Bratislavské hudobné slávnosti predstavia domáce aj zahraničné hudobné špičky
V poradí už 59. ročník festivalu Bratislavské hudobné slávnosti prinesie osem vynikajúcich zahraničných orchestrov. Od 20. septembra do 6. októbra sa špičkoví domáci a zahraniční umelci predstavia na 19 koncertoch v Bratislave a troch koncertoch v Piešťanoch. Samotným slávnostiam predchádza mimoriadny festivalový koncert. Už 5. septembra bude na pôde Slovenskej filharmónie hostiť jeden z najprestížnejších orchestrov – The Cleveland Orchestra. Hudobné slávnosti pripomenú aj rok českej hudby a 200. výročie narodenia Bedřicha Smetanu.
Foto: Slovenská filharmónia
Slávny hosť z Clevelandu
Usporiadatelia tento rok do programu zaradili mimoriadny koncert, ktorý sa bude konať niekoľko týždňov pred festivalom. Do Slovenskej filharmónie zavíta výnimočný hosť The Cleveland Orchestra s fenomenálnym dirigentom a zároveň jeho hudobným riaditeľom Franzom Welserom-Möstom (na snímke vyššie). Clevelandský orchester je považovaný za najlepší v Amerike, odbornou kritikou označovaný za hudobne dokonalý.
V Bratislave naposledy účinkoval pred takmer 60 rokmi. Aktuálne do nášho hlavného mesta zavíta v rámci medzinárodného turné, počas ktorého navštívi šesť významných hudobných európskych metropol, vrátane Bratislavy. Sólistom koncertu bude islandský klavirista Víkingur Ólafsson, ktorý patrí medzi aktuálne najvyhľadávanejších umelcov. Clevelandský orchester uvedie klavírny koncert a mol, op. 54 od Roberta Schumanna a Symfóniou č. 5 e mol, op. 64 od Piotra Iľjiča Čajkovského.
Pod taktovkou D. Raiskina
Hudobné slávnosti otvorí Slovenská filharmónia (20. 9.) pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na úvod si návštevníci vypočujú suitu pre veľký orchester Dolu Váhom z pera Alexandra Moyzesa. V skladbe Divertimento concertante od talianskeho skladateľa Nina Rotu zažiari vynikajúci sólista na kontrabas Roman Patkoló, ktorého talent skôr ako doma poznali vo svete, kde vyhral viaceré prestížne medzinárodné súťaže. Treťou skladbou otváracieho koncertu bude Šostakovičova 9. symfónia Es dur, op. 70.
Mezzosopranistka Magdalena Kožená
Zahraniční hostia
Okrem clevelandského orchestra na hudobných slávnostiach vystúpi ďalších sedem zahraničných orchestrov. Viedenský orchester Wiener Symphoniker (21. 9.) s dirigentom Petrom Popelkom a klavírnou virtuózkou, víťazkou významnej súťaže kráľovnej Elisabethy v Bruseli – Annou Vinnitskaya, ktorú tiež nazývajú levicou za klavírom.
Arménsky národný filharmonický orchester (22. 9.) pod taktovkou Eduarda Topchjana so slovenským sólistom, brilantným trubkárom Stanislavom Masarykom. English Chamber Orchestra (24. 9.) s obľúbeným švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom a cenami ovenčeným virtuóznym perkusionistom Colinom Curriem zo Škótska. Kórejský národný symfonický orchester (3. 10.) s dirigentom Davidom Reinlandom predvedie diela talianskej opery 19. storočia. Operné árie odznejú v podaní svetovej sopranistky Sumi Jo.
Španielske hudobné menu ponúkne Symfonický orchester mladých z Barcelony (4. 10.) s dirigentom Carlosom Checom a sólistom Ilyom Maximovom, víťazom Medzinárodnej klavírnej súťaže Viotti vo Vercelli. V programe Alcina – Začarovaná láska sa predstaví popredný barokový orchester La Cetra (2. 10.) zo švajčiarskeho Bazileja, ktorý je nositeľom Európskej ceny za starú hudbu. Hudobný zážitok znásobí svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená.
