Cestovné kancelárie registrujú enormný záujem o kúpu letných dovoleniek
Od tohtoročnej turistickej sezóny sa očakáva, že by mohla byť prelomová. Presnejšie, že by po vynútenej dvojročnej prestávke kvôli pandémii koronavírusu konečne mohla byť „normálna“. Potvrdzuje to doterajší záujem Slovákov o vycestovanie do zahraničia.

Foto: Unsplash
Nízke zálohy, vysoké zľavy
„Vidíme, že klienti majú chuť cestovať, už teraz evidujeme zvýšený záujem aj o cestovné poistenie. Zlepšujúca sa epidemická situácia a zmierňovanie opatrení v jednotlivých krajinách ich v tom len podporujú. Ľudia si chcú vynahradiť čas, keď sedeli doma, aj keby mali ísť len kúsok za hranice,“ hovorí generálny riaditeľ Unionu Michal Špaňár.
K nadšeniu dovolenkárov prispievajú aj cestovné kancelárie, ktoré sa snažia klientov presvedčiť výhodnými podmienkami ponúkaných zájazdov. Lákadlom sú nízke zálohové platby aj vysoké zľavy pri kúpe zájazdov pred sezónou.
„Z krajín, kam smerujú dovolenkové pobyty, je túto sezónu záujem najmä o Turecko, Egypt, grécke ostrovy, Cyprus, Taliansko, ale aj autom ľahko dostupné Chorvátsko. Záujem vzrástol tiež o exotickejšie destinácie, ako napríklad Spojené arabské emiráty, Maurícius či Thajsko,“ uvádza ďalej.
Akí sme dovolenkári a turisti?
Zaujímavé je, že o niečo viac cestujú ženy ako muži. Mladšie vekové kategórie preferujú individuálne dovolenky a zážitkové cesty, približne v štyridsiatke sa to zmení a záujem sa preklopí na stranu zájazdov s cestovnými kanceláriami. Približne každý tretí klient, ktorý cestuje prostredníctvom organizovaného zájazdu, má viac ako 60 rokov.
Pozor na poistenie cestovnej kancelárie
Cestovateľské ambície Slovákom nezabrzdila ani prudko rastúca inflácia, zdražovanie pohonných hmôt či vojna na Ukrajine. „Navzdory týmto faktorom v cestovných kanceláriách a cestovných agentúrach zaznamenávame enormný nárast záujmu o kúpu letných dovoleniek, ktorý je porovnateľný s rokom 2019,“ konštatuje prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.
Podľa jeho slov bude v tomto roku oveľa menej „last minute“ ponúk, na ktoré boli Slováci v minulosti zvyknutí. Zároveň tiež upozorňuje, aby si cestujúca verejnosť vždy pred kúpou dovolenky overila, či je ich cestovná kancelária riadne poistená pre prípad úpadku. Skontrolovať si túto skutočnosť je možné buď na stránke agentúry, alebo na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Epidemická situácia vo svete
Epidemická situácia súvisiaca a pandémiou koronavírusu sa na Slovensku aj vo väčšine krajín sveta v posledných týždňoch citeľne zlepšila. Pred odchodom do zahraničia je však naďalej vhodné a potrebné sledovať informácie o vývoji pandémie vo svete, pretože nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko.
Podľa epidemiológa Petra Sabaku však nie je dôvod na obavy: „Ak človek ešte neprekonal ochorenie na COVID-19 a nie je zaočkovaný, odporúčame dať sa zaočkovať. Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je potrebné mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným. Neprenáša sa vzduchom tak ako COVID-19. Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ vysvetľuje epidemiológ s tým, že pred cestou sa však vždy oplatí pozrieť si odporúčania na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.
Kľúčové slová
Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Podujatia

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
- 3.Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
- 4.Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
- 5.J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur