Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovanie do zahraničia je čoraz ťažšie. Karanténa po návrate sa predlžuje a podmienky sprísňujú

Roland Régely Voľný čas
SK
EN
Poslať

Zanzibar, Maldivy, Dominikánska republika či Dubaj. Exotické destinácie lákajú slovenských turistov aj tento rok, cestovanie do zahraničia je však čoraz náročnejšie. Situáciu začali komplikovať nové mutácie koronavírusu, ktoré sa začiatkom roka objavili v desiatkach krajín po celom svete.

image

Foto: Shutterstock

Naďalej však existuje niekoľko krajín, do ktorých môžu Slováci cestovať aj bez negatívneho testu či popríletovej karantény. S výnimkou deviatich štátov zo zoznamu bezpečných krajín Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV) je po návrate na Slovensko potrebné podstúpiť minimálne osemdňovú karanténu. Podľa vyhlášky MZV voľnejší režim platí aj pri návrate z krajín Európskej únie, Lichtenštajnska a Švajčiarska – postačí negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Ten si cestujúci môže nechať urobiť v zahraničí, akceptované sú aj antigénové testy z Rakúska alebo Česka.

Karanténa potrvá dlhšie

Konzílium epidemiológov a odborníkov vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu vo svete navrhlo predĺžiť karanténu z povinných 10 na 14 dní. Ukončiť túto izoláciu môže až negatívny výsledok PCR testu vykonaný na ôsmy deň karantény. Doteraz sa robil v piaty deň. Ak cestujúci nechce alebo nevie prísť na PCR test, karanténu môže ukončiť najskôr po štrnástich dňoch. Test po návrate na Slovensko naďalej hradí zdravotná poisťovňa, pretože návrh nechať navrátilcov platiť za povinné PCR testy neprešiel. 

Slováci môžu vďaka výnimke vo vyhláške naďalej lietať do zahraničia, a to aj napriek tomu, že slovenské letiská neprevádzkujú takmer žiadne lety. Našinci majú výnimku tranzitu do Rakúska, Maďarska či Poľska, a cestovať do exotiky teda naďalej môžu z neďalekých letísk vo Viedni či Budapešti.

Vírus, ktorý mení cestovanie

Pandémia koronavírusu v roku 2020 zasiahla všetky sféry života, a pre subjekty v cestovnom ruchu sa stala nočnou morou. V marci minulého roka aerolinky zrušili takmer všetky letecké spojenia, cestovné kancelárie stornovali zájazdy a cestujúci mali len niekoľko dní na to, aby sa vrátili domov do bezpečia. 

Ochorenie COVID-19 v priebehu niekoľkých týždňov zmenilo cestovateľské návyky na nepoznanie, a prispôsobiť sa museli všetky subjekty cestovného ruchu, poisťovne i samotní cestujúci. Bežnou súčasťou cestovania do zahraničia sa stali certifikáty o negatívnom PCR teste, zdravotné formuláre, špeciálne poistenie a po novom aj očkovací certifikát.

Záujem o dovolenky začal narastať len niekoľko mesiacov po vypuknutí pandémie, a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Pravidlá odchodu a návratu na Slovensku to napokon našincom umožňujú už od júna minulého roka. Slovenskí dovolenkári si tak aj počas pandémie koronavírusu môžu opäť dopriať dovolenku pri mori či pobyt v niektorej zo svetových metropol. 

Deväť krajín je bezpečných, ale nie do každej môžeme cestovať

Pri ceste do zahraničia sa Slováci musia riadiť zoznamom bezpečných krajín MZV a sledovať odporúčania rezortu zahraničia. Takéto odporúčania majú následne vplyv aj na to, či si dovolenkár môže na Slovensku vybaviť cestovné poistenie do tej-ktorej krajiny, alebo či po návrate z cudziny putuje do povinnej karantény. 

V prípade cesty do bezpečných krajín poisťovne plne hradia prípadné liečebné náklady spojené s ochorením COVID-19. Pri návrate domov z takzvaných „zelených krajín nie je potrebné absolvovať test ani karanténu. Aktuálne je to podľa stránky MZV týchto deväť štátov: Austrália, Čína, Fínsko, Island, Kórejská republika, Nórsko, Nový Zéland, Singapur, Taiwan.

Napriek odporúčaniam rezortu zahraničia plnia výkladné skrine slovenských cestovných kancelárií exotické zájazdy mimo Európy. Minimálne šesť krajín sveta nemá takmer žiadne vstupné podmienky a na vstup do mnohých známych letovísk stačí potvrdenie o negatívnom PCR teste.