Jedinečná lotyšská organistka Iveta Apkalna (29. 9.) predvedie návštevníkom festivalu program zložený z diel hudobných majstrov dvoch rozličných období, Johanna Sebastiana Bacha a Philipa Glassa.
Dirigent Semjon Byčkov
Rok českej hudby
Česká filharmónia (27. 9.) s výnimočným dirigentom Semjonom Byčkovom uvedie Dvořákov Koncert pre klavír a orchester g mol, op. 33. Za klavírom sa predstaví fenomenálny Daniil Trifonov, víťaz Čajkovského súťaže z roku 2011. V druhej časti koncertu zaznie Fantastická symfónia, op. 14 Hectora Berlioza.
Pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu usporiadatelia zaradili do bohatej ponuky koncertné uvedenie skladateľovej opery Libuše (26. 9.), ktorú stvárni popredná slovenská sopranistka Mária Porubčinová. So Slovenskou filharmóniou, Slovenským filharmonickým zborom, sólistami a dirigentom Jaroslavom Kyzlinkom sľubuje festivalový večer dokonalý umelecký zážitok.
Fenomenálny klavirista Daniil Trifonov
Domáce orchestre a interpreti
Na hudobných slávnostiach sa predstaví aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (5. 10.), ktorý oslavuje 95 rokov svojho fungovania. S dirigentom Rastislavom Štúrom uvedie premiéru diela Jevgenija Iršaia. V interpretácii francúzskej violončelistky Astrig Siranossianovej si návštevníci vychutnajú Koncert pre violončelo a orchester h mol, ktorý predstavuje vrcholovú tvorbu Antonína Dvořáka. Napokon koncert uzavrie Romantická symfónia Antona Brucknera.
Stály hosť BHS Štátny komorný orchester Žilina (28. 9.) pod vedením Leoša Svárovského uvedie diela Beethovena a Mozarta. V husľovom koncerte sa predstaví mladý sólista Teo Gertler. V druhej časti koncertu je pripravená Zimmermannova Missa Solemnis in C, v ktorej bude účinkovať aj Spevácky zbor Lúčnica. Po boku Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom sa (1. 10.) predstaví violončelista Ján Bogdan – viacnásobný držiteľ ceny Talent novej Európy.
Koncert súboru Quasars Ensemble (21. 9.) prinesie pozoruhodný hudobný dialóg troch kontinentov – slovenskú premiéru dielo českého hudobného skladateľa a dirigenta Zdeňka Folprechta, ktorý väčšinu svojho tvorivého života pôsobil na Slovensku – Concertino pre deväť nástrojov, ktoré zaznie v slovenskej premiére; erbové dielo americkej hudby s názvom Apalačská jar od Aarona Coplanda a spojenie tradičného japonského nástroja koto s vážnou hudbou v diele v Londýne pôsobiaceho hviezdneho japonského skladateľa Daia Fujikuru, v ktorom ponúkne nezvyčajné spojenie tradičného japonského nástroja koto s vážnou hudbou.
Na festivale bude účinkovať aj novovzniknutý komorný súbor Camerata Philharmonica Slovaca (29. 9.), bravúrny slovenský klavirista Marian Lapšanský a český huslista Ivan Ženatý (25. 9.), sláčikové kvarteto Mucha Quartet a kvinteto plechových dychových nástrojov Slovak Brass Quintet (28. 9.).
Záverečný koncert BHS bude opäť patriť Slovenskej filharmónii spolu so Slovenským filharmonickým zborom (6. 10.). Návštevníkom ponúkne monumentálne dielo Hetora Berlioza, dramatickú symfóniu Romeo a Júlia pod taktovkou francúzskeho dirigenta Sylvaina Cambrelinga.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?