Hľadaj

Cestovanie do zahraničia je čoraz ťažšie. Karanténa po návrate sa predlžuje a podmienky sprísňujú

Roland Régely Voľný čas Poslať

Zanzibar, Maldivy, Dominikánska republika či Dubaj. Exotické destinácie lákajú slovenských turistov aj tento rok, cestovanie do zahraničia je však čoraz náročnejšie. Situáciu začali komplikovať nové mutácie koronavírusu, ktoré sa začiatkom roka objavili v desiatkach krajín po celom svete.

image

Foto: Shutterstock

Naďalej však existuje niekoľko krajín, do ktorých môžu Slováci cestovať aj bez negatívneho testu či popríletovej karantény. S výnimkou deviatich štátov zo zoznamu bezpečných krajín Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV) je po návrate na Slovensko potrebné podstúpiť minimálne osemdňovú karanténu. Podľa vyhlášky MZV voľnejší režim platí aj pri návrate z krajín Európskej únie, Lichtenštajnska a Švajčiarska – postačí negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Ten si cestujúci môže nechať urobiť v zahraničí, akceptované sú aj antigénové testy z Rakúska alebo Česka.

Karanténa potrvá dlhšie

Konzílium epidemiológov a odborníkov vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu vo svete navrhlo predĺžiť karanténu z povinných 10 na 14 dní. Ukončiť túto izoláciu môže až negatívny výsledok PCR testu vykonaný na ôsmy deň karantény. Doteraz sa robil v piaty deň. Ak cestujúci nechce alebo nevie prísť na PCR test, karanténu môže ukončiť najskôr po štrnástich dňoch. Test po návrate na Slovensko naďalej hradí zdravotná poisťovňa, pretože návrh nechať navrátilcov platiť za povinné PCR testy neprešiel. 

Slováci môžu vďaka výnimke vo vyhláške naďalej lietať do zahraničia, a to aj napriek tomu, že slovenské letiská neprevádzkujú takmer žiadne lety. Našinci majú výnimku tranzitu do Rakúska, Maďarska či Poľska, a cestovať do exotiky teda naďalej môžu z neďalekých letísk vo Viedni či Budapešti.

Vírus, ktorý mení cestovanie

Pandémia koronavírusu v roku 2020 zasiahla všetky sféry života, a pre subjekty v cestovnom ruchu sa stala nočnou morou. V marci minulého roka aerolinky zrušili takmer všetky letecké spojenia, cestovné kancelárie stornovali zájazdy a cestujúci mali len niekoľko dní na to, aby sa vrátili domov do bezpečia. 

Ochorenie COVID-19 v priebehu niekoľkých týždňov zmenilo cestovateľské návyky na nepoznanie, a prispôsobiť sa museli všetky subjekty cestovného ruchu, poisťovne i samotní cestujúci. Bežnou súčasťou cestovania do zahraničia sa stali certifikáty o negatívnom PCR teste, zdravotné formuláre, špeciálne poistenie a po novom aj očkovací certifikát.

Záujem o dovolenky začal narastať len niekoľko mesiacov po vypuknutí pandémie, a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Pravidlá odchodu a návratu na Slovensku to napokon našincom umožňujú už od júna minulého roka. Slovenskí dovolenkári si tak aj počas pandémie koronavírusu môžu opäť dopriať dovolenku pri mori či pobyt v niektorej zo svetových metropol. 

Deväť krajín je bezpečných, ale nie do každej môžeme cestovať

Pri ceste do zahraničia sa Slováci musia riadiť zoznamom bezpečných krajín MZV a sledovať odporúčania rezortu zahraničia. Takéto odporúčania majú následne vplyv aj na to, či si dovolenkár môže na Slovensku vybaviť cestovné poistenie do tej-ktorej krajiny, alebo či po návrate z cudziny putuje do povinnej karantény. 

V prípade cesty do bezpečných krajín poisťovne plne hradia prípadné liečebné náklady spojené s ochorením COVID-19. Pri návrate domov z takzvaných „zelených krajín nie je potrebné absolvovať test ani karanténu. Aktuálne je to podľa stránky MZV týchto deväť štátov: Austrália, Čína, Fínsko, Island, Kórejská republika, Nórsko, Nový Zéland, Singapur, Taiwan.

Napriek odporúčaniam rezortu zahraničia plnia výkladné skrine slovenských cestovných kancelárií exotické zájazdy mimo Európy. Minimálne šesť krajín sveta nemá takmer žiadne vstupné podmienky a na vstup do mnohých známych letovísk stačí potvrdenie o negatívnom PCR teste.

Exotika bez testu a karantény pri vstupe

Niekoľko krajín je pre medzinárodných turistov otvorených aj bez nutnosti absolvovania testu či povinnej karantény pri vstupe. Medzi nimi sú aktuálne Tanzánia a ostrov Zanzibar, mexické letovisko Cancún, Dominikánska republika, Kostarika, Jamajka a najnovšie aj Čierna Hora.

Dovolenkové destinácie s negatívnym testom pri vstupe

Viaceré obľúbené exotické destinácie sú dostupné s negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín pred odletom. Patria sem napríklad Maldivy, Dubaj, väčšina karibských ostrovov, Srí Lanka, Kolumbia, Kuba, Brazília, Egypt, Kapverdy, Panama, Tunisko či Turecko.

Tranzit cez viaceré európske krajiny je problém

Kým v októbri minulého roku bolo jednoduché cestovať s negatívnym testom takmer kamkoľvek, v zime to už neplatí. Viaceré krajiny zakázali prílety a odlety zo štátov, ako Veľká Británia, Dánsko či Švajčiarsko, a aj cestujúci zo Slovenska môžu mať problémy pri ceste na dovolenku, respektíve pri  návrate domov. 

Európske krajiny začali začiatkom nového roka uplatňovať tvrdý lockdown a pri tranzite európskych občanov do exotiky robia mnohým cestujúcim na čele vrásky. Holandsko napríklad zaviedlo pravidlo, že každý cestujúci smerujúci cez Amsterdam do cudziny musí najneskôr štyri hodiny pred odletom absolvovať rýchly antigénový test. Týka sa to aj slovenských cestujúcich, ktorí často cestujú cez Holandsko napríklad do Zanzibaru, alebo do karibskej oblasti či Južnej Ameriky.

Test pri tranzite, nie starší ako 72 hodín, už po novom vyžadujú aj na letisku Charles de Gaulle v Paríži, ktoré je jedným z najväčších prestupových bodov európskych dovolenkárov smerujúcich do Karibiku. Mnohé krajiny, ako Česko, Fínsko, Nórsko, Portugalsko či Dánsko, aktuálne obmedzili vstup do svojej krajiny len na veľmi vážne dôvody. Cestovanie medzi tieto dôvody, pochopiteľne, nepatrí.

Situácia v cestovnom ruchu tak podľa odborníkov na leteckú dopravu začína pripomínať minulý rok. Ten bol kvôli pandémii pre mnohé subjekty pôsobiace v oblasti cestovného ruchu doslova likvidačný.

Historický prepad leteckej dopravy

Globálna letecká osobná doprava sa vlani v dôsledku pandémie prepadla o 66 %. Utrpela tak najprudší pokles vo svojej histórii. Dopyt po nákladnej doprave sa znížil o desatinu, čo je najstrmší pokles od začiatku sledovania údajov v roku 1990. „Letecká nákladná doprava prežíva krízu v lepšom stave než osobná. Pre mnoho aeroliniek sa nákladná doprava stala dôležitým zdrojom príjmov,“ hovorí šéf Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA Alexandre de Juniac.

O niekoľko dní vám prinesieme pokračovanie tohto textu, v ktorom sa zameriame na problematiku cestovného poistenia pri návšteve rizikových krajín.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2021 Roland Régely

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či ...

19.4.2021 Redakcia FinReport

Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou

Ak sa klienti rozhodnú pre hypotéku v ČSOB, ocenia možnosť poistenia bývania v tej istej spoločnosti. Ocenia ju najmä v prípade ...

19.4.2021 Redakcia FinReport

Zelené podnikanie a obehová ekonomika prinesú menej odpadu a lepšie využívanie zdrojov

Silnou témou dneška, ktorá rezonuje aj vďaka Plánu obnovy a odolnosti, je prechod firiem na zelené podnikanie. Cieľom je, aby tvorili menej ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

18.4.2021 Magdaléna Švančarková

Podnikatelia žiadajú plán pre znovuotváranie gastra. Až štyri z piatich prevádzok na pomoc stále len čakajú

Gastro zažilo mimoriadne náročný rok. Najprv zatváranie, potom otváranie prevádzok a terás, no a napokon úplný lockdown. Gastro podniky ...

17.4.2021 Dominik Horváth

Larry Page a Sergey Brin: Deti emigrantov vymysleli vyhľadávač Google a zarobili viac ako 100 miliárd dolárov

Zakladatelia spoločnosti Google si spočiatku vôbec nerozumeli. Neskôr sa z nich stali nerozluční priatelia. Google pôvodne vznikal ako ich ...

17.4.2021 Redakcia FinReport

Prepadu maloobchodných tržieb nezabránili ani e-shopy. Ukončí ho návrat zákazníkov do obchodov?

Slovensko prechádza z čiernej fázy do bordovej. Znamená to, že nastane uvoľňovanie niektorých pandemických opatrení. Po štyroch mesiacoch ...

9.4.2021 Zuzana Mecková

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

27.3.2021 Dominik Horváth

Mark Zuckerberg: Hriešne bohatý tvorca Facebooku dnes behá po súdoch a venuje sa filantropii

Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku, už vo svojich 20-tich rokoch definoval online spôsob, akým komunikujeme aj v ...

26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
 2. 2.
  Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom
 3. 3.
  Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou
 4. 4.
  V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy
 5. 5.
  Gastro prevádzkovatelia žiadajú okamžité otvorenie terás a vyplatenie pomoci