Exotika bez testu a karantény pri vstupe

Niekoľko krajín je pre medzinárodných turistov otvorených aj bez nutnosti absolvovania testu či povinnej karantény pri vstupe. Medzi nimi sú aktuálne Tanzánia a ostrov Zanzibar, mexické letovisko Cancún, Dominikánska republika, Kostarika, Jamajka a najnovšie aj Čierna Hora.

Dovolenkové destinácie s negatívnym testom pri vstupe

Viaceré obľúbené exotické destinácie sú dostupné s negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín pred odletom. Patria sem napríklad Maldivy, Dubaj, väčšina karibských ostrovov, Srí Lanka, Kolumbia, Kuba, Brazília, Egypt, Kapverdy, Panama, Tunisko či Turecko.

Tranzit cez viaceré európske krajiny je problém

Kým v októbri minulého roku bolo jednoduché cestovať s negatívnym testom takmer kamkoľvek, v zime to už neplatí. Viaceré krajiny zakázali prílety a odlety zo štátov, ako Veľká Británia, Dánsko či Švajčiarsko, a aj cestujúci zo Slovenska môžu mať problémy pri ceste na dovolenku, respektíve pri  návrate domov. 

Európske krajiny začali začiatkom nového roka uplatňovať tvrdý lockdown a pri tranzite európskych občanov do exotiky robia mnohým cestujúcim na čele vrásky. Holandsko napríklad zaviedlo pravidlo, že každý cestujúci smerujúci cez Amsterdam do cudziny musí najneskôr štyri hodiny pred odletom absolvovať rýchly antigénový test. Týka sa to aj slovenských cestujúcich, ktorí často cestujú cez Holandsko napríklad do Zanzibaru, alebo do karibskej oblasti či Južnej Ameriky.

Test pri tranzite, nie starší ako 72 hodín, už po novom vyžadujú aj na letisku Charles de Gaulle v Paríži, ktoré je jedným z najväčších prestupových bodov európskych dovolenkárov smerujúcich do Karibiku. Mnohé krajiny, ako Česko, Fínsko, Nórsko, Portugalsko či Dánsko, aktuálne obmedzili vstup do svojej krajiny len na veľmi vážne dôvody. Cestovanie medzi tieto dôvody, pochopiteľne, nepatrí.

Situácia v cestovnom ruchu tak podľa odborníkov na leteckú dopravu začína pripomínať minulý rok. Ten bol kvôli pandémii pre mnohé subjekty pôsobiace v oblasti cestovného ruchu doslova likvidačný.

Historický prepad leteckej dopravy

Globálna letecká osobná doprava sa vlani v dôsledku pandémie prepadla o 66 %. Utrpela tak najprudší pokles vo svojej histórii. Dopyt po nákladnej doprave sa znížil o desatinu, čo je najstrmší pokles od začiatku sledovania údajov v roku 1990. „Letecká nákladná doprava prežíva krízu v lepšom stave než osobná. Pre mnoho aeroliniek sa nákladná doprava stala dôležitým zdrojom príjmov,“ hovorí šéf Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA Alexandre de Juniac.

O niekoľko dní vám prinesieme pokračovanie tohto textu, v ktorom sa zameriame na problematiku cestovného poistenia pri návšteve rizikových krajín.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

28.8.2021 Zuzana Mecková

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

27.8.2021 Redakcia FinReport

Cestujeme menej, najmä mladí ľudia, na Slovensku však dovolenkujeme častejšie ako pred pandémiou

Pred vypuknutím pandémie koronavírusu boli Slováci zvyknutí cestovať na domáce či zahraničné dovolenky aj viackrát v roku. Nepriaznivé ...

7.8.2021 Zuzana Mecková

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

20.6.2021 Redakcia FinReport

Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku

Život sa pomaly vracia do normálu a my sa pred letom venujeme plánovaniu dovolenkových aktivít. O svojej letnej dovolenke uvažuje viac ako 60 % ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Mecková

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

30.5.2021 Redakcia FinReport

Amazon kúpil slávne hollywoodske štúdiá Metro Goldwyn Mayer za 8,45 miliardy dolárov

Slávne hollywoodske štúdiá Metro Goldwyn Mayer zmenili majiteľa. Známu spoločnosť s revúcim levom v logu, ktorá má na konte množstvo ...

28.5.2021 Roland Régely

Cestovanie do zahraničia dostalo zelenú, dovolenkári sa musia riadiť novým cestovateľským semaforom

Zlepšujúca sa epidemiologická situácia a svižné tempo očkovania v Európe prajú letným dovolenkám. Slovenskí občania môžu od 31. mája ...

23.5.2021 Zuzana Mecková

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere