuzana Mecková

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokument odhaľuje budúcnosť, o akej zatiaľ len snívame

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokumentárny film s tajuplným názvom poukazuje na to, aké výhody aj nevýhody prináša táto ...

13.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokument Davida Attenborougha Život na našej planéte prináša varovanie, ľudstvo má vážny problém

Celosvetovo známy britský prírodovedec a milovník prírody, cestovateľ a dokumentarista David Attenborough tento rok na Netflixe prináša ...

6.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré ...

30.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy

Filmový dokument Zo zákulisia krízy s originálnym názvom Inside Job podrobne odhaľuje pozadie ekonomickej krízy z roku 2008, korupciu a ...

23.10.2020 Zuzana Mecková

Filmový dokument Americká fabrika zobrazuje spoluprácu a zároveň veľké rozdiely dvoch kultúr – Číny a USA

Na Netflixe sa objavil ďalší zaujímavý dokument, ktorý zobrazuje stret dvoch diametrálne odlišných kultúr. Nádej na lepší život ...

16.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokument Dokonalý zločin opisuje 30 rokov nevyriešenú vraždu, ktorá otriasla Nemeckom

Netflix prináša 4-dielny dokumentárny seriál, ktorý približuje 30 rokov neobjasnenú vraždu významnej politickej osobnosti Nemecka Detleva ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
 2. 2.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 3. 3.
  INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
 4. 4.
  Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
 5. 5.
  TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu